ТЕМА: Кучиња - сè што треба да се знае за нив

Мислење 11 Окт 2013, 19:09

Emotional123 напиша:Девојки пред некој ден си земав кученце.
Е сега малку е поголемко, 5 месеци има, јас го вдомив, не го купив.
Таму во многу лоши услови е чувано и има болви, а ми рекоа дека е прочистено.
Како и да е, го чуваме внатре и гледам го чеша се нервира.
Како да се спасиме од болвите, некои ампули нешто, било што?
За пари не е проблем, не ме интересира колку чини, само да е ефикасно.
Оно има многу долго влакно да напоменам, ако тоа значи :D

Имаш шампон против болви и крлежи,имаш разни средства за напрскување за болви и крлежи,побарај во ветеринарна ќе ти дадат и ќе ти кажат како се употребуваат.
А за понатаум,ставај му ампула на секој 3 месеци,исто имаш и ампули во ветеринарните аптеки и според килажата ќе му кажеш на ветеринарот колку килограми е кучето и според тоа ќе ти дадат соодветна на тежината на кучето.
Аватар на корисникот
kikkki

Жолто цветче
 
16741283
Мислења: 1871
Зачленет: 31 Мар 2012, 13:18
Најмрачните делови од пеколот се резервирани за оние кои се држат до својата неутралност во времиња на морална криза-Ден Браун.

Мислење 11 Окт 2013, 19:21

Добро, но претпоставувам има повеќе видови вакви работи.
Некои поефикасни некои па помалку.
Што е најефикасно и најбрзо, имаш ли некое искуство со ова, да препорачаш нешто? Многу ми е битно ова.
Аватар на корисникот
Emotional123

Жолто цветче
 
871738
Мислења: 1754
Зачленет: 05 Јул 2011, 17:00
<a href="http://daisypath.com/"><img src="http://davf.daisypath.com/xpoWp2.png" width="400" height="80" border="0" alt="Daisypath Anniversary tickers" /></a>

Мислење 15 Окт 2013, 21:39

Emotional123 напиша:Девојки пред некој ден си земав кученце.
Е сега малку е поголемко, 5 месеци има, јас го вдомив, не го купив.
Таму во многу лоши услови е чувано и има болви, а ми рекоа дека е прочистено.
Како и да е, го чуваме внатре и гледам го чеша се нервира.
Како да се спасиме од болвите, некои ампули нешто, било што?
За пари не е проблем, не ме интересира колку чини, само да е ефикасно.
Оно има многу долго влакно да напоменам, ако тоа значи :D

Веднаш на ветеринар!
Аватар на корисникот
sofijanoka

Жолто цветче
 
10941884
Мислења: 1599
Зачленет: 08 Фев 2013, 20:05
Слика

Мислење 16 Окт 2013, 09:18

Emotional123 напиша:Добро, но претпоставувам има повеќе видови вакви работи.
Некои поефикасни некои па помалку.
Што е најефикасно и најбрзо, имаш ли некое искуство со ова, да препорачаш нешто? Многу ми е битно ова.

Па за ампули знам дека најквалитетни досега ми се покажаја Протектор,сега земав едни други,ама не сум ги пробала сеуште.
А за овие средствава незнам,зошто не сум ни пробала,никгаш немало болви,па не сум имала потреба.
Појди на ветеринар и прашај ветеринарите,кое ќе ти препорачаат,искрено немам искуство со тие средства.
Тетка ми имаше некој прашок,ќе ја прашам па ќе ти пишам како се вика.
Аватар на корисникот
kikkki

Жолто цветче
 
16741283
Мислења: 1871
Зачленет: 31 Мар 2012, 13:18
Најмрачните делови од пеколот се резервирани за оние кои се држат до својата неутралност во времиња на морална криза-Ден Браун.

Мислење 16 Окт 2013, 11:18

Emotional123 напиша:Добро, но претпоставувам има повеќе видови вакви работи.
Некои поефикасни некои па помалку.
Што е најефикасно и најбрзо, имаш ли некое искуство со ова, да препорачаш нешто? Многу ми е битно ова.

Протекторот е доста ефикасен. Се нанесува на 'рбетот на кученцето. Ќе си почнеш одозгора, па надолу до кај опашката. Протекторот има дејство за 6 месеци.

Сепак појди во ветеринарна аптека и прашај ги што е најефикасно.
Аватар на корисникот
Feodora

Сино цветче
 
63577
Мислења: 237
Зачленет: 27 Мај 2013, 14:19
Среќата е како сенка. Колку повеќе трчаш по неа, толку таа ќе бега од тебе. Застани, не бркај ја и таа ќе дојде.
А, само улав човек трча по својата сенка

Мислење 17 Окт 2013, 11:36

Feodora напиша:
Emotional123 напиша:Добро, но претпоставувам има повеќе видови вакви работи.
Некои поефикасни некои па помалку.
Што е најефикасно и најбрзо, имаш ли некое искуство со ова, да препорачаш нешто? Многу ми е битно ова.

Протекторот е доста ефикасен. Се нанесува на 'рбетот на кученцето. Ќе си почнеш одозгора, па надолу до кај опашката. Протекторот има дејство за 6 месеци.

Сепак појди во ветеринарна аптека и прашај ги што е најефикасно.

3 месеци,само да те поправам.
Аватар на корисникот
kikkki

Жолто цветче
 
16741283
Мислења: 1871
Зачленет: 31 Мар 2012, 13:18
Најмрачните делови од пеколот се резервирани за оние кои се држат до својата неутралност во времиња на морална криза-Ден Браун.

Мислење 24 Окт 2013, 14:16

Денес почнав да плачам од случкава.. ;(
Со Моли има уште едно домашно куче и се вика Хачико, (Хачи) и се враќам од школо со сестра ми, се разбира тие ме следат, бест френдс форевер се и секгаш се заедно, и во лошо и во добро.
Но, кога стигнавме пред тинекс зебра, се сретнаа со уште едно машко куче, (Белчо) и јас навреме го кренав за да не се здават. А, јас сум им алфа на кучињата што ги познавам и се што ми е во раце несмеат да го земат. Го одесов од другата страна и се вратив по Белчо. Го искарав малку, но и му се извинив што му дошло друго куче во територијата.
Помислив дека е крај, но залудно! :doh:
Белчо истрчал од другата страна на улицата и почнал да го дави Хачи! ;(
Ги разделија да се повредат и Белчо се тргна на страна.
Хачи беше со крв на едното окце, и на увото и левата нога беше каснат.
Неможев да ги воздржам солзите, од малечок го познавам и одсекогаш сум си го сакала. Го кренав во раце, и колку и да ми беше тежок, издржував. (Сега имам воспаление на мускулите од рацете и едвај го куцам текстов) Го однесов во куќата каде што живее и го намачкаа со кремче на ранетите места.
Помило машко куче не сум видела, сите што сум ги познавала биле агресивни кон другите или недруштвени. Но, хачи, тој е посебен... Ме чека после часови, ме брани од другите (иако нема потреба од тоа) и тн. Денес пред да се степа му се изнаржа на другар ми, мислеше дека не е добар. :D
Хачи мал.jpg
Ова е Хачи на 2 месеци, сега има 1 година и е поголем. Убавец е!

Како да не се плаче ако го знаеш од мало, тоа е исто како да е твое, нели?
Просто си го обожавам! :inlove:
Аватар на корисникот
Papillon.Papi

Жолто цветче
 
21294190
Мислења: 1188
Зачленет: 05 Окт 2013, 17:57
Локација: Texas
СликаСлика
Throw me to the wolves and I'll come back as their pack leader. :cool:

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: IronLady и 15 гости