1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    347 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    217 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    62 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    92 глас(а)
    5,5%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,2%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,5%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    276 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    224 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    27 глас(а)
    1,6%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,3%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    па ако имаш една неуспешна бременост, значи вече си забременила, а штом успеало еднаш, ке успееш пак... мислам дека инвитрото е за оние кои неможат да забременат, ама пак распрашај се
    Инаку јас сум 32 год, и иако се е во ред и кај мене и сопругот, ете не бидува околу 3 години, па конечно ја зедовме терапијата од ре медика и започнуваме со инјекциите... Сега од 21 ден додека да добијам се боцкам со суперфаткт, потоа продолжувам со нив, а од 3 ден од циклус вклучуваме и пугерон, Сега ми рекоа дека треба да одам еднаш или двапати на фоликуллометрија, па ме интересира од оние кои веќе правеа инвитро на кој ден од циклус се прави фоликулометрија, на кој ден се прима стоп инјекцијата и на кој ден од циклус се вадат јајцеклетките? И потоа колку време треба да помине за да се изврши трансферот?
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    So apermokultura se gleda dali ima nekoi bakterii vo spermata.
    inaku istoto se gledalo i na spermogramot spored leukocitite sto se navedeni.
    taka ni kaza lazarevski koga gledase kaj naa, pa nie si zaklucivme deka e dzabe :)
     
  3. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Па не би рекла дека спермокултурата е за џабе.
    Треба да се знае дали има бактерија, бидејќи ако има треба мажот да пие антибиотик пред трансферот, со што спермата би била исчистена од бактерии и квалитетна за оплодување на јајце клетката.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Drugo mi bese poentata. So samiot spermogram se proveruvaat leukocitite.
    ako ima bakrerija ili infekcija leukocitite ke bidat pokaceni i toa go pisuva na spermogramot.
    ako se pokacrni treba da se vidi za koi bakterii stanuva zbor i treba spermokultura. Vo nasiot slucaj izleze za dzabe.
    leukocitite bea dobri a sepak drug doktor ni dade da pravime spermokultura.
    lazarevski uste od samiot spermogram znaese deka nema bakterii i bez da go vidi rezultatot od spermokulturata. znaci ne vo sekoj slucaj treba spermokultura, po moe mislenje.
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Кај нас Лазаревски не бараше спермокултура за инсеминациите, но пред инвитрото мораше да правиме, без оглед што спермограмот беше во ред. Всушност, спермокултурата беше и на ливчето со задолжителните резултати што требаше да ги однесам во Систина пред самата постапка.
     
  6. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    И кај нас спермограмот беше ок немаше индикации за бактерии, ама Лазаревски пред инвитрото бараше и спермокултура. Иначе да, во секоја листа за потребни документи за инвитро стои и спермограм и спермокултура.
     
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Mozno e. Nie dobivme vpecatok deka dzabe sme pravele spored komentarot koj ni go dade :)
    Sepak se raboti za 600 mkd pa ne menuva nesto mnogu..
     
  8. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    devojki vaka planiram spermogramot m,as mi da go ispita vo nekoja bolnica koja se vika moja bolnica poranesna sveti lazar cini 2300 na gak e 1000 den ama ne ni se cekA DO 1 septemvri jas utre planiram brisevite da gi ispitam pa ke vi pisam so rezultati ke imam pozz sekoe dobro na site.
     
  9. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    среќно и се да биде како што треба :D
    И да не одите 2 пати, направете си спермокултура заедно со спермограмот :)
     
  10. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    тоа е многу скапо во авицена спермограм е 1200 резултати истиот ден и се смета за еден од најточните :)
     
  11. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Κај нас во Ρемедиκа не баρаа спеρмоκултуρа, спеρмогρамот е добаρ, а и не видовме деκа е баρано во доκументите за инвитρо, таκа да κе теρаме и без тоа :) инаκу започнавме со супеρфаκтот, за неκој ден тρеба да добијам па одиме понатаму со постапκата
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    gi ispitav mikrobioloskite brisevi rezultat vo ponedelnik sega mi e stav papa test sto pravev mi ispadna nekoja gabicna infekciii za spermogram zakazavme vo avicena za vo petok i taka
     
  13. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    фоликулометрија се прави откако ке почнеш со пурегонот (мене ми правеа 3 пати на растојание од неколку дена), стоп инекција се прима 1 ден пред пункција (вадење на јајце клетки) тоа е некаде 13 ден од циклус, на 14 ден ти прават пункција , ги оплодуваат клетките и после 3 или 5 дена (зависи како се развиваат ембрионите) ти прават трансфер. за две недели од трансфер се прави тест бета хцг за да се види дали има бременост. срекно
     
  14. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Феминки вака, може ќе поставам глупаво прашање, ама ме интересира дали може знаете, аи вашето искуство секако би ми дало одговор. Терапијата со хормони која жената ја добива пред ембриотрансфер и после тоа, ја дебелее жената? Зашто има многу млади женички кои не успеваат да забременат и се дуваат како балони, наводно од хормоните... Што мислите вие? :geek:
     
  15. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Кај сите е различно. Две мои другарки немаа никакви траги дека примаат хормони. Нити подуени нит здебелени. Мислам тоа е индивидуално - секое тело различно реагира..
     
    На mdb му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Имам другарка скоро 2 години се обидуваат за бебенце,од хормони,брисеви,пап,спермограм,овулации се е во ред,и дури сега матичната реши да ја стимулира со кломифен.Баш прееска правевме муабет и ми кажа дека откако ги пие апчињата и бил мн зголемен апетитот и во 5 дена што ги пие вика дека е здебелена сигурно неколку кила,и го чувствувала стомакот како подуен.Мислам дека зависи од организам до организам.
     
  17. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Да, точно е. Секој организам различно реагира на хормонската терапија и секоја жена е приказна само за себе :)
     
    На veli4ekate му/ѝ се допаѓа ова.
  18. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    јас денес добив, и сега на 3 ден од циклус започнуваме освен со суперфакт и со пугерон, па ме интересира на кој ден се прави фоликулометрија?
     
  19. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Сега др. треба да те види на ехо за една недела до 10 дена. Среќно :)
     
    На veli4ekate и volsebna им се допаѓа ова.
  20. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Јас од хормоналната терапија повеќе отеков отколку што се здебелив...ама после одреден период си спласна па немаше траги од тоа :)