1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диетата на Жан Митрев

Дискусија во 'Диети' започната од kuklicka55, 27 декември 2010.

  1. Revolucionerka

    Revolucionerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Диетата ја препорачуваат за луѓе со сериозни срцеви заболувања кои мораат брзо да ослабнат пред операција. Од тие причини - не ја препорачуваат како нормална диета. Од неа многу брзо се губат кг, ама може да биде и штетно по здравје.
     
  2. gaga.rocks

    gaga.rocks Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    35
    Ако се држи диетата некои 10 дена [односно 14 со викендите] нема да биде штетна и за најздрави луѓе.
    Секаков режим е океј да се држи највеќе до 10 дена. За понатаму веќе е крајно штетно.
     
    На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AnelijaP

    AnelijaP Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    14
    Еј, претерувате со тие онесвестување, инфузии и глупости. Имав 76 кила и за цела диета симнав околу 7-8 кила, ни приближно до тие 15 ама сепак бев задоволна. Правев и крвна слика се е во ред, холестеролот ми е дупло намален (бев на горна граница) и се друго е во нормала.
    Измеѓу, иако не пишува, пиев цеден лимон и пороткал комбинација, плус пијам мултивитамински...
    Сакаме сите ем да јадеме, ем да слабееме, ем брзи ефекти... Каде е логиката?!

    Диетата си е супер. Плус, ако изедете малку повеќе овошје наутро нема да ви попречи.
     
    На Kroes, maci.x3 и tigeress им се допаѓа ова.
  4. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    6тиот и 7миот ден што е препорчливо да се јаде ?
     
  5. tigeress

    tigeress Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Odlicna ideja,moralna podrshka lele kolku ni treba koga sme na dieti.
    Mi treba sovet, sakam da oslabnam 5-7 kilogrami , no bi sakala vo period 10 dena. Koja dieta bi mi ja preporacale? Inaku sum visoka 168 a imam 58 - 69 kg. Ne izgleda mnogu znam ,no imam problem, polovinata mi e tesna t.e. strukot vleguvam vo maicki i kosuli 36/38 br no kolkovite t.e. butovite mi se podebeli.Ve molam ne mi kazuvajte za vezbanje bidejki probav i taka samo mi se zajaknaa muskulite na nozete i ne mi se smeni obemot na butovite.
    me interesira sto moze da kazete za ovaa medicinskata dieta dali e delotvorna ili pak dietata so zelka, Veke probav so medicinskata pred 2 meseca no nekako mi bese maka i ja prekinav vtorata nedela.Ne znam dali moze pak da ja pocnam od pocetok
     
  6. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Hе можеш толку кила само за 10 дена да ослабеш :)
    Tоа е реалноста за жал :worried: инаку имаш еден куп диети, избери си ја онаа највеќе што мислиш дека би ти одговарала
     
    На tigeress му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tigeress

    tigeress Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    korekcija sega sum 58 sakam da stasam do 53 . Znam deka e malku nerealno ama bas ke probam, e sega malku mi e teshko oti po doma rucek pravenje okolu soprugot i kerkickata nauceni sekogas nesto vkusno da i spremam, ama ovoj pat ke se obidam da bidam istrajna:))))))
     
    На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Денеска успешно го поминав првиот ден,и што знам се осеќам одлично,ниту сум малаксана,ниту ништо,ќе видиме за понатаму :)
     
    На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    jaс денес го прескокнав првиот ден .. почнувам од утре ... :)
     
    На susannah му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Едно нешто не ми е јасно со диетава... Како тоа вечерата е поголема одколку ручекот??? За вечера двопек???? :^)


    Едит
    Производиве треба едно по друго да се јадат или сите одеднаш???
    На пример прво портокалот, па двопекот и к.млеко заедно, или пак едно по друго???
     
  11. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Едно по друго,ништо не се меша,секој дел се јаде посебно.Значи прво јадеш портокал па по 5 мин варено јајце итн...Инаку мене ми е 5ти ден и имам одлични резултати!!Утре ќе се мерам на вага па ќе ви кажам колку кила сум во минус...ама како и да се познава,сите ми викаат дека сум ослабната :rofl:
     
    На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    И навечер јадеш по два двопека??? Мене некако тоа многу ми е, јас сум навикната навечер на салати или нешто млечно...
     
  13. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Да,се јадам како што треба и еве за 5 дена ослабнав 3.5кг.Денес пауза па од утре уште 5 дена и мислам дека доста ќе ми биде.Среќно на сите што сакате да ја почнете ;)
     
    На gaga.rocks му/ѝ се допаѓа ова.
  14. misspretty

    misspretty Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пред една недела ја завршив и ослабев 9 кила и сум прилично задоволна, многу се придржував, што мислам дека е клучно за секоја диета. За крв и холестероли не сум се проверила, али мислам дека е се во ред, барем вака. А за враќање на килограми, не се враќаат доколку се јаде правилно, т.е. да се смени исхраната што се внесувала пред диетата. Нормално е, која диета и да се држи, ако се јаде како што сме јаделе порано, фала богу дека ќе се вратат, без разлика на диетата. Јас би ја препорачала, здрава е, а и не се гладува, мене ми беше тешко многу првата недела, постојано мислев на јадење и едвај чекав да дојде следниот оброк.. Ама се навикнува организмот после и не е тешко. Само придржување, мотивација и многу мнооогу вода :)
     
    На Belllaa1, Lepotajce и nadica28 им се допаѓа ова.
  15. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    Jas mislam deka najubavo e da se vezba i da se izbegnat sekakvi strikni dieti. ako vezbash nema da nakachuvash kilogrami , ke gi gubish kaloriite koi si gi vnesol so hranata i plus se zategnuvaat muskulite.jas ne bi ja drzela dietava.
     
  16. nice.girl9090

    nice.girl9090 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    69
    Сакам да прашам дали ке биде исто ако наместо двопек јадам интегрален леб испечен на тостер?
     
  17. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Да ве прашам, што може да се пие помеѓу доручекот и ручекот, помеѓу ручекот и вечерата освен вода???

    Сакам од удре да ја почнам, ама мн често излагам на кафе (секој ден) и што да нарачам??? Што може да се внесува???
     
    На Belllaa1 и susannah им се допаѓа ова.
  18. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Можеш чај,или макијато без шеќер.
     
    На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Gelly

    Gelly Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас ја држев диетава (позната е и како кардиолошка диета) неколку месеци по второто породување, откако ми се намалија подоите, а бебето го дохранував. бев премногу дебела и никакво намалување на редовната исхрана не ми помагаше - се откажав од благо, газирани пијалоци, бел леб и сл., но немаше резултати.

    тогаш дознав за оваа диета која важи за многу здрава и решив да ја почнам. првиот ден ми беше тежок и почнав да чувствувам вртоглавица, дури и се пожалив на мајка ми која ме посоветува да продолжам, зошто е нормално на почетоткот организмот да реагира кога се почнува било каков нов режим. Но, веќе првата вечер, кога дојде време за вечера, гладта исчезна - вечерите кај оваа диета се доста богати и фактот што намирниците се јадат по редослед е доста битен - ќе видите дека брзо се заситувате кога на пример, прво го јадете сирењето, па дури потоа патлиџанот...

    Како и да е, следниот ден веќе ми беше подобро, а по издржаните 3 тури од по 5 дена престанав да ја држам, но сеуште се придржувам кон некои правила во однос на тоа што го забележав кај диетава - за појадок секогаш прво јадам овошје, сокови веќе и не чувствувам потреба да пијам, ако во текот на денот јадам благо, се обидувам да не внесам други јаглехидрати, како на пример леб, туку јадам овошје, зеленчук и протеини - месо, јајца, сирење. Ако јадам еден вид на протеини, не ги мешам со другите - така на пр. не јадам јајца со сирење, туку само јајца и салата или само сирење и салата или само месо и салата.

    Во бременоста се здебелив 20 кг, а денес, 3 месеци откако ја држев диетава и продолжив со погоре опишаниот режим скоро ја вратив тежината од пред бременоста (поточно сакам да симнам уште 2), а слабеев и по завршувањето на диетата.

    Најголема радост од оваа диета ми е што можам да влезам во облеката од пред бременоста!

    ВАЖНА РАБОТА што сакам да ја напоменам е дека по диетата на правив анализа на крвта и никогаш не ми била подобра!

    Ја препорачувам на секого и не се откажувајте брзо, зошто тешки се само првите денови, а слабеењето некогаш не се гледа по првите 5 дена, зошто секој организам е различен, некој на почетоткот се бунтува, но потоа брзо се симнуваат килограмите.

    Сите што ги познавам и ја држеле диетава, се задоволни, но редоследот на намирниците мора да се почитува.

    Можни се и мали отстапки, а ефектот да не се изгуби!
     
  20. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јас од утре ја почнувам диетата па ке ве известам како ми оди :)
     
    На unstoppablemind му/ѝ се допаѓа ова.