1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

8 часовна диета (intermittent fasting)

Дискусија во 'Диети' започната од Maci12345, 17 март 2013.

  1. Maci12345

    Maci12345 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Здраво Феминки
    Како што приметив досега ваква тема нема па сакав да ја отворам, голем хит во 2013 година станала 8 часовната со оваа диета може да се јаде се само во рок од 9 до 17 часот .. Ја направив темава за некој ако ја држел до сега диетава да ми каже подетално за нејзе ..
    Нов хит во светот: Осумчасовна диета!


    Книгата со наслов „Осумчасовна диета – гледајте како исчезнуваат килограмите додека јадете сè што сакате“ на авторите Дејвид Зинченк и Питер Мур предизвика голема гужва во Америка. Имено, оваа диета ви дозволува да јадете сè што ќе посакате, но под услов да јадете само помеѓу 9 и 17 часот.
    Она што најмногу ги привлече луѓето е фактот дека оваа диета им допушта да јадат што сакаат, а авторите на книгата тврдат деа навистина делува. Имено, најголемата закана за витката линија е прејадувањето после 17 часот, односно во вечерните часови кога луѓето најчесто лежат пред телевизорот и јадат.

    Тие тврдат дека луѓето кои се придржуваат кон нивната осумчасовна диета можат неделно да изгубат и до четири килограми. Во периодот од 9до 17 часот можете да јадете баш сè, но после 17 часот забрането е консумирање на било каква храна.

    Овој пристап на исхрана не е ништо ново. И претходните истражувања покажаа дека доколку сакате да симнете килограми, не би требало да јадете ништо после 18 часот бидејќи храната се вари многу поспоро во вечерните часови.
     
    На didisi, Кате03122205 и Angel4eeee им се допаѓа ова.
  2. Maci12345

    Maci12345 Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    11
    Ако некој ја проба диетава или планира да ја почне нека пише! :)
     
  3. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    оваа диета делува, и тоа на долгорочен план, јас пред 3 години ослабнав на сличен начин јадев се (освен леб и газирано) и тоа до 18 часот после ништо само вода, и ослабнав 12 килограми за 2 ипол месеци, и потоа ми остана навика додека не останав трудна навечер не ми текнуваше да јадам. Пробајле делува!

    Јас пак планирам да почнам со тој режим ама ми е малку страв оти син ми го дојам за млекото, дане ми се намали :?:
     
    На Iv.girl55 и elence132 им се допаѓа ова.
  4. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    здраво ме интересира колку можи да се ослаби за 1 месец ако не јадиш леб благо и газирани сокови и плус да вежбаш??? фала однапред :)
     
  5. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Тоа ти е кај сите различно бидејќи сите имаме различен организам и сите слабееме со различно темно. Сигурно повеќе од 5кг ќе ослабиш.
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  6. meme21

    meme21 Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    4
    се надевам дека ке имам ефект бидејќи јас имам многу за слабеење :(
     
  7. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Би сакала да пробамм !
    Има некој пробано да каже колку ослабела и за колку време ???
     
  8. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Еден мој колега од на работа ја држи оваа диета веќе две недели и ослабен е 4,5кг. :clap:
    Значи има ефект... пробајте. :)
     
    На Miss-HeLL му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Женски,а дали ако ја држам диетава би ослабела у стомакот и бутовите? дека само тука сум пуничка а вака не сум дебела.. така стомаче си имам :$
     
    На Jenniffer му/ѝ се допаѓа ова.
  10. chocolate...girl

    chocolate...girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    147
    Пол:
    Женски
    Значи оваа диета ја држам една недела, од утре втора недела ќе ми е хх..и до сега сум ослабела 1,5 кило..многу е добра само што мене ми е продолжена до 18 часот пошо мајка ми се враќа во 5 од работа и го прави ручекот и потоа јадеме..но не јадам се што сакам туку на секои три часа апнувам по нешто и само едно чоколатце на ден :D на пр. на сабајле во 9 си апнувам саламски (кифла..или нешто др.) после три часа едно чоколатце, пак после три часа овошје или зеленчук и после ручок со интегрален леб :) :P :lol: Ви препорачувам да пробате.. бидејќи ваква сл. диета летото ја практикував и за 1 и пол месец ослабев околу 10 кг. :D
     
    На macence4 и Iv.girl55 им се допаѓа ова.
  11. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.868
    Допаѓања:
    34.155
    Пол:
    Женски
    хмм дефинитивно од утре почнувам... да намалам некое килце...
     
  12. SashaF

    SashaF Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Резултати???
     
  13. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    7.799
    Пол:
    Женски
    ^Жити бога, резултати?
    Па утре ке ја почне.

    А ако мислеше на резултати општо од диетава ете ти позади на страната
     
  14. Lilyy

    Lilyy Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    rezultati nekoja? :D :8
     
  15. samovilamila

    samovilamila Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    19
    dietava e super no drugara mi koristese nacin na ishrana od 12-17 casot jadese po malku i pred i po toa moze samo kafe ili caj.bese mn slaba
     
  16. Sanji44ka

    Sanji44ka Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Јас решив да ја пробам диетава. Од утре почнувам :) јас планирам да не јадам мн благо, грицки, ќе се обидам да ги избегнувам колку што можам повеќе, а леб мислам само по една кришка или некое кифличе (дека сум на училиште, па му треба малце повеќехрана на моето мозоче :D ), а за викенд ќе се обидам да јадам само овошје и зеленчук. Држете ми среќа да успеам :) Ако некој ја држи диетава нека пише резултати.. ;)
     
    На the.child му/ѝ се допаѓа ова.
  17. golubinka987

    golubinka987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    значи како што успеав да разберам, треба да си ги прераспределиш оброците помеѓу 9-17 часот, ќе пробам и јас да ја држам оваа диета. со среќа на тие што ја држат, и да си ја постигнат саканата цел, па доколку имате резултати пишете. поздрав
     
  18. SashaF

    SashaF Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2012
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    12
    Ајде бе луѓе... толку нема веќе некој со резултати.. хихи... пишете плс ^_^ :D :D
     
  19. marince87

    marince87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    160
    Резултати од оваа диета и те како има, јас ја држев модифицирана мене како шо ми одговара. На пр, странувам на утро, пијам на празен стомак топла вода со лимон и едно лажиче ѓумбир во прав, чекам пола саат и од 9 часот почнувам...да не ги заборавиме и супер храните што треба да ги внесувате ( јаболки, бадеми, јогурт, мусли, ленено семе, семе од сончоглед лупено, семе од тиква, итн..) Јадете се што ви душа сака, е сеа нормално во границите на нормалата ама се до 17 часот. После 17 часот нема ни кафе пиење ни чаша сок ни јогурт ама апсолутно НИШТО. освен чај незасладен. Со ваквиот режим на исхрана, во месец дена стопив 7 кг. После година дена вратив само 3 кг. Сега ја држам пак за да ги симнам тие 3 кг. Среќно дами, и споделете Ваши искуства :hai:
     
    На CarrieBradshow и SashaF им се допаѓа ова.
  20. golubinka987

    golubinka987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    што значи дека навистина е добра