ТЕМА: Риба

Мислење 05 Фев 2013, 15:04

Колку често јадете риба? Како ја приготвувавте? Која ви е омилена риба за јадење? Споделете рецепти!
Аватар на корисникот
Tikvi4ka

Зелено цветче
 
43741
Мислења: 939
Зачленет: 03 Мај 2012, 01:22
Локација: блиската далечина :)
Мојот живот не е совршен, но сепак има совршени моменти во него.
Слика

Не очекувај другите да те сакаат и почитуваат, ако не се сакаш и почитуваш самата себе !

*Животот би бил одличен, кога луѓето би те оставиле на мира.
*

Мислење 05 Фев 2013, 15:50

Доста често :)
Во неделата мора еден ден да имаме за ручек риба.
Обично зимаме ослич или тие од Дојранското езеро :)
Аватар на корисникот
Maroon5

Жолто цветче
 
854531
Мислења: 1033
Зачленет: 15 Авг 2012, 23:00
Локација: Kреветче.
"Среќата не ја чинат победите,и трофеите собираат прашина, и аплаузите брзо стивнуваат.Среќата ја чинат луѓето кои влегле во нашите животи и собрале храброст да останат тука."
Слика

Мислење 09 Фев 2013, 01:29

јас ја обожувам рибата, често се приготвува дома кај нас и тоа разноврсна, ослич, скуша, харинга, крап или пастрмка, а секако и тие фишфингер и туна конзерва. Мене омилена ми е скушата печена, полнета со лукче магдонос, морков, лимон..мммм, исто и крап :lol: па ај нека бидат сите овие што сум ги набројала :lol:
А ке ви кажам за еден интересен рецепт, го јадев во ресторан Фрателис или по познато како Визијана после Куманово е натаму и Ви го препорачувам да си го нарачате-цементиран крап. Буквално е цементиран кога ке го донесат во крупна сол значи така се пече, и ога ке се испече како во оклоп е целиот и се крши тоа солта и внатре крапот има неверојатен вкус.
Ani.cka

Сино цветче
 
2422
Мислења: 135
Зачленет: 19 Сеп 2012, 20:05

Мислење 09 Фев 2013, 22:58

Скуша на скара,ослиќ пржен....не многу често ама еднаш во две недели да
Аватар на корисникот
vickyy90

Жолто цветче
 
5851010
Мислења: 1436
Зачленет: 27 Ное 2011, 13:50

Мислење 10 Фев 2013, 14:12

риба конзерва и тоа лосос.
Аватар на корисникот
vitomir

Жолто цветче
 
35162018
Мислења: 2095
Зачленет: 04 Ное 2011, 06:18
Локација: Скопје
Слика

Мислење 10 Фев 2013, 15:21

Обожувам риба!!!
Морски плодови неможам и несакам, ми имаат специфичен мирис.
Езерска, речна, скуша, ослич, лосос, крап, пастрмка- секоја,
До скоро дома земавме панга, ама откако разбравме со какви ѓубриња се полни пангите и во какви услови и како воопшто се создадени и одгледувани, прекинавме.
Најчесто приготвуваме скуша или ослич на филети чисти печени, на фолија, со лимон, зачини, магдонос, зеленчук.
Лососот го јадеме пржен, и така ми е највкусен.
Туна јадам барем 1 неделно, исцедена од маслото, и со многу лимон.
Ја сакам и салатата со рендано јаболко, туна, лајт мајонез, бибер и сол.
Аватар на корисникот
Rubiii

Жолто цветче
 
12961290
Мислења: 1373
Зачленет: 17 Фев 2011, 17:39
Локација: Малдиви

Мислење 11 Фев 2013, 22:27

Харинга дефинитивно. Мајка ми приготвува рецепти не знам :D
Аватар на корисникот
BubsiBlake

Фем почетничка
 
23
Мислења: 6
Зачленет: 11 Фев 2013, 22:20

Мислење 11 Фев 2013, 22:37

Риба исклучиво свежа, најчесто панга, лосос, понекогаш јадам филети и туна. Обожавам риба и морски плодови воопшто.
Инаку за риба на скара можам да кажам дека има фантастичен вкус. За приготовка на рибата не е потребно ништо специфично, зачини по желба и вкус, пржена во врело масло или печена во тавче со малку масло. Лесно и едноставно. Како зачин добро оди рузмаринот во комбинација. Исто така ако се пече рибата, може од страните да се засече и да се стават зачини за подобро да впие. Исто така сум видела рецепт каде се полева со бело вино, се покрива и така се пече. Има многу комбинации, по вкус и желба.
Аватар на корисникот
Emma89

Жолто цветче
 
410421
Мислења: 1251
Зачленет: 11 Апр 2010, 11:33

Мислење 12 Фев 2013, 00:06

обожавам риба и најчесто јадам филети, лосос (најомилен) , туна и ослич.
Аватар на корисникот
homealone

Жолто цветче
 
312172
Мислења: 1260
Зачленет: 22 Јул 2012, 00:20
Ti me pcues pogledom, ja te jebem osmehom <3

Мислење 18 Мар 2013, 12:51

Не јадам риба. До сега не сум пробала. Не можам да ја помирисам, а камоли да ја јадам. Кога ќе ја помирисам одма ми се повраќа. Бљааааааааааак. :puke:
Аватар на корисникот
SummerGirl

Црвено цветче
 
6060
Мислења: 5291
Зачленет: 10 Мар 2010, 20:43
Локација: Скопје

Врати се на Храна и пијалоци

Кој е онлајн

Оваа категорија моментално ја разгледуваат: Annie.mk1, bambusce, Crackpot, kikitta и 9 гости