ТЕМА: Диета со супа од зелка

Мислење 15 Јул 2010, 13:21

Најнапред да се извинам што отварам нова тема ама барав по форумов и неможев да најдам па затоа си земав за слобода да отворам нова :) . Оваа диета ја држам речиси две години и тоа секое лето (значи само летен период), навистина се слабее, ама после диетата мора МНОГУ значи МНОГУ да се внимава на исхрната. И покрај тоа што тоа го знам :worried: еве пак почнав од вчера со оваа диета ја направив супата и денес ми е втор ден значи на супа и зеленчук сум цел ден. Ја држам летно време најмногу поради лубениците вчера цел ден јадев лубеница и супа и не почувствував воопшто глад, а денес до сега сум само на 2 краставици и 3 кафиња без шеќер :|. Навистина не е здраво ама и килажава па не се трпи. Среќа што е многу топло па не ми се јаде иначе тешка е за држење посебно супата која не е многу вкусна. Едвај ја јадам :D
Аватар на корисникот
Tanja03

Бело цветче
 
923
Мислења: 59
Зачленет: 15 Јан 2010, 23:13
Локација: Во близина на Скопје.
Ќе успееме.....кога тогаш!

Слика

Мислење 15 Јул 2010, 13:26

Не знам каква е оваа диета, ама имам читано дека организмот за да ја преработи зелката троши повеќе калории отколку што има во зелката :D Така да : ЈАДЕТЕ ЗЕЛЧИЊА :D
Аватар на корисникот
irenna

Жолто цветче
 
15481855
Мислења: 2588
Зачленет: 01 Дек 2009, 19:19
Локација: Скопје
There are three ways to do something: good way, bad way and my way

Мислење 15 Јул 2010, 13:29

Добра е оваа диета, мислам доста ефикасна, супата со зелка се трпи првите 3-4 дена, а после станува се поодвратна и поодвратна за јадење. :puke: Ама доброто е што има и друго за јадење покрај тоа, и како што рече Ирена - зелката е еден од оние продукти кои имаат негативни калории, иако потешко се вари и создава гасови. :?:
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680912903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 15 Јул 2010, 13:31

:D Фала Иренче за информацијата ...........еве јас тоа не го знаев :D Значи затоа јас цел ден :sweat: :sweat: се препотувам. :rofl: Поздрав!
Аватар на корисникот
Tanja03

Бело цветче
 
923
Мислења: 59
Зачленет: 15 Јан 2010, 23:13
Локација: Во близина на Скопје.
Ќе успееме.....кога тогаш!

Слика

Мислење 15 Јул 2010, 13:39

Јас колку што имам слушнато и ова е еден вид медицинска диета. Им ја давале на срцевите болни пред операција да ослабнат доволно за да може да ги оперираат и не смее да се држи подолго отколку што е пропишано. И не смее да се држи повеќе од два пати годишно. Многу се слабее од оваа диета, ама мислам дека тоа не е добро. Макар што за оние кои сакаат брзи ефекти добра е. Ама да не се вратат после килограмите?!
Јас еднаш намислив да ја држам. Ама варена зелка органски не можам да поднесам, ја јадам само како салата (ова се однесува на свежа зелка).
Annath

Црвено цветче
 
549510414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 16 Јул 2010, 00:58

Annath напиша: Ама варена зелка органски не можам да поднесам, ја јадам само како салата (ова се однесува на свежа зелка).

Добро е штом не можеш да ја поднесеш, затоа што не е ни здраво да се јаде варена зелка. Значи свежа зелка како салата е препорачливо да се јаде колку можеш повеќе, ама варена зелка никако не е добра за желудникот.
Аватар на корисникот
veri

Жолто цветче
 
1402249
Мислења: 3059
Зачленет: 14 Јан 2010, 22:08
Life is not about how many breaths you take, but how many moments in life that take your breath away.

Мислење 16 Јул 2010, 11:40

^^Искрено, не знам дали е здраво или не, ама еве на пример, не конкретно за супата, туку и обично вариво со зелка не можам да го јадам. Дури мирисот ме одбива додека се вари :puke: А за салата, се давам во салата од свежа зелка :)
Annath

Црвено цветче
 
549510414
Мислења: 5334
Зачленет: 09 Јан 2010, 16:01

Мислење 16 Јул 2010, 23:44

Станува збор за диетата со супа од зелка во која се додава целер?
Ако е таа диетата, сум слушнала дека најважна намирница е целерот и на него се должи симнувањето на кг.
Една пријателка со вишок 30тина кг после породувањето ја држеше и знам дека имаше добри ефекти.
Јас се канев неколку пати да ја почнам, ама никако да дојде до тој момент :D
Аватар на корисникот
rainlover

Зелено цветче
 
583478
Мислења: 969
Зачленет: 23 Јун 2010, 21:59

Мислење 17 Јул 2010, 21:32

Да таа е ............мене ми е денес четврти ден, не е вкусна супата воопшто, ама решив и сега терам. Знам дека има ефект ја држев два пати до сега, ама маката е после откако ќе се заврши диетата, е тогаш мора многу да се внимава на храната.
Аватар на корисникот
Tanja03

Бело цветче
 
923
Мислења: 59
Зачленет: 15 Јан 2010, 23:13
Локација: Во близина на Скопје.
Ќе успееме.....кога тогаш!

Слика

Мислење 17 Јул 2010, 21:36

Една комшика ја држеше диетава и задоволна, а и се гледаа резултати. Ама зелка варена :puke: нема шанси. А за свежа шо ме бараш :P
Аватар на корисникот
zvezdakoska

Зелено цветче
 
4771
Мислења: 777
Зачленет: 14 Апр 2010, 18:44
Локација: here, there, somewhere ...
СликаСакам барем еден ден да имам волшебно стапче

Врати се на Диети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Claraa22, ristovska123 и 15 гости