ТЕМА: УН Диета

Мислење 07 Јан 2010, 22:54

Оваа диета е доста позната и имам слушнато доста добри коментари за неа. Позната е како најдобар а воедно и здрав начин на симнување на вишокот килограми.
За оваа диета се потребни многу килограми малку упорност и 90 дена на располагање.
Велат дека со оваа диета освен што ќе ги изгубите килограмите, ќе го промените и метаболизмот па изгубените килограми нема да ви се вратат.

Диетата трае 90 дена а се ослабнува од 18 до 25 килограми.
Доколку сакате помалку да ослабнете ќе ја прекинете порано диетата.
Диетата секогаш започнува со протеински ден, па следи скробен ден,
јагленохидратен ден, овошен ден и повторно протеински.
Редоследот не смее да се менува
Доручек - сите 90 дена се јаде само овошје. Се јадат по две исти овошја или еден грст суво овошје.

1 ден – Протеински ден
Ручек-месо, варено или печено (3 парчиња-ресторанска порција 250гр.) или 3 варени јајца, едно парче леб, салата во неограничени количини. Супа но без резанци.
Овој ден може да се јаде сирење или млеко, но во тој случај на месото односно на јајцата треба да им се преполови количината.
Вечера-истото од ручекот, но без супата.
Задолжително е доколку за ручек сте јаделе месо и вечерата да ви биде месо.

2 ден – Скробен ден
Ручек-грав, грашок, спанаќ, компир. Треба да биде варена и единствено зачинета со сол, вегета, кечап или варен домат. Едно парче леб и салата.
Вечера исто како ручекот со тоа што дозата треба да ја преполовите.

3 ден – Јагленохидратен ден
Ручек-варени тестенини зачинети со кечап, или пак пица со кечап, а може и бело печиво, на пример 3 кифли.
Вечера-две парчиња торта, или три-четири колачиња, или пак четири топчиња сладолед. Задолжително е еден ред чоколада за готвење.

4ден – Овошен ден
Ручек и вечера само мешано овошје, колку што сакате.

После циклусот од 7x4 дена, односно 29 дена (три пати во текот на диетата) се држи воден ден. Се пие само вода евентуално може да додате и чај но без шеќер.
После овошниот и водениот ден се продолжува со протеинскиот ден.
Кафе и чај може да пиете но без шеќер.
Соковите сведете ги на минимум. Се што е наведено треба да се јаде бидејки има своја улога во организмот.
Овошјето е задолжително да се јаде наутро бидејки најбрзо ке му даде енергија на организмот.
Чоколадата го штити организмот од можни алергии.
Количините на храната се поголеми од вообичаено, а намирниците подесени
за нашите услови и поднебје.
Мора да бидете доследни и упорни.
Може да се случи првите 10 дена да не дојде до намалување на килограмите,
но потоа нагло ќе изгубите 3-4 килограми.
После 90 дена диета уште толку за доручек се јаде само овошје, додека со ручекот и
вечерата се враќате по стариот начин на исхрана. Во тој период треба да изгубите уште 3 килограми што е показател на промената на метаболизмот. Доколку не сте задоволни од постигнатата тежина истата диета може да ја повторите, но после 3 месеци.

Сакам да прашам дали некој ја има држано оваа диета, па ако не ви е проблем споделете го искуството со нас. Поздрав
Аватар на корисникот
mKdevojce

Бело цветче
 
10528
Мислења: 93
Зачленет: 25 Дек 2009, 22:13
Avoid the crowd. Do your own thinking independently. Be the
chess player, not the chess piece.

Мислење 08 Јан 2010, 14:15

Јас ја имам држено, и поефикасна е од било која друга. До душа не сум издржала 90 дена :) ама сепак се слабее. И килограмите не се враќаат многу брзо, бидејќи се навикнуваш да јадеш и поздрава храна, и помалку калорично, па после тоа не ти оди пак да јадеш многу. Критично е да издржиш 3 недели, а после тоа немаш гајле. Плус јас сум многу по благото, па супер е што барем секој четврти ден можеш да јадеш благо - така се издржува, а ако е скрос забрането нема шанси да издржам.

И се разбира не сум била на воден ден, тоа ептен ми е хард кор :D
Аватар на корисникот
Ariel

Жолто цветче
 
55152532
Мислења: 3156
Зачленет: 07 Дек 2009, 00:23
Локација: Малку појужно од таму каде што би сакала да бидам!
Ако не можам да променам дел од себе, како ќе го променам светот?

Мислење 09 Јан 2010, 13:00

Jas ja drzev ovaa dieta ama samo 1 mesec, t.e 30 dena zatoa sto tolku mi bese potrebno da oslabnam, i navistina oslabnav 5-7 kg :) sum probuvala 10000000 dieti, no niedna spored mojot metabolizam ne e taka efikasna kako ovaa .. pozdravce
Аватар на корисникот
bebebio

Фем почетничка
 
20
Мислења: 10
Зачленет: 09 Јан 2010, 12:22

Мислење 13 Јан 2010, 14:52

Jas bev na dieta celi 8 meseci ima dieta 90dena pa nacin na odrzuvanje narednite 90dena i pak se prodolzuva so dietata.Ima efekt oslabev 10-12kg no sega pola gi vrativ a kako sum trgnala moze i site da gi vratam taka da treba samo da se vnimava da ne se mesa hranata za da se postigne nesto nemora dieta da se drzi.
BJA

Фем почетничка
 
10
Мислења: 5
Зачленет: 23 Дек 2009, 15:20

Мислење 01 Фев 2010, 19:34

Ja drzev 2 i pol meseci, oslabev 12 kg, ako ne se pridrzuvas ponatamu, se vrakjaat mn brzo. Narednite 90 dena sekoj den e ovosje za dorucek i treba da vnimavas kako gi kombiniras namirnicite, znaci meso so kompir nema, sto i ne e taka tesko, no se e do navikata. Se razmisluvam da ja pocnam pak...vreme e, ko slonce sum se naprajla.
Аватар на корисникот
VesnaBl

Фем почетничка
 
50
Мислења: 25
Зачленет: 27 Дек 2009, 12:37

Мислење 01 Фев 2010, 20:17

абе сето тоа убаво,ама шо праете дома? оти на пример дома шо се прави за ручек и такви глупости...мене на пример не ми е проблем да се придржувам на диетата но од дома..:) некои ми викаат дека не ми треба диета,затоа што сум 55 килограми а сум висока 167,168...ај сега решение??? :(
Аватар на корисникот
mysterious

Жолто цветче
 
25951285
Мислења: 1487
Зачленет: 25 Јан 2010, 10:47
...Death is peaceful,easy..Life`s harder...

Мислење 01 Фев 2010, 20:18

mysterious напиша:абе сето тоа убаво,ама шо праете дома? оти на пример дома шо се прави за ручек и такви глупости...мене на пример не ми е проблем да се придржувам на диетата но од дома..:) некои ми викаат дека не ми треба диета,затоа што сум 55 килограми а сум висока 167,168...ај сега решение??? :(

па искрено тебе стварно не ти треба диета цуро :D :D ;)
Аватар на корисникот
Hipica

Виолетово цветче
 
1074217704
Мислења: 13864
Зачленет: 31 Дек 2009, 00:34
Локација: Таму кај што топол ветер прави плетенка од моите кадрици.
I just want you to know who I am.

Мислење 09 Фев 2010, 00:47

јас ја држев диетава 1месеци 2 нед.и ослабев 12 кг.покрај диетава јас и вежбав по малку.тоа беше пред 10 год.некако ми беше полесно да се справам со гладот.сега после толку време повторно пробувам да ја држам но залудно е неможам да издржам не знам зашто.до22ч.ме ми е проблем но после тоа се мислам на јадење барам насекаде кај да најдамда изедам нешто многу ми е проблем ,ми се случува и да си легнам да заспијам се будам и јадам а во себе чуствувам вина, многу ми е тешко. сакам да ослабам ама како да се справам со овој проблем може ли некој да ми помогне :?:
Аватар на корисникот
zija

Фем почетничка
 
29
Мислења: 14
Зачленет: 08 Фев 2010, 10:41
Слика

Мислење 10 Фев 2010, 11:10

Почитувани форумџики,

Јас два пати до сега ја имам држено оваа диета и навистина е многу ефикасна.првиот пат ја држев 4 месеци и ослабев 17 кила ама со оглед на тоа што воопшто не се придржував на принципот на варена и печена храна одностно си дозволував малку повеке задоволство а сепак ослабев доста.На пр. јадев пржен стек на маслиново масло или на скара, вториот ден јадев помфрит постојано а третиот ден јадев лиснато тесто и благо колку сто ми сака дусата а не колку што е прописано......и верувајте ми и со ваквиот нацин на исхрана ослабев дури и сите ми се чудеа.Но сепак поентата на диетата е едноличната исхрана....и килограмите на кои ке ја започнеш диетата, затоа што научно е докажано дека колку си подебел побрзо и повеке слабееш, а истото и го осетив на своја коза зосо кога по втор пат ја држев истава диета за два месеци ослабев едвај 5 ипол кила... а сето тоа како резултат на помалата килаза за разлика од онаа која ја имав првиот пат...Мислам дека вреди да се проба и немојте да се разочарувате доколку во првите две недели не ослабете ниту еден грам зосо после одеднас ке поцувтсвувате олеснување...Се надевам дека ке ви послужи како добар мотив ова што ви го написав ...Поздравче
Аватар на корисникот
Lollipop

Фем почетничка
 
181
Мислења: 26
Зачленет: 14 Дек 2009, 23:45

Мислење 10 Фев 2010, 11:12

zija напиша:јас ја држев диетава 1месеци 2 нед.и ослабев 12 кг.покрај диетава јас и вежбав по малку.тоа беше пред 10 год.некако ми беше полесно да се справам со гладот.сега после толку време повторно пробувам да ја држам но залудно е неможам да издржам не знам зашто.до22ч.ме ми е проблем но после тоа се мислам на јадење барам насекаде кај да најдамда изедам нешто многу ми е проблем ,ми се случува и да си легнам да заспијам се будам и јадам а во себе чуствувам вина, многу ми е тешко. сакам да ослабам ама како да се справам со овој проблем може ли некој да ми помогне :?:

Имав и јас вакви кризи додека ја држев но апсолутно гладот мозес да го надоместис со салата во било кој ден од диетата...така да не се разочарувај треба само малку повеке мотив и малку повеке карактер
Аватар на корисникот
Lollipop

Фем почетничка
 
181
Мислења: 26
Зачленет: 14 Дек 2009, 23:45

Врати се на Диети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Oleeenka и 14 гости