1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Tiki-lolipop

    Tiki-lolipop Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    1.284
    Exam
    [​IMG]
    Препредобар филм. Се работи за една голема и моќна компанија која нуди едно работно место,а во завршната етапа се 8 души (4 машки и 4 женски)Поставени им се правила и едно прашање и имаат 80 мин да го откријат одговорот,но пред тоа треба да дознаат што е прашањето? :D
    10/10!
    Kiss the girls
    [​IMG]
    Мноогу добар трилер. Се работи за дет. Алекс Крос кој заминува да го истражи исчезнувањето на внука му Наоми. Дознава дека она можеби е потенцијална жртва на убиецот кој се потпишува ко Казанова.
    10/10!
     
    На MarcheloGirl и 1209 им се допаѓа ова.
  2. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Stag
    [​IMG]
    Глупости. Нема потреба од дополнителни зборови.

    Now you see me
    [​IMG]
    Филмов... од каде да почнам. Не знаев за што се работи, читав само коментари дека е одличен. Добра екипа, тоа морам да напоменам, ми се допадна што режисерот се осврнал баш кон овој тим од актери. Тоа мислам дека беше освежувачкото во филмов. Мене... дефинитивно не би му дала 10ка...а ни 8мица. На филмов му недостастуваше некоја длабочина, нешто ужасно му фалеше. Вклучувајќи го и крајот кој...никако не го красеше делото. Убави сцени, имагинација, замисла. Не се дозволи да се навлезе посебно во секој од главните ликови, во неговите причини, историја или како и да е, емотивниот момент. Сцената со луна паркот ми беше втф. Отидоа коњчиња да јаваат. |(
    Не знам. Сакав да бидам изненадена и задоволна, ама не можам да го заобиколам моментот дека нешто суштински, подлабоко фалеше на филмов. Или можеби такво ми беше расположението. Затоа ми е форгетабл.
     
  3. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Centre Place (2010)
    [​IMG]
    Интересно австралиско лесно/лимонатка филмче.
    Софистицирана романтична драма. Филмот се фокусира на издигнувања и падови на Лизи Бакстер. Кога Симон нејзиниот "совршено дечко" и раскинува пред да одат во Париз нејзината "втора љубов", животот и се менува. Kога нејзиниот татко со кого нема добар однос и нејзината стара љубов од средно се појавуваат повторно, илузиите на Лизи почнуваат да се остваруваат.
    7/10
     
  4. ohana

    ohana Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2013
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    268
    Now you see me
    [​IMG]

    Преубав филм. Се работи за 4 магионичари кои ограбуваат банка. Да не раскажувам понатака, гледајте го сами :lol:. Според мене, овој е еден од подобрите филмови што сум ги гледала во последно време. Исто така и актерите се предобри.
    Дефинитивно Dave Franco ми е нова симпатија :$

    Од мене има 10! :)
     
    На Barca-Gril, Tiki-lolipop, Agrona и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Деновиве се навратив на веќе гледани филмови, чисто да си ги повторам. :lol:

    The Social Network (2010)
    [​IMG]
    За мене овој филм останува предобар, затоа што во суштина е многу едноставен.
    Вистинита приказна за создавањето на социјалната мрежа фејсбук и како Марк Цукерберг го промени начинот на модерната комуникација.
    Не знам навистина дали луѓето сфаќаат колку работи смени еден меретен фејсбук и колку го промени светот.
    Приказна за тоа како успехот доаѓа со висока цена и газење по пријателите.
    На крајот, преку едноставна сцена филмот доловува неверојатна животна поента - парите не вредат апсолутно ништо, кога немаш со кого да се радуваш на успехот.
    9/10 со извонредна глума на Џеси Ајзенберг и Ендру Гарфилд.

    American Beauty (1999)
    [​IMG]
    Сосема заслужен оскар, со исклучително добро разработени ликови.
    Филм кој ја прикажува гнилата страна на скапаното американско општество и дисхармонични семејни односи, кои очајно секогаш и секаде сакаат да ги прикажат како совршени.
    42 годишниот Лестер (Кевин Спејси) страда од средовечна криза, се додека неговата наклоност не ја насочи кон најдобрата другарка на неговата ќерка.
    Ова е веројатно најдобриот кастинг на сите времиња, со прекрасна музика.
    Препорачувам. http://www.youtube.com/watch?v=al21Vtlsg4A

    Kick-Ass (2010)
    [​IMG]
    Ова е филм од кој некои ќе бидат воодушевени, а некои нема да можат да го сварат, ниту догледаат.
    Би го дефинирала како црна комедија, со примеси на wannabe супер херои и многу крв и насилство, како за така детски и тинејџерски филм.
    Мене ми беше ОК, иако деф. имаше претерани моменти и сцени.
    Би го гледала и вториот дел, чисто од љубопитство.
     
  6. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    I am Sam [​IMG]
    Сем е самохран татко и човек со развоен ментален инвалидитет. Има 7 годишна ќерка и се труди да ја воспита добро и покрај неговите ментални ограничувања. Таа ќе му биде одземена од властите и тој се труди да ја врати со помош на познатата адвокатка Рита, која Сем ќе ја научи многу нешта за љубовта и за тоа дали е потребно таа да се има по секоја цена. Потресната приказна и инзвондредната глума на Шон Пен ме оставија без зборови. За прв пат успеав да се расплачам на некој филм, овој допре до моето срце, ретко кој останува рамнодушен на филмов. Тие што не сте го гледале, топло ви препорачувам да го гледате филмов, нема да зажалите.
    Моја оценка 10/10.
     
    На Lotus-14, Hipster, simply-red и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    2.735
    The big wedding


    Роберт Де Ниро, Дајен Китон, Сузан Сарандон, Робин Вилијамс, Кетрин Хејгл, Тофер Грејс, Бен Барнс, Аманда Сејфрид.
    Кастингов е супер. Што постарите, што помладите актери.
    Бен Барнс е преубав. :D

    Приказната е малце хаотична, се испобркано, сите односи во една поголема фамилија.
    Има многу убави пејсажи, убави фустани, убави куќи итн.
    Се некако хармонично е склопено, ептен ми имаше душа филмов, иако е малце мрднат. :D

    10/10
     

    Прикачени фајлови:

    • tbw.jpg
      tbw.jpg
      Големина на фајлот:
      217,2 KB
      Прегледи:
      296
    На ohana му/ѝ се допаѓа ова.
  8. RandomOne

    RandomOne Активен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    9

    Прикачени фајлови:

    • kmjhkj.jpg
      kmjhkj.jpg
      Големина на фајлот:
      15,5 KB
      Прегледи:
      239
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Вториот дел ке излезе сега, ми се виде интересен па решив и првиот да го гледам.
    Добар хорор, можам слободно да го вбројам меѓу најдобрите хорори што сум ги гледала.
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      7,2 KB
      Прегледи:
      218
  10. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.584
    Пол:
    Женски
    Само шо го изглеав, го даваа на ТВ.
    Border Run
    Солидно филмче, воедно непредвидливо. Се работи за тв репортерка (Sharon Stone) која ќе тргне во потрага по исчезнатиот брат (Billy Zane). Дејството е сместено меѓу американската и мексичката граница. Отсликано е илегалното преминување во САД со сите свои жртви за да се има бољи живот. Ако ова што го видов е вистина, ондак почињам да ги пизмам мексиканците (не дека претходно сум ги обожавала, ама сум немала некое посебно мислење за нив). Филмов е непредвидлив, со добра поента. Фин крај. Шерон Стоун ми е веќе докажана актерка.
    Препорачувам во секој случај.
    7.5/10
     

    Прикачени фајлови:

    • download.jpg
      download.jpg
      Големина на фајлот:
      11 KB
      Прегледи:
      220
  11. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Like Crazy
    [​IMG]
    Филм за тоа како фунцкионира љубовта на далечина.
    Реална приказна, добра глума, одлична музика. Добар беше филмов, ми се допадна, ни многу тажен ни многу среќен. Нетипичен тинејџерски филм би рекла. Ако сте љубители на Николас Спаркс ќе ви де допадне.
    6,5/10
     
  12. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    We are the millers :inlove: 10/10 Прејакк е :D и само шо излезе 8)
     
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050

    Да не се повторувам, само ќе го препорачам филмов, одличен е.
     
    На Hipster, LadyNN и lunicka им се допаѓа ова.
  14. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    http://www.youtube.com/watch?v=g0_mrDgDe4w
    [​IMG]

    [​IMG]

    Филм базиран на вистинска приказна, за сериски убиец од АЛЈАСКА, кој има силувано и убиено преку 30 жени, а само една единствена преживеана, Синди.
    Синди е клучниот сведок...
    Николас Кејџ како полицаец во потрага по докази кои ќе го затворат овој болен ум.
    Филмот е продуциран од Lionsgate, а јас им ги обожавам филмовите.
    исто така продуциент е и 50цент, и се појавува во филмот.
    мене многу ми се допадна, има 9/10, добар кастинг, Кејџ баш ми се допадна во улогава, гледајте го ;)
     
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Up(2009)
    [​IMG]
    Преубаво анимирано филмче, едно од подобрите кои ги имам гледано.
    Ептен ми се допадна, забавно, шарено, смешно, а на моменти и тажно. Супер филмче за опуштање.
    Буцкото ми беше премногу смешен. Имаше многу смешни сцени, а и како што кажав неколку беа и по малку тажни.
    Препорачувам, изгледајте си го, ќе ве расположи.
    10/10
     
    На Hipster и ariela09 им се допаѓа ова.
  16. rhcpfan

    rhcpfan Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    1.027
    [​IMG]

    Los amantes pasajeros или I'm so excited

    Шпанска комедија на Педро Алмодовар..Дејството се одвива во авион,тргаат за Мексико а на патот до таму се случуваат разни случки...
    Не е лош филмот,добар е за релаксирање :D :D :D
     
    На Hipster и figgiMK им се допаѓа ова.
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Лавиринтот на фаунот
    http://www.imdb.com/title/tt0457430/?ref_=sr_1
    Шпанско филмче.
    Судир на два света: реалниов и оној на самовили и магични врати.
    Едно девојче ќе си врзе в крпче дека „вилата“ му кажала дека тоа е всушност некоја си таму принцеза т.е. душата на таа принцеза живеела во девојчево и дека таа, ако сака, може да се врати назад кај кралот во нивното подземно царство.
    Верувајте, филмов воопшто не делува така фантазерски, шарено, прекрасно, самовили, принцези, ах... Што значи дека лошо ви го опишав :D
    Напротив, многу е мрачен, има многу смрт, многу крв... не ми беше нешто посебно, премногу некако работи имаше што сметам дека се непотребни, али отепав едно попладне (иако дефинитивно не го препорачувам да го гледате денски, ми немаше ефект уште толку).
     
  18. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Hocus Pocus :) Го даваа еднаш на Сител и ја после пак сакав да го гледам :) Се работи за вештерки,ноќ на вештерките.Не е страшен напротив по малку е смешен :D
     
  19. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    5.656
    Пол:
    Женски
    Seven psychopaths
    [​IMG]
    Искрено, да, смешен трилер, но не е по мој вкус. Дури и премногу крвав на моменти.
    Интересна сторија.
    Од мене 7-10 само заради крвавите сцени.
     
  20. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Magic Mike
    http://www.imdb.com/title/tt1915581/

    10/10

    Приказната е солидна, не е нешто особено интересна, интересна е актерската екипа: Channing Tatum, Alex Pettyfer, Matt Bomer, Joe Manganiello и Matthew McConaughey- кој од кој позгоден... Топло го препорачувам на сите девојки- нема да зажалите- рај за очи... Кратко кажано мнооогу добар машки стриптиз ;)

    П.С. МОЖЕБИ ОВА ЌЕ ВЕ ЗАИНТЕРЕСИРА... :P
    http://24.media.tumblr.com/c3b751d13751537aac403989ad442344/tumblr_mpf97cCCyB1qe4308o1_500.gif