1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да не јадам толку многу благо?

Дискусија во 'Диети' започната од Saraa, 19 февруари 2010.

  1. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали некој знае како да не јадам мн благо, пречесто имам потреба од благо, ако не каснам благо во екот на денот ми се тресе цела снага, ми се лоше, ми се врте умот па ури имам и главоболки, мојот живот без благо неможам да го замислам, меѓутоа сега сваќам дека се што е претерано не е убаво, не сакам толку мн да јадам благо ама ете организмот ми бара, инаку имам низок шеќер и често ми паѓа под нормала, ама понекогаш кога разговарам со мајка ми она ми кажува дека можело и кога шеќерот во крвта е покачен организмот да бара нешто слако ве молам ако некој знае нешто нека ми каже однапред благодарам :? :? :?
     
  2. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    I jas sum ista znaci zavisna sum od blago uste od mala nemozam den da zamislam bez da si kasnam nesto blago i koga nema pri raka a ke mi se prijade mislam krizi me fakaat kako nekoi za cigara sto gi faka kriza.Mnogu uzivam koga si jadam blago i me smiruva no vo posledno vreme me zagrizuva zasto mislam deka preteruvam koga ke slusnam nekoi jadat samo po eden,dva reda cokolada ili po nesto drugo slatko po malku a mene edna 100 gramska ne mi e dovolna :) a ne e preporaclivo po tolku mnogu da se konzumira eve se potrudiv pred edna nedela da se otkazam malku i jas i namesto blago si pravev zitarici musli so ovosje koga ke mi teknese na blago i malku mi uspea ali poslednive dva dena pak moram po nekoe malo cokolatce da si izedam :) Mislam deka tesko e da se otkazam skroz od blagoto samo sakam da se naviknam da jadam pomalku.Ako ima nekoj drug sovet neka ni pomogne :)
     
  3. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Немам совет....ама дајте ми вие како да се натерам да каснам барем една коцка благо ?:o ...катастрофа сум....еднаш месечно една коцка чоколатце со сила ако каснам...ептен треба чудо да се деси мене да ми се пријаде...и во ништо не користам шеќер, само во кафе една лажичка...а и ова не е убаво...малку шеќер му е потребен на секој организам...како гориво, посебно при умствен напор кој често го имам...ама неможааам...салати и месо...толку :lol: ...сакам да поткснувам...ем афродизијак ;) ...ем расположение подобрува...памтење...концентрација...ама јок...неможам :(
     
  4. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    :) :) :) Sovet za blago pa lesno ke si zemes sekoj den po nekoe ubavo cokoladce ili koacinja mmmm za blago sum ekspert sve sto e blago jadam :) i taka ke si kasnuvas sekoj den po malku samo :) Blagoto sekako e deka e ubavo mnogu smiruva,dava energija koga ti e potrebna i sl. ama samo vo mali kolicini na den na primer po dva reda cokolada samo i tolku :) Jas pak se cudam kako mozete bez blago jas nema den vo zivotot da ne sum izela nesto blago :)
     
  5. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Сакам ама стварно неможам... :lol: знам дека ви е несватливо исто како што ми е несватливо мене како ви се јаде толку благо.... :lol: ах ...разни луѓе, разни чуда :lol: ....ќе земам една коцка и се лигавам ко двегодишно дете, на сите сум им одвратна...не ја бива работата со сила :( ...ништо небива на сила...па ни јадење или неејадење благо.... :lol: :lol: :lol:
     
  6. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    :) :) :) Da nisto nemozes so sila ednostavno organizmot ili ima potreba ti bara ili ne.Eve nekoj mnogu jadat soleno gricki,cipsovi takvi raboti a jas pak toa epten retko jadam :) A ti ako sakas za blago probaj koga si nervozna nesto ke te smiri ili ako si iscrpena togas probaj malku blago da kasnes ubavo e ja vraka energijata
     
  7. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Како јас да можам да јадам по една коцка месечно, тоа никогаш нема да се случи во мојот живот, мене како што кажува мелани едно 100 грамско чоколадо ми е малку, едно пакување ишлери ми се малку неможам да облажам од ништо, треба да изедам мн благо за да почувствувам дека ми е благо ми се смеат луѓето кога ќе им речам мене тоа не ми е благо а јас се плашам како може чоколадо да не ми е благо :?
     
    На milamilicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Saraa, spas od blagoto ti e da nemash nishto blago doma odreden period, ete sega iskoristi go periodov na posti... ne deka ti velam da postish, tuku da ne kupuvash nitu pak da pravish doma nishto blago... koga kje ti bara shekjer organizmot, zemi ovoshje, i toa od onie poblagite, ti preporachuvam urmi... so dve tri urmi ti e isto kako da si izela celo chokolado, barem mene taka mi e...

    jas sum nenormalen zavisnik od blago, isto kako tebe, ama morav da go otkazham eden period, i navistina go otkazhav, vo period od dve godini, ako imav kasnato odvaj nekolku krem banancinja... duri i na gosti koga odev, ne jadev blago (toa go napraviv zatoa shto morav da oslabam od zdravstveni prichini) - organizmot mi se navikna na takov rezhim... ama posle se vrativ na staro :roll: :roll: srekja ne ja vrativ kilazhata....
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    dve tri urmi ti se isto kako edno cokoladoooooo :worried:hock: :worried:hock: :worried:hock:
    Jas ako izedam dve tri urmi mi e isto kako nisto da ne sum kasnala znaci sednuvam i jadam polovina paketce urmi i togas pocnuvam da cuvstvuvam deka sum kasnala nesto blago, inaku nemam mn na kilaza sum si taman ama sepak ne sakam tolku blago da jadam stetno e za organizmot pozzzz i fala ti na sovetot ama isproban mi e i ne uspeva, sepak ke se trudam da mozam da mu odoleam na blagoto.
     
  10. Melanie

    Melanie Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    87
    I za mene ne pomagaat ni urmi ni ovosje blago ni nisto takvo koga mi se jade blago mi se jade konkretno cokoladno nesto samo so toa mozam da si ja zadovolam gladta za blago :D Isto taka za debeleenje nema vrska nonstop jadam mnogu blago i ne me debelee toa normalna tezina imam duri mislam deka sum malku slabicka bi se popravila nekoe kilo a mene blagoto mislam mi go potisnuva apetitot za jadenje druga hrana.I sakam da go svedam na minimum voopsto znam deka nemozam ama barem pomalku da jadam epten e stetno za organizmot tolku mnogu da se jade ne e ubavo
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  11. babyI

    babyI Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Hello from another chocoholic :P Тешко дека ќе се одвикнеш, штом си толкав зависник. Ја и у болница стигнав од тоа мое благо ама не можам да го намалам и крај. Значи седнувам јадам цело пакетче чоко локум (500гр) или медењаци цело пакетче и пак ми е малце . Немав некои проблеми со тежината порано, ама сега почнувам полека но сигурно да се здебелувам. Ако речеш од денеска не јадам благо, џабе уште повеќе ќе ти се јаде :D
     
    На A&A и betidule им се допаѓа ова.
  12. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Bas taka se umot mi e vo blagpto lelleeeeeeee sto da pravam bespomosen slucaj sum izgleda :? :? :?
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  13. suGarBaby

    suGarBaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    112
    Неможам да си го замислам животот без БЛАго. :mrgreen:
    цел ден можам да јадам благо(иам среќа шо ич не се дебелеам а јадам ко стока :roll: :oops: )
    Иначе иам дојдено до тој степен да изедам толку мнг благо што иам повраќано 2цели ноќи. :oops:
    И после тоа секако велев ЈАС и толку многу благо никогаш повеќе.А по 3 дена повторно истото ...конзумирање у ненормално голема мера. :oops: :mrgreen: :mrgreen:
    Али ајт па еднаш се живее мајката.Сеа на тоа ќе му ја мислам.Важно на душичката убаво да ми е Хахаа. :mrgreen:
    Позз. 8)
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    јас сум исто една од тие што без балго денот не можат да го замислат и мислам дека нема спас за оваа болест :)
     
  15. babyI

    babyI Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Лелеее и ја повраќав цела ноќ и завршив на инфузија хах и памет не ми доаѓа па не
     
  16. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    isto i jas sum golem zavisnik za blago i mnogu pati sum si velela od denes ne jadam blago no za nekolku casa povtorno se navrakam na blagoto, probuvav namesto blago da jadam ovosje no ni toa ne pomognuva, pocnav i da se zdebeluvam ama ne mi doaga pamet i prodolzuvam po staro. Tesko nekogas da se otkazam od blago :| ne se otkazuvaj probaj barem eden do dva dena da ne jades blago i mozebi postepeno ke se odviknes od taa navika ili pak probaj namesto blago zemi jadi portokal ili jabolka ako imas zelba ne se otkazuvaj . :)
     
  17. A.srcuska

    A.srcuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    21
    enca.69 алал нека ти е !! :) мислам стварно сите да бевме како тебе ке беше супер па и индустријата за чоколади и слатки немаше да опстане :D Јас и не сум некој голем зависник ама од време на време имам голеема потреба за нешто благичко чоколатце по можност milka или топло чоколадо во зима ... А во лето воопшто немам потреба за благо дури и ми се гади од помислата на чоколадо.А во зима охохоо е тогаш ми нема граница.Заклучок : се е убаво до умерена граница
     
  18. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Како да не јадеш? Не можеш да не јадеш :) Само гледај тоа благо да биде во умерени количества, значи и ако веќе имаш потреба од неколку пати дневно да јадеш благо, јади овошје - банана, мандарина, грозје, еве во сезона на дињи и лубеници тоа е супер избор. Јас обично кога сакам да јадам "брутално" благо (синоним за смртно добро јако и преблаго нешто :lol: :lol: :lol: ), јадам лажичка еурокрем, за да не се нафрлам на чоколокуми, кроасани или чоколада :P

    Исто, мусли колачиња, или Бонжита, знаат добро да те залажат а немаат многу калории. Исто и гумените бомбони.
    Не претерувај со торти, Сникерс, чоколади зошто може да ти го пореметат шеќерот во крвта, а за здебелување да не зборуваме!

    Или купи си компот конзевиран од праска или ананас, освежува, благ е, а има малку калории.
    Со среќа! :up:
     
    На betidule му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    ...хммм---имам читано некои работи за оваа тема,и мислам дека добро е да јадиш благо :)
    нема нешто лошо во тоа,но за да не претерувате добро би било,чоколадото да е направено од повеќе % какао,а не од шеќер ;)
    Кога имате потреба за благо..наместо чоколадо со изобилство од шеќер..добро е да вкусте некаков џем или мед..((и онака медот е природен и здрав :up: ))
     
  20. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    потполно се сложувам :clap: