1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

УН Диета

Дискусија во 'Диети' започната од mKdevojce, 7 јануари 2010.

  1. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Не се лачи ензимот кој го разложува овошниот шеќер, и ако се конзумира овошје може да ферментира во желудникот ( не мора и да значи ) и шеќерот директно ќе се впие во крвотокот што може да предизвика зголемено ниво на шеќер во крвта, замастување на црниот дроб и слично( ова не може да се случи одеднаш, туку за оние кои доллллго време практикувале да вечераат овошје). Но, сепак наместо тост, подобро посегнете по овошје навечер
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  2. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Нема врска телото секогаш е спремно да складира резервен шеќер.
    Проблемот со фруктозата е ако не си активен.
    Бидејќи фруктозата се апсорбира преку црниот дроб има лимит колку дневно може да се апсорбира како гликоген.
    И кога таа резерва се надминува,телото не може да апсорбира повеќе и ги претвара во масти.
    http://www.alanaragonblog.com/2010/01/2 ... -alarmism/
    Summing up

    I have a great deal of respect for Lustig’s professional accomplishments, and I share his concern for the nation’s penchant for sitting around and overconsuming food and beverages of all sorts. However, I disagree (as does the bulk of the research) with his myopic, militant focus on fructose avoidance. He’s missing the forest while barking up a single tree.

    So, what’s the upper safe limit of fructose per day (all sources considered)? Again, this depends on a number of variables, not the least of which are an individual’s physical activity level and lean body mass. Currently in the literature is a liberal camp reporting that fructose intakes up to 90 grams per day have a beneficial effect on HbA(1c), and no significant effects are seen for fasting triacylglycerol or body weight with intakes up to 100 grams per day in adults [15]. The conservative camp suggests that the safe range is much less than this; roughly 25-40 grams per day [19]. Figuring that both sides are biased, the middle figure between the two camps is roughly 50 grams for active adults.

    Although the tendency is to get hung up on the trivial minutia of an exact gram amount, it’s not possible to issue a universal number because individual circumstances vary widely (this is a concept that baffles anti-fructose absolutists). The big picture solution is in managing total caloric balance with a predominance of minimally refined foods and sufficient physical activity. Pointing the finger at fructose while dismissing dosage and context is like saying that exercise should be avoided because it makes you fat and injured by spiking your appetite and hurting your joints.
     
  3. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Денес ја утнав малце диетава ама ај, место овошје јас и зеленчук си каснав, па нели викенд е мора дозата алкохол да се прими (една чашка само, така си се тешам).
    Вчера на јаглехидратниот ден количински изедов малце повеке ама тука негде сум.
    Овие 4 дена нема да ги сметам ми беа мала припрема, од утре си одам по редослед како што треба.
     
  4. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Вчера протеински ден .......на менито имав риба ослич премачкана со сок од лимон,магдонос и лук :D
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_1411.JPG
      IMG_1411.JPG
      Големина на фајлот:
      276,8 KB
      Прегледи:
      146
  5. LuxyFeminist

    LuxyFeminist Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    15
    Моето ,,од утре,, сигурно би било навистина од утре,понеделник.Ја држев диетата лани август месец околу 20 дена и ослабнав 4-5 килограми и тоа со скојдневно одење на фитнес.
    Толку и требаше да ослабнам и бев многу задоволна.Но,строго ја почитував диетата.Се нервирав и за ситница ако згрешам што не се случуваше често.
    Сега сум пак назад со моите килограми само овојпат се 6-7 повеќе односно од 66кг сакам да дојдам до под 6-ката.
    Интересно ми е како Нене прикачува слики од јадења може и јас истото да го правам. :D
    Едвај чекам утрее :$ (дека до сега не сум имала шанси да почнам,нели... :D )
     
  6. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Епа ајде со среќа нека е и да ослабнеш 6 кг.Јас ослабнев 3 кг и 700 г :$ денес се мерев и ми е 14 ден.Ногу не вежбам ретко само трчам,возам велосипед и правам стомачни.Уште 5 кг и ќе стигнам до посакуваната тежина :) Понекогаш кога ќе направам прекрашок се нервирам,ама тоа е.Иначе ми се допаѓа идејава да ставаме слики што јадеме :)
     
    На LuxyFeminist му/ѝ се допаѓа ова.
  7. befit

    befit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    12
    И јас од денес почнав со диетата, за појадок ми беше малку тешко со две јаболка но преживеав. Е сега за ручек јадев најпрво бистра супа а потоа салата од домати, краставица, магданос и две мали црвени лути пиперчиња и две варени јајца и три лажички кисело млеко и едно многу тенко парче бел леб. Не можев да јадам само јајца па морав и малку кисело млеко. Ве молам да ми кажете дали направив голема грешка бидејки во диетата пишува ако се јаде млечни производи тогаш количината на јајца се преполовува и сега сум во забуна дали требаше да изедам едно ипол јајце наместо две? И уште нешто за вечера дали исто така да изедам две јајца и малку кисело млеко или да намалам? Ве молам за помош и благодарам однапред :)
     
  8. JKT

    JKT Активен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2014
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    18
    Во ред е, но би ти препорачал да не ги мешаш намирниците. Ако јадеш само јајца јади само јајца, ако јадеш кисело млеко само кисело млеко. За вечера изеди 1-2 јајца без леб со салата :)
     
  9. Nene14

    Nene14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    10
    Вчера скробен ден.........мусака од претходно сварен ориз со црвени и црни домати, сол, малку масло и босилек .......... Денес витамински ( бадеми, ореви, суво овошје, свежо овошје и зеленчук)
     

    Прикачени фајлови:

  10. ristovska123

    ristovska123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2014
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    64
    Денес скробен 14 ти ден.Утре јх 15 ден
    Еве мени за утре:
    Д:2 јаболка
    Р:Макарони со пире од патлиџани и оригани
    В:Едно парче торта или една чашка пудинг. :D
    Одлично ми е денеска се мерев -3 кг и 700 грама.
    Уште 4 кг и 300 грама и ќе бидам пресреќна :$
     
  11. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    И мене ми беше скробен,
    доручек како по обичај го преспивам
    ручек една чинија палента и салата од домати со малце маслиново масло
    вечера пола чинија палента
     
  12. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Држам една верзија на диетава,значи не е целосно Ун,ама слична верзија и еве,утре ми е 13 ден,и за ова време сум ослабена 7 килограми,баш денеска се мерев.По ефикасна диета од ова нема,особено за оние кои имаат што да губат. :)

    Но,не одете по мој пат,не се изгладнувајте,јадете како што е пишано,и така ке има резултати.Јас се изглупирав,не се жалам од резултатот,ама здравјето си го уништив...не дека сакав нагло да слабеам,ама мислев дека ако не истрпам малце глад,нема да слабеам..
     
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    за 13дена 7кг :o бравоо бе каква диета и да е :D
    Некоја твоја измислена или пишана диета е ? Баш ме интересира :?:
     
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.035
    Пол:
    Женски
    А ако ви кажам дека сестра ми изгуби 21 кг за 30 дена? Но, подобро да не ви кажувам како...
     
  15. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски

    Па нешто слично на Ун е,јадев тоа што е пишано,само што на пример,на протеински ден,не јадев месо за ручек месо за вечера,туку месо за ручек и за вечера обично млечни производи внесував,но некогаш и јајце јадев.Многу малце количински внесував,и едвај 900 калории дневно внесував.Кога ми беше овошен ден,имав само 2-3 оброка дневно,како нормални оброци да имам,но,додуша на овошен ден јас си јадев патлиџани салата со сиренце,пченка,супа...
    Не беше баш најдобар чекор,од утре не ја прекинувам,но повеќе ке јадам...
     
  16. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    Истото и јас го мислам :D ќути си не ни кажувај
     
  17. Viktorii4e

    Viktorii4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    258
    кажувај очајно треба да изгубам килограми
     
  18. befit

    befit Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    12
    Јас сум денес втор ден и засега е супер. Морам да издржам бидејќи веќе ми е преку глава постојано да ми кажуваат дека сум здебелена :@
    Појадок 2 јаболка
    Ручек 3 средно големи варени компири со вегета и салата од домати, краставици и моркови со малку сол.
    Вечера исто така варени компири само ќе видам дали еден голем или два помали со малку вегета и плус салата.
     
  19. arontt

    arontt Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    506
    Допаѓања:
    1.637
    Како? :lol:
     
  20. Mia-K

    Mia-K Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    288
    Пол:
    Женски
    Многумина ми викаат дека не сум дебела ама јас имам толку комплекси што никој не може да ме разубеди.
    Од утре почнувам и јас,имам 60 кила а 170 висока сум ..Мислам еден медец да ја држам е додта :D