1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вежби за нозете

Дискусија во 'Фитнес' започната од WomanInLove, 7 декември 2009.

  1. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Веројатно треба голе-доле да се спушташ во времетраење од 4-5 минути .
     
  2. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Јас да ви кажам една многлу лесна и ефикасна вежба.
    Легнетена грб и кренете ја едната нога и почнете со неа да мрдате како да пишувате букви.. доволно е со едната тоа да направите 4-5 минути, потоа со другата и така да ја повторувате серијата најпрво два пати, па три, па четири... Колку подолго ја правите вежбата (повеќе пати) така зголемувајте ги и сериите. Навистина делива, се затекнуваат нозете и се зацврстува делот под задникот. Од искуство ви кажувам ;)
     
  4. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Цветче, а дали ова како да пишувате букви мислиш на кружни движења да се прави со ногата ?
    Така ми е логички, не знам како да се мрдам како да пишувам букви :lol:
     
  5. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Епа почнуваш прво А - авијатичар, Б - бокс, В - воденица (шоидабеше), У - убава итн. и правиш форми на буквите...не е дека ни се кинески знаци буквите :D

    Изводливо е, шознам :?:
     
  6. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.538
    Допаѓања:
    7.835
    Пол:
    Женски
    на прв поглед се за задник но одлично делуваат и на нозе, најдоброто нешто до сега се вежбиве, кај мене навистина делуваат
    http://www.youtube.com/watch?v=J7AW6WuT ... ure=relmfu
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    Супер се вежбиве што све ги постирале.. самоо се плашам не сакам да ми се зацврстат мускулите, без претходно воопшто да ми ослабнат.Бидејќи само нозете ми се дебели и ги чувствувам како карикатура во однос на другите делови на телото. :D
     
  8. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    http://www.youtube.com/watch?v=WawIlxwZ ... ow&index=4

    Јас секој ден ги правам овие вежби од Синди Крафорд, не одземаат многу време (10тина минути), а се ефикасни, после неколку дена забележав дека ми се затегнуваат нозете, посебно последната вежба мислам дека е многу ефикасна, додека ја правиш забележуваш како се затегаат мускулите.
     
    На butterfly33, Izaabella, Smilly и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Реинловер има ефекти а ?
    Ти изгледаат приближно како на Крафорд?
    Е овие се вежби за нозе дека ги активираш најмногу нозете и првобитно на нив си најмногу сконцентриран, па после на правилното држење на телото.
    Што е најбитно се лесни, ги имам пробано, ама не ги вежбам редовно како тебе, дефинитвно овие од сега влегуваат во моите омилени вежби, собирач на вежби и видеа сум ти ја.
    И можеш да ги правиш скоро секаде и во секое време .
    :up: за сески нозе
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. rainlover

    rainlover Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    969
    Допаѓања:
    632
    Lux да почнеш да си ги правиш секој ден.
    Не одземаат воопшто време (некои си 10тина минути), како што кажа не се воопшто тешки и што е најбитно има резултати и тоа брзи и видливи.

    И не ме зезај далеку се моите нозе од нозете на Крафорд :!:
     
  11. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Ќе си почнам, ќе си почнам, вежбам ја и други, и на една магична справа ;)
    [​IMG]
    и орбитрекот, дефинитивно овие ги ставам на прво место зошто на таа магичната тешко се издржува, ама чудо едно како се поти цело тело :o Штета што не е моја справава па треба да ја вратам, ама морам да си набавам една за мене.
    Вежбозависник ја су, и не се зеза бе :?: сигурно имат ефекти штом секој ден ги вежбаш .
     
    На rainlover му/ѝ се допаѓа ова.
  12. unnamed

    unnamed Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Mene me interesira ness sosem drugo.. ne samo za nozete opsto za sekoj del od teloto.. dali so vezhbi mozhat da se zgolemat muskulite??? Kazete mi nekoi vezhbi so koi shto ke mozham da gi zgolemam nozete zs mi se mn slabi vo sporedba so polovinata i ramenjata :( znachi pijam proteini i mi kazaja da vezbam najpojke za nozete ako sakam najpojke tamu da talozham od mastite i da gi klavam vo muskul.. sakam da slusnam i vashe mislenjee.. fala odnapred
     
  13. CinDereLLa.1

    CinDereLLa.1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    2
    Kako da gi zgolemam nozete??

    Па вакаа.. Мое мислење е дека со возење на велосидеп може да се постигне задегнување на мускулите на сите делови на телото но најповеќе на нозете.Но кога велам возење велосипед не мислам на возење 10 минути или сл. Туку повеќе часовно возење секој ден.А истиот резултат се постига и ако вежбаш на Орбитрек ( доколку го имаш) но со Орбитрекот исто така се слабее,ако ти е оклучено на побрзо , а ако ти е оклучено на побавно тогаш се затегнуваат сите мускули особено на нозете.

    Се надевам дека ти помогнав барем малку.Поздрав :*
     
  14. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Kako da gi zgolemam nozete??

    Претпоставувам дека си доста млада. Секако, вежбањето е единствениот начин за зголемување на масата, мускулната се разбира. Протеините се многу добар начин за ставање на мускулна маса, но ако само пиеш протеини, без да вежбаш, ништо чудно да ставиш меше наместо се друго:) Значи вежби за нозе, за раце, за стомак, и тоа со тежини, со пополека зголемување на истите. Доколку можеш да си дозволиш, убаво е да имаш тренер покрај тебе кој би можел да те следи додека ги правиш вежбите. Ако ги правиш погрешно, нема да имаш резултати. Внимавај со кардио вежбите, како на пр.трчањето, па дури и орбитрекот. Со нив се губат доста калории. Малку кардио за загревање е секако добро. Обавезно пиење протеини и јадење на бело месо, риба, млечни производи, очигледно немаш проблем со дебелината. После вежбање јади протеински оброк. За време на вежбањето, пиј протеински шејк... Се надевам помогнав.
     
  15. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Нормално дека има вежби за секој дел од телото а има и посебни за нозе. Види ги и другите теми има и за развој на сите делови на телото.

    Прва и основна вежба за нозе ти се чучњеви (не го знам македонскиот збор) со тег или две тегчиња но ако си слабичка почни со мали тежини за да не се набиеш затоа што сеуште растеш. После вежбата обавезно да се истегнеш за да не ти остане последна вежна со набивање. И за тоа имам напишано вежби на форумов.

    Ако имаш избалансирана исхрана богата со протеини додатни како суплемент не ти се потреби и само ќе ти отидат во масно ткиво.

    Најобични вежби за сила со добра храна ќе ти дадат резултат што посакуваш.
     
  16. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Кога сме веќе кај нозете, мене ми смета тоа што горе кај бутовите ми се споени, ми се допираат една од друга и тоа ми смета во одење. Си ги кинам сите фармерки. Дали е можно со вежбање да се намалат,или пак таква ми конструкцијата?
     
  17. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    A вака да те прашам тежината нормална ти е ?
    Ако ти е нормална значи таква ти е конструкцијата, или пак не ти се доволни цврсти ложите како се вика точно не знам тој дел што го опиша, значи можно е со вежбање да ги зацврстиш, само избери правилни вежби, јас би ти препорачала трчање или возење велосипед и пливање е добро или некои други лесни вежбички за низ дома, па можеш дури и на јаже да скокаш, се на се, вежби кои ќе ти ги оптеретат мускулите на цело тело, а сепак ќе бидат најмногу сконцентрирани на нозете.
    П.С (ќе ти шепнам нешто, има 49кг и најголем проблем имам тука, имам убава форма на нозете ама тој дел што го опиша најтешко ми е да го зацврста, кај да е ќе го средам и него битно не ми се залепени и има тенка линија помеѓу двете нозе, ама тој најтешко се зацврстува и најмногу се познава во седење знаеш за што зборува и му треба многу време секако и помалку седење, било на стол, кревет или пред компјутер ;) )
     
  18. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Ако е тоа од салце можно е кога ќе ослабиш да не ти се допираат но ако е мускул тешко зашто ќе треба мускулот да го ослабиш и после пак да не го направиш толку голем. Ама се ми се чини кај тебе е салце така да ќе биде ок само припази на храна зашто само од вежбање може и да не успееш ако не се ставиш и на правилна исхрана.

    Имаш само 12 год така да внимателно, ама џогинг и некоја аеробна активност само ќе ти користат.
     
  19. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Абе дечки а со брзо и долго одење може да има некакви резултати :?: ? не дека сум нешо БИГ ама па сакам да си ја одржам формата а и мешето да го средам малку :angel:
     
  20. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Може ама зависи колку калории ќе потрошиш на одењето, ако трошиш премалку џабе ќе ти биде. Јас би комбинирал џогинг и брзо одење чим не си фан на тотален џогинг.

    И без да припазиш на храна тешко да го симнеш мешето а и нешто стомачни секако нема да ти штетат :).
     
    На WildCherry му/ѝ се допаѓа ова.