1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. enci

    enci Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    41
    ајде чекаме 2цртички , дај боже.Се надевам посакувани :) Па може да не информираш утре :)
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Правев Sure Check, излезе негативен ама првите 2-3 минути имаше дијагонална линија (преку контролната линија како крст), па после тоа ја снема. Тестот си има рок на траење, ама ме интересира да не сум утнала работа ако сум се измочкала на него премногу? :lol:
     
  3. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ Lovely93, не си се измочкала премногу :D Очигледно невалиден е тестот, повтори го ;) И да добиеш посакуван резултат :*
     
    На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ljubovche

    ljubovche Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    68
    Дали некоја од вас го има користено тестот laboquick воопшто не ми е јасен помош ве молам
     
  5. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Можно е да си се премочкала ептен премногу,направи пак и со неколку капки,ти посакувам да добиеш убав резултат :)
     
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Ништо бев на гинеколог не направив тест, не виде знаци на бременост за секој случај ми рече по една недела ако не ми дојде да направам тест и ако е негативен да ми даде апчиња за да ми дојде :/
    Незнае од што е предизвикано толку големо каснење - последна менструација средина на МАЈ :|
     
  7. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Ве молам за мислење! Еве денес ми доцни веќе 25 дена. Пред 6-7 дена направив тест кој беше негативен, а пред 4 дена направив уште еден кој пак беше негативен, но сепак не добивам, а немам ни симптоми. Се закажав на преглед дури четврток, а дотогаш мислам дека ќе полудам од неизвесност. Која е веројатноста да сум бремена после 2 негативни тестови и без апсолутно никакви симптоми, ни зголемени гради, ни болки во стомакот, ни гадење?!
    Читав во кои случаеви би можело да се покажи лажен негативен резултат - прерано направен тест, грешно следење на упатството, разредена урина - што ни едно не беше случај кај мене, се беше уредно како што треба. Да напоменам само и дека лани ми се случи истото ми каснеше 25 дена точно, па ми дојде на 26тиот. Ве молам за мислење!
     
  8. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Здраво девојки,
    има ли некоја правено тест за бременост преку крв? Искуство? Мислам дека тој е најсигурен. Ми касни само три дена...
     
  9. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Ако ти касни три дена, тестот преку крв секако ќе покаже доколку има бременост. Секако е најсигурен, и затоа при инсеминации и ин-витро само тој и го признаваат.
     
  10. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Ти благодарам darcy. Утре сабајле одам да направам, држи ми среќа да биде позитивен :)
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Со среќа!!! Каде ќе го правиш?
     
  12. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Ти благодарам darcy. Утре сабајле одам да направам, држи ми среќа да биде позитивен :)[/quote]
    Со среќа!!! Каде ќе го правиш?[/quote]

    па не сум одлучила, се мислам во авицена или адриалаб
     
  13. MonikaIlieva

    MonikaIlieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    тестот за бременост дали е валиден ако покасно испитам т.е сега? секако ништо немам јадено пиено ке биде валиден или не
     
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Абе зошто не купите тест и не читате упатство,зошто?
    Таму пишува кога,како и по колку време се прави
     
    На XstrongerX му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bubu32

    bubu32 Нов член

    Се зачлени на:
    8 април 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Јас сакам 100 % точен резултат, затоа сакам веднаш да си проверам преку крвта
     
  16. MamitaPalmita

    MamitaPalmita Нов член

    Се зачлени на:
    31 мај 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Имам едно прашање, на 19 јули имав однос со еден дечко, требаше да добијам на 3ти август, дента ( на 3ти август) прокрварев ептен малце како за почеток, меѓутоа после тоа ништо, ми прекина одма. претходно и после тоа овулирам цело време. Што е можно да ми е, страв ми е да не сум трудна зашто ми касни.
     
  17. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Дали користевте заштита?
     
  18. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    имав последна мен. на 12 јули... на 09 август направив тест бидеки не можев да дочекам да ми закасни :) Тестот беше self clear од 195 денари, го направив со првата урина. Во С прозорчето имаше темна линија а во Т имаше бледа линија. Претпоставував дека е позитивен (бидеќи читам примери дека со бледа линија ви испаѓал позитивен ) но на 11 август си добив нормален циклус. сега сум :(
     
  19. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Тестот за бременост може да згреши кога е негативен, ама не греши кога е позитивен. Бледа линија е дефинитивно позитивен тест, бидејќи е детектирано зголемено ниво на хцг (ниско ниво, ама поголемо од тоа кај небремени жени). Нивото на хцг хормонот ти било покачено, дефинитивно. Моја претпоставка е дека се работело за chemical pregnancy (не знам како го викаме на македонски), т.е. бременост која започнала ама многу рано завршила. Многу жени не се ни свесни дека ова се случило бидејќи си добиваат во нормално време па не ни мислат дека биле бремени. Како и да е, жал ми е :( Не се разочарувај, ќе си биде се како што треба, позитивни мисли и само напред :*
     
  20. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Дали бледата линија се појави одма? Јас кога правев тест немаше линија...но од пуста желба да ја видам си ја "замислував"...ја гледав линијата каде што треба да се појави втората цртичка. Ако се загледаш убаво...ќе ја видиш кога ќе се исуши урината...но реално нема промена на тестот дека е позитивен...
    Се надевам ме сфати...
    Постојат и мн примери каде жените добивале регуларно и до петиот месец од бременоста....се надевам и стскам палци и твојот случај да е таков.... Во секој случај, среќно и само напред со ппзитивни мисли и верба...