1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Може наместо пола од ручекот да јадам само салата ? :D
     
  2. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    АБе можеш и вода само да пиеш наместо ручекот, а за вечера пола од водата ;).
     
  3. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Во мојата диета се може,се додека пишуваш во дневникот и ја погодиш целта со макронутриентите и калориите :).
     
  4. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Темава се вика Ун Диета, и се знае што се подразбира под таа диета, на почетокот си ги пишува сите оброци. Ќе ве молам да не ја полните повеќе со оф-топици, ако сакате јадете само салати, или нешто сосема друго, штознам јадете. Но тоа не е веќе Ун Диета, и не треба да се пишува во темата.

    Ристовска до пред некој ден за лиснато прашуваше дали можеш да јадеш, сега само на салата за ручек да си била, па после само вода навечер пиеш. Ни ти сама не знаеш што правиш, и каква диета држиш, или можда не тролаш тука :^) .

    Каша-попара е станата темата одамна веќе, едно нормално мени не можеш да прочиташ или некаков резултат за да се мотивираш. Отиде по ѓаволите се на форумот, па зошто темава да биде исклучок.
     
    На Saki15 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Јас прашав дали може лиснато да се јаде што има тука лошо И онака не јадев лиснато јадев празна кифла а вчера ми беше скробен и јадев печени компири со салата а бидејќи се најадов неможев да вечерам.Ок можеби треба да вечерам повторно компири ама кога неможам? И да го изедам после ќе повратам бидејќи неможам ногу да вечерам и затоа јадев само салата а не дека јадев само салата за ручек можеби погрешно си разбрала иначе секој ден ги читам од почеток сите што јаделе како јаделе досега за 9 дена ослабнав 3 кг уште 3 и доволно ми се ;)
     
  6. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    ^
    Иначе сакав да пивам може од пола ручекот да јадам само салата за вечера,сум заборавила да пишам дали може за вечера да го јадам тоа :)
     
  7. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Еве јас знам многу менија, зошто гастрономијата ми е хоби :) На кој му треба совет што да направи и како за било кој ден, нека каже :))
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Не сум пишала одамна но постојано ве читам, со оваа диета ослабнав скоро 13 кг, но постојано грешев. Ја држев 3 пати првиот пат 45 дена вторите два пати по 20 дена. Јас не сум пример за држење диети зошто само нешто измислував и се тешев а па малку благо ништо не е, но сепак задоволна сум веќе 3 месеци ја држам истата килажа 60, откако се вратив,, нирмално,, да се хранам ослабнав усте 2кг но тие брзо ги вратив.
    За да ве мотивирам да ви кажам многу се слабее во обем и стомакот скоро го снемува, а целулитот се намалува без никаков третман.
    Сакам да симнам уште 3кг но никако да се решам.

    П. С. Сум пробала да се изгладнувам да нејадам, мегутоа нема никакво слабеење само поправање, зошто го измачувам организмот и послем 3 дена гладување незнаеш колку ке изледеш.
    Совет -јадете колку ви се јаде за вечера малку помалку, ако не јадете штом ке почнете да јадете веднаш ке ги вратите кг. Држете ги деновите по ред, јас овошен неможев да дежам, тој ден најмногу грешев.
    Поздрав полека но сигурно има резултати
     
  9. befit

    befit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    12
    Јас ја почнувам ун диета од понеделник, се надевам дека ќе имам резулати а дотогаш ќе се подготвувам односно ќе се хранам здраво и ќе јадам по помалку.
    Вие што ја држите оваа диета или ја имате држено што спортувате/спортувавте?
    Бидејки со физичка активност резултатите се подобри.
    Благодарам од напред. :)
     
  10. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    LiliMari-Честки за постигнатата килажа :*

    befit-Јас понекогаш возам велосипед и трчам,дневно правам по 50 стомачни но овие денови не сум правела,а онака немам некоја голема активност. :rofl:
    Пишувај од понеделник што си јадела и јас ќе пишувам да даваме идеи,среќно и се надевам дека ќе ја постигнеш посакуваната килажа,колку сакаш да ослабнеш ако не е тајна ? :)
     
  11. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Јас еве сабаље одев од Ченто до државна болница пешки, ми се фати одење саат и пол негде онака умерено одење :)
     
  12. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Кој го нема ова видено, добро е да се прочита и да се обрне внимание на напомените кои се дадени....................Досега немам ниту еден оброк пропуштено, а денес се мерев 42 ден / - 8 кг . Не мислете ако не јадете побрзо ќе слабеете, само може да си направите проблеми. само придржувајте се како што е наведено друго ништо не ви треба.



    http://www.dijeta.net/phpBB/viewtopic.php?f=1&t=1864





    На овој линк се наоѓа табела за следење на УН диетата, со која табела многу полесно ќе имате увид во диетата. Јас ја користам и многу ми помага. Има наведено исто така во кој ден се држи водениот ден и кога да се започне со турбо ун. Поздрав, се надевам некому помогнав.

    Патем , BlackSwan5 се согласувам со тебе..............не треба многу филозофирање околу јадењето, јадете тоа што е наведено и толку, доколку не смета јас ќе ви давам идеи за правење јадења кои се лесни , брзи и евтини и може секој да ги направи, без притоа да вложи многу труд, време и пари !
     
  13. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    На овој линк се наоѓа табела за следење на УН диетата, со која табела многу полесно ќе имате увид во диетата. Јас ја користам и многу ми помага. Има наведено исто така во кој ден се држи водениот ден и кога да се започне со турбо ун. Поздрав, се надевам некому помогнав.

    http://www.dijeta.net/phpBB/viewtopic.php?t=335
    http://www.dijeta.net/phpBB/viewtopic.p ... 5&start=45
     
  14. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.552
    Допаѓања:
    59.815
    Кечап не се препорачува. Сос од домати може, кечап не. Кифли може исто така, само гледај да не бидат премногу калорични, зашто нели, разни кифли постојат.

    Во врска со јаглехидративе, зошто мора само тестенини? Во оризот и компирите има многу јаглехидрати исто така... :?:
     
  15. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Не мора само тестенини, каде пишува дека мора ?А тестенини е наведено во диетата бидејќи се најдостапни за сите и лесни за подготвување, а воедно и ве држат сити подолго време....тоа е мое мислење....Оризот содржи многу скроб, затоа се јадат во скробен ден . јадете како што е наведено, ако сакате јадете ориз и компир во јаглехидратен ден :D ...............што да кажам повеќе незнам :x
     
  16. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    SV1911
    Фала што ме извести за ќечапот,од денеска ќе јадам само сос од домати :D
    Денеска овошен ден.Не ми е воопшто тешко.Јадев од сабајле цреши,пред малце јадев орси само 2-3 орасчиња и пијам чај ладен во него нема шеќер и така,после ќе изедам некоја јаболка,банана....не ми се ногу јаде.
     
  17. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Луѓе,на српските сајтови нема овошен ден туку витамински,и на денот може и овошје и зеленчук да се јаде. :)
     
  18. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    ^Може зеленчук ама потоа несмее повторно овошје,јас пред малце јадев салата од краставици,патлиџани и пиперки ама до вечер нема овошје,ако ми се јаде ќе си земам повторно салата :)
     
  19. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Човечките ензими во устата во хранопроводот и во желудникот, фруктозата можат да ја разложат само во определен дел од денот и тоа од сабаље до 6 вечера. После тоа, најдобро е да се јаде зеленчук а не овошје :)
     
    На Nene14 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    А што се дешава после 6 часот?