1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Последен филм што го гледав е... И кратка рецензија

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од LaFille, 31 јануари 2010.

  1. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Think like a man 2
    Оние што го гледале првиот дел знаат за што станува збор,во секој случај супер филмче,интересен,смешен само според мене првиот дел беше многу подобар од овој вториов :D
     
  2. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Revolutionary road Драма со Леонардо Ди Каприо и Кејт Винслент. Двајцата не знаат што сакаат од животот, Леонардо не е среќен со моменталната работам, а Кејт сака да се преселат во Париз. Имаат таква намера, но еден настан ќе им ги смени плановите и ќе предизвика дополнителни расправии.

    Body of lies
    Леонардо Ди Каприо работи тајно за да го разоткрие терористот кој актвира неколку бомби на различни дестинации во Европа. Успева да го збуни терористот, кога успева да намести еден архитект, како тој да поставил бомба во некоја зграда, па завршува трагично. Самиот Леонардо ќе биде фатен од главниот терорист. :)
     
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :| Аман бе ШТО КУЛТЕН ФИЛМ ЌЕ БЕШЕ ОВА :?: ?

    Книгата не сум ја прочитала, ама не би ја ни читала, за толку ама толку развлечена приказна, безвезна дури би кажала јас, сериозно :geek:
    Глума, од дете до жена, Џек да не зборувам значи КАПА СИМНУВАМ НА ГЛУМАТА И САМО НА ГЛУМАТА.ХОРОР? Ни Х од Хорор.

    10/10 Глума

    5/10 филм, значи на моменти и досаден ми стана а филмот е скоро 2 и пол саати, очекуваш очекуваш и ништо, премногу натрупани работи, многу малку хорор сцени ова не го вбројувам во хорор, туку во некој Психо жанр.
    Ако сакате добра глума тогаш ок, а вака 2 и кусур саата да го гледате.. Па има и подобри опции.
     
  4. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    7/10
    oчекував повеќе како хорор филм..Истата приказна како секогаш фамилија се преселува во нова куќа :| ..ми се допадна крајот на филмов посебно дека тогаш се почина од почеток и така се врти цела приказна ..не и ништо посебно му давам еве 7 заради целиот концепт на приказната ..
    пс. slash продукција е филмов - една од причините за кој сакав да го гледам
    http://www.youtube.com/watch?v=JsbVdQqHPdM
    https://www.youtube.com/watch?v=u2HYLovNXI4
     
  5. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Primal Fear со Ричард Гир
    [​IMG]
    :clap:
    Глумата на Гир не ме воодушеви толку колку онаа на младиот актер (Едвард Нортон чинам се викаше)
    Врвен адвокат застапува 19-годишно момче обвинето за убиство на свештеник.
    Крајот не го насетив во ниту еден момент. Неверојатно.
    Дај да престанам да пишувам за филмов, немам зборови, само глупости ќе изнатрескам од што не знам колку да го испофалам :D
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    Кодот на Да Винчи
    Не знам веќе ни по кој пат го гледав, може не ми е ни прв пат да пишувам за него на темава.
    Штом, отепана за спиење во 5 наутро, не го исклучив телевизорот за да го гледам филмов, епа значи стварно ми се допаѓа :D
    Том Хенкс и Одри Тоту (леле преслатка ми е, локум) и бркотници и акција и мистерија и ах :inlove: Уште милион пати би го гледала.
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG]
    [​IMG]-премиерата
    [​IMG][​IMG]
     
    На Jovana.P му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Grace of Monako
    Пиказната во филмот е за делото и придонесот на принцезата за кралството. Високите кругови , хуманитарните огранизации, падови порасти и слично.
    [​IMG]
     
    На Lavander му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Гледајте стари филмови, јас овие денешните не ги можам, од толку лоша и вештачка глума филм не можам да догледам. Па кога гледам и постари глумци кои значеле многу порано како сега се глупираат прифаќајќи улоги кои не им лежат, или тие едноставно веќе зар'ѓавеле па сосила глумат, не знам, киселини во стомак ме фаќаат.
    Ова филмче ме врати во детството, ми беше омилен, и сега после толку години уште го со радост го гледам.
    Ѓавол, седум желби, продадена душа. Комедија.
    [​IMG]
     
  8. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.608
    The English Patient (1996)

    Прекрасна воена драма. Преку присетувањата на изгорената жртва ја следиме неговата страствена љубовна приказна кон забранета жена, а паралелно со тоа и животните приказни и на другите присутни во бомбардираниот манастир каде што пациентот е негуван од страна на Хана, медицинска сестра од Канада.

    Тhe other Boleyn girl (2008)

    Приказна за две сестри кои водени од амбицијата на нивното семејство ќе ја претворат својата сестринска љубов во омраза и предавство во интригантната трка која од нив двете да ја добие љубовта на тогашниот крал Хенри. Преубав филм.
     

    Прикачени фајлови:

  9. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    The fault in our stars

    [​IMG]

    Дали сум јас едниствена што :geek: Нема да каже дека филмов е УАУ.Безразлика што е од книга.
    Ок има интересна приказна (донекаде) ....
    И што, Лави дави филм |( .

    Преку глава ми е да читам колку ПЛАЧЕЛЕ И СОЛЗИ ЛЕЕЛЕ ПО ФИЛМОВ...
    Сум плачела на Пијанист, Сум плачела на Шлиндеровата Листа, ама на глуматање на Аматерски актери не би плачела, иако крајот беше ОД ГЛЕДНА ТОЧКА ДА ТАЖЕН :wasntme:

    Дечково и девојкава ПАР РАСПАР. Мислам сериозно, можеле да изберат некоја ПОУБАВА ГЛУМИЦА пред се, оваа ми даваше чувство КО ДА НЕ Е БАЊАТА, шо знам ко мрсна некако ми сијаше многу :rofl: .

    Ок, не знам кој е авторот на книгата? Да не е Коељо, Спаркс нешто? :rofl:

    Или пак јас ОДДАМНА бев тинејџерка...
    Жалам, и повеќе ќе жалам ако актеркава земе ОСКАР.
    Значи НЕ! За мене не :)
    Тоа си е само моето мислење... Ма дури и досаден ми стана верувајте, единствен дел што ми беше ИНТЕРЕСЕН ОНАКА беше тоа со писателот, и причината поради која девојката отиде во Амстердам.

    Никаква хемија меѓу актерите... Ама баш НИКАКВА....

    6.5/10
     
    На anuskaNESTLE, Scar.Tissue, M.a.r.i.l.y.n и 14 други им се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Исто мислење за филмов, фејк до посер. Ама не ми се пишеше да не им кршам филм на младиве :D
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    543
    Captain Phillips - Ми се допаѓаат сите филмови во кои глуми Том Хенкс па и овој ми беше интересен за гледање :D
     
  12. Broken.Heart.96

    Broken.Heart.96 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Тотално те поддржувам :$

    После долго убедување на самата себе да го гледам филмов , го гледав .. И бев |( |( .. Колку драма се крена за филмов значи очекував премногу , мене ми беше типичен американски филм без никаква хемија на ликовите ..
     
  13. xxx-ba

    xxx-ba Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    301
    ^
    Најисфорсирана книга од Џон, а воедно и филмов. Другите му се 20 пати подобри, речиси сите.


    That Awkward Moment

    Океј беше за тепање време. Ништо посебно. 5/10
     

    Прикачени фајлови:

    На Jovana.P му/ѝ се допаѓа ова.
  14. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    The School of Rock :inlove:
    [​IMG]
    100000000000000/10
    се мавам по глава , како не сум слушнала за филмов до сега :o :o чувствував посилна љубов во мене кога го гледав овај филм од сите љубовни филмови што сум ги гледала :D
    сакав да влезам внатре во филмот
    немам зборови :l: ...

    Picture WARNING !
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG] :rofl: :rofl:
     
    На Ivy89 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    И јас се согласувам за филмот,тотално разочарување,ама книгата е далеку далеку подобра.Тоа е :D
     
  16. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Reclaim
    Интересна приказна за млад брачен пар кој решава да посвои дете. Веднаш по посвојувањето ги чекаат низа непријатности и невољи со кои мораат да се соочат сами двајцата.
    [​IMG]
     
  17. imorena

    imorena Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.199
    Пол:
    Женски
    Grindhouse
    [​IMG]
    Пореметен психопат - каскадер со ептен јака кола, ужива да предизвикува сообраќајни несреќи и мачењето и убивањето на жртвите му претставува вистинско задоволство...
     
  18. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    A walk to remember
    -се изнаплакав,а и онака ми се плачеше.
    Во филмов се работи за момче кое на почетокот е во лошо друштво,но Jamie му го променува животот за 360 степени.Тие се заљубуваат еден во друг,поминуваат низ многу лудории.Jamie решава да му признае на Landon за нејзината болест-Леукемија која ја имала веќе 2 год.Тие се заедно покрај се,Landon ја запросува Jamie за да и ја исполни нејзината желба да се венча во црквата каде што мајка и пораснала а исто така и од што премногу ја сака.По поминатото лето заедно Jamie умира,а Landon останува да живее со спомените.
    Да не раскажувам надолго има уште многу детали па и побитни од овие,подобро тие што го немаат гледано да го изгледаат. :)
     
  19. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.502
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    The Giver
    Филмов ми беше супер, најверојатно зашто ја немам читано книгата. Инаку сигурно ќе ми беше исто како со Divergent. Како што прочитав по нетов има премногу разлики од книгата и филмот.
    Интересна содржина, ми се допадна многу со боите како беше изведено, му даде една нова димензија на филмот. Актерите беа погодени, Мерил Стрип предобра како и секогаш, девојката што ја глумеше Фиона ми беше преубава.
    7/10
    Ќе ја прочитам и книгата со сите делови, ме копка ептен како се одвиваат работите понатаму.
     
    На figgiMK и sweet-cherry им се допаѓа ова.
  20. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    добро испипан филм... интересна идеологија и се надевам дека не е тоа планот за „иднината“
    7/10 е и мојата оценка

    Kamikaze.
    [​IMG]
    Руско -Шпанско филм4е
    за еден „успешен“ камиказа во неговата мисија да пукне еден руски авион како освета... а дали ке биде или не може да се погледа
    8/10

    Edge of Tomorrow.
    Бутерфлј ефекат у иднина ... мое гледанје на филмов мислам дека ТОМ не е така млад за тие улоги
    6/10

    Avis de mistral 2014
    [​IMG]
    Аххх тој Рено ... како и секогаш непогрешлив
    предобро филм4е доза на реалност доза на проблеми и Решение на истите !!
    Ах колку само ме потсети филмов на татко ми
    9/10

    And So It Goes 2014
    https://www.youtube.com/watch?v=hX5pXdUw8Is
    Изненадена од пеа4ките способности и од лошата глума на Мајкал... Евала за девој4енцето и за нејзината глума.. Тема веч видена и ендинг исто така
    4/10