1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

„Играње“ (треперење) на окото

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од enca.69, 8 јануари 2010.

  1. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Од што ни игра окото?

    Треперењето на капаците се нарекува миокимијам, а многу почесто се јавува на долниот отколку на горниот капак на окото.

    Иако научниците не го знаат точниот причинител на треперењето, тоа се поврзува со стресот, напрегнувањето на окото, слаба исхрана, прекумерно количество алкохол и алергии

    . Треперењето на капакот најчесто е бенигно, а како прва помош се наведува намеленото количество на кафе, цигари, алкохол и повеќе спиење.
     
  2. tangram

    tangram Нов член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    и мене веќе еден месец уназад ми игра и левото и десното око, но повеќе левото (долниот капак). Повремено ми игра и горната уста и носалките :( . Минатат година ми трепереше левото око неколку месеци и ми се случи смртен случај, ме фаќа паникаааааааа :(
     
  3. sim0na

    sim0na Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    10
    Феминки ми трепери десното око... делот поточно под веѓата скоро 2-3 дена
    Што би значело ?
     
  4. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    мене левото око...2 дена со ред. :?:
     
  5. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми трепери левото око ми се случува нешто убаво,а кога ми трепери десното нешто лошо.И секогаш така,без исклучоци,нема промашај :D
     
  6. angela.bebe

    angela.bebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    јас па вака имам слушнато ако ти трепери окото мислам било кое дали лево или десно да си рецис во ум "ако е за убаво нека продолжи ако е за лошо нека престани" и така ке знаеш дали за убаво или за лосо трепери мене ми успева имам многу пати забележано :D :D :D :D :D :D
     
  7. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми трепери левото око ми се случува нешто лошо,а кога ми трепери десното око тогаш нешто добро ми се случува,а од пред извесно време почнав да го практикувам прекрстувањето трипати со десна рака на окото коешто трепери и да си викам во себе:Ако играш за добро,тогаш продолжи,ако играш за лошто,тогаш престани,трипати си викам во себе така и тоа многу ми помага и ќе почнам пак да пијам магнезиум и витамин Б6 и да гледам да не ги замарам премногу очите бидејќи носам очила со диоптер -8 на двете очи и тогаш се надевам дека сосема ќе престанат да ми играат очите,така што нема да се замарам со добри или лоши претчувства! :D :) ;) 8)
     
  8. One.day

    One.day Нов член

    Се зачлени на:
    2 декември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Мене секогаш без разлика дали ми трепери левото или десното око ..ми се случува веднаш или за некое време нешто лошо...
     
  9. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    И мене ми трепереше прееска и се прекрстив трипати со десна рака и престана...Незнам не сум суеверна, но еднаш ми се случи да ми игра цел ден и лошо ми се деси...Сепак сметам дека повеќе е поврзано со стрес, умор итн како што опишуваат во претходните постови, ама ајде за секој случај си се прекрстив...
     
  10. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    рака на срце.
    до сега 3 пати квалитетно ми треперело небитно,дали десното или левото,и 3 пати квалитетно нешто лошо ми се случило.
    Не она екстремно лошо,но сепак....колку барем еден ден да се акам од земја.
    И го прекрстив и сите тие бабини деветни ама не сакаи не сака
     
  11. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.834
    Пол:
    Женски
    мене ми се случи цела недела да ми трепери десното око, ама тоа е последица на умор и стрес колку пто сум информирана. Пробав со сите бабини деветини ама не помина :)
     
  12. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Не сум суеверна.. можеби е чиста случајност, два дена со ред ми трепереше левото око.. долниот капак. Велат ако ти треепери левото око нешто лошо ќе се случи, се прекрстив сношти три пати и реков ако е за добро нека продолжи ако е за лошо нека престани и ми престана. И денес мачето ми се разболе :( Ете зошто било.. :(
     
  13. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Велат кога и да ти трепери окото да не кажуваш дека ти трепери затоа што тоа тебе не те издало додека си гледал некаде. Ама бабини деветини ги има полно нели?
     
    На Twinkles и ColoursOfTheRainbow им се допаѓа ова.
  14. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Има лек за чудово?
    Се случувало да осетам дека апла ми се мрда нешто кај годниот капак на окото, ама не сум придаваала значење и ми поминало.

    Мене ме мачи следново.

    Обично сама се шминкам и немам проблем, ама кога одам на шминкер за матурата, слика за табло, дипломската, или за на свадба многу ми е непријатно, многу се нервирам значи ни сама не сум свесна дека ми трепери окото и мака мачат шминкериве туш кога треба да ми стават. Смрт ми е. Значи најопуштена сум, тотално смирена ама ете ми треперат очите.
     
  15. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Мене мајка ми истото ми го кажа, окото викало „Ја се што гледам не кажувам, еднаш заиграм, ти ме кажеш“ :D
     
  16. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    И мене ми се има случено да ми 'игра' окото, па ништо страшно :)
    Во годината ми се има случено 2-3 пати да ми `заигра` окото. :D
     
  17. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Мајка ми вика дека ако ти игра левото око ќе се случи нешто добро,а ако ти игра десното око нешто лошо. :D
     
  18. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Многу често ми се случуваше да ми затрепери левото око и тоа траеше неколку дена со ред после некое време десното почнуваше да ми трепери а другиот месец дедо ми почина но искрено јас не верувам во вакви работи туку мислам дека е случајност а можеби и недостиг на некој витамин..
     
  19. janovska1

    janovska1 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2014
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    18
    Мене пред 1 год ми се има десено цели 2 месеци да ми игра десното око и тоа во рок од 5 мин 2-3 пати мораше да ми заигра.. Но сите ми викаа дека ако сум била на нервна база сигурно е до тоа, а стварно тогаш мама, тато и бато отидоа во италија после 1 недела од како заминаа окото почна да ми трепери и од како си дојдоа после некое време престана. Имам вечен календар во него пишува за треперењата и нивното значење ако некој го интересира нешто слободно нека ми пише. :)
     
  20. tallyweijl

    tallyweijl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    35

    Мене ме интересира што значи ако ти трепери левото колено или левата нога.Фала