1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Витамини и минерали во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 19 март 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.903
    Пол:
    Женски
    Фолна киселина

    За неколку месеца планирам бременост па знам дека фолната киселина треба да се пие 3 месеца пред да се планира бременост. Инаку , ме интересира дали фолната киселина може да има некакви контраиндикации со контрацепцијата и која е цената на фолната киселина?
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
  3. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Мајки и девојки кои сте бремени , кои витмини се добри да се пијат во
    текот на бременоста , нормално освен добра и здрава исхрана.Јас моментално
    пијам Тифол ама ме интересира дали можам на пример витамин Ц или било што друго
    Иначе сум 5 недела.
    Благодарам
     
  4. katuvce

    katuvce Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    plavuska da ti kazam jas sum veke vo 24 nedela i vo prvoto tromesecie piev samo tifol i magnesium sto mi gi preporaca doktorot a sega samo multivitamini i se razbira mnogu ovosje zs tamu gi ima site vitamini taka mi kazaa koga bev naposledno na pregled taka ostaviv se vo racete na mojot doktor pozzz
     
  5. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Јас сум 5 недела и мометално немам никави симптоми ти од кога почувствува промена
    кај себе и симтоми

    благодарам
     
  6. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717

    Јас сум 4 недела и јас немам симптоми , така да не грижи се....
    И јас пијам само Тифол, и ми кажаа многу овошје да јадам.
     
  7. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Јас сум во 15. недела и досега пиев мултивитамини, ама и секојдневно многу овошје. А тие Тифол какви витамини се?
     
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    Tifol мислам дека се на Крка, таблети со фолна киселина. А фолната киселина се пие пред забременување, како и во текот на првото тромесечие од бременоста. Мислам дека е подобро до крај да се пијат мултивитамински таблети како МамаВит и слични, кои што содржат повеќе витамини, а не само еден. Ама, тоа не е доволно, треба да се јаде овошје и зеленчук, месо, млеко, јогурт, сирење, а да не се претерува со тестенини и благо.
     
  9. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    Ахм, затоа се збунив ко ги даваат во почетокот, зошто не сум ги пиела јас :) ЈАс на Алкавит пиев фолна, а сега мултивитамини (магнезиум, калциум, омега3...)
     
  10. stefeli

    stefeli Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    35
    сакам да ве прашам дали знаете дали е штетно да се пијат таблетите еритромицин за време на бременост- во шестата недела? докторот ми ги даде бидејќи имам стафилокока, кандида и микоплазма а прочитав дека не треба да се земаат за време на бременост! сега не знам дали да ги пијам, страв ми е! ве молам пишете ми што да правам!
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.825
    Пол:
    Женски
    А дали докторот знае дека си бремена? Во принцип, не се препорачуваат никакви лекови во првите три месеци, ама веројатно лекарот свесно ти ги дал. Сепак се работи за инфекции кои би можеле да му наштетат на плодот, па веројатно опасноста од лековите е помала отколку од бактериите. Тоа најдобро може да ти го каже гинекологот.
     
    На irenadaniel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kika30

    Kika30 Нов член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    31
    Мене гинекологот ми препорача да пијам дражеи Олиговит. Иначе сум во 4-ти месец.
     
  13. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    Мајки и трудници , ме интересира дали е некаков проблем ако се заборави да се испие едно до две апчиња од Тифолот ( фолна киселина ).Едно заборавив вториот ден окако почнав да ги пијам и вероватно овие денови а веке сум 10 недела.Значи до сега две од почетокот.Фала многу
     
  14. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Тифол ( фолна киселина )

    И јас би сакала истото да го знам, и јас два пати заборавив да се напијам... Но си мислам дека не би требало да има некој проблем..
     
  15. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Тифол ( фолна киселина )

    Нема да има никаков проблем и повеке од две ако заборавеш да се напиеш..(Самиот организам си ја има фолната во доволни количини, но во бременоста има зголемени потреби од неа заради процесите на делбата и развојот на плодот.)
    Фолната киселина ја препишуваат на трудниците зашто спага во гупата на витамини кои што ја помагаат правилната делба на клетките (во ваш случај на ембрионот)и плус заедно со вит Ц го помагаат сврзувањето на железото со хемоглобинот.
     
  16. JUMEROVA

    JUMEROVA Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Jас сум 28недела и досега докторот ми има дадено,тие за заби сто се,едно пакованње мама вит испив,,сега пијам магнезиум,бидејки имам грцеви во нозете и тие за заби што се,и овошје повеке јадам.а дали друго нешто треба да пијам незнам??ако знаете кажете.
     
  17. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jас пиев Pregnacare таму мислам тој што ме прегледуваше ми ги препорача,ама многу киселини ме факаа од ними,не чуствував ништо посебно од ними,можеби затоа што за бебето беа :lol: и витамин б кога повракав :puke:
     
  18. iskrena30

    iskrena30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    јас сум 4 месец веке и само прегнакаре пијам но многу добро ги поднесувам а фолната киселина ако сте заборавиле да испиете еднас двапати не е проблем и јас заборавав некогас го прасав докторот реце не е нисто
     
  19. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    добро е да се пие и омега 3, јас пијам :D
     
  20. bibip

    bibip Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2011
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    101
    Јас пијам мама вит и магнезиум тоа ми препорача докторката ,а и во првата бременостпиев исто...