ТЕМА: Дали и што знаете да готвите?

Мислење 11 Јан 2010, 17:41

Me interesira madite domakinki kolku i sto najcesto gotvat. mene doma mi vikaat deka koga ke sum se omazela ke me vratele zasto nisto ne sum znaela da gotvam :lol: Jas znam nekoi poednostavni jadenja da pravam, kako supa, testenini, stek, jajca da sprzam, ama mandzi i slicno ne sum ni probala da pravam :roll:
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1334575
Мислења: 2250
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 11 Јан 2010, 18:01

Можеби затоа што кај мене дома нон-стоп има жена в кујна јас мн мн ретко се нафаќам да си правам јадење. И тоа најчесто се јајца пржени на некој мој начин, со се шо ќе најдам во фрижидер. Налето исто понекогаш на моиве домашен сладолед им правам ама се се сведува на тоа. Не сум пробала да правам нешто по рецепта, ама имам време :lol: :lol: Можда сум неоткриен талент :lol: :lol:
Аватар на корисникот
Hipica

Виолетово цветче
 
1073417704
Мислења: 13864
Зачленет: 31 Дек 2009, 00:34
Локација: Таму кај што топол ветер прави плетенка од моите кадрици.
I just want you to know who I am.

Мислење 11 Јан 2010, 18:05

I jas ne sum mnogu po gotvenjeto poveke po jadenjeto na zgotvenoto :D inaku sum strasen gurman i skeogas koga imam vreme ili sum sama ulavam u kujnata i pocnam da eksperimentiram i napravam nekoe strasno jadenje so mnogu zacini i za cudo na site i s edopadne ama loso e so posle nz so se sum stavila pa zn da go napravam istoto :lol: a onie poednostavnite jadenja sto gi vikate jajca kompiri testenini...znam da gi pravam :)
Аватар на корисникот
Katja.efremova

Зелено цветче
 
550
Мислења: 662
Зачленет: 23 Дек 2009, 21:29
When I look into your eyes I can see a love restrained, but darlin' when I hold you don't you know I feel the same 'Cause nothin' last forever and we both know hearts can change and it's hard to hold a candle In the cold November rain...

Мислење 12 Јан 2010, 16:06

jas znam da gotvam taka poednostavni jadenja, ama sakam utre da ja iznenadam majka mi so rucek :? ajde kazete mi sto da zgotvam (mn mi e greota zenata si ide otepana od rab) pa sakam da ja precekam so rucek taka vkusen i ubav, ama da ne e nesto komplicirano :) kazete nekoe receptce :)
Аватар на корисникот
2468

Жолто цветче
 
26662347
Мислења: 4498
Зачленет: 23 Дек 2009, 22:22
Локација: Big apple...
Life isn't about finding yourself. Life is about creating yourself! Слика

Мислење 12 Јан 2010, 17:19

Jas poim nemam od gotvenje. I za toa treba da imas nekakov talent, sto i da napravam ne mi ispaga :(
Аватар на корисникот
RainBow

Виолетово цветче
 
125411578
Мислења: 12509
Зачленет: 03 Дек 2009, 15:27
Локација: On my feet...
“The mind is its own place, and in itself can make a heaven of hell, a hell of heaven..”
― John Milton

Слика

Мислење 12 Јан 2010, 18:24

2468 напиша:jas znam da gotvam taka poednostavni jadenja, ama sakam utre da ja iznenadam majka mi so rucek :? ajde kazete mi sto da zgotvam (mn mi e greota zenata si ide otepana od rab) pa sakam da ja precekam so rucek taka vkusen i ubav, ama da ne e nesto komplicirano :) kazete nekoe receptce :)

Epa mozes da i naprais pileski prsti... Ke kupis stek ( kupi posolen da ne mora da go solis ti) , ke go iseces na lenti ( ne mnogu debeli zaso posle uste podebeli ke ti ispadnat ) . Posle prstite ke gi izvalkas vo brasno , jajce i prezla vo koja ke stavis malku susam... potoa ke gi przis vo zejtin i ke pazis da ne gi izgoris :)
Ne e tesko ova jadenje samo treba malku poveke vreme. Se jadat so pavlaka ili tartar sos. Ako ima salaticka uste podobro, i taka :)

Druga opcija - testenini. Ke gi svaris, ke kupis gotov sos od market... Polesno - ZDRAVJE :)
Аватар на корисникот
maja8

Жолто цветче
 
1334575
Мислења: 2250
Зачленет: 03 Јан 2010, 22:46

Мислење 12 Јан 2010, 22:57

Jaz uzivam da gotvam, samo nekoj drug da se spravuva so neredot vo kujna posle toa :D ... Znam da gotvam se shto jadam, eve od mandji grav, tava grav, boranija, lekja, domashna supa od zelenchuci, musaka ( jas ja pravam so pechurki zashto ne jadam teleshko ili svinsko meso vekje 4 godini), sarma od zelka ili lozov list... Od slatki znam palachinki, ekleri, bombici...
A be skoro sve znam da pravam.... Zakon sum.... :D :lol:
Аватар на корисникот
Peace.Love.Happiness

Бело цветче
 
180
Мислења: 65
Зачленет: 12 Јан 2010, 18:13

Мислење 12 Јан 2010, 23:21

Jasimam 24 godini i porano ic ne se zamarav za gotvenje , majkami isto kako i na tebe mi vikase deka nisto neznam da gotvam i deka koga ke se omazam ke me vratat nazad zasto nisto ne sum znaela.Inace majkami e profesionalen gotvac so rabotno iskustvo od 35 god i po cel den e vo kujna,i da ti kazam iako porano nikogas ne gotvev od samoto gledanje kako sprema majkami jas nauciv se a ona i ne bese svesna dodeka samata ne sogleda deka jas znam da gotvam isto kolku i ona znaci znam se od naj prostoto nesto do specijaliteti a za torti i kolaci me biva uste poveke sakam da slakam i da dekoriram :lol: taka da nemoj da se plasis ako neznaes da gotvis ke naucis ,a i plus ziveeme vo 21 vek pa taka sega i se ima gotovo smao stavi vo mikro i za 5 minuti e gotovo.Pozz :)
slagana07

Фем почетничка
 
190
Мислења: 19
Зачленет: 23 Дек 2009, 12:44

Мислење 13 Јан 2010, 02:04

Најмногу готвам тестенини со сосови, лесно ми е и дозволува експерименти. Сакам да правам динстани меса со печурки, правам пире, крокети, а и месам, па си правам сама домашна пица, кифлички, мрзлива пита, проја со спанаќ и сирење...
Основните работи не ги бројам, како салати, пржени јајца или компири. Од благо знам бајадера, пудинг со чоколада стопена внатре, сутлијаш на мој начин (со џем од јагода), палачинки, бомбици и штрудла...
Како и да е, нема да ме вратат :D :lol:
Аватар на корисникот
Shelea

Жолто цветче
 
109391941
Мислења: 2780
Зачленет: 27 Ное 2009, 10:49
Scribo i canto!

Мислење 13 Јан 2010, 02:44

Знам!И се гордеам!
Знам да ги правам оние стандардни македонски ручеци,дури и сарма се научив да ја погодам како што треба,но јас и додавам и кари и супер е!Грав мразам од дно на душа да конзумирам,но се научив и тоа,малце ми е мачен со варењето,не знам колку му треба,ама од око и го погодувам,го правам кога морам,кога мајка ми шефот на кујна не е слободна.Боранија,мусака,пилешко со ориз...
Исто така тестенини со сосови,пица и лазањи,наједноставни ми се,најлесни и плус ако немам зарзават за нешто ставам тоа што имам и испаѓаат одлични.Дечко ми ми ги обожава лазањите и макароните во рерна.Потоа,свечено пилешко (ама глупо име како за рецепт,мамата!),пилешко со кашкавал и презла...има уште доста.
Научив да месам,ама ништо особено,само лисната пита знам и кифличките,за другите мајстории како тегнење тесто не ни имам желба да науча право да ви кажам.
Од благичко бајадерата супер ја владеам,кокос торта,палачинки,емби,јапонски ветер и васина...
Во принцип,никогаш не сум учела да готвам,мислам дека не е некоја философија,ако имаш желба,имагинација,осет го бидува.Научив гледајќи ја мајка ми и ништо друго,освен тортиве кои од гледање не можат да се научат.Нема човек што не знае да готви,важна е желбата,а плус и ако си гурман...
Аватар на корисникот
Lilit

Црвено цветче
 
223702826
Мислења: 5614
Зачленет: 25 Ное 2009, 22:51
Локација: Зрно грашок

Врати се на Храна и пијалоци

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Нема регистрирани корисници и 3 гости