1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. yeah

    yeah Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    64
    Океанот на животот вчеера го гледав прекрасен филм како една мајка си го губи детето од 3 години и после 9 години го среќава како тој прашува дали треба да им ја искоси тревата прекрасен ее
     
  2. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    The secret life of bees
    [​IMG]

    Дакота Фенинг е феноменална актерка, ама луѓе ептен е ружна. Морав да го прокоментирам ова, може не ми е на место, ама цел филм ме плашеше со тоа очиштата.

    Филмчево не е лошо, убаво за недела попладне. Приказна за едно девојче кое е преокупирано со мајка си. Делот како ја убила многу ме збуни. Бев воодушевена од Алиша Кис, немам гледано други филмови со неа (не знам ни дали има) ама одлична беше. Квин Латифа не ја коментирам, предобра како и секогаш. На моменти не ми беше целосна приказната, ама го бива.

    6/10
     
  3. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    [​IMG]

    Кој љуби драми, да го гледа. Толку едноставен и разбирлив, но и толку полн пораки. Иако е рејтингуван со 6 од мене една 8/10

    Се работи за амбициозен писател кој сосема случајно ќе најде испишана книга во ракопис на непознат автор и ќе ја објави како своја. Доживува голем успех ... но работите одеднаш добиваат друга димензија. Што всушност се случува гледајте го филмов
     
  4. kosnicka

    kosnicka Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Преубав филм....го препорачувам "The Holiday"
    10/10 :clap:
     

    Прикачени фајлови:

  5. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Pitch perfect

    [​IMG]

    Многу добар филм, вреди да се погледне.. се работи за a cappella пеење и натпреварување меѓу неколку групи, добар микс на песни и одлични перформанси
    10/10
     
    На Trendafilka и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Романтичен викенд на репризи :wasntme:
    [​IMG]
    Sixteen candles
    Од времето кога тинејџерските филмови беа интересни. Класика. По втор пат денот го сретнав Ентони Мајкл Хол :^) што ли ќе беше :D
    [​IMG]
    Only you
    Марисо мори, што убава си :D Еден од листата на нај од романтични филмови кои никогаш нема да ми станат досадни. :inlove: И да...сакам Италија да ја прошетам возејќи се во кола :wasntme:
    [​IMG]
    Always
    Корејскиве филмови секогаш ме расплакуваат :$ Дури и дечково ми беше сладок :$ Убав, нежен и груб и тажен и весел филм (да, се ова го има :D ). Знаат корејциве како да те пресечат во емоции
     
  7. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Pitch Perfect (2012)
    [​IMG]
    Го гледав и јас Pitch Perfect и многу ми се допадна. :)
    Лесен и забавен филм, со убави преработки на песните и смешни сцени.
    Елизабет Бенкс иако во споредна улога блескаше како коментаторка на натпреварите во акапела пеење.
    Морам да кажам дека не сум некоја обожавателка на Anna Kendrick од Twilight франшизата и Up in the air, малку ми е статична и пластична, посебно во тоа устенцето, ама ете, ѝ се посреќи, ѝ даваат добри улоги, очигледно виделе некаков талент во неа.
    Rebel Wilson for the win. Фантастична. :D
    Доколку сакате лесна забава и да си го опуштите мозокот, ова е филмот и топло го препорачувам.
    8.5/10

    Stay (2005)
    [​IMG]
    Идејата ми се допадна, како и тонот и нарацијата на целиот филм, напнат и непредвидлив, одржува интерес, иако тече бавно, но сигурно кон целта.
    Знам дека крајот требаше да направи БУМ и да испадне мајндфак нели, ама за мене не беше доволно промислен и разработен како што треба.
    Малку ме разочара и ме остави со некое гнило чувство на незадоволство.
    Актерската екипа е солидна - Јуан Мекгрегор, Наоми Вотс и young Рајан Гослинг, кој чинам најмногу воодушеви.
    Психолошки трилер, но недоволно добар да ве остави со подзината уста.
    6.5/10
     
  8. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    И јас го изгледав филмов, и се согласувам со феминките над мене. Одличен филм, вреди да се погледне, тие саат и 40 и нешто минути ми поминаа како минутка. Заслужена оценка на имдб, а од мене добива чиста 10ка.
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Традиционално - Home Alone. :D
    Нема што да пишувам, сите добро го знаете филмот. :D
     
  10. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    "How do you know"
    [​IMG]

    Дооолг и здодевен филм :yawn:
    Го симнав најмногу заради Owen, дека ми е смешен, па си реков ќе биде интересна комедија. Ама не ми остави впечаток. И плус околу 2 часа трае.....
    4/10
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.499
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Pitch Perfect
    Ај да не останам покуса. :lol:
    Супер филмче, баш ми се допадна, немаше еден досаден момент, си поуживав во акапела изведбите. :)
    Ана Кендрик ми е чудна некако, се согласувам со Трендафилка дека е малку статична, ама од друга страна и симпатична е некако. Или до улогата можеби беше.
    Како и да е, го препорачувам. :)
     
  12. kate89

    kate89 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.562
    Пол:
    Женски
    The words(2012)

    Доста интересна приказна, иако на моменти има и предвиdливи ситуации, но сепак добар филм. Се работи за млад писател кој сака да успее во животот пишувајќи новели, но во еден момент сфаќа дека неможе да го оствари својот сон, биејќи едноставно работите не одат како што си замислува тој. За време на својот меден месец во Париз во една антикварница купува една стара ташна во која подоцна ќе најде една книга напишана многу одамна. Од тука почнува вистинското дејство на филмот.... понатаму останува да погледнете што се случува :)
     
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Чарлстон за Огњенку (2008)

    [​IMG]

    Српски филм направен во некоја фабулозна верзија, што мене не ми остави некој посебен уметнички впечаток, иако толку пофалби за него од српска страна демек бил не знам што. Имале идеја не ја реализирале како што треба. Премногу е натрупано, дејствието и околината не се претопуваа во изгледот на жените, особено не со тие длабоки деколтеа и расцицлување, а и преувеличуваат со тоа нивно "српско". Но сепак се работи за вкусови. Некој можеби и уживал во филмов. :hai: :?
    После 1 светска војна Србија останува без машка популација. Дејствието се одвива во едно мало запуштено село Покрп, полно со жени и само еден маж-деда Биса кој го одржуваа со инфузии. Селаните преживуваат само од гроздобер, имаат лозје, кое е минирано од еден малку забеган маж кој со идеја да го спаси лозјето го минирал, без да направи мапа на мините, така што Виноград станува Миноград. Кога има гроздобер, влечат сламки која ќе оди во минираното лозје. Во тоа село живеат две сестри, Огњенка(С.Коларчиќ) и Мала Богиња (К.Радивојевиќ-"Зоне Замфировска"-многу иритирачка жена според мене). Тие имаат професија-плачење по погреби и сл.работи, занает останат од нивната прабаба. Огњенка никогаш не била со маж па сестра и ќе ја натера да спие со Деда Биса. Пред тоа сите одат во локалната кафана каде се опиваат со пауковача(ракија со пајак) од која им се појавуваат духовите на изумрените мажи. Огњенка ќе врисне од ужас кога ќе го види деда Биса и тоа ќе го убие. По ова, жените од селото сакаат да ги запалат сестрите, дека им го уништија последниот маж, но овие ќе се согласат да ги поштедат а тие за возврат ќе одат да им најдат мажи. Така и направија, двете сестри одат во потрага по мажи, и наоѓаат, но двете нема да сакаат да ги делат со сите жени од селото, а мораа да однесат маж за да жените од селото ја упокојат душата на нивната прабаба. На крај сите завршуваат во селото, Зоне пред тоа се сексаше со нејзиниот, како еротски филм да гледав :lol: додека Огњенка беше по прибрана. Иако двајцата мажи ќе паднат во искушение сред толку жени, двајцата ќе се откажат од тоа задоволство бидејќи ќе сфатат дека се заљубени. Во обид да избега од жените, мажот на Мала Богиња, Арсеније, ќе отрча во лозјето и ќе нагази мина. Во име на љубовта, Мала Богиња му се придружува на својот сакан и на лозјето го играат својот последен љубовен чарлстон додека не одлетаа прегрнати во воздух. Додека Огњенка на крајот на филмот е на врвот на една голема зграда(Палата Албанија), каде чека да го одигра својот чарлстон со нејзиниот маж-Драгољуб, човекот од челик, кој треба да скокне од зградата.
    Филмот беше проткаен со магија, нереалност. Глумата на сестрите во филмот, особено на Радивојевиќ, беше слаба, премногу дерење и невкусен, непријатен продорен глас. Филмот го гледав само поради љубопитноста -што потоа.
    Не ми е јасно на што потрошиле буџет поголем од 5 милиони долари, единствено според мене што мислам дека било скапо платено, се секс сцените помеѓу Катарина Радивојевиќ и Стефан Капичиќ, кои не беа соодветни на целата приказна, демек ако не и ги месеше цицките ништо од филмот, а можеби и така беше.
    http://sr.wikipedia.org/wiki/Чарлстон_за_Огњенку
    http://www.youtube.com/watch?v=QuRctLXYzO8
     
  14. obi4ana

    obi4ana Активен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    1
    пред малку го гледав 'Holiday in handcuffs' многу интересно филмче... со марио лопез :) иначе започнува со киднапирање на дечкото(марио) ииии станува интересно ;) :$
     
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Remember me(2010)
    [​IMG]
    Не се сеќавам кога последен пат волку сум плачела на филм.Ме шокираше и ептен ми беше неочекувано.И ме потресе.А мора да кажам колку не го сакам Роберт Патинсон, ама во филмов ми беше сосем ок, дури и симпатичен лик.И јас му ја давам истата оценка како и на ИМДБ, голема 7!
     
    На teen.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tweety26

    tweety26 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Го гледав филмот и искрено очекував нешто подобро.На почетокот беше интересен многу смешен.Но потоа ми стана досаден и не го ни догледав крајот.
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  17. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    [​IMG]

    Убава драма, ќе ве допре. Само тоа ќе кажам. 7/10
     
  18. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    425

    L!fe Happens (2011)


    [​IMG]

    Ми се допадна.

    Се работи за две другарки воедно и цимерки кои имаат исклучително слободен начин на живот со мажи. Приказната оди во сосем друга насока кога едната од нив ќе забремени и ќе има мало бебенце. Настануваат проблеми, различни животни патишта, потреби и тн. Да не откривам многу, предвидлив е, но и интересен. Како се' може да се смени преку ноќ.

    Оценка од мене има 7/10.
    И го препорачувам. :!:
     
  19. senjorita-v

    senjorita-v Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    8.313
    Пол:
    Женски
    го изгледав и јас pitch perfect...па интересен филм ...оваа од твајлајт ми многу е симпатична во филмов би го гледала пак
     
  20. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755