1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали и што знаете да готвите?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maja8, 11 јануари 2010.

  1. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Се готвам освен манџи, потпршките ми се слаба страна.
     
  2. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Да знам да готвам манџи, тестенини, нешто од зимница знам, да месам знам само кифлички :) баник сеуште не сум пробала да истегнам
    јадења во рерна, сосови, пржена храна, салати


    Сеуште не сум се научила да печам риба иако ми е едно од омилените јадења, да правам палачинки, некои по сложени торти..
     
  3. Dea8

    Dea8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    78
    Скоро се знам да готвам, и благо и солено, и торти, и месам, кифлички, зелник, леб, и слично... :wasntme: Сакам и да експериментирам со готвењето,креативна сум.... па понегогаш и нема да испадне баш како што очекувам :lol: а знам и да го загорам јадењето некој пат :D
     
  4. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    Знам да зготвам пржена храна, манџи и пици ...онаа што треба да се пече често ја загорувам. Знам да правам торти , салати, да месам кифлички. Знам и кафето секогаш да го превријам :lol:
     
  5. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Јас исто знам да готвам манџи,пржена,печена храна и други најразлични јадења.Е не знам да месам ич не ме бива за тесто.Така со готови кори секогаш ми испаѓаат супер питите,ама јас да земам да месам,никогаш не би успеала ни да го замесам тестото а не пак да направам и кифли и други работи од него.А може и така е бидејќи не сум се загреала да се научам.
     
  6. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Освен кафе, другото лесно ми оди. :)
     
  7. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Скоро се..
    Грав , Грашок ,Леќа, Мусака, Макарони, Јуфки, Салати.. :)
     
  8. MalaMedena

    MalaMedena Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    не знам све. Знам супа да си направам, да испржам,салата да направам,пица... :D
     
  9. Rawr

    Rawr Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2014
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    38
    Пржени јајца најубаво правам,помфрит,палачинки,пица,да испржам колбаси или месо :D
     
  10. Samer

    Samer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2014
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Обожавам да готвам ,знам се да направам ,се имам заљубено во готвењето :rofl:
    Никогаш не ме мрзело и уживам додека готвам . Се научив уште од многу мала :P :D
     
  11. SleepyBeauty

    SleepyBeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2014
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    58
    Знам да готвам скоро се. Само со месење, сукање и тегнење не ми оди, а и за зимниците уште малку ми треба. :D
     
  12. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Ме учат дома мене а најмногу знам да напрвам пица.
    Повелете:*:*
     
  13. Lile_05

    Lile_05 Активен член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    86
    Пол:
    Женски
    Се знам да готвам :)...Уште од мала се научив постојано со мајка ми во кујна кога таа готви и јас со неа...
    Кога ќе се омажам нема да ме вратат назад:D:D:D!
     
  14. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Имам желба за готвење и лесно се снаоѓам во кујна но за жал мн ретко се случува да зготвам нешто а би готвела секакви јадења, инаку обожавам да гледам 24 kitchen so Jamie Oliver :inlove: омилен ми е! Уживам кога слушам како збори со британскиот акцент :lol: и многу ми се свиѓа начинот на кој што ги приготвува јадењата не се води стриктно по рецепти туку си експериментира и сите можни намирници ги воведува во готвењето а храната секогаш изгледа сочно и вкусно ммм :nod:
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ArmaniCode

    ArmaniCode Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    1.162
    Пол:
    Женски
    Na 20 godini izlegov od mk I znaev samo makaroni da svaram I kompiri da isprzam:lol:
    So tek na vreme sozreav, se zadomiv I pocnav da se javuvam na majka mi recepti da mi dava. Sega znam da si gotvam se, I peceno I mandzi, I kifli, pastramajlii, zelnici, torti, slatki, salati..... Se po red.
    Sega majka mi koga doagaat na gosti se cudi kolku I e vkusen mojot rucek ne mozat da se iznajadat koga se kaj mene:D
     
  16. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.638
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Znam se da zgotvam edinstveno sto ne sum gotvela mandzi do sega .
     
  17. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Не знам да готвам многу јадења,и во принцип ретко се случува да зготвам нешто,знам дека ќе ми треба за натаму,сега се вадам со тоа што готват мама и снашка:D ама кога ќе зготвам нешто јас,дома е вистинска гужва,ок јадењето е вкусно,ама цела кујна е лооом,и затоа сакам да зготвам нешто кога сум сама и да ги изненадам,и набрзина земам го чистам тој цел хаос и се е како ново:worried::P
     
    На 2212 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 24.07

    24.07 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    1.624
    Допаѓања:
    33.237
    Пол:
    Женски
    Znam da gotvam i obozavam ama ne sakam nad mene da ima nekoj dodeka gotvam imam trema
    NE SAKAM ZIRI KOMISIJA
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Знам да готвам повеќе јадења, меѓутоа во последно време некако мал е бројот на јадења што ги јадам, а и либево ми е пребирливо многу. А знам од се' по нешто: не знам да сукам кори, ама знам да правам пита со готови кори, тестенини најмногу готвам, немам проблем со месење, печени јадења (месо, риба, зеленчук), пржено е обично најлесно, благо... Не можам да кажам дека не сум задоволна, а готвам уште од многу одамна.

    Како и да е, секогаш учам по некој нов кулинарски трик и сакам да експериментирам со нови рецепти. Уживам во готвењето. :inlove:
     
    На poenta и 24.07 им се допаѓа ова.
  20. Anja98

    Anja98 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Пржени/варени јајца,кајгана,пржени лепчиња,печени компири,печени печурки со (павлака,кисели краставички,кашкавал и оригано),торти некои лесни со бисквити,топло-ладно,палачинки,ориз,стек варен/печен,лазањи,макарони/шпагети,мусака,брускети,пица,вафли... Не е многу,ама се усовршувам. Треба тоа манџите да почнам да учам да ги правам. Само брза храна имам на менито :lol: