1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кредити

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 12 февруари 2010.

  1. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.184
    Пеперутка ми постави прашање за кредити во една друга тема, па ми падна на памет дека не е лошо да има и ваква тема каде што ќе може да си ги споделиме маките :D . Тука ќе го цитирам прашањето, и ќе и одговорам колку што знам, па може и друг некој да сподели искуства со кредити.

    Ние земавме прво еден кредит, кога ја почнавме куќата, и тогаш го ставивме станот на свекор ми и свекрва ми под хипотека, бидејќи куќата не беше изградена. Тогаш земавме околу 16000 евра на 9 години - во тој момент толку максимум можевме. Ратата се менува секоја година како што се менува каматната стапка, ама од прилика негде 215-235 евра била колку што се сеќавам. Моментално во денари е 13,200. Овој ни беше земен од Стопанска банка. На нивниот сајт има кредитен калкулатор, па можеш да си пресметаш колку би ти била рата во зависност од тоа на колку години ќе го земеш. Хипотека како и да е мора да се стави. Сајтот е њњњ.стб.цом.мк, и има од десно на страната калкулатор.
    После тоа земавме уште еден кредит, бидејќи овој првиов не ни заврши работа - мислам дека беше 12000 евра на 5 години, и рата ни е околу 200 евра, ама точно не знам. Овој беше преку работа кај маж ми, и му симнуваат од плата, така да не знам точно колку е. Со пониска камата беше овој, дека преку фирма, ама исто моравме да ставиме хипотека, и го ставивме едниот спрат од куќата во која живееме - веќе беше изграден. Хипотеката мислам дека треба да ти ја проценат дупло од вредноста на кредитот.

    Реновирањето дефинитвно влегува под станбен кредит. Инаку знам еден човек сега што зема кредит, 20000 евра на 10 години, по 270 евра му е рата, исто во стопанска. Не знам како се движат каматните стапки сега.

    Јас немам ништо против кредити. Каматите се високи, ама без кредит никогаш немаше да можам да направам куќа. И после некое време ги доживуваш како сметки за струја, вода и слично - нешто што мора да го платиш секој месец.
     
    На crazylady, <3 pleza4e <3 и Spase78 им се допаѓа ова.
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ariel :clap: za temata...
    I jas sakam da zemam kredit,ama ne sega ...
    Mnogu ubavo ti teknalo i se nadevam deka temata ke zazivee..
    Pozdrav do tebe i do ostanatite....
     
  3. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Sega devojki jas da vi go kazam мојот проблем па се надевам дека ке ме посоветувате.
    Живееме под кирија а во семејната куќа на маж ми има слободен спрт на кој требаше да живеат неговите но еве и по се што се обидовме тие несакаат да се симнат и сега бидејчи ние сите пари си ги дадовме за средување и реновирање на горниот спрат сега немаме доволно за долниот за пак јово на ново со се вика.Долниот спрат е со многу глупав распоред на собите плус нема њц и сакаме позади куќата да доградиме долг салон со кујна а во сегачниот да направиме излени односно рушења и преградувања. И прокредит банка нудат кредит за реновирање но каматата е претерано висока па најверојатно ке биде стопанска па сега ако го ставеме спратот под хипотека не треба да бараме жиранти или мора и жиранти и друго спратот се води на маз ми чичкото но тој е сам и малку ретардиран па сега се нагодивме ние да седиме доле а тој си е баска има негова собичка одделено од куќата но БЕЈБИКЕТИ ова е повеке за тебе мора ли да се изврши префрлување на спратот или има некоја друга алтернатива како да одиме на нотар па тој да потврди дека ке го гледаме па послле смртта негова ние да го наследиме мислам дека второво е поефтино па ако бидува кази ми да не даваме сега уште 300 евра и за префрлање а за понатаму здравје обавезно. Сега знам дека може би требало да биде ова прашање во тема правни совети но за да не го делам проблемов овде го ставив па ве молам ако имате некој попаметен предлог давајте, се ке ми биде од корист.
     
  4. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Peperutkaa,

    Iako na prasnjevo podobro i postrucno ke ti odgovori babyketi, jas bi ti dal sovet:

    - Ne bi te sovetuval da sklucite dogovor za dogleduvanje, od pricina sto posoi moznost odnosno klauzula spored koja dogovorot moze da se raskine od pricina NA NEBLAGODARNOST , NESOODVETNO ODNESUVANJE itd., (baby keti poveke gi znae ovie klauzuli), pa taka dokolku covekot e kako sto velis malku retardiran , se postavuva prasanjeto dali so tekot na vremeto istiot nema da go smeni mislenjeto ili nema i da mu se odzeme delovnata sposobnost.
    - Najverojatno tvoite svekor i svekrva ne sakale da se smestat tamu bidejki ne e resen IMOTNO PRAVNATA SOPSTVENOST - ova e sigurno toa a ne deka ne sakale - najverojatno ne vi kazale se.
    - Neznam dali svekorti ima i drugi braka i sestri osven bratot ko je tuka - sto dopolnitelno bi kompliciralo.

    Ima uste nesto okolu ova SAMO , BIDEJKI OVA VEKE SPAGA VO DELOT NA - PRAVNA POMOS, bi te zamolil da i pises na BABYKETI na nejzinata tema PRAVNA POMOS, bidejki prasanjeto tvoe e posoodvetno za tamu.

    Pozdrav

    P.S.: Pri potpisuvanje na dogovori citajte go so osobeno vnimanie tekstot so sitni bukvi :lol: :lol: :lol:
     
  5. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ne tie ne sakaa da se simnat dolu bidejci svekrvata ne saka da go gleda bratot na svekor mi a toj siroti e miren ne mu se poznava deka e blago retardiran osven ako mu postavis nekoe epten zametno prasanje neznam kako da go opisam, sepak covekot rece deka nema da e problem da go prefrlime spratot na nas zasto toj ne zivee vo nego baska e vo edna soba nastrana (neznam zosto e toa taka) samo zimno vreme e tuka a koga zatopluva odi vo seloto kaj so ima kuca i tammu si sede ima pceli i taka niv si gi odgleduva. Sega ako e toj problemot eve se nafakame nie da go izgledame (ako ne ni paga nam) . AA i zaboraviv da kazam deka znaevme na koj glasi spratot uste togas i toa ne bese problem za niv deka se samo svekorot i brat mu.
     
  6. JATAGAN

    JATAGAN Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    154
    Pisi i na BABYKETI , na nejzinata tema PRAVNA POMOS, mislam deka e najsoodvetno tamu, pa ke prodolzime
    Mislam deka taa ke dade dobro mislenje
    Pozdrav
     
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.184
    И јас го знам она што ти го кажа јатаган за клаузулата... и расчистете си се ако можете сега... верувај... подобро да живеете некој месец повеќе во старо, отколку да си ја чукате главата (како некои ;) )
     
  8. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    епа ајде ке пробаме и тоа да го средиме па може и нас ке не послуже среќа, ај со Господ напред што би рекле постарите ;)
     
  9. ametist

    ametist Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    13
    EDNO PRASANJE,ZA LUGETO STO SE RAZBIRAAT VO KREDITI,ZNACI JAS I MAZ MI DOBRO ZARABOTUVAME I SAKAME EDEN POMAL STAN DA KUPIME ,ETE DA SI GO IMAME,ZA SINOT(KAKO NASITE RODITELI ZVUCAM AMA STVARNO TOA E REALNOSTA),E SEGA NIE KES NEMAME AMA IMAME DOVOLNO I POVISOKA RATA DA PLATIME MESECNA,DALI POSTPOI NEKOJA OPCIJA BEZ HIPOTEKA KREDIT DA SE ZEME ILI TOA E NEVOZMOZNO,(NE RABOTIME VO DRZAVNA FIRMA),MOZE MI E GLUPAVO PRASANJEVO AMA STVARNO NE SUM MNOGU VO TEK....
     
  10. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.184
    За станбен кредит мора хипотека, а и редовни примања, м1/м2 обрасци, вработување на неопределно, такви работи. Безврска е, ама така е. И примањата треба да бидат три пати поголеми од ратата (на двајцата заедно).
    Без хипотека може да се земе само потрошувачки кредит, ама тие се со поголема камата, и помал износ можеш да земеш.
     
  11. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.222
    Допаѓања:
    3.738
    Пол:
    Женски
    Аметист, значи може станот што го купуваш веднаш да го ствиш под хипотека и така да земеш кредит , со тоа што банката ти ја врши проценка на вредноста на станот.Штом имате високи примања тогаш не би било проблем.Распрашајте се во ик банка слушам дека нивните кредити биле пониски за стамбеникредити.Поздрав
     
  12. ametist

    ametist Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    13
    fala decki za sovetite,belkim ke uspeeme
     
  13. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    ако може да ми помогнете со совет за проблемот на моите родители..
    пред 3 год извадивме ОК кредит од стопанска банка и сеуште не можеме да го вратиме.Татко ми еднаш од една продадена нива парите(околу 500 евра) ги стави во кредитот со мисла дека со тоа ќе му се намали кредитот, но напротив не беше така, и сега пред некое време брат ми подига пари бидејќи му требаа за да започне сопствен бизнис и сега за рата дојде 8000 ден . до утре е рокот за плаќање на ратата, а брат ми(пошто тој го плаќа сега) моментално нема толку пари и ќе испадне да ја плати ратата со задоцнување.
    Сега што ги мачи моите родители е тоа што се плашат нем да се покачи каматата бидејќи ќе има задоцнување на плаќањето и што мислите доколку не го вратиш кредитот, дали има шанса да те дадат на суд или пак да ти земат нешто од домот во вредност на кредитот? ве молам доколку има некој што се разбира од ова да каже некој совет :)
     
  14. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    uf od samoto ime KREDITI mi se kreva kosata na glavata, ama pusto i bez niv nisto ne pravime
    ako nemas koj da ti pomogne i da ti dade koga ti trebaat kes pari , moras so bankata da drugaruvas
    momentalno isplakam kredit i koga ke zavrsi toj ke treba drug da pocnam , kukata sama nema da se napravi inaku
     
  15. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Каматите на кредитите во РМ се многу високи.Прочитав пост за земен ОК кредит од СТБ....лелеле тешко на тие што заглавија со тој кредит.Тој може да се отплати само со потрошувачки кредит под услов каритчката за ок кредит да си јавратите иначе...ако ви остане ништо не сте направиле.Јас неможам да разбрам како неколи луѓе земаат кредит за одмор.Е ако треба ќе седам дома ама таков кредит не земам.
     
  16. sexymama

    sexymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    84
    da bas taka napraviv , inaku nema kraj
    ako ti ostane kartickata ,vo daden moment ke ti pritrebaat kes pari za nesto i otide cel trud i sobiranje :o
     
  17. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    оф леле и јас бев на истата мака.Цели 4 години не можевме да го отплатиме тој ОК кредит :envy: само стави-вади и се така до недоглед.Салдо нула.Сега пред 5 месеци земавме потрошувачки кредит со цел да се затвори ок кредитот и остатокот од парите да ги подигнеме.Ем завршивме гооолема работа со парите што ги земавме во кеш,ем го затворивме ОК кредитот :whew: а замислете ратата што сега ја плаќаме е за само 500 денари повисока.
     
  18. zapirka

    zapirka Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    21
    Значи за сите што ги интересира за станбен кредит треба да знаат дека објектот што го стават под хипотека треба да биде за 40 или 50 % отприлика повреден од вредноста на кредитот а за на колкав период ќе ви се одреди зависи од месечните приходи пошто Народна Банка веќе ни налага да не дозволуваме поголема месечна рата од 1/3 од плата,а за подобри услови на станбени кредити разгледајте во Охридска или Тутунска (не работам таму да не бидам сфатен погрешно)а Стопанска не ви ја препорачувам таму уште живеат во друг свет а плус и секој ден на работа ми доаѓаат луге и ми се жалат од Стопанска посебно од Ок кредитот ,колку само народ имаат зафркнато со тој кредит не сте свесни поздрав
     
  19. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Имам една блиска особа која има земено ОК кредит од Стопанска ама Бог знае од кога, можеби има 7-8 год. и уште го плаќа...Сумата не беше нешто голема околу 2000 евра мислам, и знам дека е отворен кредит, но ме интересира до колку можеш да заглавиш со него? Кој има искуство со ваков кредит, колкави се каматите и сл. нека пише...
     
  20. Vitorija

    Vitorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    606
    MSkorpionka, можеби ова ќе помогне :)
    http://star.mmm.com.mk/Text1a.asp?id=3686&Rubrika=Vesti
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.