ТЕМА: Логички загатки

Мислење 08 Дек 2012, 19:53

Flower27 напиша:Еве јас ќе поставам една

Си бил еден човек кој живеел на 50 кат во некоја висококатница.Тој секој ден одел до 45 кат со лифт а потоа 5 спрата пеш,освен кога врнело тој одел точно до 50 кат
Зошто ? :rofl:
Аватар на корисникот
yeah

Сино цветче
 
4581
Мислења: 178
Зачленет: 29 Јул 2012, 10:12
Локација: In your heart
I <3 Y

Мислење 09 Дек 2012, 13:34

Flower27 напиша:Еве јас ќе поставам една

Си бил еден човек кој живеел на 50 кат во некоја висококатница.Тој секој ден одел до 45 кат со лифт а потоа 5 спрата пеш,освен кога врнело тој одел точно до 50 кат
Зошто ? :rofl:

Скриен текст: покажи
Човекот всушност бил дете и неможело да стигне до бројот 50 во лифтот и најмногу што можел било 45. А на дождливо време носел чадор и со чадорот стигнувал до 50 ?


:D :D
Аватар на корисникот
The.Princess

Сино цветче
 
137105
Мислења: 280
Зачленет: 16 Јун 2012, 23:30
Локација: Од Марс на Земја :)
Слика

Мислење 09 Дек 2012, 14:54

Јас мислам дека е така ама дека не било дете туку грбав старец :D
Аватар на корисникот
Didi-13

Фем почетничка
 
1056
Мислења: 43
Зачленет: 01 Авг 2012, 18:25
Локација: Се луфтирам пред компјутер :D
Smile - and everything gonna be OK.....

Мислење 09 Дек 2012, 18:00

Точно така тој бил грбав старец :)
Аватар на корисникот
Flower27

Жолто цветче
 
1324664
Мислења: 1290
Зачленет: 06 Дек 2012, 19:09
Локација: up in the space
Слика

Мислење 15 Дек 2012, 09:34

Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
Никако не ми текнува одгговор :@
Аватар на корисникот
dealolipop

Фем почетничка
 
40
Мислења: 27
Зачленет: 18 Авг 2012, 09:09

Мислење 05 Фев 2013, 20:14

dealolipop напиша:Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
Никако не ми текнува одгговор :@

Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^) :D

Еве јас една: (имам цела кнгиа со загатки, ама да не бидат сите заедно, една по една :P)
- Доаѓа Колумбо(мислам) во еден град каде што војна се водело со едно шише в рака. и рекол:
Луѓе! Во ова шише има една течност, која разградува се што ќе допре, таа течност ќе биде решение за сите ваши проблеми. - И од таму некој викнал..
Лаже! Лаже, неранимајко, ЛАЖЕ! - Човекот бил во право. Како знаел дека тоа што Колумбо го кажува е вистина? :P

Ајде, женски, да ве видаааам!! :D :D :D
Аватар на корисникот
Lella

Жолто цветче
 
15442215
Мислења: 1568
Зачленет: 02 Јан 2013, 23:07
Локација: На лулашка под облак ♡
Мαybe it'ѕ nσt αbσυt тнє нαρρy ending。 Mαybe it'ѕ αвσυт тнє ѕtσry

Мислење 10 Фев 2013, 16:17

Ајде една загатка од мене да ја активираме темава.
(се извинувам ако ја имало претходно)
Учителката има 11 деца во нејзиниот клас. Има и чинија со 11 јаболка. Како ќе ги раздели јаболката на децата, притоа едно јаболко да остане во чинијата?
Аватар на корисникот
k.i.m

Жолто цветче
 
45952215
Мислења: 4653
Зачленет: 12 Мај 2010, 20:31
Локација: *On a pool party*
Do not worry about avoiding temptation. As you grow older it will avoid you.

Мислење 11 Фев 2013, 22:12

Lella напиша:
dealolipop напиша:Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
Никако не ми текнува одгговор :@

Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^) :D

Еве јас една: (имам цела кнгиа со загатки, ама да не бидат сите заедно, една по една :P)
- Доаѓа Колумбо(мислам) во еден град каде што војна се водело со едно шише в рака. и рекол:
Луѓе! Во ова шише има една течност, која разградува се што ќе допре, таа течност ќе биде решение за сите ваши проблеми. - И од таму некој викнал..
Лаже! Лаже, неранимајко, ЛАЖЕ! - Човекот бил во право. Како знаел дека тоа што Колумбо го кажува е вистина? :P

Ајде, женски, да ве видаааам!! :D :D :D

да не е дека ако течноста разградувала се што ќе допре веројатно ќе го разградела и шишето во кое е ставена?? :wasntme:
Аватар на корисникот
Smurfette.M

Жолто цветче
 
608304
Мислења: 1057
Зачленет: 13 Сеп 2011, 10:06
Локација: Локација:
Si sos optimista, un realista te resulta pesimista....... ;)

Мислење 11 Фев 2013, 23:16

Smurfette.M напиша:
Didi-13 напиша:Е ова не го знам, ама јас ќе ставам нова
2 + 3 = 10
7 + 7 = 98
3 + 5 = 24

8 + 6 = ?

8 + 6 = 112еве нешто полесно.....
Еден селанец се враќал од на пазар и носел со себе коза, зелка и волк. На патот кон неговата куќа мора да премине преку река. Чамецот е премал и не може да собере повеќе од двајца. Не може да ја остави козата сама со зелката (затоа што ќе ја изеде) ниту пак козата со волкот (затоа што козата ќе биде изедена). Како ќе ја премине селанецот реката?
:wasntme:

Ќе ја однесе прво овцата,па ќе се врати по волкот,ќе го пренесе волкот а ќе ја земе овцата назад,ќе ја остави овцата на првобитното место ,ќе ја земе зелката ќе ја однесе кај волкот и на крај ќе се врати по овцата ќе ја земе и ќе ја пренесе. :wasntme:
А на Didi-13 не и е точен одговорот. Овцата ќе ја изеде зелката :D
Аватар на корисникот
Talita

Зелено цветче
 
927180
Мислења: 744
Зачленет: 14 Ное 2011, 21:50
Локација: ...некаде во ноќта..
"‎People will always talk, so let's give them something to talk about." — Lady Gaga

Мислење 12 Фев 2013, 13:36

Smurfette.M напиша:
Lella напиша:
dealolipop напиша:Извинете ако ја има :) На Кајгана гледав нешто во Куранот било решението. Па да видиме дали некој од овде ја знае:
Си биле татко и двајца сина, едниот бил слеп а другиот бил глувонем. Биле в пустина и му се припијало вода. Таткото и глувонемиот син пошле по вода а слепиот ги чекал. Наполнале вода и на враќање таткото умрел. Како ќе му кажи глувонемиот на слепиот дека татко му умрел ?
Никако не ми текнува одгговор :@

Па во пустината нема вода, од кај? Таткото не отишол по вода, ниту пак умрел, и нема потреба да му кажува :^)

Еве јас една: (имам цела кнгиа со загатки, ама да не бидат сите заедно, една по една :P)
- Доаѓа Колумбо(мислам) во еден град каде што војна се водело со едно шише в рака. и рекол:
Луѓе! Во ова шише има една течност, која разградува се што ќе допре, таа течност ќе биде решение за сите ваши проблеми. - И од таму некој викнал..
Лаже! Лаже, неранимајко, ЛАЖЕ! - Човекот бил во право. Како знаел дека тоа што Колумбо го кажува е вистина? :P

Ајде, женски, да ве видаааам!! :D

да не е дека ако течноста разградувала се што ќе допре веројатно ќе го разградела и шишето во кое е ставена?? :wasntme:

ДА! Така е! :clap: АЈде ти постави. :)
Аватар на корисникот
Lella

Жолто цветче
 
15442215
Мислења: 1568
Зачленет: 02 Јан 2013, 23:07
Локација: На лулашка под облак ♡
Мαybe it'ѕ nσt αbσυt тнє нαρρy ending。 Mαybe it'ѕ αвσυт тнє ѕtσry

Врати се на Форумски игри

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 3 гости