1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    X-Men: Days of Future Past
    [​IMG]
    Да бидам искрена очекував повеќе од филмов. Првата половина ми беше многу досадна. Во втората половина малку се подобри, имаше повеќе акција, за да ме освои со крајот. Крајот ми беше одличен, предобар. Но сепак, ми фалеше и таа прва половина од филмов иако и само со крајот ме воодушеви.
    Можеле да вметнат повеќе акција и слично. Имаше некои непотребни елементи и сцени како на пример новите моќи на Кити и слично. Мајкл ми е фраериште.
    Ако сте фан на филмови со суперхерои и ако сте запознаени со претходните делови од филмот, ќе се согласите со мене.
    Од мене има една солидна 6ка и тоа бидејќи се извлече со крајот.
     
  2. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Nights in Rodanthe (2008)

    [​IMG]

    Филм според истоимената книга од Николас Спаркс, со Ричард Гир и Дајан Лејн во главните улоги. Приказна типична за него... Драма, романтика со тажен крај. Посебно ми се допадна последната сцена, а и куќарката на плажата беше преубава. Од мене има оцена 7/10, поради крајот кој потајно се надевав дека нема да е типичен Спарксов. :)
     
  3. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Excision
    [​IMG]
    Филмов... чуден концепт и немам гледано нешто слично.
    Има спор и до некаде глуп почеток, во комбинација со некои навистина претерани сцени - како на пример соништата од девојката, кои имаа за цел да и ја доловат психата, но како што минуваше времето приказната добиваше некоја тежина, за на крај да добие ептен потресен крај.
    И иако е доста тежок, болен филм и ја заморува психата, сепак е солиден - нешто што не мислев дека ќе го кажам првите 15 минути додека го гледав.

    Leprechaun: Origins
    [​IMG]
    Интересен хорор, добар за пополнување време или за гледање во друштво.

    Crazy Eights
    [​IMG]
    Ужасно досаден.

    Hollow
    [​IMG]
    Уште еден од оние found-footage филмови. Има доста интересен крај, но не толку интересен за да надомести за целиот филм, кој е прилично просечен, да не речам досаден.
     
  4. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    The number 23 Џим Кери работи како шинтер и неговиот живот се менува кога го каснува едно куче и неговата сопруга му препорачува да прочита една книга, која се вика бројот 23. Џим почнува многу да се пронаоѓа со главниот лик во книгата и чувствува како неговиот живот да е опишан во истата. Но некоја чудна приказна се крие зад секоја 23 страна, зад секој број 23. Интересен психолошки филм, меѓутоа во споредба со други што сум гледала овај помалце ме воодушеви, мислам Николас Кејџ да глумеше повеќе ќе ме воодушевеше.
     
  5. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Love Loves Coincidences
    [​IMG]
    Конечно :whew: Фала Луничка за препораката и извини што те измалтретирав :hai:
    Инаку филмот е прекрасен.До сега сите турски филмови што сум ги гледала не ме изневериле,затоа и сакав да го гледам и овој.Интересно е што филмот како да нема одреден жанр,почува како комедија а има и драма и солзи и насмевки.Сепак крајот го краси делото но овој крај воопшто не беше очекуван.Пресврт за 180 степени.Го препорачувам на сите.Бај д веј,мислам дека турските филмови повеќе ќе те трогнат и расплачат отколку останатите.Барем јас мислам така :lol:
     
    На lunicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. jjoovvaannaa

    jjoovvaannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    LUCY.. :inlove: :inlove: едвај чекав да излези и го гледав :rofl: :rofl: пренајак го препорачувам дефинитивно,само нема уште излезено уба снимка ако сте нестрпливи ко мене немат да ви пречит :P 10\10 :inlove: :inlove:
     
  7. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Her
    [​IMG]
    Осамен писател се впушта во чудна врска со оперативен систем кој е дизајниран да ги задоволи сите негови потреби.

    Интересен филм, убава поента, само малку развлечен како за мој вкус.
    Во секој случај го препорачувам :)
     
    На anuskaNESTLE, Libera, Ann.94 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Salt (2010)

    Одличен е филмов. Си знае Енџи со овие жанрови, преталентирана е. Мене ми се допадна многу. Многу исплеткани настани и за момент неразјаснети работи за на крај се' да добие една смисла. Сакам филмови со добра приказна и филмови каде на моменти не знаеш дали добриот е навистина добар или лош.

    Содржината на кратко. Вечната борба меѓу Америка и Русија. Агент на ЦИА кој можеби е, а можеби и не е шпион од спротивната страна.

    Крајот многу добро кажува дека треба да чекаме втор дел. Одвај чекам да го гледам и тој. :)

    Го препорачувам на сите кои сакаат добра акција. Од мене има 8/10.

    [​IMG]
     
    На anuskaNESTLE, Elena69221 и Mishela им се допаѓа ова.
  9. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    Neighbors
    [​IMG]

    7/10
    на почетокот беше интересен , после малку беше досаден и знаеш што ќе се случи .. и на крајот беше смешен
    .. завршив со комедии , оваа недела се враќам назад на хорор .. :D
     
  10. SuperGirl8

    SuperGirl8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    The Fault in our stars ♥
    Девојка со проблеми со дишењето,, во здружение на болни од рак се запознава со момче вез една нога, се вљубуваат еден во друг, стапуваат во контакт со писателот на омилената книга од девојката, и одат во амстердам да се запознаат со него.. Во Амстердам, момчето и кажува на девојката дека бил полн со тумори во неговото тело, се враќаат во своите домови, а по неколку терапии момчето умира.. - Тоа е тоа во кратки црти..;(
    Неколку пати со ред го изгледав филмов, и само господ знае колку марамчиња потрошив.. ;( ;( ;( Мора да го погледнете...

    Okay?
    Okay.
    ...♥
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Grease

    [​IMG]

    Го начекав на ТВ и се израдував како да сум добила на лото. Верувам дека на повеќето од вас сигурно ви е гледан, ако некој случајно го пропуштил нека го гледа најбргу што може затоа што овој филм предизвикува страшно позитивни чувства, помешани со носталгија за некое поминато време.
    Во принцип не сум голем фан на мјузикли, но Брилијантин е класика на кој не можам да му најдам ни една мана. Гледан ми е што се вели стапати, а би го гледала уште толку.
    10/10
     
    На sanja.burgundy и 1209 им се допаѓа ова.
  12. blackmia

    blackmia Нов член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    https://www.youtube.com/watch?v=-rlFr2lu0IY

    Instructions not included

    Филмот е прекрасен вреди да издвоите време. Откако го изгледав реков конечно нешто добро. Филмот е на шпански збогатен со многу забавни моменти комедија/драма. Станува збор за еден човек кој го расне своето девојче и бескрајно се забавуват цело време. Крајот посебно ми остави впечаток, да не ги откривам деталите погледнете го.
     
    На Tiki-lolipop му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.793
    Marie Antoinette



    И покрај тоа што филмот е приказна за една доста интересна историска личност за мене, истиот е едно комплетно промашување. Од рок музика за периодот во кој што таа живеела до дијалозите, кастингот...
    Костимографијата е единственото нешто што е добро во филмот иако мене некако не ми се слични со сликите од Марија Антоанета во реалноста каква што била :?: .
     

    Прикачени фајлови:

  14. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Blow
    Џони Деп глуми дилер на дрога и во филмот се гледа како парите што ќе ги заработува во животот ќе му влијаат на среќата. Кога ќе банкротира жена му не е среќна, сака да го остави итн. Со неа има ќерка која ја разочарува зошто и ветува дека ќе одат во Калифорнија заедно но тој завршува во затвор. Мене не ми се допадна многу, а Пенелопе Круз не можам да ја смислам некако одвратна ми е.

    A million ways to die in the West
    Ефтина комедија... ако немате што да правите гледајте го и смејте се на најглупавите работи. Главна тема во филмот е еден овчар да се смири со бившата која раскинува со него и си наоѓа нов дечко со мустаќи. Тој дечко запознава една девојка, која го учи да пука со пиштол, па се заљубува во неа и на крајот сфаќа дека не сака да биде со бившата. :)

    Модератор: Користете спојлер кога откривате делови од содржината, посебно крајот.
     
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Winter's tale
    Филмот има приказна како бајка во која се раскажува за една голема љубов.
    [​IMG]
     
    На Elena69221, babyblond, IronLady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    The Shining

    Откако ја прочитав книгата, се наканив да го изгледам и филмот.
    Некои работи беа сменети, многу делови од приказната ми фалеа, ама факт е дека книга oд 500 и кусур страни, тешко е да се смести во филм.
    Дечко ми е љубител на хорор филмови, него не му остави некој голем впечаток. А јас со пола око го гледав и девојчињава од памет ме вадеа :tmi:
    [​IMG]
    Џек Николсон е просто неверојатен, одлично ја одигра улогата! Очигледно му лежат вакви ликови :lol:
     
  17. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    The other woman 7/10

    [​IMG]

    Жената открива дека муж и има љубовница, се здружуваат против него, ја откриваат и 3тата, и сите три прават пакт како да му се одмаздат.
    Лајт филмче, да се истепа време е сасвим ок, и комбинациите на Камерон се Л И Г А В Е Њ Е! Значи ПРЕЈАКИ КОМБИНАЦИИ ЧОВЕЧЕ :call: :hai:
     
    На anuskaNESTLE и Hipica им се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    The basketball diaries
    Леонардо Ди Каприо го глуми Џим, средношколец чија што цел е да игра во НБА, но неогвите идеи и замисли за иднината се рушат заради посегнување по дрога. Многу поучен филм кој би го препорачала на сите кои не се доволно свесни за тоа какви последици може да има користењето на наркотични средства.

    J.Edgar
    Едгар Хувер ( Леонардо ди Каприо) се навраќа на моментите во младоста кога работел за Влада на Америка и ја штител државата од комунистите, анархистите итн. Тој го вработува Клајд, кој му е десна рака и животен сопатник. Едгар е важен за разоткривање на многу случаи во кои е вмешан ФБИ, како киднапирање на бебето на Линдберг, ограбување на банка итн. Дали навистина Хувер служел толку верно и дали бил заслужен за сите случаи кои биле разоткриени ? Гледајте и дознајте :)
     
  19. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    Love Is In The Air (2013)
    француски: "Amour & turbulences"
    [​IMG]
    Синоќа го изгледав филчево буквално во еден здив. Глумците ми беа ептен симпатични, поточно кажано глумецот (Nicolas Bedos) ;)

    Antoine e aдвокат кој живее во Њујорк. На враќање во Франција, во авион седнува до неговата поранешна девојка Julie и за време на 7 - часовниот лет се навраќаат на моментите од нивната врска.

    9/10
     
  20. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Maleficent
    Интересна приказна, римејк на заспаната убавица. Многу добра глума на Џоли.
    [​IMG]
     
    На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.