1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вонтелесно оплодување

Дискусија во 'Бременост' започната од pozitiv, 30 ноември 2009.

?

Кој доктор е ваша препорака за ИВФ постапка?

  1. д-р С. Лазаревски (Систина)

    345 глас(а)
    20,7%
  2. д-р М. Ивановски (Систина)

    215 глас(а)
    12,9%
  3. д-р М. Поповиќ (Систина)

    61 глас(а)
    3,7%
  4. д-р С. Адамова (Систина)

    34 глас(а)
    2,0%
  5. д-р К. Кузеска (Систина)

    21 глас(а)
    1,3%
  6. д-р З. Петановски (Ремедика)

    90 глас(а)
    5,4%
  7. д-р М. Хаџи Лега (Ремедика)

    71 глас(а)
    4,3%
  8. д-р Г. Димитов (Ремедика)

    100 глас(а)
    6,0%
  9. д-р Т. Гуржанова (Њу Борн)

    93 глас(а)
    5,6%
  10. д-р В. Трајковски (Њу Борн)

    274 глас(а)
    16,5%
  11. д-р С. Сапунов (Санте Плус)

    7 глас(а)
    0,4%
  12. д-р Т. Трпчевски (Плодност)

    223 глас(а)
    13,4%
  13. д-р В. Органџиски (Органџиски)

    25 глас(а)
    1,5%
  14. д-р С. Органџиски (Органџиски)

    56 глас(а)
    3,4%
  15. ГАК (Сите доктори)

    42 глас(а)
    2,5%
  16. д-р Е. Исјанова (Ултрамедика)

    8 глас(а)
    0,5%
  1. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    И јас имав хематом минатиот месец мислам до сега се повлекол.Ми е субе зашто волку да ми касни не ми е верно. Симптом за добивање никаков.А и страв ми е од ин витрото да не се вгнездиле ембрионите негде кај сто не треба па да си направам беља. Утре од сабајле најубаво крв да извадам . Прв пат во живот сакам да ми дојде
     
    На ani.g му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    ембрионите од ин витро или се у матка или ги исфрлаш! не се секирај сабајле на гладно во лабараторија и ке не частиш!
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  3. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Извадив крв. Резултати после 15. Па со среќа нека ми е. Уф кој ќе ги прочита
     
  4. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Нема частење овој пат. Резултатот е дефинитивно негативен.Поише среќа нареден пат
     
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Мене и петтата инсеминација ми е неуспешна, ќе се селам во оваа тема :(
     
  6. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    овој месец не бил наш ! Нема откажување сега витамини одмор и пак почнуваме сите :rofl: Мене ми препорача лекарот да конзумирам периодов матичен млеч и прополис па еве барам по луге природен и да пробам и тоа :)
     
  7. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Не да не е наш месец ани.г .Јас инаку добив и искрено се израдував.Умот ми отиде на сто месѕа зашто ми каснеше а сега ми е полесно.Утре идам по упати за имунологија и се препуштам на Лазаревски да ме води до патот за бебувче.Тоа е виша сила кога сака ќе биде џабе се нервираме ние .Сега само опуштање и чекање и ќе си дојде се на свое место.Ве гушкам
     
  8. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Феминки,дали знаете кога точно треба да закажам преглед-консултација за започнување на постапка за ин-витро.Се решив ќе одам кај Др.Лазаревски во Систина.Треба да бидам во денови пред менструација,за време на циклус или да одам после циклус??? Не сум од Скопје па и тоа го пресметувам колку пати ќе треба да одам накај Скопје.и тоа ми е додатен трошок,а плата мала :(((((
     
  9. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јави се уште сега затоа што има многу гужва кај него па кој знае за колку време ке ти закажат.Ти ако имаш ваучер тој ти важи 6 месеци не се брзај подобро отиди на консултација да ти кажат што како
     
  10. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Javi se da si zakazes, toa ne mozes da go tempiras dali pred, dali po...kako ke ti zakazat oni taka, kako ke ti se pogodi....samo moj sovet, em da si skratis edno odenje, uste prviot pat koga ke odis imaj gi napraveno osnovnite pregledi za invitro, za da ne gubis vreme vo konsultacija, pa da ti kaze da gi napravis pa pak da odis so rezultatite...vaka kolku tolku ako otides so rezultatite ke bides so 70% zavrsena rabota, eventualno ako treba nesto plus ke dopravis ama ke bides spremna so pogolemoiot del.
    pretpostavuvam deka gi imas pogolemiot dep spremni, poso si go dobila vaucerot ama pazi da ne im pomine vaznosta od 6meseci, pa da treba povtorno da gi pravis, dopolnitelen trosok da si pravis i uste izgubeno vreme.
     
  11. Lori-30

    Lori-30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.108
    Допаѓања:
    709
    Девојки јас само да ве известам дека почнав со инвитро, па со Господ напред, почнав да пијам таблети за контрацепција и ќе одам кај докторот да ми дава инструкции сто и како да правам! и имам едно прасање до вас, ми даде лекарот да направам мамографија, ама нели мислите дека е стетно за фоликулите? па се мислам дали да идам или да отказам! :?: поздрав и на сите сто превземате несто ви посакувам исто ко и на себе, побргу две цртки :inlove:
     
    На ani.g, irenna и kaja11 им се допаѓа ова.
  12. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Ајде со лесно ти прва па сите по тебе да останеме бремени . Лори немој да изневериш овој пат срцка тешко тебе :rofl: Смееш мамографија да правиш затоа што сега почна а тек нареден циклус ќе правиш ин витро. Позз
     
    На Lori-30 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    А ааа заборавив бев кај матичен општ лекар да земам упат за имунологија и кариотип за мене и сопругот и неписмена ми вика за кај да гласи упатот пошто она не знаела и ми вика боже боже каква врска има кариотип со ин витро?Кој гинеколог ти го пишал ова.И на крај сопругот доби упат за кариотип на детска клиника на педиатрија. Боже боже 30 год стаж има женава
     
  14. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    мене еден период ме немаше, едноставно сакав да паузирам од овие теми... нправив 4 неуспешни инсеминации, и сега спремаме документи за инвитро, ми остане уште по праззникот да го земам резултатот од пап тестот, брисевите ги направив, ХСГ имам, тест за сида исто направивме со маз ми, спермограм, и мислам дека тоа е се... само незнам за колку време се одобрува ваучерот? не ми се чека повеке... поготово кога гледам дека околу мене остануваат веднаш бремени... е сега ке споделам една интересна случка, може не е за овде, ама сепак поврзано е и со темата... неодамна слушнав за некоја жена што подврзува, ја мести матката ако е извртена, и бев таму, и жената уште кога ме виде рече па како сакаш бремена да останеш, кога матката ти е наопаку? До душа кај мене тоа се виде и на ХСГто, ама не дека е наопаку, туку дека е навалена на едната страна, и гинекологот рече дека тоа не е проблем, ама изгледа е :P и така жената ме притисна малку, ме врза со марама и рече дека сега ќе останам... па ќе видиме дали ќе останам спонтано, или сепак ке одиме со инвитро поздрав до сите и среќни празници, Христос Воскресе се надевам дека ке ни донесе убави вести на повекето од нас
     
  15. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Hormonalen status na treti den od menzis da ne zaboravis.
    Daj boze da ti pomogne zenata, pa da ne treba da pravis invitro.
     
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Хив тест за двајцата крвна слика и гликоза. И крвни групи бараат
     
  17. vesnik

    vesnik Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2012
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски

    a koi ispituvanja treba da gi imam pa za da si skratam odenje???? imam skoro se,ama na nekoi im e pominata vaznosta od najmalku 6 meseci.
     
  18. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски

    a koi ispituvanja treba da gi imam pa za da si skratam odenje???? imam skoro se,ama na nekoi im e pominata vaznosta od najmalku 6 meseci.[/quot
    Ако е спермограмот во ред тогаш треба да имаш направено хсг (проодност на каналите) или лапароскопија,4 неуспешни инсеминации,хормонски статус крвна слика со гликоза ,инфективен скрининг за двајцата,пап тест и микробиолошки брисеви.Мм исто беше на уролог и правеше брисеви и преглед на тестиси.А ако е спермограмот лош тогаш не ти треба инсеминација.
     
  19. Amorce2

    Amorce2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.618
    Пол:
    Женски
    Еве овие што srekice ги наброја, повтори си ги тие што им е истечена важноста од 6 месеци и кога ќе отидеш кај Лазаревски си со пола изоден пат. Кај нас беше проблем спермограмот и јас кај него отидов со спремни документи (значи со детектиран проблем, а со оглед на тоа што не барав ваучер од фондот немав направено ниту хсг, ниту 4 инсеминации, само 1 имав направено) и кај Лазаревски кога бев ми се погоди да сум на 3 ден од циклус отидена и одма почнавме со терапија уште на првото гледање ми направи шема, по долг протокол...на 1.12.2013 почнав со терапија, на 16.01.2014 ми беше трансферот.
     
  20. ani.g

    ani.g Активен член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    7
    Женички еве ме и мене ! Земам матичен млеч со мед ми рекоа дека е многу добар за фоликулите ако знаете некој природен лек или ако има некоја терапија пишете! јас сакам малку да го стабилизирам телото и себе и пак да почнам со ин витро!