ТЕМА: УН Диета

Мислење 16 Јан 2013, 14:52

Само за вечера, покрај другото и ред чоколадо, ама прашај ме мене во 60 дена скоро колку пати сум каснала, одвај 3 реда, не е задолжително.
Аватар на корисникот
AngelOfArh

Жолто цветче
 
49351271
Мислења: 2481
Зачленет: 26 Сеп 2011, 13:02
Локација: Скопје

Мислење 16 Јан 2013, 14:55

А не смее да се пие сок за растварање нели? :wasntme:
Аватар на корисникот
Maroon5

Жолто цветче
 
854529
Мислења: 1032
Зачленет: 15 Авг 2012, 23:00
Локација: Kреветче.
"Среќата не ја чинат победите,и трофеите собираат прашина, и аплаузите брзо стивнуваат.Среќата ја чинат луѓето кои влегле во нашите животи и собрале храброст да останат тука."
Слика

Мислење 16 Јан 2013, 15:03

Никако сок за растварање, полн е со шеќер и вештачки бои, јас би ти рекла за време на диетава никаков сок да не пиеш, освен од оние шумливите таблетки, по една/две на ден.

За џабе само ќе си го отежнуваш слабеењето со соковите, и онака никаква корист немаш од нив само уште повеќе ќе те надразнуваат и ќе имаш желба за повеќе храна. Тоа благото ќе те утепа.
Аватар на корисникот
anabel-a

Жолто цветче
 
1539313714
Мислења: 3331
Зачленет: 25 Авг 2011, 16:17
Локација: New York
"You have to die a few times before you can really live."

http://alexandrainwonderland1.wordpress.com/

Мислење 16 Јан 2013, 15:23

Јас сум зависна од сокови :| е сега нели не смее сок да се пија,јас си зедов диетални кока кола и спрајт,ништо нема во ни се му е 0.нема калории,јаглено хидрати,шекер,содиум ама се е 0 ЗИРО :) исто и кафе или чај не можам без шеќер,и си купив шекер за дијабетичари. Е сега ми беше важно туѓо мислење за конзервираното овошје,ама ако никој не знае да ми каже нема ни да го јадам,а баш ми се јадеа тие праските во конзерва :)
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 16 Јан 2013, 15:27

И ти веруваш дека нема воопшто шеќер? А тоа што е газирано? Абе не се лажете, кога пиеш нели ти е благо, како може данема шеќер тогаш. Пред се забрането е газирано, па макар и Зиро било, ништо газирано, освен минерална вода во најкраен случај, мада не е ништо тоа во ред. Земи си шумечи, и одучи се од сокови, или пиј цедени, друго чаре нема. Иначе џабе ти е и диета и се, нема никаков ефект ако пиеш газирано, не Зиро, што сака нека е.
Аватар на корисникот
AngelOfArh

Жолто цветче
 
49351271
Мислења: 2481
Зачленет: 26 Сеп 2011, 13:02
Локација: Скопје

Мислење 16 Јан 2013, 16:57

Вчера завршив со ун одржување, а денес започнав со турбо ун, не дека не сум задоволна од постигнатите резултати, туку од страв да не ги вратам изгубените кг. Одкога ќе завршам и со турбо воопшто не ми е тешко и проблем да продолжам повторно со ун или одржување, единствено да немам некои здравствени проблеми, а не ми се ризикува да се вратам на стариот режим на исхрана или пак се мислам за „диетава“, т.е. режимот на иренна, но таму за појадок може благо, а јас како што незнам да се контролирам со благово...стварно незнам :x , може да пробам евентуално после турбово еден месец чисто онака да видам ако така успеам да ја задржам моменталната тежина супер, а ако не пак назад на ун, ама не сум одлучна сеуште.
Инаку денес 1/12
за појадок има два портокали, за ручек во движење бев, а и сум станата мн рано испив еден баланс + од 0,5л и за вечера имам уште еден баланс 0,5, а ми се јаде, но нема смисла вечерата да ми биде повеќе од ручекот, така да за денес вака па утре ќе си каснам саглам. :hai:
Аватар на корисникот
Angel.Heart

Сино цветче
 
106187
Мислења: 209
Зачленет: 14 Јул 2012, 23:38

Мислење 16 Јан 2013, 17:11

Не ми е целта да натерам некој да се откаже од диетата туку сметам дека секој треба да биде запознаен и со негативните страни на оваа диета.

Таквата исхрана, под мотото – ослабете со пица и чоколада – се темели на идејата еден ден да се јадат само јагленихидрати, а друг само овошје. Нутриционисите предупредуваат дека може да се предизвика еден хроничен дефицит на есенцијалните масни киселини, авитаминоза, оптеретување на системот за варење и штитната жлезда и губење на калциумот.(копирано ми е од листата најлоши диети)

Есенцијалните масни киселини ги има во рибата,бадемите,оревите,лешниците.За да не губите калциум во протеинскиот ден конзумирајте и јогурт,млеко.Немојте за вечера само салата да јадете, пропишаните количини на месо треба да се конзумираат затоа што тие му се неопходни на организмот и не само месо кога ви е скробен ден исто јадете ја и вечерата.Редовно конзумирајте заленчук, немојте да намалувате на него и овошјето конзумирајте го секој ден а за овошниот не се трудете што помалку туку што повеќе овошје, бананата нека ви биде задолжителна во овој ден( содржи калиум) , и каснете и бадеми,лешници 100гр.Витамините од шумливите таблети не се користат во организмот како од храната, многу помалку се искористуваат.Настојувајте здраво да се храните! Немојте да настојувате брзо да ослабнете со тоа што ќе намалите од тоа што ви е пропишано, само побрзо ќе ги вратите килограмите и може да го намалите масното ткиво што е околу бубрезите и да завршите на дијализа.
И правете крвна анализа еднаш месечно задолжително !
Аватар на корисникот
Red-lipstick

Фем почетничка
 
41
Мислења: 12
Зачленет: 09 Дек 2012, 17:11

Мислење 16 Јан 2013, 17:46

15ден-јагленохидратен
доручек: 2 банани
ручек: кришка леб со еурокрем
вечера: само ред чоколада нешто не ми се јаде :lol:
Аватар на корисникот
Ivi.milo.mi.e

Сино цветче
 
3917
Мислења: 107
Зачленет: 08 Мај 2012, 21:34
Positive things happen to positive people.

Мислење 16 Јан 2013, 18:06

AngelOfArh напиша:И ти веруваш дека нема воопшто шеќер? А тоа што е газирано? Абе не се лажете, кога пиеш нели ти е благо, како може данема шеќер тогаш. Пред се забрането е газирано, па макар и Зиро било, ништо газирано, освен минерална вода во најкраен случај, мада не е ништо тоа во ред. Земи си шумечи, и одучи се од сокови, или пиј цедени, друго чаре нема. Иначе џабе ти е и диета и се, нема никаков ефект ако пиеш газирано, не Зиро, што сака нека е.

Да,да 100% дека нема шекер,сигурна сум заради тоа што кога бев бремена имав шекер,и бев на многу строг режим на исхрана,и редовно посетував и нутриционист и тој ми кажа дека е во ред диетален сок да се пие,зборувам за газиран сок.а исто и за шекерот за дијабетичари,кај нас мислам натрен се вика.бев и на други 2 диети,за една од диетите одев редовно на лекар преку 1 недела,исто и тој кажа дека може да се пие диетален газиран сок.другата диета што ја држев беше само на месо зеленчук и јајца и јас цело време пиев диетална кока кола,и на двете диети губев 6 кила за 2 недели
Аватар на корисникот
ane.bella

Зелено цветче
 
543224
Мислења: 870
Зачленет: 18 Јун 2011, 13:09
Локација: Somewhere Over The Rainbow
Слика
Meni je Shopping jedini DOPPING

Мислење 16 Јан 2013, 18:41

И јас од утре почнувам со оваа диета и имам само едно прашање : Дали може за доручек две различни овошја на пример 1 мандарина(или две мандарини ако се помали :) ) и 1 зелено јаболко или мора двете овошја да се исти?
Аватар на корисникот
Maya3112

Сино цветче
 
446824
Мислења: 473
Зачленет: 03 Окт 2012, 10:54
Локација: На сигурно ...
Слика

Врати се на Диети

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Penkalce и 16 гости