1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и што знаете да готвите?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 11 јануари 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Me interesira madite domakinki kolku i sto najcesto gotvat. mene doma mi vikaat deka koga ke sum se omazela ke me vratele zasto nisto ne sum znaela da gotvam :lol: Jas znam nekoi poednostavni jadenja da pravam, kako supa, testenini, stek, jajca da sprzam, ama mandzi i slicno ne sum ni probala da pravam :roll:
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Можеби затоа што кај мене дома нон-стоп има жена в кујна јас мн мн ретко се нафаќам да си правам јадење. И тоа најчесто се јајца пржени на некој мој начин, со се шо ќе најдам во фрижидер. Налето исто понекогаш на моиве домашен сладолед им правам ама се се сведува на тоа. Не сум пробала да правам нешто по рецепта, ама имам време :lol: :lol: Можда сум неоткриен талент :lol: :lol:
     
    На guitar му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Katja.efremova

    Katja.efremova Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    89
    I jas ne sum mnogu po gotvenjeto poveke po jadenjeto na zgotvenoto :D inaku sum strasen gurman i skeogas koga imam vreme ili sum sama ulavam u kujnata i pocnam da eksperimentiram i napravam nekoe strasno jadenje so mnogu zacini i za cudo na site i s edopadne ama loso e so posle nz so se sum stavila pa zn da go napravam istoto :lol: a onie poednostavnite jadenja sto gi vikate jajca kompiri testenini...znam da gi pravam :)
     
  4. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    jas znam da gotvam taka poednostavni jadenja, ama sakam utre da ja iznenadam majka mi so rucek :? ajde kazete mi sto da zgotvam (mn mi e greota zenata si ide otepana od rab) pa sakam da ja precekam so rucek taka vkusen i ubav, ama da ne e nesto komplicirano :) kazete nekoe receptce :)
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.215
    Пол:
    Женски
    Jas poim nemam od gotvenje. I za toa treba da imas nekakov talent, sto i da napravam ne mi ispaga :(
     
    На crazylady и guitar им се допаѓа ова.
  6. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Epa mozes da i naprais pileski prsti... Ke kupis stek ( kupi posolen da ne mora da go solis ti) , ke go iseces na lenti ( ne mnogu debeli zaso posle uste podebeli ke ti ispadnat ) . Posle prstite ke gi izvalkas vo brasno , jajce i prezla vo koja ke stavis malku susam... potoa ke gi przis vo zejtin i ke pazis da ne gi izgoris :)
    Ne e tesko ova jadenje samo treba malku poveke vreme. Se jadat so pavlaka ili tartar sos. Ako ima salaticka uste podobro, i taka :)

    Druga opcija - testenini. Ke gi svaris, ke kupis gotov sos od market... Polesno - ZDRAVJE :)
     
  7. Peace.Love.Happiness

    Peace.Love.Happiness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    34
    Jaz uzivam da gotvam, samo nekoj drug da se spravuva so neredot vo kujna posle toa :D ... Znam da gotvam se shto jadam, eve od mandji grav, tava grav, boranija, lekja, domashna supa od zelenchuci, musaka ( jas ja pravam so pechurki zashto ne jadam teleshko ili svinsko meso vekje 4 godini), sarma od zelka ili lozov list... Od slatki znam palachinki, ekleri, bombici...
    A be skoro sve znam da pravam.... Zakon sum.... :D :lol:
     
    На Mimi85 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. slagana07

    slagana07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    22
    Jasimam 24 godini i porano ic ne se zamarav za gotvenje , majkami isto kako i na tebe mi vikase deka nisto neznam da gotvam i deka koga ke se omazam ke me vratat nazad zasto nisto ne sum znaela.Inace majkami e profesionalen gotvac so rabotno iskustvo od 35 god i po cel den e vo kujna,i da ti kazam iako porano nikogas ne gotvev od samoto gledanje kako sprema majkami jas nauciv se a ona i ne bese svesna dodeka samata ne sogleda deka jas znam da gotvam isto kolku i ona znaci znam se od naj prostoto nesto do specijaliteti a za torti i kolaci me biva uste poveke sakam da slakam i da dekoriram :lol: taka da nemoj da se plasis ako neznaes da gotvis ke naucis ,a i plus ziveeme vo 21 vek pa taka sega i se ima gotovo smao stavi vo mikro i za 5 minuti e gotovo.Pozz :)
     
  9. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Најмногу готвам тестенини со сосови, лесно ми е и дозволува експерименти. Сакам да правам динстани меса со печурки, правам пире, крокети, а и месам, па си правам сама домашна пица, кифлички, мрзлива пита, проја со спанаќ и сирење...
    Основните работи не ги бројам, како салати, пржени јајца или компири. Од благо знам бајадера, пудинг со чоколада стопена внатре, сутлијаш на мој начин (со џем од јагода), палачинки, бомбици и штрудла...
    Како и да е, нема да ме вратат :D :lol:
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.101
    Знам!И се гордеам!
    Знам да ги правам оние стандардни македонски ручеци,дури и сарма се научив да ја погодам како што треба,но јас и додавам и кари и супер е!Грав мразам од дно на душа да конзумирам,но се научив и тоа,малце ми е мачен со варењето,не знам колку му треба,ама од око и го погодувам,го правам кога морам,кога мајка ми шефот на кујна не е слободна.Боранија,мусака,пилешко со ориз...
    Исто така тестенини со сосови,пица и лазањи,наједноставни ми се,најлесни и плус ако немам зарзават за нешто ставам тоа што имам и испаѓаат одлични.Дечко ми ми ги обожава лазањите и макароните во рерна.Потоа,свечено пилешко (ама глупо име како за рецепт,мамата!),пилешко со кашкавал и презла...има уште доста.
    Научив да месам,ама ништо особено,само лисната пита знам и кифличките,за другите мајстории како тегнење тесто не ни имам желба да науча право да ви кажам.
    Од благичко бајадерата супер ја владеам,кокос торта,палачинки,емби,јапонски ветер и васина...
    Во принцип,никогаш не сум учела да готвам,мислам дека не е некоја философија,ако имаш желба,имагинација,осет го бидува.Научив гледајќи ја мајка ми и ништо друго,освен тортиве кои од гледање не можат да се научат.Нема човек што не знае да готви,важна е желбата,а плус и ако си гурман...
     
  11. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Bravo ma lilit ,koj ke te zeme ke se usrekji ;)
     
  12. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Јас сум голем гурман уживам во храната обожавам да сукам и тегнам бидејќи тоа најповеке сакам да јадам а за печење само донесете месо може и во фурна или под вршник ,благо правам ама не го обожавам освен топло ладно кое ми е хит и овошна торта може ама најбитно ми е кога ке дојдат гости да уживаат во атмосверата со добра декорација и интересно сервирање на храната и се разбира музика тивка во позадина.
     
  13. zverka

    zverka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    31
    НИШТО НЕ ЗНАМ :!: :!: :roll: АМА ИМА ВРЕМЕ КЕ НАУЧАМ :D :D :D ЗНАМ ЈАЈЦА НА ОКО И ПАЛАЧИНКИИИИИ СО СЛАКЧЕ И ЈАГОДКА ,МММММММММММ
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.641
    Пол:
    Женски


    А бе и мене истово мајка ми ми го велеше... неа ептен си ја бива и за слатко, и за солено, и за сукано и за манџи, ама пак за месото татко ми е задолжен :D јас никогаш не сакав да готвам или слично, ама маката ме натера :lol: :P кога бев на факултет, преку глава ми дојде од пици, хамбургери, виршли и паштети (и ден денес не ја сакам пицата баш многу, освен домашна) па почнав да готвам... и видиш... не било тешко... повеќе ме бива за благо, торти и колачи... ги трефнувам од прва... а и за сукано богами... али манџите ми се слаба точка... не можам да ги погодам баш-баш... ама ќе биде и тоа 8)
     
  15. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас знам да готвам и сакам да готвам, незнам баш се да зготвам ама некои мои специјалитети си правам како за почеок еве сега да омажам една недела две ке има што да му направам за ручек и тоа не нешто мн сложено, а не сум научила затоа шо не ми дошол денот....
     
  16. Pepelashka

    Pepelashka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Не ми е јасно зошто готвењето се поврзува со мажењето!!? Само тие што ќе се мажат треба да знаат да готват??? :lol: :lol: Јас знам да готвам и правам се! Но најмногу сакам да месам!! За жал немам многу време за тоа, но секогаш кога имам го правам тоа, а во последно време и си пробувам многу нови и несекојдневни пецива. Слатки, торти..... се правам, ама кога ќе дојде за декорација тука помага сестра ми :D И прочитав во некој пост за нередот :D сама си го чистам :(
     
  17. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Влегувам во кујна само кога имам време. Ако зготвам нешто тогаш тоа е по рецепт. Не сум некој готвач, ама до сега јадењето што сум го зготвила било прекрасно. :D
     
  18. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Знам за колку да не останам гладна .. најлесно ми е да купам од тие макароните со печурки , ги ставам у врела вода и после путер и готови се хааха.. Иначе за благо знам панакота , пудинг .. макарони да ги испечам или као се вика тоа .. знам пире ама готово .. јајца на око , па кајгана .. слабо нешо .. тоа е :D
     
  19. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Кај мене дома мајка ми нема баш време а и желба да готви како порано, сестра ми може цел ден да се седи гладна, фрижидерот полн а она ќе го отвори фрижидерот и ке ми рече : Иренаааааа нема ништо во фрижидер!!!!!. Ако не е направено не знае сама да си направи па дури ни салата a има 27 години.
    Така морав јас да ги преземам работите во свои раце. Почнав да готвам прво поедноставни јадења , после и некои специјалитети и сега скоро се знам да зготвам, најчесто не одам по рецепт освен кога правам благо, таму мора се точно да ставиш инаку ништо од благото.
    Не ме мрзи да готвам, секој ден дома јас правам ручек а често пати правам и вечера. И многу често експериментирам , зависи што има во фрижидер, некогаш навистина од ништо знам да направам ручек и моите мислат дека е некој специјалитет.
    Имам десетина Кувари со рецепти и еден куп рецепти што сама сум ги запишувала , ако ви треба некој рецепт само пишете, одма ќе го добиете :D
     
  20. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Јас ви кажав дека сакам да готвам и дека готвам ама не ви кажав шт знам да готвам
    кога јас сум дома главниот готвач најчесто правам макарони ама на мој начин луѓе прекрасни се, потоа знам да испржам компири, пиперки, да направам летен пинџур, јајца знам да испржам :lol: , ќофтиња од тиквички и кашкавал, знам да похувам брокула и карфиол, пирошки знам да направам- ама со палачинки :D , знам да испжам сирење, спанаќ, и некои специјалитет кој ќе го спремам со што ќе најдам дома :lol:
    Од страна благо на 16 години сама за прв пат си ја направив целата торта сама печев, сама шлаг спремав сама фил правев се сама буквално се, знам мн слатки раб да направам затоа што сум мн бо благото :lol: ако ми текне уште нешто ќе ви пишам.