1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Телото за време на бременоста - појава на стрии

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 30 август 2010.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Za celulit da ne zboram...nikogas ne sum bila 71 kg..normalno e toa i ne me zagrizuva.jadam mnogu kaloricna hrana,sol,blago seto toa pridonesuva da gi imam tie dupki na butovite i nozete..ne vnimavam dali ke se zdebeleam ili ne..bitno mi e da se nalapam ko vol da ne mi grgorat crevata :D
     
  2. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Еве ме и мене на оваа тема... :(
    Пред некој ден забележав модра трагичка на мојот стомак, си се тешев дека е може испукан капилар :tmi: , или било каква трага што ќе ја снема по породувањето. Вчера забележав и на другата страна иста таква модра трага- ама не биле трагички што ќе поминат туку се стрии кои ќе ми се спомен од бременоста :o . Сакала нејќала морам да си признаам дека мнооогу се разочарав. Досега немав никаква стија на моето тело, Наводно еластична и помрсна кожа имам... но се покажа дека во бременсота е друга приказна. Допрва ќе влеземе во 7 месеци, допрва ќе ми излегуваат стрии, допрва ќе ми се претвори стомакот во географска карта :lol: :@
    А се мачкав секоја вечер со павловличева маст, понекогаш и со Бекутан масло... ама... тоа е. :?:
    Свесно си велам дека најважно е на мојата бебушка да и е добро, мојот физички изглед е помалку важен, ама потсвесно си мислам каква ли ќе станам останатите месеци од бременоста.
    Па Боже мој колку страшно ме потрсија тие две стрии, а нејќам да сум лигушка која плаче заради нив.
     
  3. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Dragi gledaci i idni mamicki Vi gi najavuvam moite strii na butovite i stranicno :D ke go nakaram mm da me pregleda detalno da vidam kolko imam..sepak bebuskata mu e naprvo mesto striite ne mi se bitni ili ke pominat ili ke mi ostanat spomen od bremenosta..kako i da e so novi informacii ke se vklucime podocna :lol: :rofl: se izv za lat od mob sum..
     
  4. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Јас од бременоста немам ниту една стрија се мачкав со масло бекутан кога ми текне
     
  5. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Сега за сега немам ништо. Па девојки сакам да ве прашам што е најдобро да земам да се мачкам на стомакот и на градите како за превентива. Еве веќе крај на 4 месец сум почеток на 5 месец од наредна недела и гледам мешко почнува да расте.
     
  6. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Јас се мачкав со павличева маст+АДкапки+масло бекутан+бадемово масло и до крај на бременост не видов ни с од стрии.
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    еее не е фер :( во 39та недела да ми се појават стрии на стомакот :( со тие на нозете се помирив...ама што му требаше сега на крајот и на стомак да излезат
     
  8. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Лелеее да не се заречам сега на крај,ама оваа бременост поминав без нови стрии...освен две ееееептен ситнички што мислам дека после пораѓајот и нема да се познаваат
    Стомакот ми остана чист,додека пак на бутовите и задникот имам од претходната бременост...
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Zadnikot mi e kako geografska karta od celulit i na butovite imam strii i toa vo boja..sini a i pod stomakot imam nekolku
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  10. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
  11. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Сепак останав без стрии :rock: тие две три мали што ми се појавија скоро и да не се познаваат :dance:
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas poslednite nedeli raspukav kako geografska karta na butovite i stomakot iako stomakot skoro i da gi nemam veke ama striite se tuka, se nadevam deka je najdam nekoj lek da gi snema ili da gi pozatskrijam, ako ne zdravje neka si stojat spomen od bremenosta
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    Јас поминав без стрии :rock: ! :)
     
  14. LoOnyD

    LoOnyD Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Мамички дали некоја од вас користела од производите на ДМ и нешто ефикасно?!
    Јас сум четврти месец и сега почнувам да се мачкам, земав од путерот на алверде и само 4 дена го користам и може е рано да се каже ама некако не е ништо посебно, упива место да ја држи кожата мрсничка(има и специфичен мирис малку), ама затоа па земав и Babylove масло и тоа е стварно ок, сега за сега, а и е без мирис.
    Инаку имам една малечка стриичка што мм ми ја виде, јас немаше шанси.
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Сега за сега немам ниту една, инаку сум 32ра недела. И мене ме згрозува помислата да распукам на стомакот и многу ме плаши. Затоа почнав да се мачкам уште од 3ти месец, комбинирано мачкам Павловичева, бор-вазелин и кремата на Балеа од невен...важно гледам да е нешто мрсно, н ффрлам пари на специјални креми.
    Обично од жениве слушам дека се е наследно, и ако имаш сува кожа склона кон стрии, нема бегање, креми нема многу да помогнат. Па искрено се надевам дека е така зашто ни мајка ми немала воопшто.
     
  16. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^ Леле :| :o Ако е наследно, црно ми се пишува :| Мајка ми има премногу стрии. Сестра ми имаше, некако и се измазнија, само малку и се познаваат. :?:

    Што се однесува до сувоста на кожата-имам комбинирана кожа, и на лицето и на телото. На одредени делови мрсна, на одредени сува или нормална. Конкретно на стомакот ми е нормална, не е мрсна, но не е ни сува. :^) Јас уште пред месец дена почнав да се мачкам на стомакот и задникот со млеко од кокос, природно млеко. Малку тешко мириса кога се нанесува, но за среќа не е долготраен мирисот, па брзо се губи :) Колешка ми го препорача ова, многу било ефикасно и помагало. За некои 6 месеци ќе можам да ви потврдам дали делувало или не :D Секако, како ќе поминува времето и како ќе расте стомакот, ќе почнам да користам и други производи, за сега сметам дека ова е доволно.
     
  17. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    да ви кажам дека све е до гените
    јас поминав без ни една стрија а не се мачкав со ништо првите месеци се помачкав неколку пати со крем леа за стрии и тоа беше све кај од заборавање кај од мрза ама важно немам ни с од стрија а се поправив добри 20 кг :rofl:
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas raspukav kako geografska karta i toa kon krajot na osmii i pocetok na deveti.Stomak,but,na polovinite... dali ke se povlecat neam pojma.Mm u apteka pobara nesto za mackanje,aptekarkite ponudile nesto za pienje u kombinacija so maslo ama ne gi zema oti dojam kojznae so e toa so treba da se pie.
     
  19. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Стрии имав само на бутовите, во стомакот бев огромна но не ми се појави ниту една стрија...НО! Од кога се породив, изгубив 14кг со самиот пораѓај и кога ми се намали стомакот тогаш ми излегоа на стомакот стриите, и многу повеќе на нозете :/ значи и при нагло слабеење постои ризик за појава на стрии... сум малку разочарана ама беблачето шо си го имам ми помага да заборавам на тоа :)
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.481
    Пол:
    Женски
    Бремена сум 21-ва недела и немам стрии. Во првата бременост ми се појавија стрии во 5-ти месец и уште ги имам, само што се бледи. Стомакот ич не ми изгледа убаво.