1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со помош на нутриционист

Дискусија во 'Диети' започната од majamaja, 2 август 2010.

  1. mistilloue

    mistilloue Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    4
    девојки.. нутриционист во Битола?
     
  2. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    Може ли да кажеш на што ти се базира режимот и пример од тоа како ти изгледа еден ден ? Фала :)
     
  3. Amanda39

    Amanda39 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    I jas bev kaj Zendelovska za da mi napravi genotip. Ne sum zadovolna od dietata sto mi ja dade,bidejki e istata kako dietata so supa od zelka.Osven toa mi dade i cela lista na suplementi koi treba da gi kupam od Swanson firmata..za koja sto normalno taa raboti. Celata ovaa rabota se sveduva na profit.

    Isto taka da napomenam deka ne mi se dopadna sto voopsto ne mi pobara krvna slika..pa vrz nea da ja bazira dietata..ne se ni zainteresira za toa..jas na moja inicijativa i ja dadov da ja vidi.
     
  4. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Исхрана може да се базира на тоа колку од глукозата во крвта е регулирана од инсулинот и дали таа глукоза се транспортира како што треба.
    Се вика инсулин сензитивност и луѓето што имаат намалена инсулин сензитивност заедно со добра тренинг програма и исхрана базирана на тоа можат да го решат долготрајно проблемот со килограмите.
    Исхрана базирана на книга или супа не препорачувам.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    јас да си го споделам искуството за кое пишав пред два месеци, за еден месец и 2 недели здрава исхрана според нутриционист ослабев 6 килограми, ама мене повеќе ми беше за регулирање на хормони, односно имам проблеми со акни и морам да кажам дека ми се смири лицето, ми се исчисти, нормално ке ми се појавеше една две акни пред циклус,ама сега бев на одмор и таму јадење се и сешто и пак ми се исфрли лицето, дефинитивно треба да си го продолжам тој режим
     
  6. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    А баш сега ја гледам Зенделовска кај Јанко и Amanda39 ако можеш да пишеш што ти даваше да јадеш, има некоја листа на интернет за крвните групи, да не се води по таа само, вака многу се испофали
     
  7. LovelyKim

    LovelyKim Нов член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Јас одев кај нутриционист и ослабев 20 кила за еден месец па потоа за недела дена ги вратив сите и + уште некое килце .
     
  8. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Да споделам случка:имам роднина која навистина беше многу повеќе од дебела.Се согласи да ослаби под влијание и поддршка на нутриционист.Тие месеци не само што ослаби,не само што симна повеќе килограми туку и сјаеше.Самата како личност стана пооптимистички настроена.По неколку месеци,се откажа.Си ги поврати килограмите,и стана незадоволна како и порано.
    Значи се е до контролата на човекот.
    Доколку си одбрал да се храниш здраво и да ја одржуваш идеалната тежина,ќе успееш.
    :)
     
    На Maroon5 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Тоа е затоа што исхраната е само едно решение на проблемот.
    Здрав начин на исхрана значи и да се вежба 3 пати неделно и да сте активни секој ден.
    И секако 8 часа сон.
     
  10. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И се вратиле килограмите бидејќи режимот даден од нутриционистот го прифатила само за да си ги симне килограмите,а не да води поздрав живот.
    Најбитното во правилната исхрана е здравјето на внатрешните органи кое потоа се отсликува на надворешноста од личноста.
    Се разбира треба да се биде физички активен,инаку се паѓа во вода.
     
  11. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    Ма беше.
    Тренираше,се хранеше здраво,зрачеше.
    Мислеше дека може сама.
    Ама ете.
    Се опушти,не се трудеше повеќе и дојде до првобитната состојба.
    :?:
     
  12. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Здравиот животен стил е маратон не е спринт :)
     
  13. B-O-N-I

    B-O-N-I Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    15
    И јас бев кај Зенделовска и искрено не сум ни јас задоволна...како што спомна погоре една феминка 2 недели дава строга диета со една чорба со целер, плус 1 тон суплименти како Л-карнитин, некои други за детоксикација плус чај за слабеење и плус лимфни дренажи(масажи)...а и тоа што ми го имаше пишано што можам да да јадам беа намирници што не се својствени за наше поднебје...незнам на некого може му помогнала ама јас бев само еднаш и сакав да се видам со неа и да ми објасни подетално како да комбинирам и што смеам да јадам поконретно а што не....не ми обрна многу внимание а кога ја прашав таа другата зошто несмеам да јадам ова дали смеам да јадам нешто што вообичаено го јадам незнаеше да ми одговори...се на се не сум задоволна :)
     
  14. abc1234

    abc1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2013
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    1.636
    Пол:
    Женски
    ВЕ МОЛАМ да ми пишете каква точно крвна слика носите кај Цеце? Обична крвна слика или плус уште нешто треба да испитам?
     
  15. Amanda39

    Amanda39 Нов член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Vo sustina Zendelovska mi ja dade dietata so supa od zelka sto mozete da ja najdete na internet. Se pravi od kocka od zelencuk so mnogu zelka vnatre. Vo sustina dietata sto ja dade ne e nisto novo tuku pretstavuva kombinacija od dietite sto kruzat veke odamna na internet. Menito mi bese ednolicno..supa i samo supa. Bez ovosje sto mnogu mi pravese problem. Ne se osekav zadovolna od tolku restriktivna dieta..Ne se zainteresira za krvnata slika. Genotipot vrska nema..sto mozes a sto ne da jades..ispadna od se mozam da jadam. A za zal patlidzan na koj sto sme izrasnale vo Makedonija ne smeam.
     
  16. macunka

    macunka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    204
    Пол:
    Женски
    Значи врска нема оваа Зенделовска
     
  17. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Зашто не смееш?
     
  18. ivanus

    ivanus Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    51
    Здраво женски, ќе може ли некоја да ми го даде бројот од Цеце, видов многу пофални зборови дека сте пишувале за искуството кај нејзе па би сакала и јас да пробам. Побарав низ темава, но не успеав да го најдам бројот. Благодарам многу :*
     
  19. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Да прашам јас нешто,вие што одите на нутриционист,само консултации добивате?
    Никакви анализи и слично,само изработка на нутритивен режим?
    Баш ме интересира како оди средбата.
     
  20. S.kiki

    S.kiki Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Мила моја, ти своето тело си го довела до степен на агонија. Каков нутриционист е тој кој ти дозволил да изгубиш 20 кг за еден месец? Најверојатно е еден од низата на самонаречени нутриционисти. Не верувајте на секој и не верувајте во се што ќе ви се каже! Со диета базирана на здрав начин на исхрана дозволено е да се губат максимум 4 (5) кг месечно.
     
    На Marossa, SwanMay и Cka им се допаѓа ова.