1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како да се поправам?

Дискусија во 'Диети' започната од anste, 29 ноември 2009.

  1. lalala3

    lalala3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2


    Се поправив и јас вака пред две лета на одмор со мајка ми и татко ми....станував во 8,јаденје во 8 и 30 на плаза сендвици,праски,сливи и сл.Ручек во 14,па одмор па пак на плажа овошје и вецера во 19 и после неколку варени јајца пред спиенје и се поправив 5 кила за 10 дена и плус тоа пред моите не пушев цигари,и 10 дена не смеев да помислам на цигара :D треба редовно јаденње во нормално време а не јас сега станувам во 12 попладне па додека да се расонам доруцкувам во 13 цасооот несто ситнооо после руцам во 18 и мозе и ке се поправам некогас :( моите само викаат по мене за тоа јаденње а не ме разбираат дека неее ми се јадеее неможааам со сила си бутам и после ми се лошии :(
     
  2. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    висока сум 1 78 а тешка 50 скоро... сакам да се поправам али не сало ко мрцина .. сакам облини... хелп ? :wasntme:
     
    На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.924
    Пол:
    Женски
    Има посебни таблети за подобрување на апетитот доколку немаш апетит, а доколку имаш апетит, а генетски си слаба, или ништо не се лепи за тебе ќе најдеш некои апчиња за дебелеење, иако не сум запознаена со нивното име, и дали има такви, можеш да си побараш. Исто така од пивскиот квасец се дебелее.
    Ама најубаво е природно, со јадење. Само желба и мотив. :)
    Речи си на себе: "Јас можам да го направам тоа, некои се мачат да симнат кила, а некои да се поправат, се се сака ако се може, а колку би биле убави последиците подоцна?" Саканото тело, облини, витка става.
    Според мене полесно е да се здебелиш и немаш ограничување во храната, ама сепак имаш одредена мера, затоа што не сакаш да се поправиш и да бидеш како мецана, туку сакаш да си ја имаш саканата фигура, а не да бидеш исушена.
    За тоа треба мотив,инспирација и желба. И полека, полека наголемувај си го оброкот, јади грицки, чипсови, смоки, брза храна(хамбургер,пица,тост и сл). Јади како што си јадела само количински повеќе.
    Е сега не знаеме колку кила сакаш да се здебелиш, но ја сакаш иделаната фигура и да не изгледаш ептен слабо, ама јади ваква брза храна, имај повеќе оброци и повеќе јади благо, јаде повеќе пати во денот и внимавај да не бидеш ептен дебела.
    Не знаеме колку сакаш да се здебелиш, ама за да се здебелиш ќе мора да правиш ''лапни-голтни", ама некогаш колку и да сакаш да се здебелиш ништо нема да се залепи за тебе.
    Ама мора поради здравјето доколку си ептен слаба, кожа и коски , затоа што анорексијата е многу штетна, тоа го правите најмногу поради себе за здравјето, а потоа за саканата фигура..
    Потруди се, и кажи ни резултати. Поздрав. :*
    Ќе треба време и можеби брзо нема да се видат резултатите, ама треба трпеливост и цврст карактер.
    [​IMG]
     
    На verica94 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. verica94

    verica94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    фалааааааааааааааа :*
     
  5. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Јас повторно ја намалив килажата од 54кг сега сум 50кг :( Ќе си пукнам од мака,а апетитот ми е ист немам некоја промена плус тоа редовно ми е јадењето доручек,ручек,вечера,салати...ама не бре не се задржувам на истата тежина :@ Ајде кога одев на работа ќе речев изгубен ми е редоследот на оброци, повеќе движење имам па сум намалила килограми,ама еве сега дома сум се на време јадам и пак истото.
    А за 4 месеци ми е свадбата,убаво ќе биди да се вратам барем на тие 54кг,таа венчаницата треба да стои на нешто :( Немам некој стрес за свадбата па да кажам еве од тоа ослабнав,се си оди според планот дури и предвреме ги завршивме некои обврски,па сега остануваат помалку работи од таа страна релаксирано е. Другарка ми вели можеби подсвесно ти работи таа мисла како ќе помине свадбата,па адаптирање во нова средина...можно е да е така,но јас не се чувствувам нешто напната околу тоа :?:
    А пред неколку дена една непозната жена во автобусот седеше до мене и ми вели девојче што не јадеш повеќе многу слаба си незнам што,ни видена ни чуена ми дели совети за дебелина,како јас да не знам што е најдобро за мене ама неможам на секој еден коментар да се објаснувам надолго и нашироко :^)
    Сега се тешам дека имам време доволно за да си вратам килограми до свадбата,па ќе видиме како ќе оди, наредно мерење за 3 недели барем 1кг да имам плус :doh:
     
  6. Elenuskaa

    Elenuskaa Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2011
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    2.037
    Јадам и тоа многу се трудам да јадам у исто време, јадам благо, солено, кисело, луто ма све бре брате и не иде :@
    Пиев и апчиња
    и ништо
     

    Прикачени фајлови:

  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    ^ Истите ги пиеше?
    Овие се за возрасни, 50+. :?:
    Јас пиев апчиња од истата марка и само пофалби за нив, имам енергија за три човека во мене и апетит за двајца, а за жал килажа одвај ко за еден. :D
     
  8. Kalia

    Kalia Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    јас сум 52кг и 180 цм. сите ми викаат дека сум слаба, ама колку и да сакам неможам да се здебелам. и решив ич да не се замарам, се додека ми е добра крвната слика :) а си јадам, гајле немам :)
     
  9. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Блазе си ви што зборувате за дебелење,а не како нас другите,за слабеење :D
     
  10. sweetgirz

    sweetgirz Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    5
    pivski kvasec
    golemi i zdravi 6 obrici
    i odi na kalkulatorot na femina za nakacuvanje na 1-2 kila nedelno ..
    nemoj da jades prazni kalorii kako kaj cipsot,kompirite....
    jadi mango i banani visoko kaloricni...
    isto taka i zeleniot zelencuk mesaj go so sirenje (bidejki nema kalorii)
    i taka ke ja zdogledas strelkata podesno ... :D
    p.s-mn leb jadi t.e B vitamini :)
    pozz ,ana :)
     
  11. sweetgirz

    sweetgirz Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    5
    jas nejkam da se zdebelamm .. :( site mi vikaat deka sum slaba a ja....
    imam 42 kila a visoka sum 166
     
  12. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Девојче тоа е веќе ненормално, не ми е јасно како вие сте убедени дека убавото е во анорексичноста!
    Е многу се нервирам од вакви постови и општо од мислењата на некои мои познанички. Па не е тоа убао, облините се сто пати по убави. Немојте здравјето на ризик да си го ставате со тоа што се изгладнувате, за мене тоа е најголема казна, најголемаа! Се знае за девојка колку да биде на кила од нејзината височина се одзема 110 и се добива колку од прилика треба да виде тешка. Јас сум 150цм. и сум 40 кила. Ама сакам да сум подебелка, симпатични ми се тие подебелките со тие буцкасти обравчиња! Ептен ми се милки!
     
  13. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    од тоа витамините више излагаат влакна на тело и на лице ,за пивскиот квасец не знам али за б комплексот олиговит и тие други витамини излагаат влакна
     
  14. Leika

    Leika Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    49
    Подобро не превземај ништо, гледај со облека да го замачкаш тоа што не ти се допаѓа на тебе, зашто ако почнеш со дебелеење ке ти нема крај што правиме за 10 20 години. знам сега ти е комплекс но, кога сите ке бидат дебелки ти ке бидеш витка и убава, само редовоно вежбај за да бидеш слаба но убаво оформена и еден ден ке бидеш благодарна на тоа
     
  15. angelatrajkovska94

    angelatrajkovska94 Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Apcinja Centrum jas gi kupiv 470 den vo apteka, vednash mi pokazaa rezlultati apetitot mi se zgolemi malku se skapi no vredat da se kupat... nemoj da se obiduvash so b6,pivski kvasec, i drugi gluposti bidejki e samo gubenje vreme ... malku se skapi no vredi,vitamiski se ako ne mi veruvash kontaktiraj se so svojot maticen lekar voedno toj mi gi i preporaca, ima povekje vidovi na centrum za koski,za trudnici, za energija, za zelezo i tn.Bi sakala da me poslushash zoshto kje imash dobri rezultati :))
     
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    јас не дека сум салба ама сакам да се здебелам барем 5 кг...ај кажете некој што пробал со некои апчијна или слично па имал ефект за брзо време??...поз :)
     
  17. Macbetha

    Macbetha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    11
    Со апчиња за контрацепција (хормонски, комбинирани), витамински капсули за коса, кожа, нокти (заборавив како се викаа, ќе проверам) и таан (течен) со мед секој ден, ќе се здебелиш И ТОА КАКО и плус кожата, косата и ноктите ќе ти бидат како свила, помалку влакна ќе имаш и нема да бидеш нервозна ради б-комплексот... Перфектил се викаа капсулите, се сетив - зверски се, немаат конкуренција...
     
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ќе си направите бебе :D и оооп +20кг, се зезам :!: не ме сваќајте озбилно
    Незнам зошто по вештачки пат т.е со апчиња да се поправите. Се поправа со јадење на калорична храна. Ако доволно јадете калорична храна сигурна сум дека ќе има некаков резултат. Ќе кажете ,,јадам,, , е што јадеш, јадеш како врабец и 1-2 пати на ден. ,,Немам апетит,, па кој има на +40 или пак таков ви е метаболизмот, организмот. Утре кога ќе се успори работата на хормоните и кога во климакс ќе качите килажа ќе биде оффф како да ослабнам.
    Секој + или - килограми е шок за организмот и му треба време да се прилагоди на тоа темпо, без разлика дали со помалку калории или повеќе.
    Се што е хемија е вештачки и нездраво. Претпоставувам дека хормонски лекови пиете затоа што ви се препорачани од лекар, а ако ги пиете на своја рака тогаш :x незнам со кој памет.
    Незнам која девојка/жена некогаш ќе биде задоволна од своето тело :?: треба да научите да се сакате такви какви што сте. Не велам дека треба да се запуштите и да не водите грижа за ништо ама едно знам, дека веќином претеруваат :wasntme:
     
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    ^Феминки, јас имам забележано дека кога многу се нервирам, обавезно ми се намалува килажата за некои 2-3 кг. :tmi: Последниве месеци ми беше така... цело време под стрес, и не личев на себе. Уште не сум задоволна од килажата, на висина од 1.70 имам 52 кг. Според мене е малку. Летово сакам да стигнам барем до 55 кг, и особено сакам да се поправам во бутовите.
    Јас лично имам и мнооогу брз метаболизам, ептен тешко ми се фаќа па колку и калорична да е храната. Пробав и со јадење во текот на ноќта, ама резултати слабо. Инаку не сакам да пијам апчиња и слични вештачки работи. Според мене тоа е повеќе штетно отколку корисно.
     
  20. stefigirl

    stefigirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    123
    kolku пари се?