ТЕМА: Диета 20 дена - 8 килограми

Мислење 01 Мар 2010, 04:29

Se sostoi od ciklus od dvaeset dena vo koi denovi se jade vo 2 tocno opredeleni obroka.Nivnoto kolicestvo ne e ograniceno.Toa sto morate da go zapazite e po zavrsuvanjeto na eden dietalen ciklus od 20 dena mora da se napravi pauza od 1 mesec.Po zavrsuvanjeto na mesecot mozete povtorno da so dietalniot ciklus od 20 dena.
Obrocite konzumirajte gi vo rastojanie od 6 casa ( na primer: prviot vo 10 ili 11 casot nautro a vtoriot vo 17 ili 18 casot navecer.)

1 den
Makaroni so sirenje i jogurt po vas vkus, vareni ili peceni.
2 den
Oriz tava ili pilav po vas vkus.Mozete da go zemete vo kombinacija so sirenje i jogurt.
3, 4 i 5 den
Pilesko meso so salata, vareno ili peceno na skara bez masnotii.
6, 7 i 8 den
Telesko meso so salata.Mesoto vareno podgotveno po vas vkus.
9, 10 i 11 den
Riba so salata, podgotvena po vas vkus pecena vo folija ili tuna od konzerva, no ne vo maslo tuku vo voda.
12, 13 i 14 den
Zrnes zelencuk, grav, grasok, leka ili boranija moze mesano podgotveni kako corbi ili tavce gravce.
15 i 16
Kompiri vo site mozni varijanti, peceni, vareni ili pomfrit.
17 den
samo ovosje sekakvo
18 den
makaroni so sirenje i jogurt ( kako 1 den)
19 den
Oriz (kako 2 den)
20 den
Veruvale ili ne mozete da jadete se blago
Torti , ekleri, baklavi cokolada kombinirano vo 2 obroka.

Kolicinite na hranata ne se ograniceni.Znaci 2 pati na den mozete da konzumirate kolku sto sakate od toa sto ve sleduva za toj den. Tecnostite se neograniceni, znaci mozete da piete kafe caj no bez seker, sokovi no ne gusti ili gazirani, mineralna voda vo neograniceni kolicini.
Аватар на корисникот
ludoto19

Црвено цветче
 
113999888
Мислења: 5861
Зачленет: 01 Мар 2010, 04:05

Мислење 01 Мар 2010, 04:30

dietava ja merkam dolgo vreme :mrgreen: sum slusnala predobri komentari za nea....dali nekoj ja ima probano??se mislam dali da ja probam i ne zvuci taka tesko :P
Аватар на корисникот
ludoto19

Црвено цветче
 
113999888
Мислења: 5861
Зачленет: 01 Мар 2010, 04:05

Мислење 01 Мар 2010, 06:57

Добра е оваа диета ја имам почнато само не ја завршив(разбрав дека сум бремена) :)
Со други што имам правено муабет кажуваат дека е и ефикасна само што малку е тешка во поглед на сатите кога можеш да јадиш.Се препорачува тоа да биде 12.00 и 18.00 за вечера е сега разликата од 18.00 до наредниот ден 12.00 е голема :?
А ако не ти е тоа проблем тогаш секако ќе ја издржиш и ќе имаш резултат :) .....Поздрав
Аватар на корисникот
Filiposka

Сино цветче
 
239532
Мислења: 378
Зачленет: 07 Дек 2009, 11:42
Не го прави тоа што не сакаш другите тебе да ти го прават!

Слика
Слика
Мајчината рака и кога тепа, милува,а туѓата и кога милува, тепа!-руска поговорка

Мислење 01 Мар 2010, 07:00

ludoto19 напиша:dietava ja merkam dolgo vreme :mrgreen: sum slusnala predobri komentari za nea....dali nekoj ja ima probano??se mislam dali da ja probam i ne zvuci taka tesko :P

А има и една многу лесна на фемина сајтов појди во диети и ке ја пронајдеш еднонеделна е :)
Аватар на корисникот
Filiposka

Сино цветче
 
239532
Мислења: 378
Зачленет: 07 Дек 2009, 11:42
Не го прави тоа што не сакаш другите тебе да ти го прават!

Слика
Слика
Мајчината рака и кога тепа, милува,а туѓата и кога милува, тепа!-руска поговорка

Мислење 01 Мар 2010, 07:48

Мене диетава ми е многу чудна... не сум ја пробала а и нема да ја пробам зашто јас на оваа диета ќе се здебелам место да ослабам, а исто така и ќе си го успорам метаболизмот со само 2 оброци на ден (без разлика колкави големи можат да бидат)...
Колку што јас сум читала и од лично искуство, препорачливо е преку ден да се јадат 4-6 мали оброци, на тој начин го убрзувате метаболизмот со тоа што не му дозволувате да ги складира мастите, туку да ги топи... тоа е целата филозофија во слабеењето...
Незнам нека каже некој нешто од искуство, колку ослабеле,дали после диетата повторно се поправиле и сл...

Баш ме интереира мислење од искуство ;)
Аватар на корисникот
Peace.Love.Happiness

Бело цветче
 
180
Мислења: 65
Зачленет: 12 Јан 2010, 18:13

Мислење 01 Мар 2010, 09:57

И јас истото го мислам Peace.Love.Happiness дека со оваа диета организмот само складира продукти за после во текот на паузата без јадење да има што да троши.Од примерите што ги знам од диетава се слабее ама кога ќе се вратиш на стариот начин на исхрана килограмите одма се враќаат на старо ако не и повеќе.Јас многу се интересирам за диетиве и од се досега што сум сретнала мислам дека која и да е диета не е здрав метод за слабеење и кога и да е пак се враќаш на стара тежина.Мислам дека здравиот начин (нутриционизмот) е најдобра диета за секој човек имам и такви примери околу мене што го практикуваат и кои здраво слабеат и кој се покажува како добар.
Се јади се со многу салати само леб и благо несмееш а пак ке бидеш сит што кај другиве диети го нема ;)
Аватар на корисникот
Filiposka

Сино цветче
 
239532
Мислења: 378
Зачленет: 07 Дек 2009, 11:42
Не го прави тоа што не сакаш другите тебе да ти го прават!

Слика
Слика
Мајчината рака и кога тепа, милува,а туѓата и кога милува, тепа!-руска поговорка

Мислење 01 Мар 2010, 11:21

Filiposka напиша:Добра е оваа диета ја имам почнато само не ја завршив(разбрав дека сум бремена) :)
Со други што имам правено муабет кажуваат дека е и ефикасна само што малку е тешка во поглед на сатите кога можеш да јадиш.Се препорачува тоа да биде 12.00 и 18.00 за вечера е сега разликата од 18.00 до наредниот ден 12.00 е голема :?
А ако не ти е тоа проблем тогаш секако ќе ја издржиш и ќе имаш резултат :) .....Поздрав

FALA TI MNG DEVOJKO:))) pa ne znam ama imam citano deka ako jades ednolicna hrana(so ne e zdravo) preku cel den pobrzo se slabee...ja najdov na eden forum i taa so ja drzela simnala 7kg za 20dena...barem ovde imas se i makaroni oriz kompir grav za toa mi se svigja sekoj den razlicno.... :)
Аватар на корисникот
ludoto19

Црвено цветче
 
113999888
Мислења: 5861
Зачленет: 01 Мар 2010, 04:05

Мислење 01 Мар 2010, 11:31

Зошто сите се откажуваат кога се работи за држење на диети: ќе постигнеш некаков резултат и кога ќе престанеш со диетата-килограмите се враќаат... За да се одржи новодобиената килажа треба постојано одрекување од некои работи а тоа се: пржено, слатки, леб и нејадење доцна навечер... И уште да се вежба. Кој е подготвен?:) Ова е вистината-еве цел живот се занимавам со себепроучување кога се работи за моето здравје и тело и тоа е вистинскиот рецепт. Секогаш внимавам на исхраната-ако малку згрешам, веднаш плаќам:) Под внимавање мислам на јадење на исклучиво здрава храна (единствен порок ми се слатките задоволства). Можам само да кажам блазе им на девојките кои како што велат-се јадат, а се секогаш слаби:) Мене ме сметаат за слаба, но сепак зад тоа стојат одрекувања-особено во последните три години-работата ми е со седење пред компјутер-што значи-дополнителни килограми (велат дека во просек секоја жена на работа уште првата година добива плус 5 кг заради седењето)... Во последно време јадам многу благо, и имам ставено 2 кг, иако не пропуштам тренинг. Значи, свесна сум дека до крајот на животот ќе се занимавам со ова-одрекување од убавата храна, ако сакам да изгледам убаво и младо :?
Аватар на корисникот
ss80

Бело цветче
 
252
Мислења: 79
Зачленет: 29 Ное 2009, 21:34

Мислење 01 Мар 2010, 11:57

ss80 напиша:Зошто сите се откажуваат кога се работи за држење на диети: ќе постигнеш некаков резултат и кога ќе престанеш со диетата-килограмите се враќаат... За да се одржи новодобиената килажа треба постојано одрекување од некои работи а тоа се: пржено, слатки, леб и нејадење доцна навечер... И уште да се вежба. Кој е подготвен?:) Ова е вистината-еве цел живот се занимавам со себепроучување кога се работи за моето здравје и тело и тоа е вистинскиот рецепт. Секогаш внимавам на исхраната-ако малку згрешам, веднаш плаќам:) Под внимавање мислам на јадење на исклучиво здрава храна (единствен порок ми се слатките задоволства). Можам само да кажам блазе им на девојките кои како што велат-се јадат, а се секогаш слаби:) Мене ме сметаат за слаба, но сепак зад тоа стојат одрекувања-особено во последните три години-работата ми е со седење пред компјутер-што значи-дополнителни килограми (велат дека во просек секоја жена на работа уште првата година добива плус 5 кг заради седењето)... Во последно време јадам многу благо, и имам ставено 2 кг, иако не пропуштам тренинг. Значи, свесна сум дека до крајот на животот ќе се занимавам со ова-одрекување од убавата храна, ако сакам да изгледам убаво и младо :?

да ама некогаш сакаме да си каснеме по малце благо.... :cry: и јас се трудам што помалку да јадам ама некогаш не иде ке видиш нешто вкусно ке му ја седнеш и :down: ете ги килата дојдоа
Аватар на корисникот
ludoto19

Црвено цветче
 
113999888
Мислења: 5861
Зачленет: 01 Мар 2010, 04:05

Мислење 01 Мар 2010, 12:00

Диетава ми стои доста тешка за држење. Тешка поради тие некои 10дена само месо 3-пилешко, 3-телешко(што не го јадам),3-риба, епа дефинитивно здосадува :(
Не се лажете на тоа дека ако некој со неа ослбел7-8кг и вие ќе го постигнете истиот резултата, зошто нели секој организам си е приказна за себе.
Еве јас ја држам истата диета со која мој близок ослабе за една недела 4кг, а јас само 3кг за некои си две недели. Занчи топењето масти кај секого е различно. Мене не ми пречи што побавно ми одат работите, сега планирам да почнам со УН нема кој не се фали од таа диета, чудно но досега немам слушнато негативни коментари од луѓе што ја држеле.
Аватар на корисникот
didija

Сино цветче
 
7530
Мислења: 222
Зачленет: 12 Јан 2010, 13:15

Врати се на Диети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: HoNeY93 и 20 гости