1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во магии?

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од marijasweet, 9 декември 2009.

  1. samovilamila

    samovilamila Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    19
    јас најдов крв во книгите од факултет и тоа каде сто се спојуваат книгата беше 100 страни едвај ја положив скоро 2 год се мачев а испит од скоро 1000 страни за 7 дена го спремив (и двете имаа формули равенки)
    факултетот не го завршив бидејки ми беше направено магија затоа не се играј побарај помош
     
  2. jana-janicka

    jana-janicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7


    Тетка Маре? Таа Маре нешто роднина ти е па што ја викаш „тетка“? Таа не го заслужува тој епитет искрено! Јас бев кај неа и многу ме разочара. Дојде такво време кога секој може да се нарекува „пророк“ да „предскажува“ иднина и да „разговара“ со сведците со самото тоа што ке седнеш наспроти неа и ке се осекаш како да си на испит. Доколку е она толку просветлена од Господ, нема да прашува што ти се случило, туку таа ке ти каже зошто си дојден. Највпешатливо ми беше тоа што гледав луге како идат кај неа, чекаат ред за да ги испрашува и излегуваат со испрани мозоци, со едно шише вода комуналка и неколку ливчиња босилек. Ми кажа неверојатни работи, како на пр. дека ке ми се отвори среката и ред други розови работи......Поминаа 6-7 месеци и ни мала трошка од тоа не се случи.........
    Јас имав лошо искуство со неа, дури од кога бев кај неа ми се случија и неубави моменти, што не значи дека и ти ке имаш исто....
    Распрашај се убаво пред да ги оставиш парите на некој што од такви како нас купуваат мерцедеси и градат куќи под изговор дека се сведци!!!!!
    Поздрав и среќно!!!
     
    На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Jecichka

    Jecichka Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    22
    Vidi devojce jas od licno iskustvo ti kazuvam deka sekoj gledac kaj shto ke otidesh te prashuva za shto si dojdena, a deka tetka mare deka nema vrska mozesh samo da tresesh. I inaku ne ni e "tetka" tuku taka ja vikame zenata. Licno deneska bev i vo redot cekashe zena so edna shtaka koja bila prethodno invalid i proodela blagodarenie na taa zena. Ako veke ne veruvash vo takvi raboti zoshto odish voopshto ?! A mercedesot koj stoi vo dvorot na zenata e poklon za blagodarenie bidejki i bile nudeni pari vo ogromna suma i nesakala da gi primi, i e kupen za poklon na nejziniot sin ! A u ostalom zenata nema tarifa taka da voopshto ne ni morash da ostavish pari !
     
  4. elle77

    elle77 Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2012
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    0
    cekav da mi pises vo inbox jecichka za tvoeto licno iskustvo, ti pogodila, ne ti pogodila, dali kazuva detali, koga e najdobro da se odi.... fala ti! p.s. dali nekoj slusnal za Marina vo Karpos 2 (nekade kaj kafanata Lira)?
     
  5. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Јас знам дека таквите глупости се фрлаат по вода. Не се пипка ништо со голи раце, со кеса или со весник нека го земе и ајт во Вардар со фрижидерите нека си пливка :)

    Верувам, постојат магии, ама ако еднаш тргнеш по гатачки нема назад, подобро не ни почнувај, оди во црква запали си свеќа, дома темјанче запали, попрскај со светена вода и ај пријатно на магиите. колку што веруваш, толку ќе влијаат на тебе, мене така ми кажаа.
    Еднаш бев кај една гатачка, ми кажа исто што и на десет други луѓе што биле кај нејзе. Ми кажа и кој ми има магија направено, па Бог нека ми прости ако грешам, ама на истите тие, ред за ред само лоши работи им се случуваат. Како што е Господ никој не е!
    Пријатели на моите, само наоѓаа глупости по дома, што се не најдоа. Гатачка не постои во Македонијава која што не била дури кај нив дома, на крај и Клеопатра им беше дома, 700 евра и платија за да се спасат еднаш засекогаш. Ништо не решија, на крај камери поставија во двор да видат кој и што им прави.
    Чувајте се од завидливи луѓе и не прибирајте секој дома, најпаметно.
     
    На Happywoman му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Maroon5

    Maroon5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    1.068
    Допаѓања:
    936
    Денеска пак :(
    Идам си сега, а сабајле кога излегов немаше ништо, и сега јас си одам накај мојот стан и бев на 3 спрат, има таму едни големи железни столбови, и на нив имаше заврзено син конец, ама така многу замотан беше, и одаше до другиот крај на спратот, т.е до другиот желетен столб и нагоре беше направено т.е закачено да оди и накај другите спратови.
    Јас сега измив со ептен малку вода пред нашата врата и фрлив малку сол.
    Ептен ми е страв, каков болен народ има цц ..
     
  7. S.N.E.G.U.L.K.A

    S.N.E.G.U.L.K.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2013
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    49
    Верувам во Господ и во ништо друго.Но има случки кои ги знам во врска со магии.Една моја роднина требаше да се мажи во Австралија,но некој и неправил магија и таа никогаш повеќе не се омажи.Истата таа едно време коај ете требало да се оди во црква таа пиштела и не сакала да влезе.Но сега таа е редовна во црква и многу стана побожна.Потоа исто така на една роднина нејзината свекрва и направила магија да се караат со нејзиниот маж(нејзин син) и таа кога чистела на прагот од вратата коај дошло време да се смени чергичето кое било заковано со клинци најде лист на кој не пишуваше македонски туку ка на арапски да беше.Бев на гости кај неа,го видов листот.И таа го запали,почна да мириша некако чудно дали на темјан или не знам на што...А тие стварно се караја нон стоп.Ништо не беше како што треба кај нив.Абее свашта пи*ка раѓа,али и свашта ку* прае.Да не знае човек од кого да се пази.
     
  8. jana-janicka

    jana-janicka Активен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    7
    Prvo ovoj post go pisuvase drugarka mi so moja dozvola sekako, ako primeti toj post ne e vo moj stil. Vtoro jas samo go priznavam DULE od Veles, a drugite mozat voda da mu nosat. Treto i jas bev kaj taa Mare i se slozuvam so se sto napisa drugarka mi. Cetvrto otidov kaj nea od cista radoznalost zasto veke kako sto spomenav go priznavam samo Dule a gledam deka od nikade samo niknuvaat bajaci gataci, sekoj moze da se narece gatac vo denesnicava se za pari se razbira hahaha mislam, vo red e...Jas veruvam vo vidoviti luge a ne vo bajaci a zenava e bas toa bajac pff pozz
     
  9. samovilamila

    samovilamila Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    19
    за жал постојат луѓе кои се занимаваат со магии.голем верник сум и верувам дека господ бог мозе најмногу да ни помогне.ГОСПОД БОГ,СВ ПЕТКА,СВ НЕДЕЛА СВ МАРИЈА БОГОРОДИЦА.......
    и во многу ситуации ми имаат помогнато а ме казниле кога сум згрешила.(едена жена ми каза дека ми е правено магија за 1 месец 50 пати---по 2 пати на ден за да ме уништат)
    НО прочитајте на гоогле негативни ефекти од црна магија и ке видите .....
    прочитав дека секој човек барем еднаш во животот имал магија и јас не верував во овие работи но СТРАШНО И УЖАСНО .можело да се добие мн страсни болести и дури и смрт.Имам лицно видено жена која за да го ожени синот секој ден правесе нешто сомнително и за кратко време се ожени и доби дете.лично имам видено кај една другарка последица од магии
    луге барајте чаре мора некој да знае да расипува магии
    а господ бог да ни помогне
     
  10. Jecichka

    Jecichka Активен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2012
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    22
    Imam zakazano kaj dule od veles daj kazete nekoe licno iskustvo stvarno li tolku mnogu go biva ?
     
  11. butterfly6223

    butterfly6223 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2012
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.097
    Не, не верувам дека постојат такви работи.
     
  12. MerlinMonro8

    MerlinMonro8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    209
    Луѓе, реално постојат такви работи, сакале ние или не, така е. Најголема грешка ви е одите по бајачки, гатачки, пророчици, да се јавувате по телефони кај жени, кафиња, солови, чуда. Одете во црква бе луѓе, помолете се, запалете свеќа, освете си ја куќата и никој нема да може ни да ви припари, а не па и да ви стори нешто. |(
     
    На Bitter-Sweet и Maroon5 им се допаѓа ова.
  13. xoxo..gossip-girl

    xoxo..gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2013
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    642
    Има такви работи стално , баба ми има кажувано како во дворот кога исекле едно дрво под него имало завиткано нокти , коса и уште нешто не ми текнува.Ама ептен ми е језиво од тоа.
     
  14. fificaaa

    fificaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2011
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Луѓе ми треба помош од вас да ми кажете некоја жена што знае стварно да гледа или да растура магии ама да биде од Скопје. Имам нешто приметено чудно од кога раскинав со дечко ми заради дотичната негова мајка, ништо не ми иде ко што треба , изгубена сум некако чудно се осеќам , немам среќа во ништо кој и да ми се доближи ко да го бркам некако... Ме застана една жена и ми го кажа истово одамна али не се замарав многу па сеа коа си подразмисив малце стварно е така... :(
     
  15. banidani

    banidani Активен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Дали некој бил кај Рамадан Рамадановски кој растура црни магии и каде можам да го најдам.
     
  16. elyzabeth

    elyzabeth Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    ovaa nedela majka mi bese kaj dule vo veles, taa veruva premnogu vo toa, jas ne veruvam, veruvam vo gospod i se nerviram koga mi zbori za takvi raboti, saka po sekoja cena da me razdeli od deckoto i zbori se sto ke i padne na um, pa sega veli toj covek rece taka, rece vaka... premnogu nervozi mi stvoruva, kako moze nekoj da ti rece tebe sto e i kako e, sto ke se sluci vo idnina, toa se gavolski raboti, bar ja mislam taka
     
  17. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    Прво и основно што треба да се знае е дека не треба да се фаќа со рака! Во никој случај (можеби ќе си речете „па со што ако не со рака“ но ќе најдете начин, си има опции).
    За понатаму се си зависи од тоа што имало.
    И можеби е логично, но не е најсјајна опција да ги пуштите по истечна вода. Си постојат начини кои треба прво да се отстрани тоа што е направено па потоа со тој потег. И да бидеме реални, никој без причина не става во марамче коса и нокти и слични работи и потоа ќе ги закопува!

    elyzabeth ти пак верувај си во господ (од причина што и ти го напиша со мала буква, па те следам) но колку и да не сакаме да признаеме некои работи, тие си постојат ние верувале или не. Некои луѓе се овде да прават збрки, а останатите да поправаат по нив.
    Од овде па понатаму е твое колку ќе веруваш или не.
     
  18. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Абе и ѓаволот натемаго верува во Господ, ама не ја твори Божјата волја. Така веруваат и учат да се верува и бајачите и гатачите, односно слугите на паднатите ангели.
    Најдобро би ти било да побараш поп и да се исповедаш. Магиите, сторенијата и басмите постојат и имаат сила, но имаат само над оние кои не се крстени, кои не се миросани, кои не се исповедуваат, не се причестуваат, не ја чуваат целомудреноста(девственоста и чистата постела брачна), не се молат, не одат редовно в црква, не постат, не ги слушаат своите родители; односно имаат сила над оние кои не Му се послушни на Бога и на Неговата Црква.
    На светата девица и маченица Јустина, великиот бајач и гатач Кипријан и` правел разни сторенија и магии за да се омажи со некој паган, но света Јустина била Христијанка, крстена и миросана, редовно се исповедувала, постела и причествала, редовно се молела и в црква на богослужбите одела, ја чувала својата девственост, ги слушала своите родители, и ниедна магија или сторение не се фаќало. Дури и кога ќе ги прател демоните да ја малтретираат света Јустина тие се враќале и го тепале Кирпријана. Потоа Кипријан отишол да ја праша Јустина зошто не и` може ништо, а таа одговорила дека нејзиниот Господар и Женик е посилен од сите ѓаволи и војски паднати ангели. Потоа Кипријан се покајал и се крстил и станал епископ-владика. За на крај и двајцата да пострадаат и да добијат од Христа венци маченички.

    Кратко житие на свети Кипријан и Јустина
    http://www.mpc.org.mk/Kalendar/prolog.asp?id=1889

    Акатист (голема молитва која се чита стоејќи) кон свети Кипријан и света Јустина
    http://preminportal.com.mk/content/view/4349/94/
     
    На Witchman и kikkki им се допаѓа ова.
  19. OmniaVanitas

    OmniaVanitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    1.447
    А ќе објасниш за магиите „фрлени“ за оние кои се Муслимани?
     
  20. elyzabeth

    elyzabeth Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    па од кај да знам ја со да казам за магии „фрлени„ за Муслимани, не се занимавам јас со такви работи, едноставно за мене немаат никаква вредност но се нервирам кога некој ке спомне несто посебно кога мајка ми ке казе несто