1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    American History X

    [​IMG]

    Ме потресе филмот, особено вториот час. Многу тешка тема обработува, расизам и омраза, и до каде бесот може да те доведе. Добра слика на американското опшеството, и вечната битка меѓу белата и црната раса. Се работи за Дерек (Едвард Нортон) кој поради смртта на неговиот татко ќе стане мразач на припадниците на црната раса, до степен што ќе резултира со убиство поради кое ќе иде во затвор. После неколку години излегува од затвор за да види дека неговиот брат оди по неговиот пат, и низ флешбекови се прикажани неговите моменти во затворот, и што од таму научил.
    Некако имаше многу жални сцени, особено крајот ми беше многу потресителен, без да откривам спојлери. Но, ова е филм што го препорачувам дефинитивно на оние што сакат да погледнат нешто добро, 10/10, мене веќе ми влезе во топ 20 филмови.
     
  2. Butterfly14

    Butterfly14 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    456
    [​IMG]
    The Fault in Our Stars (2014)
    Конечно го изгледав, го дочекав со убава снимка.
    За филмов малку бев скептична бидејки скоро сите филмови направени според книги ме разочарале.Овој ме воодушеви.Толку прекрасно беше доловено се и полн со емоции.Најмногу ми се допадна тоа што ги искористиле цитатите од книгата.Мислам дека го избрале најдобриот глумец за Гас.Харизматичен, шармантен, совршен за оваа улога.На крајот се изнаплакав, исто како на книгата.Вредеше толку чекање, го препорачувам.
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    The Diving Bell and the Butterfly

    Филмов ми се причини тежок како олово а долг како сушна година.Снимен е врз основа на вистински настан.Станува збор за главниот уредник на францускиот „ELLE“,кој доживува мозочен удар и т.н.клуч синдром.Односно станува целосно парализиран , десното око бидејки ја губи способоста да се влажи,и можна опасност од инфекции,му го зашиваат :sweat: ,а светот го гледа само преку левото око.Неговиот ум останува недопрен и сосема свесен.Со трепкање на окото почнува да комуницира со светот,па дури и да напише мемоари,опишувајки ја својата болест , чувството на телото како да е заробено во костум за нуркање и душата како пеперутка.
    Многу тежок филм.
    9/10
     

    Прикачени фајлови:

  4. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    И јас конечно го гледав филмов, премногу е добар :)
     
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    [​IMG]

    7,5
    Вдовец и разведена одат на слеп состанок, кој патем е ужасен.Случајно се наоѓаат во супер маркет и си ги менуваат по грешка кредитните картички, И така господинот оди кај госпоѓата, и од нигде никаде излага да оди на Мешана фамилија пат во Африка.
    Тој има 3 ќерки, таа 2 сина... :)

    [​IMG]

    7/10 Овој некекако најслаб ми беше од франшизава.
    Содржина- Бам бам Бум, Сталоне, Бам бум бум Џејсон, Бам бум бум Гибсон, Бам Бам Харисон Форд :D
    Инаку ќе има 4 и 5 дел па да се надеваме ќе биде подобро, зашто љубител сум на франшизава :)
     
  6. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    [​IMG]

    Maleficent
    Предобар филм, вреди да се погледне. Времето додека го глдав ми помина многу брзо беше интересен. Не очекував таков крај. 10/10
     
  7. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Го изгледав два пати во една вечер (еднаш во лоша снимка и вториот пат во асална)
    МИ СЕ ДОПАЃА е мал збор... Филмот е болна вистина :clap:
     
    На ALISA0000, peperutka20 и figgiMK им се допаѓа ова.
  8. orchid28

    orchid28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    Извини како се вика првиот филм зашто сликата не се отвара ??
     
  9. angelce7

    angelce7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    7
    Sex Tape. Многу добро филмче со Камерон Дијаз, се снимаат како имаат односи и на крај снимката „случајно’’ се наоѓа на интернет. Вреди да се погледне! 10/10 :D
     
  10. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    blended :) [​IMG]
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  11. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    3.498
    Пол:
    Женски
    Maleficent (2014)

    [​IMG]

    Предобар филм со јасна и прецизна поента.Ми се допадна и тоа како приказната и животот пред да стане тоа што стана главната личност.Факт е дека секој плаќа за своите грешки, се покајуваме и сто пати се преколнуваме, веруваме, разочаруваме и нема назад :!: Џоли овој пат ми беше извонредна само не ми се допадна Аурора, можеле и подобра да најдат али нема врска, филмот беше точно изнесен.
    Нема да зажалите ако го гледате
    10/10
     
  12. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Magic Mike (2012)

    Уште еден изгледан филм со Channing Tatum. Филмов без некоја посебна приказна, онака само за плакнење очи на женската публика. Богами и има што да се види :lol: Само многу глупав крај, ептен ме разочара.

    8/10
     
  13. Golden

    Golden Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Blended
    [​IMG]
    Се работи за маж и жена кои после состанок на слепо ќе се најдат заедно во Африка :D Интересен филм за тепање време,препорачувам.
    9/10
    The fault in our stars
    [​IMG]
    Претпоставувам дека ви е добро позната приказна.Прекрасен филм,дефинитвно го препорачувам. :D
    10/10
    The Devil Wears Prada
    [​IMG]
    Се работи за што туку дипломираната новинарка Андреа Сакс.Иако Андреа ја исмевала модната индустрија таа добива работа како асистентка на Миранда Присли.Онака забавно филмче е за пасење на мозокот :D
    7/10
    Tres Metros Sobre El Cielo
    [​IMG]
    Искрено ова е едно од пореалистичните љубовни филмчиња кои сум ги гледала.Ако обожавате ваков тип на филмови,ви го препорачувам. :wasntme:
    10/10
    Tengo Ganas De Ti
    [​IMG]
    Ова е вториот дел на 3 метри над небото.После две години Аче се враќа во Барсалона и запознава нова девојка Џин.Но,потоа сфаќа дека неговата љубов со Баби не е заборавена.Мене првиот дел ми беше насвистина поубав.
    7/10
    We're The Millers
    [​IMG]
    Дилер на дрога креира лажно семејство за да може да ја пренесе дрогата во Мексико.Предобра комедија. :rofl:
    10/10
     
  14. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Сите го знаете, претпоставувам. Незнам што да кажам, филмов е едноставно прекрасен :)
    Земете си марамче затоа што е многу тажен, не плачам многу на филмови ама на овој.. ;(
    10/10

    [​IMG]
     
  15. MermaidKiky

    MermaidKiky Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    221
    Пол:
    Женски
    Сега го гледав Drag me to hell :) Хорор филмче, не е нешто посебно страшен ама језив е и има гадни работи :lol: :rofl:

    Еве на што мислам кога викам гадни работи: :lol:
    [​IMG]
    [​IMG]

    8,5/10 :)

    [​IMG]
     
  16. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    На ColoursOfTheRainbow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    In Her Shoes
    [​IMG]
    Интересно филмче за две сестри од кои едната е разгалена, нема постојана работа, ни образование, а другата е прибрана и одлична адвокатка. Нивните приказни се испреплеткуваат кога размазенава(Дијаз) е исфрлена од дома од страна на нејзината маќеа и оди да живее со својата сестра.
    Мене искрено ми беше малку долг филмов и малку досаден, ама океј беше за релаксиранње и за мрзлив ден како денеска.
    6/10
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  18. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Rio и Rio 2
    [​IMG]
    [​IMG]
    Многу интересна и топла приказна.
    Ја препорачувам на сите љубители на анимирани филмови :)


    Need For Speed
    [​IMG]
    Клише од почеток до крај. Ако сте гледале некој филм со трки и такви работи, ќе знаете што да очекувате. Што би рекол дечко ми: Гарант филмов ќе почне со сцена во која ќе покажат трофеи, медали и стари слики. И погодете како почна филмот :D
     
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Step Up All In
    [​IMG]
    Филмот го гледав вчера на 3D, какви ефекти долови, какви движења, уште сум под импресии :D
    Мене одсекогаш ваквите филмови ми биле преинтересни за гледање, глумците се :o , движењата, кореографиите нема потреба да зборувам :D
    Сигурна сум и дека без 3D е прејак.
    Обавезно да го гледате. Мојата оценка секако 10/10.
     
    На Ivy89 и 1209 им се допаѓа ова.
  20. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    ПРЕКРАСЕН ФИЛМ 10\10
    [​IMG]
     
    На Ana3567 му/ѝ се допаѓа ова.