1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Медицинска диета

Дискусија во 'Диети' започната од Lilit, 5 јуни 2010.

  1. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Диетгирл оваа мислам дека ја викаат диета на Жан митрев кај нас ама слични се со медицинскава и подеднакво се ефикасни.
     
  2. artemis

    artemis Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    324
    Пол:
    Женски
    Јас за две недели 4 кг. изгубив. Ке ја држам иуште една недела од понеделник, па да видам дали уште ќе изгубам. Уште две и доста ми е.
     
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Јас и се враќам на оваа диетава, оти прошлиот пат прилично добро ми делуваше. И стомакот не ми беше издуен, и имав сила за вежбање.
    Доручекот, наместо портокал секој ден, ќе си менувам според тоа какво овошје имам...едино, јас елиминирам банани! (лубеница, праска, кајсија...)
    Денес со лубеница почнав и кафе без шеќер.
    Крекери исто не јадам - ме дујат непотребно.
    Можно е некое сабајле место крекери неколку лажици житарки да сркнам со ленено семе и сок/јогурт.
    И за вечера - плескавица....ЈОК! ...јајце./сирење/јогурт со зеленчук
    Грицкање морков и краставица и то је то.
     
    На ozbilnazena му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wraithqueen

    wraithqueen Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    А да не се смалуваат цицките од диетава? :^)
     
  5. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Aко јадеш портокали нема да ти се смалат само ке ти станат портокалови :headbang:

    Ако ослабнеш многу нормално оти ке ти се смалат
     
  6. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    денеска ја прочитав оваа диета и сакам да прашам дали некој ја држел и дали има резултати ?!
    Едноставна и безбедна.

    Медицинска диета
    Трае месец дена, а менито е едноставно: секојдневно се јаде само онаа намирница која е наведена за тој ден. Менито е за 11 дена, а потоа се повторува во следните два пати.

    Можете да пиете кафе и чај во неограничени количини, но најпрепорачливо е да ги замените овие две со вода.

    МЕНИ

    1 ден - варен зеленчук: морков, зелка, зелје, домат

    2 ден - варено месо: виршли, телешко

    3 ден - варен компир

    4 ден - јогурт

    5 ден - варени јајца: најмногу девет

    6 ден - овошје (мешано)

    7 ден - супа од кесичка

    8 ден - варен ориз

    9 ден - варено месо

    10 ден - овошје (мешано)

    11 ден - варен компир и јогурт
     
  7. wraithqueen

    wraithqueen Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Odgovorov e poglup i od moeto prasanje moram da priznaam :|
     
    На Saki15 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. like123

    like123 Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    уфффф почнав со ова диета медицинската несто немам сила веке 3 ден ми е а и чудо во понеделник се мерев и денс пак гледам на вага -1,5 дали е можно?
     
  9. Liljana15

    Liljana15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    9
    Планирам од утре да почнам со диетата, па сакам да прашам какви крекери јадете, двопек или?
     
  10. missbuuren

    missbuuren Активен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Imam 65 kila. Sakam da ja drzam dietata da namalam samo nekolku kg. No nekoi mi rekoa deka mozam samo da se zdebelam zoshto nemam tolku golema kilaza. Dali e toa mozno ?????
     
  11. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225

    Секоја промена на режим во исхраната на почетокот води до намалување на килограми - ако е рестрикциска или зголемување - ако внесуваш вишок ( дур не се навикне организмот , и после стагнираш со килажа ако го одржуваш ист/сличен режим ).
    Верувам дека Медицинскава диета ветува помалку калории од тоа што сега внесуваш, така да сигурно ќе ослабеш некое кило, зависи од метаболизмот, килажата, годините ( нема теорија во тек на диетава да се здебелиш :) )
    Но ако после пак се вратиш на режим на исхрана како пред да почнеш со диета и внесуваш повеќе калории ( ако паралелно не ги трошиш со физичка активност ) , големи се шансите да си ги вратиш килограмите, па дури и да качиш ( организмот при диета со малку калории по извесно време се адаптира да функционира со помалку калории ) .
     
  12. francais

    francais Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.282
    Бидејќи диетава има минимален внес на калории, мислите ли дека можам малку да се опуштам, за да можам да трошам на вежбање..?
    Под опуштање подразбирам - наместо 1 портокал - да изедам 2. Наместо 1 двопек, да изедам 2 и тн.. Не сите намирници да ги дуплирам, туку само една во оброк..
     
  13. Saki15

    Saki15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    142
    Какви крекери јадете ? Не ми е јасно тоа :)
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.924
    Допаѓања:
    18.036
    Женски, мене ме чуди што има многу јадење навечер? Нели ручекот требаше да биде побемен? 4ти ден ми е, уште утре па во сабота се мерам, ако нема ефект од понеделник од почеток :D Ви се случило да се осетите прејадени од вечерата?
     
  15. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    со што може да се заменат тие крекерите,незнам кај да ги најдам тука во уса
     
  16. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Мислам дека можеш да ги замениш со мало парче двопек. :)
     
    На charliee му/ѝ се допаѓа ова.
  17. saseiefi

    saseiefi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    78
    Aiii mozelo virsla mesto telesko ooo jee
     
  18. peregrina

    peregrina Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2013
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    34
    Имам 10 кг вишок и сакам да ги намалам ја почнав диетава но не јадам телешко доколку го заменам со пилешко дали има исти ефекти?? И дали мегу оброци пиете кафе и слично?
     
  19. frida.kahlo

    frida.kahlo Активен член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2013
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Сакам да ја почнам диетава деновиве, ме интересира од поискусни дали може крекерите да ги заменам со двопек затоа што другарка ја држеше истава диета но некои од намирниците прв пат ги сретнувам. И дали мора само портокал или може за замена лубеница или друго овошје ( банана секако не ) за појадок и вечера? И за плескавицата.. може ли да јадам динстано пилешко месо наместо плескавица затоа што телешко не поднесувам :( Што јадевте како варен зеленчук? .. И последно другарка ми ја држеше така што на секој саат јадеше по една намирница од списокот, дали тоа е правилно или треба се наеднаш? Фала ви однапред !
     
  20. FlightAttendant

    FlightAttendant Нов член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Devojki,pisuvam na temava mislejki deka nekoj ke znae nesto. Denes bev na dermatolog poradi problemi so kozata na teloto.na krvnata slika se bese vo red,a dermatologot mi rece deka ne mi odgovara masna hrana i deka treba da izbegavam przeni jadenja kako i jajca i mlecni proizvodi,da jadam samo varena hrana i vareno meso i ovosje i zelencuk. sto mozam da jadam? vareno meso vo corba da,so minimalno maslo i bez zaprzska, makaroni dali smeam da jadam? riba varena smeam,dali smeam riba od konzerva? kazete nesto da znam na sto da se fokusiram na kakva hrana,ili ako nekoj imal slicen problem da spodeli ,.... Thank you so so much :**