1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтан абортус

Дискусија во 'Бременост' започната од Gkatzopulu, 28 јануари 2011.

  1. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    за жал морам да ви се придружам во темава :envy: :( ;( денес добив лоша вест дека сум го изгубила бебето во 4 недела од бременоста,многу ми е тешко но се обидувам да се соберам.ме интересира усте нешто гонекологот ми рече да не идам на киретажа него да оставам сама да искрварам но друга особа ми рече дека морам да направам зошто можело да имам опасни последици.па сакам да се консултирам со повеке.поздрав ]:)
     
  2. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    saska duso zal mi e za tvojata zaguba, jas pred 10 meseci ja imav istata sudbina kako i ti sega....prokrvariv vo kraj na 5ta nedela bev na lekar i mi dadoa vaginalno utrogest, no krvarev 3-4 dena od koi prvite 2 dena poobilno, po edna nedela bev pak na lekar i mi kazaa deka plodot se izgubil preku krvarenjeto i nemase potreba od kiretaza.mi se srusi cel svet.toa bese kraj na noemvri 2010, sledna menstruacija dobiv po 6 meseci znaci tocno na Bozik, cekav da mi pominat 3-4 menstruacii i od mart -april povtorno se obiduvavme da zabremenam, i ete se sluci kraj na juli sum ostala bremena i sega sum 6ta nedela i povtorno sum mnogu ispasena od spontan no koga pred edna nedela bev na doktor taa mi dade sekoj den 3x1 Mg tableta, ednas dnevno centrum materna i navecer pred legnuvanje stavam vaginalno po 2 tableti utrogest....utre sum na pregled.
    zatoa nemoj da se deprimiras bidi hrabra, bidejki ako ednas si zabremenila ke bide pak.

    te pozdravuvam i bidi jaka
     
  3. Beluvce84

    Beluvce84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2010
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    71
    izvini za greskata vo gorniot post...sledna menstruacija po spontaniot dobiv po 6 nedeli, jas po greska sum napislama meseci sorry mislev nedeli
     
  4. saska86

    saska86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    фала белувче на утешните зборови нека ти е лесна бременоста,се надевам и јас дека ке биде се ок и со мене
     
  5. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и јас имав спонтан и немаше потреба од киретажа чекавме преку крварење да се исфрли плодот зошто да ти вршат киретажа кога можеби и така да се исчисти. потоа два месеци паузиравме и после 4 месеци обидување останав бремена и еве го туркам 5 месец
     
  6. nilanani

    nilanani Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Pozdrav za site.Jas sum nova na forumov.Sakam i jas da vi ja kazam mojata istoria.Imav 3 spontani abortusi eden po drug.Imam qerka 9 god.dollgo vreme se pazev znaci koga ona imashe 7 god.sakavme i odma zabremeniv.Shtom doznav deka sum bremena 5 ned i 3 dena jas prokrvarev.mi praeja kiretazha,pravev pap,mikrobioloshi testovi za tie bakterii i se beshe dobro.dr rece po 3 meseci mozhe drugo bebe.i na prv obid se fati.mene pak istoto mi se slluci krvarenje na 6-7 nedella pak na kiretazha.llani cello leto go pominav niz klinika po detallni analizi:imunologija transfuziologija ginekollogija (mi otkrija klamidija pa se lecevme zaedno so soprugot so antibiotici,na narednite analizi bakteriata ja nemashe)posle 6 mesesi mi rekoa sega se e vo red mozhesh da probash pak.jas zabremeniv po 3 pat i pak istoto mi se sllucuva.doktorot se predade i rece ova e veke kromozomska greshka,pa na kiretazha.posle toa jas ne dobiv menz celi 5 meseci a imav uzhasni bollki.idev sekoj mesec kaj mojot ginikollog vo sistina koga doagjashe vreme za menz bidejki imav bollki ko za poroduvanje.znaci posle 5 meseci i toa so intervencia (dillatacia-proshiruvanje na matka)jas si dobiv menz i mi se smiria bollkite.pomina veqe 8 meseci posle 3 spontan jas sum pak na pocetok so analizite...neznam dali psihicki qe se stabiliziram nekogash...
     
  7. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    леле срцко стварно ужасна е твојата животна приказна па какви се овие доктори да не откријат навреме од што е така
     
  8. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    па сега не брзајте со друго дете, смири се психички, направи ги сите потребни анализи, па потоа пробајте пак. само не се предавај и не се разочарувај, секакви случаеви има! :) ;)
     
  9. nilanani

    nilanani Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Vi bllagodaram za poddrshkata,jas navistina sum mnogu napnata i neznam dali qe mozham da se smiram.So analizite sum pri kraj,qe treba hrabrost za ponatamu.Ova go pravam zaradi qerkami...mnogu teshko gi prifati zagubite,a mnooooogu saka sestrice...pozdrav

    [mod-kirilica:2m16rsf2][/mod-kirilica:2m16rsf2]
     
  10. tara83

    tara83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    69
    ;( многу ми е жал што си го поминала ова ;( , крајно непријатно е посебно поради фактот дека 3 пати ти се повторува ;( .
    Јас минатата година имав ваков проблем, кој исто како кај тебе заврши со киретажа во 8 недела. После тоа следеа куп испитувања, па испадна позитивен брис на :puke: хламидија :puke: па као наводно на неа се должело она што ме снашло.
    Малку ме чуди тоа што ти позади себе веќе имаш едно здраво, право дете, а после тоа 3 неуспешни бремености - драга мој ја би ти рекла прво приберисе психички, кога ќе бидеш спремна за понатаму направи ги сите можни испитувања и препушти се на Бог. Знаеш како, најбитните работи во нашите животи не зависат реално директно од нас самите, така да остави Бог да ги нареди работите сам :* .
    Се ќе биде во ред следниот пат - ИСКРЕНО ВЕРУВАМ!!!!!
    поздравче
     
  11. nilanani

    nilanani Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Ти благодарам Тара83.Јас си имам прекрасна ќерка.Со неа забременив одма и имав лесна и нормаллна бременост.Одложивме многу за фторо дете заради работа,стан,решение на работа.Но докторите велат не е од тоа,така сакала природата.Мојата ќерка е упорна и сака (вели и јас сакам како другите деца да имам сестриче или братче).Сега имам направено безброј испитувања и како веллат тие сите се ок.Сега чекаме резултати од кариотип(ги бројат хромозомите на мене и сопругот)во гиникологија и ќе видиме.По се изгледа немаат објаснуванје,да е се ок и па да се случува истото 3 пати,да не поверуваш.Иначе од почеток си одам во систина,меѓувреме сум барала и други мислења,но заете какви се докторите кога немаат објаснување ееее ова не е ништо ние си имаме пациенти со 5,6 спонтани па си родиле здрави деца.Да не даде Господ,не би можела да издржам.
     
  12. nilanani

    nilanani Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Поздрав на сите! сакам да прашам дали некој од вас има испитано кариотип(колку што знам тое е броење на хромозоми),и ако не се во ред дали има лек(чаре за тоа).
     
  13. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    колку што знам јас од генетика ако има променет број на хромозоми ,тогаш нема лек.А и зависи од тоа кој хромозом е во вишок ,различни се последиците за плодот
     
  14. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    имав добиено ми заврши некаде пред 4 дена и нешто,траеше многу кратко 2-3 дена и се деси нешто многу чудно последниот ден откако крвареф имав потреба за моачање но место да мочам падна нешто штоличеше на многу мало ембрионче,го гледаф подолго време незнаев дали е можно да е тоа, но немав што да направам па оставив така.денес пак почнав да крварам..а пред 2-3 недели дечко ми сврши во мене и наредниот ден пиев норлево..имаме односи околу месец и пол..многу ми е страв да не е спонтан абортус или нешто слично.. или да сум трудна па да треба да правам..моите родителии не знаат дека сум сексуално активна,иам 17 год..://
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Па оди си на лекар за секој случај. Ако мислиш на оние парчињата што излегуваат за време на менструација, тоа е нешто нормално. А си пиела Норлево, така да не верувам да има нешто. Но сепак оди на гинеколог за да си бидеш сигурна.
     
  16. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    фала,но дали може да ми препорачаш гинеколог,некаде каде што можам да бидам отворена со докторот или докторката и да не дознаат неккако моите..и да не биде нешто премногу скапо.. :|
     
    На Play...Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не може да дознаат родителите ќе си одиш во некоја приватна ординација. Обавезно да одиш да си провериш и да си бремена барем со време ќе дознаеш.
     
  18. Nenasitni

    Nenasitni Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    36
    пишав на минимум три личности во лп,ама никој број не ми даде од гинеколог.а ми треба уште утре да се јавам :///
     
  19. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    И јас имав три спонтани едно по друго, па четвртата и петтата бременост ми беа успешни. Според тоа што лекарот се предал, мислам дека знам за кој лекар станува збор и ке ти пишам ЛП. Мене со две бремености ме водеше еден лекар во Ситина, кој кога ке настанеше “ситуација“, креваше раменици и веднаш го повикуваше Др.Ивановски од одделот за стерилитет за консултации. Видов колку е часот па самата си се префрлив кај Др.Ивановски. Др. Ивановски минатата година се пресели во Св. Лазар, па и јас со него :) само сега фала му на Господ, за регуларни контроли. Кај мене исто така угинуваа плодовите во 8-10 недела и ги отсртануваа со киретажа. После третата неуспешна бременост, Др.Ивановски ми правеше хистероскопија. Постапката се состои од преглед на матката со камера (под опивка) и се интервенира доколку има потреба, зависно за која цел се изведува истата. Кај мене докторот отстранил септум. Како што пишав погоре, следните две бремености беа успешни.
    Психички знам како се чуствуваш, со тоа што имаш едно детенце, да ти е жива и здрава керкичката, имаш кому да се радуваш. Те разбирам дека сакаш и второ детенце и ке биде кога биднало веке едно. Мораш да бидеш јака и да не мислиш на тие што отишле. Може не биле развиени како треба па поарно веднаш него покасно да патите повеке и ти и тоа (скраја да е). Јас поминував низ пекол, ај што ми угинуваа децата па згора свекрвата ми збореше како јатрвата веднаш родила па дале пари на детето итн итн, простачки работи. Сакам да ти кажам дека има и бетер од твоето, теши се, гледај напред и се ке биде во ред.
     
  20. ane27

    ane27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    i jas imav spontan abortus ,prvata bremenos mi prekina na 6 meseci bebeto bese mrtvo vo mene ,vtorata bremenost rodiv zdravo masko dete ,i koga se obidov za drugo bebence i tretata bremenos zavrsi tragicno ;( ;( ;( .Sega nemam sili da ostanam pak bremena mnogu mi e strav da ne mi se povtori istoto mislam deka nema da mozam da izdrzam pak da pominam niz seto toa a mnogu mnogu sakam uste edno dete :doh: :doh: :doh: