ТЕМА: Уредување на домот. Вие или архитекти?

Мислење 20 Јул 2011, 10:40

Не би дозволила некој да ми се меша во уредувањето на домот ,па колку и да е стручен во таа област !
Сакам да му вдахнам мој дух и моја енергија на домот ,дури и кога би изгледало помалку модерно ,тоа воопшто не ми е важно.
Важно ми е да се чувствувам како дома ,а не како во некојси луксузен хотел без душа .
Аватар на корисникот
MarchelineAmaru

Жолто цветче
 
10366178
Мислења: 2152
Зачленет: 07 Јул 2010, 18:57
Локација: The First Circle of Hell
EvErYtHiNg AlWaYs HaPpEnS 4 A ReAsOnСлика

"...It's me and you - or walou..."

Мислење 20 Јул 2011, 11:26

Архитектот не е узурпатор што ти доаѓа дома и ти наредува овде стави џам, тука наткасна, НЕ МОЖЕ ТАМУ ДА ИМА ВРАТА! и слични глупости. Треба да се разбере дека тој човек има школо завршено, за нешто што обичните смртници мислат дека е куќичка за Барбики играње, многу, многу тешко школо. И верувале или не, од тoa треба да заработува и живее. Значи ако повеќето луѓе знаат што е пастелна боја, што е неутрална боја и дека светлината на бирото треба да ти иде од лева страна, овој знае неспоредливо многу повеќе од нив, и истите имаат брда сомуни за кркање дури на прстето да му се фатат.

Јас сум човек со огромно чувство за уметност и естетика, па никогаш не би си дозволила да си играм со местото кај што ќе живеам. Имам неколку стотици списанија за уредување (архитект дома имам) и допрва за домата планирам да цртам идеите, ама ни на крај памет не ми е да не викам архитект за да корегира и даде стручно мислење.

Не знам зашто и по кој основ се подразбира дека ако викнеш архитект ќе си направи по негово, смешки. Крај краева кој како сака ќе си уреди, али дали е направи сам, се гледа. И мене ми се ружни сликите со 3 парчиња мебел ама си има правци и стилови, никој не рече дека архитектура значи некои футуристички, сиви соби попут зандани. И мајка ми ни исцрта цел стан пред да го правиме, па пак со архитекти заедно го преправаа и излезе баш како што сакаа моите.
Аватар на корисникот
goddess.Of.chaos

Зелено цветче
 
523166
Мислења: 966
Зачленет: 01 Јун 2011, 20:45

Мислење 21 Јул 2011, 23:31

Некои велат дека од светлината во собата зависи живоста на самата соба.
НЕ! Еве доказ - многу ладна и нежива соба. Празна...
Слика
Аватар на корисникот
SexyLady

Жолто цветче
 
31574043
Мислења: 2743
Зачленет: 05 Сеп 2010, 14:33

Мислење 21 Јул 2011, 23:49

Кога моите дома реновираа пред неколку години консултираа архитект, се разбира тој не наредува како да направите, само дава идеи, кои ваше е дали ќе ги прифатите. И се на се прекрасно испадна на крај, и воопшто не е безживотно. Јас го сакам овој минималистички изглед со некои супер детали кои внесуваат живот и свежина.
Па така кога ќе треба да уредувам свој дом, би консултирала архитект. Би му ги кажала моите идеи и потоа нека си ја врши неговата работа.
Аватар на корисникот
duffi

Жолто цветче
 
9732617
Мислења: 1570
Зачленет: 14 Апр 2011, 19:36

Мислење 17 Авг 2011, 23:44

Ма да, тоа задоволство да му го препуштам на архитект? Ноу веј!!
Јас сум убуџана кога треба една фиока да преуредам, па камо ли соба, или стан. Уживам сама да си планирам и да си креирам, уште подобро ако буџетот не ми е ограничен. Ама и со ограничен пак ќе се снајдам.
Уште од мала сакав една празна, бело окречена соба, да ми ја остават и да си го решам сама просторот. Мислам дека ако се преселам во нов стан ќе полудам од среќа. :D
Не дека не ги почитувам архитектите и нивното мислење, ама си знам дека мојата глава подобро ќе смисли.
Аватар на корисникот
starfish

Жолто цветче
 
94381879
Мислења: 4600
Зачленет: 31 Јан 2010, 22:50
Слика

Hiljadu necijih srecnih casaka bice kao ovaj, ali ovaj nikada više.
Hiljadu tudjih ljubavi bice kao ova, ali ova nikada više.
Nikada: jedina konacnost.

Мислење 17 Авг 2011, 23:59

уредувањето на домот си го правиме сами и просто од ден во ден уживаме во тоа што го правиме :lol:
Е сега лошото е што секој ден знаеме да одземеме или додадеме идеа затоа што се сакаме и сето тоа изгледа толку слатко и интересно. Но никако ова доживување не би го препуштила на архитект
Аватар на корисникот
karak

Жолто цветче
 
24162264
Мислења: 2791
Зачленет: 11 Апр 2010, 17:09
понекогаш и празниот лист кажува многу
Слика

Мислење 18 Авг 2011, 00:22

Не би најмила архитект, ќе си оженам еден :$ се надевам.

Мене токму тие минималистички уредени соби, во монохроматски бои, во комбинација со темно виолетова или црвена ми се преубави.
Воопшто не ги чувствувам студени и празни, туку ми даваат простор, ширина, слобода.
Сакам и високи прозорци, по можност од под до плафон.

Кај мене дома мајка ми уредуваше скоро се' по нејзин терк (кога ќе си имаш своја куќа прави си што сакаш |( ).
Она го сака дрвото како материјал, и' давал топлина во домот.
Комодата е дрвена, има некои чудни дрвени маски, огромни се, зјапаат ко некои луди од ѕидот, брррр, се стресувам од самата помисла. Гарнитурата е огромна во дневниот престој, има некоја кралска форма, ко мислиш во времето на барокот сме.
Илјада перничиња, украси од патувања што ја потсетувале на истите |( , уметнички слики, просто не можам да дишам во собата!

Немаме воопшто сличен стил, ниту вкус.

Кај мене ќе биде што попразно и ќе има барем едно растение во собата.
Живо.
Сакам да биде минималистичко, со правилни форми.
И таква кадичка сакам.
:)
Прикачени фајлови
violet-bathroom.jpg
violet-bathroom.jpg (20.09 KiB) Разгледано 483 пати
rectangularottods10272ds101263.jpg
rectangularottods10272ds101263.jpg (68.17 KiB) Разгледано 483 пати
modern-bedrooms-furniture-1.jpg
modern-bedrooms-furniture-1.jpg (88.56 KiB) Разгледано 483 пати
livingroom_black.jpg
livingroom_black.jpg (56.24 KiB) Разгледано 483 пати
black-white-living-room.jpg
Аватар на корисникот
Trendafilka

Црвено цветче
 
2680912903
Мислења: 5945
Зачленет: 28 Дек 2009, 15:12
Локација: 221B Baker Street
Don't Trust Anything That Bleeds for Five Days and Doesn't Die . . .
Што е убав овој свет - онде го*но, овде цвет.
СликаСлика

Мислење 18 Авг 2011, 00:45

Слика

Леле Трендафилке, што е убаво кадичево. :wasntme:
За мерак, во соба да си го ставиш, од него да не излезеш. :D
Аватар на корисникот
starfish

Жолто цветче
 
94381879
Мислења: 4600
Зачленет: 31 Јан 2010, 22:50
Слика

Hiljadu necijih srecnih casaka bice kao ovaj, ali ovaj nikada više.
Hiljadu tudjih ljubavi bice kao ova, ali ova nikada više.
Nikada: jedina konacnost.

Мислење 18 Авг 2011, 08:56

Ако не се лажам, архитект е оној кој ја планира конструкцијата на објектот? А за уредување на домот има дизајнери? :wasntme:
Аватар на корисникот
the.one

Зелено цветче
 
555437
Мислења: 534
Зачленет: 19 Мар 2011, 12:39
In a world where there is no light, you make your own.

Мислење 18 Авг 2011, 09:36

Девојки, да ви појаснам бидејки гледам дека зборот Архитект и професијата ја сваќате погрешно.

Внатрешното уредување не е цел на изучување на Архитектонскиот факултет. Внатрешна архитектура е само еден испит кој се полагаше во 5та година (по стара програма). Архитектите учат како да го обликуваат просторот, да ја постават обвивката од ѕидови на правилно место за да кога ке го поставите каучот макар и во празна соба, чуствувате топлина. Верувајте ми дека добро издимензиониран простор е позначаен од било каков мебел.

На факултетот се учеа елементи и основи на проектирање во смисол на димензионирање според човекот како ексклузивен корисник на просторот; проектирање на објекти за индивидуално и колективно домување, проектирање на општествени објекти (училишта, болници, музеи, аеродроми, железнички станици, спортски сали, градинки, хотели, итн), проектирање на стопански и индустриски објекти (фабрики, фарми и сл.), урбанизам (изработка на генерални и детални урбанистички планови, решавање на сообраќајници, зелени површини итн), историја на архитектура и уметност (од стар век па до современа светска архитектура вклучувајки ја и Македонија), архитектонски конструкции со технологии на градба (матријали и начини на градење), статики, механики општо но и истите за дрвени, челични и армирано бетонски конструкции; уметност, филозофија на архитектура, теорија на архитектура итн.

Жално е што кај нас нема можности да оваа професија дојде до израз. Новопечените богаташи и инвеститори ја деградираа 200% бидејки Архитектот мора да црта како што му е наредено а на крај го става својот потпис на проектот. Језиво е да се живее во станови со висина од 240цм од под до плафон, за да се изгради екстра кат во поткровјето; прозорци во дневна соба како за во купатило бидејки алуминиумските профили се продаваат од должен метар, во 50м2 да се направи двособен стан со соби како голубарници итн, можам до утре да пишувам. Ретки се тие што се вработиле и проектираат со одврзани раце а и тука најголема улога игра педигрето......

Се извинувам што избегав од темата но сакав да поајснам дека Архитектите не се декоратори туку Дипломирани Инженери кој имаат завршено факултет со 40+ положени испити, за кои имаат цртано програми цела година, полагале писмен па усмен дел......
Аватар на корисникот
Shana

Зелено цветче
 
14321080
Мислења: 794
Зачленет: 27 Јан 2011, 16:03
Локација: Дома
I'm not weird, I'm gifted.

Lord, grant me the strenght to change the things I can, courage to accept the things I can't and the wisdom to know the difference.

Врати се на Дом

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Yahoo [Bot] и 5 гости