1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    фала многу, да ви се врати на сите... инаку кај нас „немаше “причина, барем неможеа да ја најдат, првиот проблем го утврдивме кога правев ХСГ, проверка на проодност на канали. докторот се мачеше 5 мин да го вметне контрастот, но потоа излезе дека каналите се прави и проодни, па тој проблем го елиминиравмме, а токму тоа било. Потоа бевме во Ремедика, на инсеминации, и докторот таму ја гледаше снимката од ХСГ, и рече се е во ред. И ми направи 4 инсеминации, секако безуспешно, си собравме документи, добивме ваучер за инвитро, примав терапија, ми извршија пункција, се оплодија 2 ембриони, и кога требаше да биде трансферот, оп истиот проблем... не може да се стават ембрионите во матката. бре се мачеа, се мачеа, не може и неможе. влезот на матктата ми бил извиткан, и катетарот никако да влезе внатре, и после едночасовен обид конечно се успеа, и рекоа дека тоа им бил најтешкиот трансфер досега, тоа е, може ке се видело и порано со хистероскопија, ама никој не ми рече да ја направам
     
    На Nova2014 и irenna им се допаѓа ова.
  2. mdb

    mdb Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2010
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    269
    Bitno e deka sega e se vo najdobar red i taka neka ostane. Chestitki uste ednas i so lesno :*
     
  3. nana2112

    nana2112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    408
    Честитки Волшебна за бременоста баш ми е мило што и двете бебиња ти се фатиле многу е убаво чувството кога си бремена со близнаци тоа е дупла радост ти посакувам се најубаво во наредните 9 месеци :inlove: :*
     
    На Amorce2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Стварно е убаво! И јас ти посакувам близначиња, величенствено е чувството кога осеќаш две бебуши во мешето и фасцинантно е како жената во тоа меше носи и собира две бебиња. Еве веќе две недели откако се родија, ги гледам и не ми е јасно како ги собра и како сум ги носела. Ама Господ дава сила и храброст да се издржи. Нека е со лесно бременоста, па колку и да се, што и да се, да се здрави и живи :*
     
    На nana2112 и Bufi им се допаѓа ова.
  5. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    Душо фала ти многу, дај боже да си во пρаво, ама сеуште незнаеме дали е едно или две, ρано е и не се гледа, пρвото ехо κај матичниот ми е во втоρниκ, тогаш најρано κе знам, аκо се види, а во Ρемедиκа ми ρеκоа дуρи после2 недели... κаκо и да е, едно или две, важно сум бρемена и сеуште не ми се веρува, κаκо да збоρувам за неκоја дρуга личност... сите што чеκаат да дочеκаат
     
    На mdb, Nova2014, irenna и 3 други им се допаѓа ова.
  6. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Devojki kazete mi dali e potrebno krvna gripa da imam vo del od dokumentacijata za vaucer preku fond za invitro..zosto nemam vozacka dozvola i fala bogu druga intervrncija i neznam koj grupa sum...i dali znaete kade mozam privatno da proveram i kolku cini? Fala vi odnapred :)
     
  7. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    да, потребно е крвна група и од тебе и од сопругот, ние не ги доставивме во документите за инвитро, но ни ги бараа пред да го започнеме, за да не ве вратат сепак достави си ги... незнам колку е на приватно, мене матичниот гинеколог ми даде упут и си зедов од државна, на трансфузологија ке одиш, 400 ден мислам дека платив, не сум баш сигурна
     
  8. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Fala ti volshebna najmnogu :* ubav den i sekoe dobro :)
     
  9. lilika9

    lilika9 Активен член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Volsebna kako pomina na pregled? Kako ste ostanatite?
     
  10. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    бев вчера на ехо кај матичниот, се гледа една точка, има бременост, ке одам за скопје за 10 дена
     
    На SimonaTino, Domakica, danichap и 4 други им се допаѓа ова.
  11. pile30

    pile30 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    9.447
    Пол:
    Женски
    Yeeee supeeeer so lesno i so gospod napred kako gospod nikoj ne e....jas velam NA MAKATA SE POZNAVAAT JUNCITE taka da ke ni se isplakja na kraj...koga ke dojdeme do bebuvce...odmaraj,cuvaj se i se ke bide vo red....povleci ne za nos...jas vtornik ke podnsam dokumenti za prvo dete i prvo invitro so gospod napred... :) :) :)
     
    На volsebna, Bufi и only44you им се допаѓа ова.
  12. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Честитки волшебна, со лесно бременоста..

    Да ве прашам.. Мојот ФСХ е 13,9 има ли шанси да ми одобрат од фонд за инвитро? Или морам да чекам да го намалам???
     
  13. meesecinka

    meesecinka Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    na mene fsh mi bese 14,3 pa mi dadoa da ispitam i amh koj mi izleze 2,4 pa mi odobrija vaucer.A kako planiras da go namalis ,za toj hormon nema terapija.
     
  14. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    Imam citano na poveke forumi, devojki sto go imaat namaleno so prirodni preparati. Eve ke pastiram eden slucaj sto posledno go procitav.

    "После два спонтани во 12 гестациска недела, по две лапараскопии со хистероскопии, септум во матката, Ашерманов синдром, блокирани јајоводи.. Пред околу месец и половина, случајно, припремајќи се за ИВФ постапка, открив дека имам проблем со висок ФСХ- 17,5. Гинекологот ми кажа дека тој е лоша прогноза и дека веројатно ни наговестува дека моите јајници полека ја губат својата функција и дека има опасност од предвремена менопауза. Ова беше најголемиот шок од сите досега! Имам само 31 година. Ме упати во Адриалаб, каде ми земаа крв и истата ја испратија истиот ден за Германија на испитување на АМХ- анитмулеров хормон кој покажува колкави се резервите во јајниците. Во меѓувреме чепкав низ интернет и разбрав дека многу жени со висок ФСХ практикувале суви смокви во маслиново масло. Препораката беше дека е најубаво да отстојат 40 дена во маслиново и потоа да се јадат. Не сакав да чекам толку и почнав веднаш, уште наредниот ден да ги јадам, тој ден ми беше 7-ми ден од циклус. Ставав по две смокви претходниот ден во чаша полна со маслиново масло и наредното утро ги јадев на гладно, а половина час после нив не ставав ништо во уста и така секој ден. Во меѓувреме прочитав дека за квалитетот на јајните клетки е доста добар и коензим Q10. И него го набавив веднаш. Пиев по две таблетки секој ден од по 360 мг, значи вкупно 720 мг дневно. Го купив во Зегин на Супер Диет, ги даваат на парче. Јас си обезбедив за еден месец, вкупно 60 таблетки. Излегуваат некаде околу 600 денари чинам. Исто така, случнав и за матичен млеч, бил добар пред ИВФ бидејќи го подобрувал квалитетот на клетките целокупно во организмот, па така и на јајните клетки. Купив матичен млеч на Royal Jelly во капсули, исто од Зегин 400 денари се за цел месец. Пиев по една каспула дневно, половина час по смоквите. Во меѓувреме со сопругот секако си работевме на случајот и покрај тоа што се спремавме за ИВФ наредниот циклус. Стигнаа и резултатите од Германија. Беа катастрофални. АМХ <0.16 што укажуваше на многу слаби резерви Искрено, потајно се надевавме на подобри резултати, но вистината беше таа. Гинекологот советуваше одма, следниот циклус да започнеме со ИВФ постапката. Стимулација во мојот случај не доаѓаше во обзир, бидејќи на тој начин можеше само да се дотрошат резервите во јајниците и да се сведат на нула. Ми даде DHEA многу блага стимулација за да добиеме што е можно повеќе јајни станици со подобар квалитет. Тој ден кога бев кај гинекологот ми беше 21 ден од циклусот, веќе бев во очекување на новиот. Кога се вративме дома, повторно го прочитав извештајот од ултразвучниот преглед и повторно како трн во око ми влезе истата реченица - Ендометриум 21 ден од циклус = 9 мм, еднометриум тип С. Се прашував зошто би бил со толкава дебелина на 21 ден од циклус кога за ден, два треба да ја добијам следната менструација (инаку мене редовно ми доаѓа на 26/27 дена). Решив да почекам со апчињата за стимулација бар додека не добијам. Ги имав и сите симптоми за ПМС кои се честопати слични на рана бременост, па човек никогаш неможе да биде сигурен за што станува збор. Завчера, најсомнителен знак ми беа неколкуте капки крв на вешот. Си помислив ете ја, ќе стигне кај и да е . Ама ништо, вчера пак ништо, а стомакот ме болеше како да ќе прокрварам секој момент. Отидов во аптека и купив тест за откривање бременост 7 дена по зачнување. Драги мои, ги видов толку посакуваните II цртки! Неможев да им верувам на сопствените очи. После две години борба, еден куп перипетии, најлошите дијагнози, јас останав природно бремена,со само еден функционален јајовод, со ФСХ 17,5 и АМХ 0,16. На мојата среќа и нема крај. Толку бев возбудена што неможев да посегнам ниту по телефонот да го израдувам својот сопруг. Само лежев на креветот плачејќи и само викав на цел глас фала ти Господе, фала ти Господе! Бидејќи ова своето, неможам никако поинаку да го наречам освен Божјо чудо. Драги мои, никогаш немојте да ја губите својата надеж, бидејќи и кога е најневозможно Бог знае да не допре! Се надевам ова мое искуство ќе ви даде повеќе сила во борбата, да истраете до крај без и малку тронка сомнеж дека ќе успеете. Бидејќи никој на оваа планета не е како Бог. Единствено можеме да Му возвратиме негубејќи ја вербата во Него. "
     
    На Momichka, Ninichka, danichap и 3 други им се допаѓа ова.
  15. afrodita26

    afrodita26 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    1.517
    Пол:
    Женски
    на Волшебна лесна бременост :* а јас денес правев инсеминација втор пат и после тоа малку прокрварив?лилика читав назад и кај тебе било со малку крварење,како си ти?направи ли тест?ајде израдувај не и дај ми надеж...позз
     
  16. meesecinka

    meesecinka Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    I jas jadev suvi smokvi so maslinovo maslo nekolku meseci.Posle koga ispitav hormoni fsh mi bese 14,3. Razgovarav so mojot ginekolog on mi vika so ovoj rezultat ti si ko zena na 40 god. vozrast ,a jas imav 33. Posle toa napraviv amh i ispadna dobar 2,4 i se konstatirase deka visokiot fsh proizleguva od toa sto jas imam samo eden jajnik.Na terapijata za ivf ne reagirav bas najdobro imav samo 2 jajce kletki od koj dvete se oplodija a samo edna se vgnezdi vo matkata i sega sum 22 nedela.Probaj i ti so smokvite pa ke vidis dali ke ima nekakov rezultat,dajboze da ima i da uspees da go namalis fsh.
     
  17. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993

    Мене такво нешто ми спомна матичниот ама не го сватив многу здраво за готово. Ми рече дека фсх може да е покачено само заради тоа што само на левиот јајник овулирам, а десниот ми е полицистичен. Значи држи вода неговиот муабет.
     
  18. bridetobebt

    bridetobebt Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    146
    мене двата ми се полицистични па фсх ми е од 5 до 7 се менува не верувам дека има врска :^)
     
  19. meesecinka

    meesecinka Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    11
    Od fondot mislam deka ke ti baraat i amh,ama i ti licno za sebe treba da go napravis da znae doktorot kakva terapija da ti dade pred ivf.Jas amh ispitav vo avicena mislam tamo e najevtino 4200, i rezultati za dva dena.Jas bev na kratka terapija pred ivf samo 7 dena i tolku.
     
  20. veli4ekate

    veli4ekate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    546
    Пол:
    Женски
    ccestitki do trudnicite i jas se spremam za ivf edno pravev ama neuspesno. koga sobirav togas dokumenti se bese u red a sega ...maka macam so brisevite ureoplazma pozitivna pijam eritromicin mas mi lukociti pokaceni ne teraat da ispitame spermokultura i urina da se vidi dali imaa bakterija ili infekcija od isptuvanjata uste hormoni na tret den da isitam a i krvna slika i ovie brisevite da gi sredam.pozz trudnici imajte lesna bremenost