1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Месечарење

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од andzella, 12 мај 2010.

  1. andzella

    andzella Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    6
    Дали има некој што месечари или пак што зборува во сон?
    .. Јас не ни месечарам не ни зборувам во сон, со сакам да искусам како е да месечарам xD

    ~ Се надевам дека ви се допадна темава :)
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Ми се има случено и едното и другото кога бев помала. Во последниве 10ина години баш и не ми е модерно да месечарам :lol:
    А за зборувањето во сон.... можда уште зборувам, не знам. Спијам сама во собата, така да нема кој да ми сведочи.
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.173
    Ми се слуичило 2-3 пати да промесечарам. Уште знам да скокнам од кревет кога сонувам нешто страшно, а и да кажам по нешто од време на време.
     
  4. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    i jas isto, ponekogas samo mesecaram,no retko vo posledno vreme (inaku osecam koga mesecaram, se razbuduvam vo momentot koga ja otvoram vratata ili koga veke sum nadvor od mojata soba) a za zboruvanje vo son obavezno, se sto ke me prasuvat kazuvam (znaci ne mozam da cuvam tajni) :lol: :lol: :lol: , i jas sama spijam no sekogas koga bratucetka mi doaga da spie kaj mene, naredniot den mi kazuva sto se sum zboruvala :D
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    И јас зборувам во сон. Си мрморам нешто. А за месечарење ми се има случено да станам и да барам кабел :?: Исто така имам сонувано како имам лебарка во кревет и како луда рипам и ја барам, а тоа било само сон.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  6. andzella

    andzella Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    6
    xaxaxxaxaxxax КАБЕЛ xD
     
    На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. andzella

    andzella Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    6
    Имам другарка што месечари.. и една вечер станала се облекла си отклучила врата и ја фатиле кога ги облекувала патиките xD .. а иначе сакала да оди докај комшивката :D :D :D :D :D
     
    На iloveyou29, Bitter-Sweet и Diamondkiss им се допаѓа ова.
  8. Tammy

    Tammy Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    33
    јас си дрдорам во сон .. :D
     
  9. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    ауууу темава само за мене. Кои искуства ги имам со месечарење :rofl:
    сум станала еднаш сум почнала да собирам лажици виљушки ножеви(среќа што ме видела мајка ми)
    еднаш се разбудив во ходник, како сум се нашла таму немам појма.
    Еднаш сум земала ќебе и сум излегла во двор :rofl: :rofl: :rofl:
    има уште мнооогу случки ама ме мрзи да ги пишувам :D
     
    На iloveyou29 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  10. LaRuz

    LaRuz Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Од месечарењето ми се има десено да излезам на тараса да мокрам а за зборење во сон скоро секоја вечер зборам нешто :)
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Не сум месечарела, ама кога сум многу уморна знам да зборам . Ми кажувале што сум зборела и не можам да се изначудам :D
     
  12. Elizabethh

    Elizabethh Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    Имало моменти да сум зборувала или извикувала нешто дрдории..
    Ама не сум месечарела..
    Имам роднина која во сон си станала,шетала низ собата,и се облекувала за пазар (а ноќе било), и место ташната,зела нож,мислејќи дека тоа е ташната, и за малку ќе се убодела во срцето, за среќа на време ја освестиле :doh:
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zvezdakoska

    zvezdakoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    777
    Допаѓања:
    60
    :o :( Ме зачуди ова. Фала Богу што навреме ја освестиле
     
  14. Lovely8

    Lovely8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Jas samo zboruvam vo son.. pred 5 godini neznaev da kazuvam R mala bev pa sekade me nosea od strumica zavrsiv na defektolog vo negotino.. inaku dodeka neznaev da recam R site mi raskazuvaa deka vo sonot samo zborovi so R sum upotrebuvala edna vecer mi imaa napraveno 'lista' se shto sum rekla mi rekoa povekje smeene zdravje use zboruvam ali nema koj da mi kaze shto vikam.. inaku jas ne no imam mn drugarki koi mesecarat sluckite see :sweat: mn losi.. edna vecer otvorila dzamot i sakala da se frli sreka ja zaprele dr. se zaklucila vo WC i celo utro nemozele da ja razbudat.. ima mn i koga bevme na ekskyrzija mn mi bese strav da ne napravat nekoj glupost :worried: za sreka dobro pomina :D
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. FortuneTeller.xD

    FortuneTeller.xD Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    655
    Допаѓања:
    381
    За зборување во сон, често си зборувам, се карам, аа еднаш мајка ми тврди дека мее слушнала и кај што плачам.. !?
    Аа.. и од време на време си месечарам.. Кога ми кажуваат што сум правела.. незнам дали да плачам или да се смеам..
     
  16. MissManeva

    MissManeva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Jas imav edna komsika sto skoro sekoja vecer stanuvase nesvesno i gi vadela site alista od skafot i gi diplela. Spiela i diplela. :D I od kako ke zavrsela povtorno se vrakala vo krevet. A utredenta koga ke ja prasat taa ne se sekava :D
     
    На iloveyou29, biggirlsdontcry и CoverGirl10 им се допаѓа ова.
  17. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Порано како мала,ми се случило да месечарам,моите ми имаа кажувано,дека еднаш сум станала ноќта и сум отишла на тераса,сум била потпрена на самата ограда од терасата,моите се исплашиле да не паднам и ме вратиле назад во собата,незнам и дали следнава случка е месечарење,исто ми се случи,само сум и коментирала нешто на мајка ми,се сеќавам,ноќта дека станав и тркнав до кај моите во соба и ја будев мајка ми,да сум и кажела нешто,па откако застанав над неа и искоментирав, во истиот момент ми текна,дека незнаев што требаше да и кажам,па фино лепо си се вратив во соба и си легнав.Незнам за други случки,не ми текнува,но веќе од одамна не ми се случило да месечарам.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Еднаш сум почнала да скокам по кревет и да викам- Мамо, фрли ми ја топката.
    Другпат, додека сме биле во хотел, сум ја отклучила вратата и сум почнала да се симнувам по скалите.. добро е што мајка ми ме осетила па ме вратила во кревет.
     
    На Bitter-Sweet и biggirlsdontcry им се допаѓа ова.
  19. katakomba24

    katakomba24 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    533
    Еве сега пред некој ден зборував во сон. Ме слушнал татко ми додека се спремал за на работа. Сум викала: Јас? Јас? НЕЕЕ... Шо стори беее?... Инаку немам навика да зборувам во сон ама ете понекогаш се случува.
    Искуство со месечарење немам. Само вчера правевме муабет со другарките за ова и една ни кажа дека нејзиниот брачед месечарел и се пикнал во плакарот од мајка му па си имал облечено нејзина спавача и држел цвеќиња во рацете. Колку само се имам смеено... :lol:
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    739
    Допаѓања:
    2.746
    Не месечарам,ама за зборување во сон...сестра ми ми вика дека кога ке почнам незнам да престанам,се од почеток до крај раскажувам...пред некој ден сум ја прашала-колку телевизори спијам,незнам стварно што ми бил муабетот :D А за месечарење-сестра ми кога беше мала месечареше,неколку пати мајка ми ја има фатено како ја отклучува вратата и сака да излезе,па како сака да мокри во ходник... :lol: