1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Тест за бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од pretty, 16 февруари 2010.

  1. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Bledata linija se pojavi vednas i ne bede do tollku bleda kako ti sto o bjasnuvas vo tvojot slucaj... Mojata si se gledase dobro samo bese dosta pobleda od drugata. Inaku menstuacijata mi zapocna so bledo roxeva tecnost prvata den, vtorata den imav temna krv si mnogu grutcinja i parcina a tretata t.e denes skoro nemam ic. SE IZVINUVAM ZALATINICAVA, OD TEL SUM
     
  2. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не би да те плашам, ама крв со грутчиња и парчиња никако не ме асоцира на арно. Отиди си на гинеколог и ќе знаеш бар на што си.
     
  3. rakce89

    rakce89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    388
    Toa e hemiska bioloska bremenost nesto ne bilo vo red so zacnuvanjeto najcesto se slucuva vo 5 nedela mene barem taka mi objasnija bev na 3 ginekologa I toa mi go kazaa available I jas imav posle ova se se cisti so krvarenje I ne treba 1 mesec da se probuva za bebe,jas ne probuvav , a sega se obiduvamali ne odi uste nemam pozitiven rezultatat I zemi I da si pies folna I spirulina bogata e so vitamini mene toa mi dade da pijam ti posakuvam sreca :)
     
  4. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Бледа линија се појавува, најчесто кога станува збор за рана бременост. Инаку јас лично знам две жени кои имале најнормален менструален циклус и откако останале бремени. Еве едната пријателка имаше едно дете повозрасно па не можеше да остане бремена долги години. Знам, два месеци ја мачеше надуеност во стомакот. Кога отиде на контрола и кажаа дека е бремена трет месец. Фактички два или три месеци (не сум сигурна) добиваше најнормално. Бременоста, најнормална. Бебуштот веќе е големо маже. И јас не знам како е возможно. Ајде, де, еден месец ама три месеци е премногу.
     
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Мен. ми прекина од вчера третиот ден , денес воопшто немам. Утроо направив тест и беше негативен. Ви благодарам помошта. Да не бевте вие немаше да знам дека постоела ваква бременост. Читав дека не треба многу да. С се свака трагично, сигурно на многу им се случува но тие не се ни свесни дека биле бремени оти ретки се тие што прават тест пред да им закаснит.
     
  6. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    По некои статистики сметаат дека секоја втора до секоја четврта жена го има ова искусено, но не била свесна бидејќи не правела тест. Јас после една од инсеминациите имав и два позитивни теста преку крв, за на крај да испадне дека нема ништо... Добро е што хемиската бременост не е никаков показател за проблеми, дури може да се земе и како позитивен знак дека до оплодување може да дојде.
     
  7. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Darcy и ние со партнерот тоа си го помисливме ... Срека во несрека... Инаку прв пат сега се обидуваме , до сега користевме заштита и одма фатило.... Мислам дека проблемот беше во тоа што го правевме додека бевме на одмор , сигурно сум била испреладена од морето, потоа одма ми се активира кандида од ко се вративме , по некое пиво секоа ден, многу цигари.... Мислам дека дете на одмор не се правит.... Позз
     
  8. MarijaQ

    MarijaQ Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво Феминки ... се извинувам ми треба ваша помош. Купив Sure Check тест за бременост што првпат го користам ... го праев 2 пати и 2 пати ми излегува една линија,малку после буквата C ... па да ве прашам дали тестов е негативен или невалиден ... ви благодарам
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^во самото упатство ти пишува C значи коктрола а Т тест, значи негативен е.
    Како тоа правиш тест а не читаш упатство?
     
  10. MarijaQ

    MarijaQ Нов член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Snow фала ти за ова ... иначе јас го прочитав упатството, меѓутоа напната сум и подобро ќе ми дојде ваш одговор од ваше искуство ... прашав затоа што цртката не е веднаш над C , туку малку после неа... затоа се прашував дали е можно да е невалиден...
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Nema na sto ;)
     
    На Elenota му/ѝ се допаѓа ова.
  12. callmelolita

    callmelolita Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво, нова сум тука и сакам да ве прашам за совет. Последен пат добив на 16 Јули, што значи требаше да добијам негде на 9ти Август, обично добивам на 23 - 25 дена, а мене веќе ми касни една недела. Имам дечко, меѓутоа нкогаш баш никогаш не свршил во мене, за тоа сме многу претпазливи, меѓутоа обично имаме секс без кондом.. Е сега не ми се јасни неколку ствари, бидејки претходниот пат кога требаше да добијам на градата си осетив топче, и бев на гинеколог на ехо и све, најдовме фиброаденом ама не ми е јасно дали тоа би имало некаква врска за моето доцнење. Ако уште денеска не добијам ќе купам тест за бременост, ама ако во случај испадне позитивен, што молам бога да не е имам само 20 год и во никаков случај не планирам дете, незнам што да правам зашто во случај да забремени жена со фиброаденом во градата, тоа може неконотролирано да расте и да се зголемува и да пукне и да ми се направи гоолем проблем.. А од последната менструација па до сеа, со дечко ми сме имале секс без кондом ама баш проверив дека сме имале во неплодни денови, така да и да имало нешто незнам пок сме имале односи во неплодни денови. Незнам не ми е јасно зашто е вака, ако знае некој дали има врска ова Фиброаденомот на градата со менструација нека ми каже!!
     
  13. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски

    Јас имам три фиброаденоми на градите, бремена сум и никој не ми рекол дека фиброаденомот може да пукне. Хахаха да нормално ке расте зашто градите растат, ама дека ке пукне незнам. Иначе јас ги имам фиброаденомите со години веќе, па не ми каснело од нив. Единствено што ми текнува е хормонски да не ти е...
     
  14. callmelolita

    callmelolita Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Вака што читав видов дека може да има многу симптоми зашто ми касни, ама незнам што би можело да биде веќе, а приметив многу хормонални промени кај мене последниве 2 месеци, и рацете ми се нафрлија, алергија имав, лицето повеќе ми се нафрла, се надевам дека е нешто хормонално ама пак не ме држи место.. А за ова Фиброаденомов бидејќи ми е веќе 3.5цм и е доволно голем колку орев и морам операција да правам, неколку доктори ми потврдија дека мора да се вади зашто недај боже ако затруднам некогаш може да ми нарасне уште поголемо, иначе малите фиброаденоми не прават проблем никогаш, само треба да се следат, ама мене ми е страв зашто имам и операција закажано..
     
  15. callmelolita

    callmelolita Нов член

    Се зачлени на:
    16 август 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Кажете ми некој добар тест за бременост и колку пари се да купам и барем да знам на што сум.. 2 год идам со дечко ми и ова ни е прваваква ситуација..
     
  16. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Sure Check, околу 150 денари најмногу беше. Со среќа. :)
     
  17. Nadez3001

    Nadez3001 Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Ve molam za pomos. Prv pat go pravam ovoj test i neznam dali vtorata linija treba da se pojavi na ovoj nacin. Ve molam poikusnite da mi kazat dali testov e pozitiven ili negativen
     

    Прикачени фајлови:

    • test.jpg
      test.jpg
      Големина на фајлот:
      90,4 KB
      Прегледи:
      219
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  18. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    Тестот ти е негативен,и другата линија треба да е тамо долу доколку е позитивен,сигурно си го чувала повеќе време или се натопил повеќе.За секој случај направи уште еден ама 90% мислам дека е така.
     
  19. Nadez3001

    Nadez3001 Нов член

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Сликата е направена после 10 мин од правење на тестот. А што се однесува на мокрењето, само 3секунди го држев во сад со урина. Како и да е ќе го повторам утре уште еднаш. А баш сакав да е позитивен и мн се израдував :(
     
  20. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Според мене ова е позитивен тест, втората цртичка иако бледа се наоѓа во просторот каде би требало да се појави, пред максималното ограничување. Претпоставувам дека се работи за рана бременост, затоа и цртичката е бледа, повтори го ама земи некоја друга марка, Sure Check на пример. Среќноооооо