ТЕМА: Боите на ѕидовите во домот!

Мислење 25 Сеп 2011, 02:56

Tenkai напиша:Мене дома сите ѕидови ми се бели, освен тие кај мене во соба. Искрено ми фали малку живост, но не одлучувам јас, за жал. Кај мене во соба се три зелени, еден жолт, а таванот е бел.

И јас планирам сега да ги бојадисам ѕидовите во мојата соба зелени и жолти, или зелени и портокалови, да те прашам, која нијанса на зелено ја имаш, и дали ја затвара собата, да изгледа помалечка? Се мислам дали сите зелени или да додадам уште една посветла боја.
Аватар на корисникот
anuskaNESTLE

Жолто цветче
 
53465130
Мислења: 1853
Зачленет: 25 Мај 2011, 17:25
Слика

Мислење 26 Сеп 2011, 12:04

anuskaNESTLE напиша:
Tenkai напиша:Мене дома сите ѕидови ми се бели, освен тие кај мене во соба. Искрено ми фали малку живост, но не одлучувам јас, за жал. Кај мене во соба се три зелени, еден жолт, а таванот е бел.

И јас планирам сега да ги бојадисам ѕидовите во мојата соба зелени и жолти, или зелени и портокалови, да те прашам, која нијанса на зелено ја имаш, и дали ја затвара собата, да изгледа помалечка? Се мислам дали сите зелени или да додадам уште една посветла боја.

Бојата е дреч зелена и воопшто не ја затвара собата. Мојата соба е многу малечка, а со ваките бои визуелно се прошири.
Скриен текст: покажи
Слика
Некоја ваква боја е.
Аватар на корисникот
Tenkai

Жолто цветче
 
1866387
Мислења: 2318
Зачленет: 09 Јул 2010, 11:24
Локација: Perth

Мислење 26 Сеп 2011, 13:10

So zelenata kako, osnova na cvetot, odgovaraat recisi site topli boi, boite vo koi moze da se najdat cvekinjata vo gradinata. Mene najmnogu mi se sviga kako odi zelena so liljakova.....Ke i dades mnogu poveke razigranost na sobata, od druga strana ako si poklasicen tip so zelenata ubavo odgovara kafeavata, izgleda navistina moderno i trendi, kako na slikite podole....Kombinacijata od nekolku nijansi na zeleno vo ista soba, pogotovo ako se raboti za pomala soba moze da ti napravat maka, da si imas vo predvid....
Аватар на корисникот
AngelOfArh

Жолто цветче
 
49461282
Мислења: 2491
Зачленет: 26 Сеп 2011, 13:02
Локација: Скопје

Мислење 02 Ное 2011, 00:41

Секоја боја има своја енергија и вибрација, а различните нијанси будат различни емоции. Бидејќи сите ние сме различни помеѓу себе, бојата на нашата спална соба треба правилно да ја избереме, во согласност со нашите интереси и потреби.

Секоја боја кореспондира со различна страна на компасот, па затоа најважно е најпрво да се утврди каде е точно лоцирана. Како генерално правило, собите кои се наоѓаат на север и исток најдобро одговараат со ладни бои, како што се сината, зелената и виолетовата. Собите пак, кои се наоѓаат на запад и на југ, најдобро кореспондираат со топлите бои, како црвена, портокалова и жолта. За белата се вели дека има моќ на исцелување. Особено е препорачливо да се употреби во северниот дел од собата.

Црвената е полна со енергија и е активна боја која има стимулативен ефект на вашето тело. Не е препорачлива за спални соби, особено не за детски, бидејќи може да вознемирува во спиењето. Но, доколку се чувствувате летаргично или пак мислите дека тешко се мотивирате, употребата на црвената боја на југозападниот дел од собата може да ви го подигне нивото на енергија. Таа често се поврзува со чувството за мирис.

Портокаловата е боја на среќата, која инспирира на социјална интеракција и на оптимизам. Нејзините воздигнувачки ефекти ја прават многу забавна, па затоа е препорачлива за детски соби. Најдобро е да се употреби во соба која е свртена јужно. Доколку собата не се наоѓа свртена кон југ, можете да ставите некаква декорација или некое парче уметност на јужниот ѕид. Таа често се поврзува со чувството за вкус.

Жолтата боја го стимулира умот и ја поддржува комуникацијата и концентрацијата, правејќи ја идеална за соба за работа и учење. Но, таа е и една од најдобрите бои за спална соба и може да се употреби за соба која се наоѓа на исток, југоисток, југ или југозапад. Таа често се поврзува со чувството за вид.

Зелената ја претставува природата и го симболизира балансот, изобилството и исцелувањето. Зелената може да се додаде во собата, преку бојадисување, растенија или преку парчиња уметност. Зелената е најефективна во соби кои се наоѓаат на север или пак на северниот дел од собата. Таа хармонизира и создава мир. Зелената боја често се поврзува со чувството за допир.

Сините нијанси се познати по нивните смирувачки и исцелителни моќи. Бидејќи делува психолошки, сината боја е идеална за спална соба, особено за луѓе кои се премногу активни и зафатени по цели денови или пак за оние кои патат од вознемиреност. Сината боја се поврзува и со креативност и инспирација, па затоа е одлична и за детска соба. Сината боја е најефективна доколку собата е свртена кон запад или северозапад, а често се поврзува со исцелување.

Темносината боја е длабоко спиритуална и најдобро е да се употребува во спалната соба на луѓе кои имаат силна верба. Таа е одлична за употреба во соби за одмор, релаксација и опуштање.

Виолетовата има најголем смирувачки ефект од сите бои и е одлична за спални соби и соби за мирување. Таа исто така се поврзува со спиритуалноста


ние ја направивме нашата спална дреч портокалова и излезе феноменална ;)
Аватар на корисникот
karak

Жолто цветче
 
24172264
Мислења: 2791
Зачленет: 11 Апр 2010, 17:09
понекогаш и празниот лист кажува многу
Слика

Мислење 24 Ное 2011, 20:14

Од секогаш сум сакала домот да ми биде убаво среден со некои светли и нежни бои на ѕидовите. Не сакам бели ѕидови бидејќи многу ме потцетуваат на болница...во мојата соба ѕидовите се виолетови, бањата сина, дневната и ходникот се кремави, а кујната не одредена праска боја (розево на кај портокалово). Шаренко е на секаде кај мене дома :lol:
Аватар на корисникот
SaIvnjaann

Сино цветче
 
416244
Мислења: 485
Зачленет: 15 Мај 2011, 20:55
Локација: <----------

Мислење 25 Ное 2011, 18:24

Мене лани ми беше зелена еве ваква зелена Слика и имам во кошињата прскано со розова сина и жолта беше мн. интересно и зелената би одговарала со розова ама ваква Слика а сега мене ѕидовите ми се сиви темно сива со бледа виолетова :rock:
Аватар на корисникот
SarahTayMomsen

Зелено цветче
 
637411
Мислења: 962
Зачленет: 15 Јул 2011, 16:40
Локација: Middle of Nowhere
Слика

Мислење 23 Јан 2012, 16:11

Каква боја би ми препорачале за спална? Ѕидовите сакам да бидат во две бои бела и уште една, или пак само бели.
Се мислам да ја одберам светло виолетовата боја, малку посветла од оваа на сликава
Слика
Аватар на корисникот
savana

Жолто цветче
 
827591
Мислења: 1444
Зачленет: 18 Авг 2010, 11:39

Мислење 23 Јан 2012, 18:19

Искрено јас ќе се осудам да пишам зошо учам за тоа..Не ги прави ѕидовите само бели..можеш во некои пастелни бои,кремасти праска..имаат смирувачко својство..и виолетовата не е лоша ама не ја користат премногу во спални,се разбира зависи до вкусот..:)
Аватар на корисникот
Shortie

Сино цветче
 
3430
Мислења: 227
Зачленет: 20 Дек 2011, 18:02
Локација: Paradise
STARIN THROUGH MY REAR VIEW!!!.....Dead Doesn't exist only eternity in front with God!!!watching world move slow

Мислење 25 Јан 2012, 13:47

karak напиша:Секоја боја има своја енергија и вибрација, а различните нијанси будат различни емоции. Бидејќи сите ние сме различни помеѓу себе, бојата на нашата спална соба треба правилно да ја избереме, во согласност со нашите интереси и потреби.

Секоја боја кореспондира со различна страна на компасот, па затоа најважно е најпрво да се утврди каде е точно лоцирана. Како генерално правило, собите кои се наоѓаат на север и исток најдобро одговараат со ладни бои, како што се сината, зелената и виолетовата. Собите пак, кои се наоѓаат на запад и на југ, најдобро кореспондираат со топлите бои, како црвена, портокалова и жолта. За белата се вели дека има моќ на исцелување. Особено е препорачливо да се употреби во северниот дел од собата.

Црвената е полна со енергија и е активна боја која има стимулативен ефект на вашето тело. Не е препорачлива за спални соби, особено не за детски, бидејќи може да вознемирува во спиењето. Но, доколку се чувствувате летаргично или пак мислите дека тешко се мотивирате, употребата на црвената боја на југозападниот дел од собата може да ви го подигне нивото на енергија. Таа често се поврзува со чувството за мирис.

Фино напишано, а и точно. Секоја боја различно делува врз организмот и енергијата.

Кај мене сите ѕидовите во дневната и кујната се во крем боја, онака светла, освен еден, југозападниот зид од дневната е црвен (онака средна нијанса ни дреч светла ни пак темна кон бордо).
Ја сакам црвената боја и баш како што пишува ме крева и ми дава енергија (понекогаш сум доста флегматична). Во план сум да ставам на црвениот ѕиз дел крем тапети да не е пренападен.

Купатилото исто необично, е во црвено-бела комбинација. Подот е црвен и горниот и долниот дел на зидовите, а средишните плочки се бели. Бев затрескана по земјени тонови во бања, особено цела да е крем нијанси, али накрај испадна сосема трето :) Прилично е големо па затоа можевме да си дозволиме таква боја а без да го смали просторот, ама затоа нели таванот е бел, исто и едниот зид е оставен без плочки за декор и е бел. За помала бања никогаш не би ставила темни бои.

За во спална претпочитам релаксирачки тонови, најверојатно ќе изберам дел од ѕиз нечно зелен, аостанатото крем или бело.

Се мислам уште ходникот, останаа бели ѕидовите па ми бодат очи :^) Не ми е лично ама ич...
Аватар на корисникот
nela.oh

Сино цветче
 
2601201
Мислења: 231
Зачленет: 10 Јул 2010, 20:53
Nothing is worse than missing an opportunity that could have change your life...

"Една од животните иронии е да правиш погрешна работа во вистинскиот момент."Слика

Мислење 26 Јан 2012, 15:35

за во кујна кремасто
исто и за о дневната
за во wc сина
и децките црвени
Аватар на корисникот
Special.Someone

Зелено цветче
 
622453
Мислења: 943
Зачленет: 22 Авг 2011, 09:57
Локација: Каде тој таму и јас :)
Bitch, I'm fabulous to,and yes, i'm devil to , just like you!!

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 9 гости