1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до рамен стомак?

Дискусија во 'Фитнес' започната од CutieDoll, 9 јули 2010.

  1. sake

    sake Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Јас ти препорачувам да не јадеш мрсна храна,да вежбаш на пр.скокање со јаже,трчање, да правиш стомачни... И пред да јадеш јади лубеница бидејќи лубеницата го подува стомакот и помалку ќе ти се јаде и повеќе обошје и зеленчук! :) :)
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    почнав со стомачни, 2 недели, па направив пауза 10тина дена од хх причини и сега пак продолжувам.
    Јадам црн леб, намалив количина на јадење, навечер само велнес кексот со житарки, тоа ми е вечера секој ден, кога има месо или компир за ручек не јадам леб.
    Но ме интересира, газирана вода и сокови? Дали и нив да ги одфрлам?
     
  3. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Обавезно. Диетите не одат со газирани пијалоци во никој случај. :!:
    Предизвикуваат подуеност во стомакот, добиваш гасови - зависно од организмот и дебелеат.
     
  4. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Можеш газирана вода, мислам дека дотолку не би требало да се ограничуваме.
    Ама обична вода си е закон за слабеење. Иако не ослабев којзнае колку од пиење вода, секаде се слуша тоа дека треба да се пијат по 8 чаши вода, па не знам 3 литри, па не знам толку количински и така.
    Газирани сокови- не.
     
    На sake му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^фала девојки, зошто јас си имам проблем само со стомакот, нозе раце се сум слаба ама широка половина.
    а си ветив себе си дека додека да се врати дечко ми во Јануари ќе ослабнам. едно 7-8 кила.
    Ама најважно е стомачето да се тргне.Таму е вишокот.
     
  6. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    А густи сокови? Или овие домашните што си ги правиме? Мислам дека не би требало да сметаат, ама сепак да прашам. А водата мене често ми го дуе стомакот, имам забележано, а пијам доста вода, не претерано, ама околу 2 литри, може и нешто повеќе, зависи.
     
    На sake му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sake

    sake Активен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Да бидејќи и тие дебелеат и тие го подуваат стомакот сето што е газирано да го одбегнувашш ! :)
     
  8. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Густите сокови ич не се препорачуваат, содржат многу адитиви и шеќери и не се воопшто здрави.
    Додека свежо исцеден природен сок може да се пие(земаш јаболко, лубеница, портокал, морков, цедиш и пиеш без шеќер, само со природен шеќер што си го содржат овошките).
     
  9. krEM4Eto

    krEM4Eto Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    4.273
    Пол:
    Женски
    Јас за 2 месеци ослабив 10 кила :| ама стома4ето не се намалува ии страни4ните делови над половината ми се со салце имам 54 кила моментално и пресреќна сум..Ама стома4ето никако не бега и тие страни4ните деловии шо да праваам помош некој??? И ми ослабна апетитот ^_^ ..
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^како успеа 10кг за 2 месеца?
     
  11. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    најубаво за стомак и околу половината се ПЛАНК вежбите. за две недели добив презадоволителни резултати. Јас немам проблем со тежината, н сакав да го затегнам стомакот и гумичето околу па почнав да ги правам вежбиве секој ден. неверојатни резултати.
     
  12. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Мафи, по колку секунди издржуваш?
    И дали мислиш на обичниот и страничниот планк, само тие 2 вежби или има и други некои? :)
     
  13. Angelceto

    Angelceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    236
    Ако можеш постирај ги вежбите што си ги правела и кажи ни колку време дневно вежбаше. :)
     
  14. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    ^
    Јас знам дека постојат само обичниот и страничниот планк.
    Вежбите 8 и 9 на линков.
    http://www.femina.mk/%D0%B4%D0%B8%D0%B5 ... %B8#photo8

    Првите два-три пати е потешко но се навикнува телото. Јас третиот пат издржав 34 секунди, што мислам дека е задоволително.

    Само сега треба да каже Мафи дали мисли на истиве вежби.. :D
     
  15. Idonea

    Idonea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    642
    До денес знаев само за обичните и страничните планк вежби. По коментарот на мафи, и сама се запрашав зошто не ги правам... па истражував малку..

    http://www.dailyspark.com/blog.asp?post=14_plank_exercises_for_a_stronger_core
    Сајтов нуди 14 планк вежби! некои од нив бараат додатоци (топка и сл.) Ќе ги пробам сите,па ќе ви пишам :)
    за основниот и страничниот планк... Баш сега ги пробував -на основниот планк издржувам околу 3.30 минути. Знам, преоптимистички делува,ама мене ова навистина ми е едноставно. Проверував дали добро ги правам, и се изгледа во ред...можеби издржливоста се должи на тоа што сум по теретани веќе подолго време... За сметка на тоа, на страничниот планк сум мн послаба, само околу минута ипол...тука морам да се поправам! :!:
    Читам по нет дека планк-вежбите се едни од нјефикасните за цврсто стомаче... значи од денес ПЛАНК,ПЛАК,ПЛАНК
    Еве ви линкови :http://www.youtube.com/watch?v=wqzrb67Dwf8
    http://www.youtube.com/watch?v=MHQmRINu4jU
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    јас издржувам околу 30 секунди и правам по 3 серии дневно и тоа само тие две планк вежби. не ти требаат ни стомачни, ниту ништо друго.нормално прво да се загрееш малку па потоа овие две вежби. на 4 саати ги правам. извините што не пишав вчера, не бев во можност да се уклучам. поздрав до сите
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    А како се загреваш?Треба и други вежби?
     
  18. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    ^
    Јас мислам дека најдобро загревање е со растегнување на мускулите (оние обични вежби кои најчесто се прават на часовите по физичко) или некоја кардио вежба.
    Супер ми се HIIT кардио вежбите на Фитнес Блендер, и кратките и долгите.
    Пример овие. :)
    http://www.youtube.com/watch?v=hfe6aBM- ... re=g-all-u
    http://www.youtube.com/watch?v=X1TuhAn6C-g
     
  19. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    абе знаеш акко се загревам. пример тргнувам од главата, рамениците, рацете, кичмата, нозете со оние обични вежби порано што сме вежбале (вртење на глава, раменици, клекни стани, допирање на нозете, вртење на на половината и сл) и потоа овие две вежби. поздрав
     
  20. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Јас највеќе ја препорачувам вежбата планк па се друго после. Еден месец веќе вежбам, и не ја пропуштам сеа фала богу ми стана рамен стомакот , вредело да се вежба :lol: