1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Ме интересира кога се јаде овесни снегулки читам сте јаделе во кои денови
     
  2. Emma4

    Emma4 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    67
    4/90 Овошен ден
    Денешно мени, две јаболки, два портокала и една банана.
     
  3. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    2/90
    Д -2 портокали
    Р -зелена салата, варен компир (исто и за вечера)

    Вечера ја прескокнав вечерата во салатата ставив лук за ручек и желудникот многу ме болеше.
    П. С. Добар е лукот за диета и да ти се јаде неможеш да јадеш. :)
     
  4. tan4etan4e

    tan4etan4e Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Драга Панта реи, се надевам и јас мене денес ми е 4-ти ден, оној најтешкиот-овошен. Досега додека сум на работа изедов 2 портокали и 2 јаболка, ќе видиме до вечер, инаку гладна сум денес постојано :( Инаку во другите денови добро се држев, како е кај тебе?

    4/90
     
  5. Mihaela13

    Mihaela13 Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    11
    24 ден овошен
    2 јаболки, малку кикиритки (несолени), 7,8 урми :)
     
  6. arontt

    arontt Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.637
    Јас ја завршив УН. Со мало задоцнување ама си реков да напишам како поминав овие 90 дена. :) Е сега можеби ќе речете дека јас не ја држев УН бидеќи воопшто де го држев јагленохидратниот ден, бидеќи сметам дека така побрзо ќе ја прекршам, само ќе се нервирав и ќе чекав да дојде денот кога ќе можам да јадам тестенини, благи и чоколади, а вака си се помирив дека не треба да јадам таква храна бидеќи само ќе ми штети и од сите тие 90 дена јас само еднаш ја прекршив, беше на почетокот, мислам првите две недели, ми беше овошен ден, а вечерта се прејадов зелник со јогурт и чоколадо од 100гр. и не само што ми беше тешко бидеќи се прејадов, а и сабајлето повраќав, туку и психички поради тоа не се чувствував добро. Во текот на диетата ниту еднаш не си направив супа, ама почнав многу вода да пијам, јадев за доручек по две овошки како што пишува, обично портокали, јаболка или киви, во протеинскиот ден јадев по 2 јајца, многу ретко урда, некогаш јогурт ќе се напиев и еднаш соја бидеќи сум вегетаријанка. Во скробниот обожавав да јадам овесни снегулки кои се навикнав да ги јадам суви без ништо, бидеќи нели јогуртот е во протеински ден. :) јадев понекогаш леќа, грав, компири варени, грашок, на почеток јадев ориз, ама прочитав дека несмеело па прекинав, се мислев да си купам интегрален ориз, ама никогаш не купив. Јадев обавезно секакви салати, а во овошниот ден разновидно овошје, само еднаш изедов една банана и кога бев прикрај со диетата јадев понекогаш една рака ореви или лешници а исто така и салати. Исто така да кажам дека ништо не каснав запржено, се или живо или варено, никакво масло, ни сол, ни шеќер, ни киселина во ништо, така се навикнав и ќе си продолжам, посебно салатата ми е поубава без ништо само така надробена. :) Сметам дека јадев нормално, некогаш повеќе, некогаш помалку, зависи од потребите, ама секогаш се чувствував најадено. Го издржав само првиот воден ден, не дека неможе баш супер ми беше, ама мака ми беше да пресметувам за другите, а и сметам дека нема потреба за држење на таков ден. Е добро сега понекогаш за викенди си пиев алкохол :tmi: иако гледав да го избегнував, си порачував вода флаширана. :tmi: Си водев и дневник и се ми е запишано што сум внесувала 90 дена. :)
    Ослабена сум 14кг, од 71 на 57, супер се чувствувам, и надворешно и внатрешно, исто така многу сум изменета и на лице. Нема човек што ќе ме сретне и не ми рече дека сум ослабена. :)
    Стекнав добри навики со диетата, не дека сега не можам да изедам 2 чоколада од по 100гр. или сладолед од кило, туку научив да се контролирам и знам што е добро, а што не за мене. Ќе продолжам да пијам многу вода, да ја јадам храната незачинета, да водам дневник и ќе избегнувам да јадам нездрава храна.
    Иако не бев многу активна со пишување на темава, секојдневно ве читав, а и продолжив да ве читам, ми стана навика :) сакам да ви кажам дека ми бевте голема поддршка и мотивација и сметам дека ако не беше темата на форумот и вие, немаше да успеам на почетокот. Ви благодарам многу. :* Немојте да се одкажувате, бидете цврсти за да ја постигнете целта и немојте после завршувањето на диетата да се вратите по старите навики бидеќи пак ќе си ги вратите килограмите и ќе ви биде уште потешко, ви кажувам бидеќи мене ми се случи тоа и знам колку ми беше тешко и несакам повторно тоа да ми се случи, затоа ќе си водам сметка. :)
    И за дискусијата, можеби е вистина тоа со пад на имунитетот, бидеќи јас со години не сум се разболила воопшто, а сега ете веќе една недела ме држи тешка настинка, па ме замисли муабетот...

    LiliMari Овесни снегулки се јадат во скробен ден.

    tan4etan4e ако толку ти е тешко да бидеш само на овошје направи си салата или касни малце јаткасти плодови.
     
    На Ema.Sk, BeLLaDona23, Marossa и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Emma4

    Emma4 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    67
    Зошто ориз несмее? :^)
     
  8. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.593
    Пол:
    Женски
    Девојки сакам да ве известам дека разговарав со искусни во врска со диетава и ме советуваа да не продолжам со Ун диетата од почеток туку да бидам 90 дена на Ун одржување за да имам резултати :)
    Ако некој завршил и сега си се одржува нека пишува во таа тема :D

    Јас ќе ве читам и ќе ви се вмешувам некогаш со по некое коментарче :lol:
    Мотивација сте ми :wasntme:
    Среќно на сите :*
     
    На Girl159 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Panta-Rei

    Panta-Rei Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Мене денес ми е 3ти ден, само што изедов парче торта и сега почнувам психички да се спремам за утре (овошниот ден). Целиот ден ми е испланиран до секунда, постојано да бидам зафатена и да не мислам на јадење :lol: До сега е добро, планирам на 10 или 15 ден да се мерам па ќе пишам резултати! ;)
     
  10. Emma4

    Emma4 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    67
    Воопшто не е тежок овошниот ден. За вас не знам, ама мене прелесно ми е. Јадев банана, блага е, и вкусна, исто и јаболките, портокалите се малку горччили, ама се најадов. Ме засити тоа. Воопшто не се чувствувам гладно. :)
     
  11. Pinklips

    Pinklips Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Денес втор ден доручек кафе, не стигнав да појадувам овошје, за ручек јадев топчиња од ориз со сос од домати и за вечера половина од ручекот.Денешната активност ми беше 2км брзо одење.Денешниот ден супер го поминав, планирам утре на јаглехидратниот ден да намалам од количината.
     
  12. marula

    marula Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Ajde mozebi jas ke vi bidam najgolemata motivacija da ne gresite.za 25 dena do sega simnav 10kg.da napomenam uste ednas lebot ne go jadam i vo jaglenohidratite ne go jadam blagoto duri ni red crno cokolado znaci leb i blago NE.a iskreno nemam ni potreba.srekno na site.
     
    На GretaGarbo му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.593
    Пол:
    Женски
    10кг за 25 дена :o
    Да видам нема да верувам :D
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marula

    marula Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2014
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    7
    Viktorija veruvala ili ne taa e vistinata ;)
     
  15. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.335
    Допаѓања:
    83.593
    Пол:
    Женски
    Ако бе мило ми е што постојат и такви неверојатни резултати :)
    Само напред но внимавај да не се стопиш целата :lol:
     
  16. Antoninaaa

    Antoninaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    4.536
    Еве сум јас да се отчитам :D добро помина и овој ден,со оглед на тоа што имав доста тентаци како торти,вина(ова ми е многу тешко да го одбијам)ама не попуштив се одбив :D
    2/90
    Појадок:1 голема јаболка(огромна беше) :D
    Ручек:1 чинија ориз тавка со домати и пиперки и крастависи салатка.
    Вечера:Исто од ручекот ми остана само јадев на пола .
    Леле женски не сте свесни како една жена после 24часа на диета се чуствува секси :D Па богами многу ми дојде околу празникот,сега како да издишнав :D
     
  17. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Jas vcera samo ja prekrsuvav dietata. Do 17 bese ok na rabota bev I samo so 2 portokali pominav. Lele koga dojdov doma kako otvaram frigider se jadam salama,kaskaval pa marula salata pa dve kifli I opss mi tekna deka sum na dieta.
    Se iznervirav I rekov aj neka mi bide proteinski denot, ama bidejki se iznervirav posegnav po blago I lapnav 2 redici milka cokolada.
    Pa ne vecerav I sega se mislam so koj den da prodolzam j. H skroben ili da se kaznam so dva ovosni, ama pa utre sum na rodenden, I da nejadam nisto?
     
  18. Panta-Rei

    Panta-Rei Активен член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    8
    Денес нека ти биде овошен ден, и од утре продолжи со протеинскиот со тоа што ќе го намалиш обемот на оброците. На пример наместо 3 јајца за ручек, касни 2, а за вечера 1.. ;)
     
  19. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Вчера овошниот ден ми помина толку брзо и лесно,дури се чудев.Поминав со две јаболки,банана и салата домати со краставица.Се налијав вода ко слон :D и плус цедено лимонче сабајлето.
    Денес протеински ден
    49/90
    Појадок:Јаболка(напнав со јаболките) :D
    Ручек:Најверојатно шопска салата и едно варено јајце
    Вечера:Исто,ама без јајцето
     
  20. zeka

    zeka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2013
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    9.955
    Пол:
    Женски
    Многу малку внесуваш храна во организамот. Подобро земи си две јајца (без жолчка) за ручек и едно за вечера (исто без жолчка). Само белката има многу малку калории а доста се истите корисни.