ТЕМА: Најпаметната Раса на кучиња (Border Collie)

Мислење 27 Сеп 2013, 13:14

Здраво,
Знам дека тука има некои кучкарки кои се заинтересирани за оваа раса, а богами и јас сум.
Денес сурфав на нет и видов повеќе за најинтелигентната раса.
Дознав ново за нивните бои. Прво мислев дека ги има црно-бела, црно-бела-кафеава, кафеаво(махагони)- бела и кафеаво(махагони)-бела-окер.
Но, видов дека не сум во право кога гуглав. :D
Еве зошто.
Слика
Па, кажете повеќе за оваа раса што ја знаете и споделете која боја на крзно ви е најомилена. ;)
Аватар на корисникот
mil4ence

Сино цветче
 
161260
Мислења: 264
Зачленет: 15 Јун 2012, 20:35
Локација: Beside my pets, of course...
They might destroy your shoes, gardens, jeans, shirts, flip-flops and beds, but they will never ever destroy your heart.
Слика

Мислење 27 Сеп 2013, 19:40

Обожавам кучиња и тоа многу,ама не ги зна баш сите раси :)
Инаку за бојата на крзното стварно незнам сите се убави ама мислам дека последното од третиот ред и последното од четвртиот се најубави,а може последното од првиот ред хаха :D Ако знаеш нешто повеќе пиши затоа што јас искрено незнам
Аватар на корисникот
MermaidKiky

Сино цветче
 
18991
Мислења: 270
Зачленет: 27 Јул 2013, 13:03
Локација: Библиотека♥:)
You're my sun, my moon and all my stars ♥

Мислење 01 Јан 2014, 13:15

Аииии!! Прекрасни кучиња се. Кога ќе се спомне куче, прво на памет ми испаѓа Шарпланинецот, а потоа Бордер Коли. (патриот бе, нема што!) :D
Еве ви карактеристики за таа прекрасна раса:
За расата:
Бордер коли е едно хиперактивно, овчарско куче. Разбираат на се што им се каже и можат да научат многу брзо, за разлика од другите кучиња. Името Бордер, доаѓа од Англија и Шкотска. Дошле забуни до името, зошто било создадено меѓу тие земји, па го крстиле Бордер коли (гранично коли).

Одлики:
Бордер Колито е одлично градено за да го држи крдото во целосен ред. Инстинктите му се градат од само 10 недели. Имаат полу исправени уши, а телото им е слично на мачкиното за да можат да се држат пониско до земјата, но сепак фокусирано.
Слика
Опашот не е потребнен да се крати зошто додека се на должност го чуваат близу нив, така да овците нема да го прегазат. Крзното им е нежно и свилено доколку е негувано.

Карактер:
Бордер колито, не само што е добро овчарско куче, туку и одлично фамилијано куче. Обожаваат деца, мирни се и мили доколку се правилно тренирани. Не е потребно да се шетаат на ланец зошто и не бегаат. (како секое овчарско куче) Треба да се внимава и да се посветува многу внимание во неговото тренирање зошто ако не е довлоно тренирано, може да има знаци на агресија, треиторијалност или да растура се по домот. Исто така, да не доаѓа до контакт со деца доколку нема надзор, зошто може инстинктите да им се побудат и да ги чуваат децата како овци, а тоа е лошо зошто додека го чуваат крдото имаат навика да ги касаат по нозете за да ги одржат сите на куп.

Па, тоа е тоа. Јас сама го измислив текстот со оглед на тоа што сум читала за расата.
Ако имам нешто пропуштено кажете. :wasntme:
Аватар на корисникот
Papillon.Papi

Жолто цветче
 
21114185
Мислења: 1182
Зачленет: 05 Окт 2013, 17:57
Локација: Texas
СликаСлика
Throw me to the wolves and I'll come back as their pack leader. :cool:

Мислење 01 Јан 2014, 13:27

Бордер Коли ми е една од омилените раси на кучиња. Не сум знаела за сите нивни бои на крзното како погоре на сликата, туку само неколку. Сепак, најспецифична боја на крзно за нив секако е црно-бела. :)
Аватар на корисникот
SwiFtiE-7330

Сино цветче
 
108110
Мислења: 106
Зачленет: 09 Окт 2013, 21:22
Локација: Where my heart is
I find peace just by looking at the stars.

Мислење 01 Јан 2014, 14:21

А, да, најретка боја кај Бордер коли е кремаста и ми е омилена. Погоре ја нема.
Аватар на корисникот
Papillon.Papi

Жолто цветче
 
21114185
Мислења: 1182
Зачленет: 05 Окт 2013, 17:57
Локација: Texas
СликаСлика
Throw me to the wolves and I'll come back as their pack leader. :cool:

Мислење 10 Јан 2014, 23:17

Црно-бела, каква и да е, оваа раса на куче ми е една од омилените, ако не и најомилена. Секогаш спремни за активност и да научат нешто ново. За активни и креативни луѓе ова кутре е совршено.
Аватар на корисникот
Purrinn

Бело цветче
 
74231
Мислења: 74
Зачленет: 06 Јан 2014, 00:46

Мислење 10 Јан 2014, 23:21

И не е нешто посебно кучето,мене ме потесќаaт на оние кучиња кои талкаат по улиците и кои ги сожалувам :( некако неубавки валкани ми се :( и се ежам кога ќе ги видам :(
Аватар на корисникот
Cvetetto

Жолто цветче
 
1440290
Мислења: 2668
Зачленет: 08 Сеп 2011, 17:58
Локација: Карши Драгоро,наш најубав на свет
ТОЈ,ТОЈ и САМО ТОЈ!

Мислење 11 Јан 2014, 14:24

Цвете, мислењево се гледа дека сакаш да си го покачиш цветчето. Сега знам што си мислела за сите џукчиња. Одвратни и гадни се. Ако видиш некое средено (а улично куче) тоа значи дека е расно???
Епа, не се гледа по изгледот, туку и по карактерот.

Оваа раса е единствената која може вакви трикови за кратко време да ги научи. Не си фасцинирана? Германските овчари, Пудлите, Златните ретривери учат лесно? Боредер колито за нив може да биде наставник! ;)
Не си свесна колку луѓе станале тренери на кучиња поради нивното Бордер коли. :wasntme:
Аватар на корисникот
Papillon.Papi

Жолто цветче
 
21114185
Мислења: 1182
Зачленет: 05 Окт 2013, 17:57
Локација: Texas
СликаСлика
Throw me to the wolves and I'll come back as their pack leader. :cool:

Мислење 13 Јан 2014, 20:10

Papillon.Papi напиша:Цвете, мислењево се гледа дека сакаш да си го покачиш цветчето.

Ова не е точно баш. :^)

Можеби се најпаметни кучиња меѓтоа навистина но се како оние што се врткаат околку контињерите.
Во суштина не сум голем љубител на кучиња.
Освен Хаски и Сибирски самојад :inlove:

Еднаш на улица имаше едно куче слично на ова(нема појма која раса беше,ама слично на овие)и беше окучена(ноќта со 3 малечки кученца-души мали).Па јас и другарка ми се грижевме за него иако ми беше малку грдо-тоа сакав и да го кажам со предходното мислење,дека не е убаво баш на изглед :) . Го чувавме кушето од март до август ,потоа кон крајот на август ни го зедоа шинтерите и беше невозможно да се врати,демек му праело беља на станарите..Еднаш уџум ни го однесоа,а тоа си се вратило само за 3 дена и го гледам на прозор како лае И јас скокам од радос. Ама си замина Буба .... ;(

И се беше во однос ,како изгледаат! Навистниа се баш јаки со игрите. Важело она- Не верувај му на изгледот,тој лажи 8)
Аватар на корисникот
Cvetetto

Жолто цветче
 
1440290
Мислења: 2668
Зачленет: 08 Сеп 2011, 17:58
Локација: Карши Драгоро,наш најубав на свет
ТОЈ,ТОЈ и САМО ТОЈ!

Мислење 13 Јан 2014, 21:21

Cvetetto напиша:
Papillon.Papi напиша:Цвете, мислењево се гледа дека сакаш да си го покачиш цветчето.

Ова не е точно баш. :^)

Можеби се најпаметни кучиња меѓтоа навистина но се како оние што се врткаат околку контињерите.
Во суштина не сум голем љубител на кучиња.
Освен Хаски и Сибирски самојад :inlove:

Еднаш на улица имаше едно куче слично на ова(нема појма која раса беше,ама слично на овие)и беше окучена(ноќта со 3 малечки кученца-души мали).Па јас и другарка ми се грижевме за него иако ми беше малку грдо-тоа сакав и да го кажам со предходното мислење,дека не е убаво баш на изглед :) . Го чувавме кушето од март до август ,потоа кон крајот на август ни го зедоа шинтерите и беше невозможно да се врати,демек му праело беља на станарите..Еднаш уџум ни го однесоа,а тоа си се вратило само за 3 дена и го гледам на прозор како лае И јас скокам од радос. Ама си замина Буба .... ;(

И се беше во однос ,како изгледаат! Навистниа се баш јаки со игрите. Важело она- Не верувај му на изгледот,тој лажи 8)

Нема грдо куче!
Скриен текст: покажи
И ти можеби си грда,па те чуваат дома! :fubar:
Аватар на корисникот
Avenged

Сино цветче
 
742284
Мислења: 446
Зачленет: 15 Окт 2013, 18:21
Локација: Во жолто комбе
Real eyes,realize,real lies!

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 6 гости