1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Донираме средства за оние на кои им се потребни

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од Offspring, 30 мај 2011.

  1. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Јас имам облека за донирање ама бројчиња М.Мислам дека ќе биде мала.Мајка ми е на таа тежина ама незнам дали има нешто за донирање.Ќе ја прашам па ќе те контактирам.
    Инаку ако некому му треба облека број М нека ми пише.Исто така заинтересираните за учество во хуманитарни акции надвор од Црвениот крст,во Пробиштип поточно,нека ме контактираат. :)
     
  2. 1984

    1984 Активен член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ќе Ве замолам,доколку е некој во можност,потребна е облека за девојченце од 10 месеци.Доколку некој може да помогне нека пише,или лична порака или само нека пише коментар,па јас ке Ве исконтактирам преку лична порака.Благодарам однапред
     
  3. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
  4. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
  5. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Сабота 17ти Август од 16 до 19ч, во малото паркче пред Про Кредит Банка, на самиот почеток на бул. Партизански Одреди во о. Центар.
    Ве покануваме да ги отворите срцата и колку што сте во можност да донирате храна, облека или финансиски средства за 9 членото семејство од с.Црешнево во Македонски Брод. Седумте малолетни дечиња живеат во екстремна сиромаштија и го немаат детството кое што секое дете заслужува да го има. Затоа е и овој повик за донации со кои сакаме барем малку да им го олесниме нивното трогателно секојдневие и да ја вратиме насмевката на детските лица.
    А тие насмевки немаат цена!

    При тоа, доколку решите да донирате храна Ве замолуваме поради големите горештини кои владеат во овој период од годината да одберете храна која има подолг рок на траење: масло, брашно, тестенини, конзервирани продукти и слично.
    За животната приказна на ова семејство можете да прочитате тука: http://0.mk/cvetanoski
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Имам неколку пара трициклисти за донирање,за жена од околу 60-70 кг.
    И едно мое слатко болерце бројче М.
    Некој заинтересиран? Да му треба? Или ако некому треба храна...Можам да помогнам...Контактирајте ме во инбокс.
     
  7. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    Доколку некој од вас е во странство и сака да донира средства за ова семејство, истото може да го направи користејќи ја следната девизна сметка:

    beneficiary: Maja Cvetanoska
    s.Cresnevo, Makedonski Brod, R.Macedonia
    Acc.No. 02-307-0495569.9
    Routing No. МК 07300307049556986
    Swift: KOBSMK2X

    http://0.mk/cvetanoski
     
  8. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Може ли ова да се прави во сите градови од МК еве на пример и јас сакам да се приклучам а сум од Велес за ова семејство или некое друго кое навистина има потреба секој може понешто да помогне....
    но ако е само во Скопје не е возможно .....во ред со пари да но доколку со храна сака или облека или играчки како
    зошто не се направи некое хуманитарно друштво на фемина и секоја феминка некако да помага.Искрено јас сега ова го прочитав и затоа напишав....
     
  9. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    По иницијатива на трговскиот центар Скопје Сити мол и Црвениот крст на град Скопје, од утре до 23 септември ќе се одржи хуманитарна акција под наслов „Празна продавница, полно срце“ за донирање стара облека. Донацијата ќе биде наменета за социјално загрозени семејства од целата земја.
    „Основниот белег на трговските центри е шопингот или купувањето по продавници од секаков карактер. Посетителите доаѓаат празни а си одат со полни кеси. Во концептот на хуманитарната акција на Скопје Сити мол и Црвен крст процесот е обратен при што хуманите посетители доаѓаат со кеси полни со половна или облека која ја чувствуваат за непотребна и со неа ги полнат празните рафтови од продавницата. Волонтерите на Црвениот крст ќе бидат задолжени да ја примаат донираната облека“, велат организаторите.
    Тие испраќаат порака: „Да ја исполниме заеднички празната продавница и да ги наполниме срцата на оние помалку среќните“. :)
     
    На rici.aaaaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    фиминки, јас да си прашам нешто
    имам 2 пара ролерки за бр 33 и 35 а сакам да ги донирам, исто имам и фен за коса, е сега незнам кај да ги однесам., па ако знаете пишете подетално, зошто кај нас во црвен крст вработените си собираат тоа што им се допаѓа ( комшивката моја работи тамо и сама си кажува)
    Пишете ми за скопје кај да однесам
    благодарам
     
    На LittlePinky и peterpan30 им се допаѓа ова.
  11. peterpan30

    peterpan30 Активен член

    Се зачлени на:
    26 август 2013
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    6
    фем ми фали мене мислам на женами последен пат јас го користев стариот и исчури сега нема кеш за нов да се купи не сме на работа ни двајцата ако не ти смета може нас да ни го донираш најблагодарен ке ти бидам на целиот свет фамилијарни сме иам и ја ролери нека си стојат за децата кога ке пораснат


    исо може и гардероба ако има некој заинтересиран и му стои сака да ја фрли овде нама ништо не функцинора еднаш бев во црвен крст само крв земаат ни чорапи не даваат
    машка . женска и за деца од по 1 и пол година би ни дошло екстра и голема благодарност до донаторите Позз
     
  12. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.426
    Пол:
    Женски
    Ако некој има потреба од женска облека S величина, нека ми пише во лп или бебешка женска до три годинки :)
     
  13. sweetgirl1106

    sweetgirl1106 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    А на кој спрат е тоа? Не сум забележала :?:
     
  14. ajiproks

    ajiproks Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Ova e dobra ideja samo sto jas imam eden predlog sekoj koj saka da podari na nekogo toa da moze da se ostava vo crkvite zatoa sto tamu doagjaat mnogu luge ,a svestenite lica znaat od prilika na kogo sto mu e potrbno i sigurno bi otislo vo pravi race na onoj sto navistina nema a saka da go ima toa sto nemoze da si go kupi ,bilo da e obleka,predmeti pokukjnina ,igracki ili bilo sto drugo.

    [mod-kirilica:220n2vdj][/mod-kirilica:220n2vdj]
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Ве молам да помогнеме!

    Веднаш по објавувањето на веста дека музичарот Ацо Конга ја изгуби раката и дека состојбата е влошена, се ангажираа голем број од неговите колеги, а секако и сите пријатели и роднини на Ацо, да се отвори жиро сметка за донаци. Истото е веќе сторено.

    Поради влошувањето на здравствената состојба, неговата рака му била ампутирана. Но, тоа не ги решило проблемите и се појавиле метастази. За операцијата што е неопходна, како што соопштија негови колеги и пријатели, потребни се 15.000 евра.

    Во продолжение се сметките за донации за Ацо Конга. Неговите роднини, колеги од естрадата, пријатели ги повикуваат хуманите луѓе да се вклучат во хуманитарната акција.

    Ацо Богдановски – „Шпаркасе“ Банка

    Број на сметка : 250-0010009953-94

    Број на лична карта: А0087494

    Улица: „Вера Јоциќ“ бр. 25 Општина Кисела Вода – Скопје.


    Не успеав да отворам нова тема па затоа овде пишав мислење. Ве молам ако треба и во посебна тема нека се стави! Да помогнеме колку што можеме...
     
    На sofijanoka, mime87 и alekce83 им се допаѓа ова.
  16. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.476
    Допаѓања:
    5.788
    Пол:
    Женски
  17. eleonoramardzieva

    eleonoramardzieva Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2013
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Драги фемини/феминки ви се обраќам во име на мојот сосед кој е многу сиромав и кој има потреба од мебел,облека,постелнина,апарати за домакинство,парични средства ... Човекот има 73 години неговите деца го откажале од родител бидејки немал пари за да им даде , сопругата му е почината 4 години , пензија не прима . Живее со донација од милостиви луѓе . Доколку сакате да му помогнете ве молам да се обратите во лп да ви оставам адреса или жиро сметка за парична помош. ОДНАПРЕД БЛАГОДАРИМЕ
     
  18. martinuska

    martinuska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    3.095
    Допаѓања:
    3.747
    Му откажуваат мускулите на срцето - да бидеме хумани и да му помогнеме на Стефан


    https://www.facebook.com/Doantion4Stefan

    Јас сум Стефан Ѓуревски. Имам 21 година и живеам во Скопје. Оваа facebook страна е создадена за мене, како апел за помош бидејќи немам сопствен facebook профил. Немам бидејќи не можам да пишувам. Мојата дијагноза е прогресивна мускулна дистрофија. Со тек на годините ми откажаа нозете и рацете. Лек немаше. Сега ми откажуваат и мускулите на срцето, белите дробови и бубрезите. Лек ИМА во Пекинг, но моите родители не можат да ги обезбедат потребните 29 000 $. Ви благодарам што ќе ми го продолжите животот и ќе донирате по 100 денари вртејќи на бројот 077 143 413 или ќе уплатите средства на:
    Стефан Ѓуревски
    Жиро сметка: 210700000609296
    Депонент: ПроКредит банка
     
  19. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^
    Донирав и јас. Дај Боже златен Стефан да оздрави, ДАЈ БОЖЕ.
     
  20. ana.n18

    ana.n18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    56
    Девојки, да не знаете каде можам да донирам прибор за јадење?