1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

(Морална) Поддршка за сите што сакаат да ослабат

Дискусија во 'Диети' започната од Vampire-Girl, 26 јуни 2010.

  1. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Намали го белиот леб, пецивата, тестенините - Мене тоа ми помага :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  2. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    ^ Јас не ги намалив, туку целосно ги исфрлив и лебот и тестенините, и пецивата (освен ѓеврекот). И не сум ослабната ниту грам. :D Го чувствувам стомакот како да сум трудна, на бутовите имам премногу сало. За целулит да не правам муабет. Значи не јадам леб, грицки, газирано, благо, а планирам од утре да ја исфрлам и пржената храна. Тоа што го јадам (овошје, зеленчук, млеко, сирење и урда, двопек, месо) го јадам секако во ограничени количини, не е дека се прејадувам. Возам велосипед, пешачам, трчам, вежбам видеа од FitnessBlender, и плус секојдневните активности што ги имам. А јас истата во обем, а вагата понекогаш покажува и килограм плус. Знае некоја што е проблемов? :^)
     
  3. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Колку време го практикуваш овој начин на живот?
    Сигурно организмот ти задржува вода и не ги распоредуваш оброците правилно.
    Наутро најдобро е да јадеш јаглехидрати, а за ручек и вечера протеини со салата. Мораш да имаш миниум три оброци па дури и ужинки зошто ако се прегладнуваш метаболизмот ќе го забавиш и пак ќе бидеш подуена.
    Наутро напиј се зелен чај со ѓумбир и лимон, или пак млака вода со лажичка ѓумбир и цеден лимон за да ти се разбуди организмот. Зелениот чај е диуретик и го забрзува метаболизмот па ќе спречи да се чувствуваш подуена и редовно ќе одиш во тоалет.
    Јогуртот многу помага исто за ова, можеш да јадеш наутро јогурт со овесни снегулки или дружи житарици и семиња.
    Пиј по 2 литри вода на ден минимум. Млекото те советувам да го исфрлиш затоа што содржи висок процент на масти и го отежнува варењето на храната, а сирењето и урдата намали ги.
     
  4. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Не си во калориски дефицит.
     
  5. kaatty

    kaatty Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    денес сум малце поднастината не знам сто да пијам-јадам :( со мојот реЖим одам понатаму за изминатиов период сум -4кг, но некако малку ми се гледаат м? :?: најдов диета слицна на мојот реЖим од доктор сто оди заедно со производите од amway proteini vo prav omega 3 i dr.не знам дали да продолЖам со неа или не да се разбереме да ја практикувам диетата
     
  6. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Не знам колку долго си на тој режим на исхрана, но ако си повеќе од две - три недели и ако правилно ги имаш распоредено оброците, тогаш може да имаш и хормонално пореметување , значи можеби не ти викам сигурно, тоа најдобро ти може да знаеш. :)
     
  7. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Гледам да внесувам до 1200 κалоρии, а тρошам во пρосеκ по 500 κалоρии. Иначе наутρо јадам јаглехидρати, κога ќе се вρатам од училиште јадам овошје, па вежбам, па јадам нешто пρотеинсκо. Вечеρата ми се содρжи од свеж зеленчуκ (обично тоа се моρκови, κρаставичκи, или паκ домати со сиρење), а често знам и да го заменам со две јаболκи. А млеκо моρам да пијам заρади κосκите, го пијам без шеќеρ. Не знам што се случува. |(
     
  8. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Ако дневно внесуваш под 1200 калории тогаш ти го изгладнуваш организмот и тогаш не слабееш бидејќи телото ги користи сите тие калории за да може да преживее.
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    колку време си на овој начин на исхрана? и штом до сега си конзумирала пржена храна тоа е причината за тапкањето во место, и ова ми малку сомнително дали стварно внесуваш до 1200 калории, ако внесуваш толку обавезно губиш на тежина макар и мускулите да ти горат ти паѓаш на тежина секако.
     
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    I nema sansi da trosis 500 kalorii, jas na 6km trcanje trosam edvaj 300, a ni tolku okolu 240 kalorii.
     
  11. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Јас сум цел ден аκтивна, на сабајле тρчам, на ρучеκ и попладне возам велосипед од 4-7 κм., и κаκо што κажав, вежбам од видеата на Фитнес Блендеρ. Sportypal ми поκажува 450-500 κалоρии, освен аκо е неточна аплиκацијата.
    Во последно вρеме пијам јаκи леκаρства, можно ли е тие да се пρичината за ова? Или κаκо што κажа Огист, пρжената хρана? На овој начин на исхρана сум сκоρо 1 месец, а почнав да вежбам пρед недела ипол, можеби е ρано за ρезултати? Или јас нешто не пρавам κаκо што тρеба? Вρсκа си немам...
     
  12. Ogist

    Ogist Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    Премногу брзо очекуваш резултати
     
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Според ова што го кажуваш , мислам ако вежбаш се што пишаш дека вежбаш , десега требало да имаш видливи резултати . Ако си толку активна , и ако толку вежбаш , би требало да си ослабела некое килце .
    Можеби и не сум во право . Но кај мене резултатите се видливи во рок од една недела ( ако се придржувам до мојот режим ) . Иако не трчам толку многу ако тебе ( сабајле и попладне ) сепак сум физички активна и правам вежби од некои видеа , кај мене резултатите се видливи . До сега за една недела имам највеќе ослабено 1,5 кг. Не дека се фалам , ама ако си ја ограничила исхраната и си исфрлила некои нездрави состојки а си вовела поздрав начин на исхрана , досега би требало да има некави резултати . Но од организам до организам има разлика . А тоа значи дека некој организам е склонен на побрзо слабеење а некој на побавно . Како и да е , продолжи да бидеш физички активна и воведи си здрав начин на исхрана , и резултати ќе бидат видливи . :)
     
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Почитувани феминки
    Јас од утре почнувам со диета јадам само јаболка и кафе без шекер, јас држев диета 4 месеци без леб и благо , без газирани сокови и ослабев 3 кг само :( не ми одговараше таа диета затоа ја прекинав , ссега сум со јаболката се надевам дека ке издржам
     
  15. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мислиш цел ден да јадеш само јаболка? Извини, ама дали си ти нормална?
     
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    зш да не , ке си јадам колку сакам , и ке си го прочистам организмот од мрсноти и све др работи , ке ми држат ситост , поубаво со јаболка а не како што држев со јаворов сируп 10 дена само тоа ниту грам храна , вака нема воопшто да сум гладна
     
  17. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.592
    Пол:
    Женски
    Ај пробај барем 3 дена само на јаболка ако издржиш јас ти подавам рака :D
    Нема шансии на кажување изгледа лесно ама ќе изедеш 2-3 еве и 10 и утре дента верувај нема да сакаш да ги погледнеш :)
     
  18. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    ајде ке издржам и повеке , ке видиш , мн сум поправена морам да ослабам
     
  19. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Anakonda88 не ти е дoбрa диетaвa. Акo веќе сaкaш за пoкрaтoк временски рок да изгубиш пoвеќе кг. , тогаш треба да бидеш повеќе физички активна. И да вoведеш поздрав начин на исхрaнa. Тoа ти се клучните елементи за слабеење.
    А не треба вака да се изглaднувaш. :) Тoa не е дoбрo за oргaнизмoт.
     
  20. pato

    pato Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Организмот со јадење на јаболко нема шанса да го прочистиш. Единствен начин да ослабеш е да бидеш во калориски дефицит. На организмот му се потребни сите макронутриенти (јаглехидрати, протеини и масти) ти со јадење на јаболко внесуваш само јаглехидрати.
    Морате сите овде да разберете дека ваквите диети можат само да ви наштетат. Ако веќе сте решиле да слабеете неможам да разберам зошто сте на овие диети кога знаете колку се штетни по вас.
     
    На marina.m.g и mims-89 им се допаѓа ова.