ТЕМА: Сам свој мајстор

Мислење 20 Сеп 2010, 20:22

Dushica-sk напиша:Менитр и јас ќе пробам утре , по твојава слика , си зготвила ( така може да се каже нели :lol: ) многу убаво сјајче :) Го проба веќе? Убаво излеа на тебе ? :)

сјајчето е многу убаво, не дека јас го направив но мислам дека поубаво не сум имала. :D Треба да ме вработат во Авон или Орифлејм хахаха :D
Man.eater

Фем почетничка
 
81
Мислења: 23
Зачленет: 20 Сеп 2010, 13:48

Мислење 22 Сеп 2010, 20:02

Охо, јас сум “do it yourself„ манијак!!! Ма што све не правам сама.
Почнувајќи од накит: обетки ми се пасија, ланчиња поретко и прстени од некои стари брошеви :)
Во последно време правам цветови, они што може да се носат во коса, закачени на палто, како украс итн... знам да правам повеќе видови, и да се пофалам дека ептен се убави :$
Понатаму... сакам да шијам гардероба. Не сум толку извежбана на машина ама сама си стеснувам панталони, правам топови и некои полесни фуснтачиња. Се е до материјалот па така некои едноставни може да изгледаат многу убави.
Низ дома не сум менувала на своја рака нешто. Претежно во својата соба си менувам работи. Распоредот на елементите(тие што не се статични), додавам слики, завеси кои сама ги украсувам, правам некои слатки мали вазнички(рачно цртани)....
Ептен сум ангажирана за такви мали ситници и најголем дел од ремето ми поминува во правење нешто ново, креативно....кога ќе имам можнос ќе ви прикачам слики за да видите и вие дел од тоа што го имам направено :)
Аватар на корисникот
starfish

Жолто цветче
 
94381879
Мислења: 4600
Зачленет: 31 Јан 2010, 22:50
Слика

Hiljadu necijih srecnih casaka bice kao ovaj, ali ovaj nikada više.
Hiljadu tudjih ljubavi bice kao ova, ali ova nikada više.
Nikada: jedina konacnost.

Мислење 20 Јан 2011, 17:48

Сама знам да си сошијам летни ташни, а ги украсувам со монистри, школки, камчиња во бои... исто од стар накит некои стари ѓердани што не ги носам, комбинирам и правам алки.
Кога бев средно се носеа еден перод ѓердани, шарени во многу бои и си ги правев со глина и преубави испаѓаа. Ја декорирав и рамката на огледалото во соба со пердуфчиња бели и црни камчиња исто и марама си направив со парички и монистри.
Аватар на корисникот
Srekicka

Жолто цветче
 
27152391
Мислења: 1862
Зачленет: 14 Мај 2010, 18:01
СликаСлика

Мислење 13 Фев 2011, 22:08

Дали правите самостојни декорации за домот и што најчесто? Сакате ли сами да ги уредувате собите притоа смислувајки некои интересни детали?
Еве нешто:
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Аватар на корисникот
pink4ever

Жолто цветче
 
9681027
Мислења: 1049
Зачленет: 23 Окт 2010, 13:06
Локација: Bo Париз на Ајфелова ^^

Мислење 22 Фев 2011, 14:50

Како да направите јајце-срце
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Слика
Аватар на корисникот
pink4ever

Жолто цветче
 
9681027
Мислења: 1049
Зачленет: 23 Окт 2010, 13:06
Локација: Bo Париз на Ајфелова ^^

Мислење 04 Мар 2011, 18:51

Сеуште не можете да ја најдете вашата омилена нараквица бидејќи е заплеткана со останатиот накит на дното од вреќичката со накит... За да ја избегнете оваа и слични ситуации може да направите рамка-излог за накит кој ќе овозможи накитот секогаш да ви биде на око и при рака.
Слика
Материјал и прибор:

• дрвена кутија за чување прибор за јадење
• хартија за брусење со фина гранулација 200
• бела акрилна боја
• остатоци од тапети за ѕид (неколку мотиви)
• лепило за дрво
• четкичка за нанесување на лепилото
• декоративни кружни рачки за мебел
Слика
Постапка на изработка:

1. Добро избрусете ја кутијата со фина хартија за брусење и во горниот дел на секој нејзин оддел издупчете отвор за рачките.

2. За секој оддел искроите различен тапет и залепете го со лепило за дрво. Тапетот е мек, што ќе овозможи лесно да утврдите каде е отворот за рачките. Кога сè ќе се исуши (за околу 1 час) прицврстете ги рачките. Не заборавајте на опачината да ставите кукичка за закачување на ѕид.
Слика
Мали совети:

• Во подолгите оддели редете ги ланчињата, а во покусите нараквиците.

• На ист начин може да уредите и стара, дрвена фиока на тој начин што во внатрешноста ќе залепите искроена плоча од плута.

• Излогот закачете го на ѕидот во бањата или во спалната соба покрај огледалото; искористете ги и неговите бочни страни каде може да ги закачите најдолгите парчиња на накит.

• Под долната страна на излогот може да се закачат неколку “L” клинчиња и на тој начин да се добие дополнителен простор за закачување.

• Внатрешноста може да ја обоите во неколку бои, а за оваа намена може да послужат и обични темперни бои, но не заборавајте после сушењето да ги прелакирате со обичен проѕирен лак во спреј.
превземено од sezadomot.com.mk
Аватар на корисникот
sweet-cherry

Жолто цветче
 
11518215
Мислења: 1045
Зачленет: 28 Јан 2011, 15:04
Локација: Sicily
Слика

Мислење 08 Мар 2011, 20:31

Браво за вас девојки супер ви се работите,преубави идеа,би сакала да ве прашам дали некој знае некој линк или некоја продавница каде може да се симнат или купат шаблони за цртање на ѕид?
Поздрав4е
Аватар на корисникот
Podarok

Сино цветче
 
71100
Мислења: 185
Зачленет: 28 Фев 2011, 21:05
Локација: Скопје Македонија
За жал, шансите многу појасно се гледаат кога заминуваат, отколку кога се појавуваат.

Мислење 11 Мај 2011, 16:17

:?: Се надевам дека не сум ООФффТопик со неколкуте линкови ако сум сакам да ме инфоо 8) :x
сепак ми даде мнн мнн инспирација видеово:


Скриен текст: покажи
http://www.youtube.com/watch?v=KVhBfiy4XrM&feature=related

Аватар на корисникот
figgiMK

Црвено цветче
 
22242501
Мислења: 6953
Зачленет: 23 Дек 2010, 15:38
СликаСлика

Мислење 11 Мај 2011, 20:44

и јас сум до некаде сам свој мајстор за некои работи
(изработка на обетки, алки, герданчиња) ама на пазар за откупување и продажба малку потешко оди, оти има силна конкуренција
а инаку си ја декорирам собата со панделки, и некои други мои изработки(постојано нешто ново и креативно) само што незнам да шијам-немам од кого да научам

(инаку знам да заковам шајки, да заштрафам страфчиња, и некои такви работи-од гледање се научив)
па така да кога имам време, вршам и мали поправки по дома :lol:
Аватар на корисникот
srcekrsacka

Жолто цветче
 
14686036
Мислења: 2809
Зачленет: 26 Ное 2010, 17:13

Мислење 31 Мај 2011, 23:43

Еве за секоидневно ефтино туширање како да си направите соларен панел за топла вода :)
http://energetskaefikasnost.info/?p=105
accipiter82

Фем почетничка
 
30
Мислења: 9
Зачленет: 27 Апр 2011, 13:29

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Elena-123, Papillon.Papi и 9 гости