1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слабеење со Orbitrek

Дискусија во 'Фитнес' започната од Yvona, 17 јануари 2010.

  1. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    И со најмал отпор на долгорочно вежбање нормално е листовите да се затегнат и оформат, некогаш и зголемат.
    Јас вежбам на 3 брзини (ако 1 брзина се рачуна цел круг вртење на отпорот) или 6 брзини ако (се рачуна половина круг) и си имам друга мака.
    По секое вежбање го осеќам листот на десната нога позатегнат, ме боли, а на левава ништо. Ги споредував на огледало, нормално е десниот да е позабележлив, исто како што е десната рака секогаш поразвиена од левата, ама почна да ме загрижува, како да има многу поголем ефект на него.
    Умот во вежбањето само во тоа ми е, па гледам дане се наведнувам некако со телово кон десно или што е финтата.

    Катастрофа :^)
     
  2. Wooden

    Wooden Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2012
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    38
    Точно еден час вртев денеска, на средно ниво (и премногу тешко, ни премногу лесно).. Ох Боже, колку се гордеам со мене денеска! Се надевам дека ќе продолжам овака и наредните денови :rock:
    И пак јас со калориите, колку имам отприлика потрошено?
     
  3. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    ^ Зависи од повеќе фактори колку калории ќе потрошиш, од брзината на вртење, од отпорот итн ама одприлика за сат се трошат 350-450 калории.
    Еве јас на пр. тазе инфо од вчера, вежбав 1 сат, со брзина 30, околу 70 вртежи во минута (полн круг) и менување на 4 отпори, потрошив 420 калории.
     
  4. silve.to

    silve.to Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас бев иста како тебе. Јас неможев да се мотивирам .Истиот проблем го имав.А и тоа не ми беше проблемот немав телефон стариот ми се расипа па по последно време не вежбав ич.Но ете сеа имам телефон.И да ви кажам на сите мојата тајна што ја користам за побрзо на орбитрек
    ПРЕД ДА ПОЧНАМ СЕ ПОДГОТВУВАМ СИ ОБЛЕКУВАМ КУСИ ПАНТАЛОНЧИЊА(НО ДА ИМАТ ЏЕБОВИ) СИ ЈА ВРЗУВАМ КОСАТА ВО РЕПЧЕ, СИ СТАВАМ ДЕЗДОРАНС, И ПРЕД ДА ПОЧНАМ НИШТО НЕ ЈАДАМ , СЕЗЕТЕ СИ ГО ТЕЛЕФОНОТ И СЛУШАЛКИ, АКО ИМАТЕ, ЈА ИМАМ 15 ПЕСНИ КОЈ ТРААТ ПО 3, 4 И 5 МИНУТИ И ДОДЕКА ВРТАМ СИ ПЕАМ И ВРЕМЕТО МНОГУ БРЗО МИНУВА ПРВИТЕ 10 МИНУТИ ЧЕ СЕ ПОТИТЕ НО ПОТОА НОЗИТЕ НЕМА ДА СИ ЃИ ОСЕЌАТЕ И ЧЕ МОЖЕТЕ ДА ВЕЖБАТЕ КОЛКУ ШО САКАТЕ ТОА ЈА ГО ПРАВАМ СЕКОЈ ДЕН НО ВО САБОТА НЕ И ТАКА СЕКОЈ ДЕН ПО 1 ЧАС. нО ИСТО ТАКА СУМ И КАКО МОЈА ДИЕТА ШО СИ ЈА СМИСЛИВ НАСАБАЈЛЕ КОГА ЌЕ СТАНАМ ПИЈАМ 1 ЧАША МЛЕКО И НИШТО ДРУГО СО 1 ЛАЖИЧКА ШЕЌЕР.ЗА ДО ВРЕМЕ НА РУЧЕКОТ ДОДЕКА НЕ СТИГНЕТЕ ЗАВИСИ КОГА И ДА РУЧАТЕ ПРЕД ТОА ИСПАДНИТЕ НАДВОР 20 МИНУТИ ШЕТАЈТЕ ПЕШКИ.а за ручек јадам 1 кришка ршен леб намачкана со маргарин а со неа јадам зеленчук чушка или патлиџан.а за вечера пак една чаша млеко епа тоа е ја шо праам а дали вас ви се свиѓа или не тоа незнам али воа мене стварно ми помага барем по малце или ногу.епа наместо благо ете млеко
    и тоа шо си го викам цело време
    му дадов ветување на бога се заколнав и морам да го исполнам !
    и чипсови мипсови такви работи не а ако некој оде нашколо и нема време за млекото епа има такво чоколадно млеко па ја не сум го пробала но можеби може да помогне тоа
    епа позз тоа беше мојот совет и како ја си се задржувам во форма ;)
     
  5. SEKSI.BARBI

    SEKSI.BARBI Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    43
    :worried: ах го имам орбитрекот веке 3 или 4 години многу сакав да го имам а сеа само за ѕкрас :tmi: немам енергија кондиција брзо се заморувам не можам да вртам 5 минути а комоли цел саат блазе си ви на сите :!: немам проблем со тежината имам 56 кг а висока сум 1,73 ама ете сакам да се зацврстам малце а и ми се појави малку целулит хелп :envy: не знам што да правам...
     
  6. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    ^ Муабетов ти е имам орбитрек, ама ме мрзи да вежбам, сакам да се стегнам, ама ме мрзи да вежбам. Помагајте.

    Е како да ти помогниме? Да вежба некој место тебе?
    Никој не почнал од прва со вежбање по 1 сат, сите почнале по 10-15 мин. Ден, два, недела, па ќе креваш на време, ќе стекниш кондиција и 1 сат вежбање нема да ти е замор, него навика.

    Сите имаме периоди на мрзеливост за вежбање, ама неможам да сфатам купувате справа за вежбање и ја чувате 3-4 години за украс без еднаш да се качите :^)
    Па од што ќе ја гледам само ќе ми биде жал и мака што е купена за џабе, ќе ме боцка и копка да вежбам па макар и по 5 мин на ден.
     
    На Artemission му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Мене и со музика ми е досадно, па си пуштам некој филм и го ставам лаптопот пред мене со звучниците пуштени на максимум и така вртам еден саат, а после туширањето го догледувам филмот :D .
    На секои 10тина минути кога сакам да правам паузи, се симнувам од справата, ја опчекорувам :^) - знаете стојам како за чучњеви ама со нозете отворени вака
    [​IMG]
    и се спушам по 10тина пати бавно, а со рацете ја држам справата и откако ќе ги направам пак се качувам да вртам.
    Ептен сум задоволна од овој начин на вежбање, ем не ми е досадно, ем од ден на ден газот ми е се поцврст :P :D
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  8. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Јас да питам нешто :wasntme:.
    Отприлика за пола саат вртење на орбитрек, на средно ниво, ни на премногу тешко, ни на премногу лесно, колку калории отприлика пак ќе се повторам, се согоруваат? Многу ме интересира, а тоа мерачот на него, за ништо не го бива. А не ни му знам филозофии како функционира.

    И уште нешто. Почна многу орбитрекот да ми крцка. Ама стварно многу. Проверивме штрафчиња, тркала и се останато и у најдобар ред се. Што би можело останато да биде? Не можам да го поднесам.
     
  9. nela.oh

    nela.oh Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    270
    Околу 200 кал се трошат за пола сат вежбање...
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    треба кај ногарките да се подмацкаат има лево и десно страсови, тие ги отварас со неговиот клуц и ке ги подмацкас, и нема да ти крцка и на секое везбанје кај рацките има две огругли топцинја и тие треба да се подмацкуваат и нема да крцка после не се слуса.
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  11. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас едно време бев загреана да купам, ама нема човек што го знам дека го има дома кој не се презаситил од него после некој период па добива функција на закачалка и само смета по дома.
     
  12. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Се слабее ако се користи, а не како кај мене да ми стои во спална :lol:
    кој сака да го купи за да не се нервирам кога го гледам лп
     
  13. Aisha

    Aisha Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2011
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    37
    колку го продавас
     
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Денеска вртев точно 55 минути без паузи 8) :muscle:. Сакав уште +5 мин да извртам за точно 1 саат, ама си викам Анабело ајде симнувај се да не се стопиш, па што ќе правиме после. Не ми се ризикуваше и видов-не видов се симнав ;(.
    :rofl:

    Шала на страна, се осеќам супер што извртев волку време. Се стремам кон еден саат, ќе биде и тоа некад :wasntme:.
     
    На nela.oh, ludoto19 и Artemission им се допаѓа ова.
  15. anaj1d

    anaj1d Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    6
    i jas vezbam sekoj den sea za pocetok o 10-15min zosto ne sum naviknata :) se nadevam deka vo kombinacija so nego i un dietata ke oslabam za brzo vreme :P :)
     
  16. vesna23

    vesna23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    81
    И јас почнав од пред некој ден и секој ден си зголемувам за плус 5 минути кај мене има ефекти посебно за целулитот веднаш се познава како ми се измазнуваат нозето ама сум решила да вежбам секој ден нема откажување.
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Многу е тешко бе така изгледа лесно на прв поглед ама ако почнеш да вртиш ќе видиш дека не е така.И така јас го баталив :D
     
  18. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Денеска конечно го расклопивме орбитрекот дека крцкаше, го подмачкавме, му ги затегнавме сите можни штрафчиња и сега е како нов 8). После ќе си пуштам филм и планирам да вртам еден саат.
     
  19. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Браво anabel-a :)
    Ќе те дружам и јас од денес со саат време орбитрек! Мора, мора да успееме :)
    Еднаш орбитрекот ме спаси да не се плашам од вагата веќе. За две недели ослабев 7 кила.
    Тоа ми е најголемиот рекорд до сега. :D
    Доручкував мусли, ручав тоа што имаше без леб и не вечерав.
    Газирани сокови,благи,грицки... Што беше тоа :^)
    Ама после ручекот си правев пауза и се качував на орбитрек и верглав саат време.
    И кога станав сучка си се ослободив пак, си се опуштив и си дозволив пак да имам 65 кила :D
    Истото ќе го направам пак ова лето! - 7 кила ;)
     
    На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mirindaa

    mirindaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Значи орбитрекот најдобро е да се користи 3 пати неделно по 20 минути.Јас од искуство кажувам бидејќи имам личен тренер за тоа и еве нема ни 1 месец како вежбам на него и 3 килограми ослабнав.
    А што се однесува до исхраната,исклучиво 'ржен леб и во секој оброк да има по едно овошје/зеленчук(зависно од јадењето).