1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета со супа од зелка

Дискусија во 'Диети' започната од Tanja03, 15 јули 2010.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Небитно дали е супа од зелка или било која друга супа....супата како супа многу помага во периодот кога сакате да ја намалите телесната тежина.
    Јас со супи и овошје највеќе успеав во тоа.
     
  2. cureforpain

    cureforpain Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Здраво дечки,

    Јас сум нова на форумот, но како вечен диеталец сакав да го споделам моето искуство со оваа диета :)

    Прво, нема шанси да ја приготвам супата по стандардниот рецепт, зашто сигурно не би можела да ја јадам. Јас ја правам вака: Пржам 3 кромиди, 3 големи моркови, целер и зелена пиперка на многу малку маслиново масло. Кога сето тоа ќе омекне додавам 2 чешниња лук, малку магоднос, една коцка супа (вегетаријанска, затоа што не јадам месо, но може и кокошкина), па 1/2 главица зелка и 1 шише органска салца. Салцата ја купувам во Тинекс, не ми текнува кој ја произведува, но може каква било или, пак, сецкани домати. Покрај супата од коцка додавам и уште вода, обично околу литар. Ставам многу зачини за да го убијат мирисот, а најчесто копар, босилок, оригано, шафран и ловоров лист.

    Откако ќе зоврие ја ставам на тивко да се вари околу 30-тина минути, а потоа ја пасирам со рачен блендер. Мене ми е толку вкусна по овој рецепт што гарантирано би ја јадела и кога не би држела диета. И ставам и лимонче како и со секоја супа :)

    Инаку, за мене ова е една од најдобрите диети, бидејќи покрај тоа што се базира на огромни количества овошје и зеленчук секој ден, дозволува јадење кога било и колку било во денот. Никогаш не сум можела да држам диета по принципот „1 суво грозје, 1 лист зелена салата, 1/2 кајсија“... и не верувам дека некогаш ќе успеам.
     
    На irena.1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Suzukii

    Suzukii Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Здраво, ја имам слушано оваа диета.. била многу корисна но гнасна ја јадење хахаа..
    За 10 дена се слабеело 10кг :o
    Ама требало да е само варена :/ блјак :*
     
  4. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    И после 10 дена ќе се здебелиш 20 кг.
    Колку ефикасно нели...
     
    На karenin му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Suzukii

    Suzukii Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    9
    Ke se zdebelish ako jadis povtorno mnogu... ;) taka da ke si pazis na linijata ako sakas ubavo telo mwaaa :*
     
  6. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Значи кога слабееш така и не му даваш доволно храна на телото,тоа почнува да се јаде.
    И прво нешто после 48 часа што се јаде се мускулите,а знаеш колку е тешко да добиеш 1кг мускул.
    Второ што се цеди од телото е водата затоа што се исцедени гликогенските резерви.
    Повеќе за гликоген и неговата улога тука.
    http://www.atletiks.mk/component/content/article/95-aktuelno/154-sto-e-glikogen
    Е сега што сите сте на диети и имате висока активност го повишувате нивото на кортизол,а кортизол е катаболичен хормон кој не му е гајле како ти изгледаш,важно му е да преживее твоето тело.
    Бидејќи не внесуваш доволно протеини кортизолот почнува да ги јаде амино-киселините како гориво од мускулите,бидејќи нема резервно складирање на мускули освен самите мускули.
    И на крај се топат маснотиите.
    И ти среќна и весела си изгубила 10 кг од кој 50% се мускули,30 % се масти и вода и гликоген.
    И се враќаш на стариот режим што генерално сите го прават и не задоволна од својот изглед,затоа што ти си изгубила мускули а не сало.
    Така да твојата цел треба да ти е топење на мастите,задржување на мускулатурата.
    И тоа да губиш од 0.5 кг до 1 кг макс.
    За да стопиш 1 кг сало се потребни 7-8000 калории дефицит.
     
  7. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Lina24 имаше ли резултати од диетава?
     
  8. Maya3112

    Maya3112 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    479
    Jaс денес си ја почнав диетава...Ќе ве известувам како напредувам :$ .
    Во 1 литар вода исецкав кромид,1 домат,2пиперки,1голем морков и пола зелка.Го варев на силен оган околу 10 мин и му ставив една зеленчукова коцка :!: ,малку сол и кари зачин.Не мирисаше така лошо ,но на изглед ми изгледаше :puke: .На крај цел сварен зеленчук го поминав со блендер и си направив крем супа :) .И да ви кажам вкусна ми е.
    Не се силам да ја изедам цела супа денес-колку можам толку.Инаку си јадам свежи сливи,јаболка и си пијам чајче.
    Се надевам на добри резултати.

    Ако има некој искуство со супава би сакала ако може да пише. :* :* :*
     
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Помага зошто е течно, одма се вари, ама зависи и каква супа е, зошто има многу калорични (крем супи со брашно), и сепак да не се прејадуваш, зошто многу те подува.

    Јас имам јадено само салата од зелка - ем полесно, ем повкусно и многу ослабев. Уствари бев слаба, се направив костур, ама ја дружев на цимерка ми за подршка. :lol:
     
    На Maya3112 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. karenin

    karenin Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    1.426
    Допаѓања:
    2.170
    На долги етапи (повеќе од 3 дена :D ) да се исхрануваш само на супа и зеленчук по цел ден мора да е стресно, неблагородно и ужасно лошо за вашиот организам. И недај Боже ама може и некоја болест да си предизвикате.

    Па и на кратки етапи е непријатен шок. Ај некако ќе ве разберам да ја држите само два дена пред некој битен настан - свадба или штознам нешто слично. Но притоа да конзумирате и многу јаткасти плодови и овошје.
     
    На Maya3112 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Значи се изначитав глупости на 11 страни. Прво не ми е јасно кој ви ги кажува овие рецепти и каде ги наоѓате само погрешните работи за диетава. Што сте се фатиле сите ко пијан за стап за тој целер? Читам и се нервирам.. 11 страни и никој нема кажано како му е со диетата.. само нешто во стилот аууу зелка варена бљак не јадам, целер ауу ќе повратам.. глупост до глупост ниту во еден пост не прочитав нешто корисно за диетава. Реков дај да видам дали некоја ја држел пошо јас почнав и да видам како му било не бе... од лошо полошо на секоја страна.

    Диетава не се држи 7 дена па се прави пауза од две недели не знам кој ви го кажал тоа и кај сте го слушнале..

    Ако се приджуваш точно според диетата за една недела треба да изгубиш од 4,5 до 7,5кг. Ако изгубиш 7,5 или повеќе од 7кг правиш пауза од два дена и продолжуваш со истото темпо се додека не ја постигнеш саканата тежина. Ако се придржуваш до диетата ќе го исчистиш организмот од токсини и ќе се чувствуваш подобро. Диетата многу брзо ги согорува маснотите и тајната е во тоа што ќе согоруваш повеќе калории од тие што си ги внесол.

    Не знам како некои од девојките што ја држеле диетава паѓале во несвест и повраќале. Не ми е јасно едноставно. Диетата е полна со овошје и зеленчук плус месо кое не мора да биде говедско може да биде и пилешко, телешко или риба, банани, млеко, компир и ориз. Доволно е барем еднаш во денот да се изеде супа.. САМО ЕДНАШ не треба и не мора ПО ЦЕЛ ДЕН ДА СЕ ЈАДЕ СУПА.

    Ова го пишувам во случај некој некогаш да сака да прочита нешто за диетава. Па да не лута и да не се откажува уште не почнат.

    Мајка ми ја држеше оваа диета 3 месеци и жената се преполови. Ниту остана без мускули, ниту во несвест паѓаше, ниту повраќаше. Ова е една од најефикасните диети што постојат.

    Јас не се водам по рецептот си ја правам по мој вкус. Една зелка, со моркови, варена и зачинета со вегета.. ниту ставам целер, ниту доматен сос, ниту мекензи смеса за супа, ниту пиперки.. и пак резултати има.. целта е да се јаде варена зелка.. секогаш кога си гладен заедно со останатата храна која е предвидена за тој ден... колку сакаш и кога сакаш!
     
    На soffce, ROSII и stefi23m им се допаѓа ова.
  12. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Ќе ја почнам дискусијава со реченицава од еден мој познаник :
    Ako vagata pokazuva deka si oslabela ,a ogledaloto deka si ista pa duri i zdebelena...neshtro si utnala vo matematikite...:)))
    Разбирам дека сте удрени од разни реклами да изгледате супер тренди и фит,но ако идете со супа од зелка и овошје тоа никогаш нема да го постигнете.
    Ризиците на вакви “диети“ се: од гоогле кога ќе постираш што се ризиците на fad diets:
    Myth: Fad diets work for permanent weight loss.



    Fact: Fad diets are not the best way to lose weight and keep it off. You may lose weight at first on one of these diets. But diets that strictly limit calories or food choices are hard to follow. Most people quickly get tired of them and regain any lost weight.
    Fad diets may be unhealthy because they may not provide all of the nutrients your body needs. Also, losing weight at a very rapid rate (more than 3 pounds a week after the first couple weeks) may increase your risk for developing gallstones.
    Diets that provide less than 800 calories per day also could result in heart rhythm abnormalities, which can be fatal.
    http://www.psdispatch.com/apps/pbcs.dll ... =312309922
    Cabbage Soup Diet Is Harmful To Your Health
    The infamous Cabbage Soup Diet can become detrimental to your health. This popular dieting plan can cause a great deal of physical discomfort as well as flatulence gas. The major disappointment to this harmful dieting plan the “cabbage soup diet” is that you regain weight back as soon as you stop following the directions that are suggested.

    What this dieting plan offers is a quick weight loss diet that is overemphasized with one particular food or type of food. This infringes the first principle of nutrition. If you want to lose weight you need to eat a well balanced diet. Don’t fall for these foolish fad diets. The Cabbage Soup Diet does not work!

    http://www.divinecaroline.com/self/well ... et-exposed
    Another problem I commonly see with the Cabbage Soup Diet is that within a couple of weeks into this diet you start to notice a nutritional deficiencies, because no one type of food has all the nutrients you need for good health. This is a pointless diet and is eaten mostly with fruits and vegetables. This diet is even said to help you lose ten to seventeen pounds in seven days. As you can see there are many dangers of fad dieting.
    A further problem I see with this dieting plan is that it violates the second important principle of good nutrition. Eating should always be enjoyable but with this diet it is not. These dieting plans are so droning and boring that it is nearly impossible to stay on them for a long period of time. Why would you want to anyways?
    In conclusion, there are no “super foods” as commonly stated by the Cabbage Soup Diet. You should always eat a well balanced diet at moderate amounts. This includes foods from every food group. Don’t eat large amounts of a special food because it is proven to be detrimental to your health.
    И сега тоа што треба да се прашате себеси е што губите со вакви диети?
    Телото е создадено од ;Вода,коски,мускули,минерали и масти.
    Последното нешто е резервен енергенс кој за да го потрошите треба 7000-8000 калории.
    Калорија е мерна единица за енергија за да ја зголеми водата за 1Ц степен.
    Мастите даваат најголема енергија и зафаќаат повеќе простор и есенцијални масти за жените се од 15% до 21% повеќе од тоа следува ризици.
    Запоменте губење тежина е различно од топење маснотии.
    Губење тежина е губење на целосна телесна композиција (масти,мускули,вода,коски,минерали и витамини) губење маснотии е долг процес и треба калориски дефицит од 10-30%.
    П.С пред да даваш совет за диети,те молам разбери дека со твоите совети можеш да наштетиш на некој.
    Ако функционирало за тебе не значи дека ќе функционира за некој друг!
     
  13. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    сакам од понеделник да ја почнам диетата, само незнам дали супата да ја правам како супа почорбеста, или можи да биди како обична зелка манџа без многу вода??
     
  14. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Јас си ја правам како манџа со помалку вода.. една зелка во просек ми доаѓа да ја изедам за два-три дена и после си правам нова манџа. Гледам да ми е вкусно и да не јадам со сила.. гледам да изедам што е можно повеќе зелка за да имам поголем ефект. Е сега лоша страна на оваа диета се гасовите... мене ми создава ненормално многу гасови. :$
     
    На stefi23m му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Dali ste slusnale za kapsuli od zelka,ako ste gi koristele pisete mislenje i rezultati
     
  16. TheEkaterina

    TheEkaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    337
    Џабе фрлени пари.. не се мами не ги купувај.
     
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    Mozi da se pie neskafe so mleko??
     
  18. ROSII

    ROSII Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    224
     
  19. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    еве јас официјално ја почнав диетата!
    супата ја направив со кромид, лук, морков, пиперка, целер, пашканат,домата и зелка, зачини и буковска пипер.
    искрено преуба ми е!!!!! :lol:
    од сабајле имам јадено 2 портокали 1 кива и еден тањир од супата!
     
  20. HappyMom

    HappyMom Нов член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    Здраво друштво! Ве читам подолго време, па решив и јас да ви се приклучам. И мене ме мачат овие вишок КГ така да од утре по незнам кој пат се ставам на диета, овој пат кје ја пробам оваа со зелката, па кје ви каЖам како кје оди....Ајде ако има некој да ми се приклучи. Поздрав!