ТЕМА: Логички загатки

Мислење 08 Дек 2012, 19:53

Flower27 напиша:Еве јас ќе поставам една

Си бил еден човек кој живеел на 50 кат во некоја висококатница.Тој секој ден одел до 45 кат со лифт а потоа 5 спрата пеш,освен кога врнело тој одел точно до 50 кат
Зошто ? :rofl:
yeah

Сино цветче

4581
Мислења: 178
Зачленет: 29 Јул 2012, 10:12
Локација: In your heart
I <3 Y

Мислење 09 Дек 2012, 13:34

Flower27 напиша:Еве јас ќе поставам една

Си бил еден човек кој живеел на 50 кат во некоја висококатница.Тој секој ден одел до 45 кат со лифт а потоа 5 спрата пеш,освен кога врнело тој одел точно до 50 кат
Зошто ? :rofl:

Скриен текст: покажи
Човекот всушност бил дете и неможело да стигне до бројот 50 во лифтот и најмногу што можел било 45. А на дождливо време носел чадор и со чадорот стигнувал до 50 ?

:D :D
The.Princess

Сино цветче

137105
Мислења: 280
Зачленет: 16 Јун 2012, 23:30
Локација: Од Марс на Земја :)
Слика

Мислење 09 Дек 2012, 14:54

Јас мислам дека е така ама дека не било дете туку грбав старец :D
Didi-13

Фем почетничка

1056
Мислења: 43
Зачленет: 01 Авг 2012, 18:25
Локација: Се луфтирам пред компјутер :D
Smile - and everything gonna be OK.....

Мислење 09 Дек 2012, 18:00

Точно така тој бил грбав старец :)
Flower27

Жолто цветче

1290658
Мислења: 1287
Зачленет: 06 Дек 2012, 19:09
Локација: up in the space
Слика

Мислење 15 Дек 2012, 09:34

Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
Никако не ми текнува одгговор :@
dealolipop

Фем почетничка

40
Мислења: 27
Зачленет: 18 Авг 2012, 09:09

Мислење 05 Фев 2013, 20:14

dealolipop напиша:Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?

Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^) :D

Еве јас една: (имам цела кнгиа со загатки, ама да не бидат сите заедно, една по една :P)
- Доаѓа Колумбо(мислам) во еден град каде што војна се водело со едно шише в рака. и рекол:
Луѓе! Во ова шише има една течност, која разградува се што ќе допре, таа течност ќе биде решение за сите ваши проблеми. - И од таму некој викнал..
Лаже! Лаже, неранимајко, ЛАЖЕ! - Човекот бил во право. Како знаел дека тоа што Колумбо го кажува е вистина? :P

Ајде, женски, да ве видаааам!! :D :D :D
Lella

Жолто цветче

15342122
Мислења: 1555
Зачленет: 02 Јан 2013, 23:07
Локација: На лулашка под облак ♡
Мαybe it'ѕ nσt αbσυt тнє нαρρy ending。 Mαybe it'ѕ αвσυт тнє ѕtσry

Мислење 10 Фев 2013, 16:17

Ајде една загатка од мене да ја активираме темава.
(се извинувам ако ја имало претходно)
Учителката има 11 деца во нејзиниот клас. Има и чинија со 11 јаболка. Како ќе ги раздели јаболката на децата, притоа едно јаболко да остане во чинијата?
k.i.m

Жолто цветче

45912211
Мислења: 4649
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
Do not worry about avoiding temptation. As you grow older it will avoid you.

Мислење 11 Фев 2013, 22:12

Lella напиша:
dealolipop напиша:Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:

Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^) :D

Еве јас една: (имам цела кнгиа со загатки, ама да не бидат сите заедно, една по една :P)
- Доаѓа Колумбо(мислам) во еден град каде што војна се водело со едно шише в рака. и рекол:
Луѓе! Во ова шише има една течност, која разградува се што ќе допре, таа течност ќе биде решение за сите ваши проблеми. - И од таму некој викнал..
Лаже! Лаже, неранимајко, ЛАЖЕ! - Човекот бил во право. Како знаел дека тоа што Колумбо го кажува е вистина? :P

Ајде, женски, да ве видаааам!! :D :D :D

да не е дека ако течноста разградувала се што ќе допре веројатно ќе го разградела и шишето во кое е ставена?? :wasntme:
Smurfette.M

Жолто цветче

608304
Мислења: 1057
Зачленет: 13 Сеп 2011, 10:06
Локација: Локација:
Si sos optimista, un realista te resulta pesimista....... ;)

Мислење 11 Фев 2013, 23:16

Smurfette.M напиша:
Didi-13 напиша:Е ова не го знам, ама јас ќе ставам нова
2 + 3 = 10
7 + 7 = 98
3 + 5 = 24

8 + 6 = ?

8 + 6 = 112

еве нешто полесно.....
Еден селанец се враќал од на пазар и носел со себе коза, зелка и волк. На патот кон неговата куќа мора да премине преку река. Чамецот е премал и не може да собере повеќе од двајца. Не може да ја остави козата сама со зелката (затоа што ќе ја изеде) ниту пак козата со волкот (затоа што козата ќе биде изедена). Како ќе ја премине селанецот реката?
:wasntme:

Ќе ја однесе прво овцата,па ќе се врати по волкот,ќе го пренесе волкот а ќе ја земе овцата назад,ќе ја остави овцата на првобитното место ,ќе ја земе зелката ќе ја однесе кај волкот и на крај ќе се врати по овцата ќе ја земе и ќе ја пренесе. :wasntme:
А на Didi-13 не и е точен одговорот. Овцата ќе ја изеде зелката :D
Talita

Зелено цветче

925180
Мислења: 743
Зачленет: 14 Ное 2011, 21:50
Локација: ...некаде во ноќта..
"‎People will always talk, so let's give them something to talk about." — Lady Gaga

Мислење 12 Фев 2013, 13:36

Smurfette.M напиша:
Lella напиша:

Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^)

Ајде, женски, да ве видаааам!! :D

да не е дека ако течноста разградувала се што ќе допре веројатно ќе го разградела и шишето во кое е ставена?? :wasntme:

ДА! Така е! :clap: АЈде ти постави. :)
Lella

Жолто цветче

15342122
Мислења: 1555
Зачленет: 02 Јан 2013, 23:07
Локација: На лулашка под облак ♡
Мαybe it'ѕ nσt αbσυt тнє нαρρy ending。 Mαybe it'ѕ αвσυт тнє ѕtσry

Врати се на Форумски игри

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: CutieWithABeauty и 8 гости