1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку спиете?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од nedzma, 9 јануари 2011.

  1. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема ваква тема, ако има слободно делит.
    Па формуџики колку време спиете, колку часа ви се потребни за убаво да се наспиете и одморите?
    Мене ми се потребни 10-11 часа за убаво да се наспијам и да се одморам, а ако не сум наспана убаво не можам да функционирам цел ден. :)
     
    На love-cat19, Tedi16 и gami им се допаѓа ова.
  2. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Јас има периоди кога многу малку спијам, а некогаш кома сум по цели денови, како овие денови :lol: .
    Од Нова Година, па наваму јас секој ден спијам до 16-17 часот, а легнувам крај 05-06 сабајле.
    Значи по 10-12 саати спијам. Инаку повеќе сакам да отспивам по 6-8 саати само, ама ќе се одвикнам ајде :).
    Затоа и морам да кажам дека мене некогаш може да ми се доволни 6 саати, а некогаш и 12 ми се малку :lol:.
    И најважно од се, навечер не ми е проблем да седам, ама наутро да станувам :@
     
    На Cecko85, foreverMATH и nedzma им се допаѓа ова.
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.593
    Не повеќе од 8 часа.
    Ретко, освен ако не сум многу уморна, па спијам некаде до 10-тина часа.
    Мразам кога се будам доцна и го пропуштам утрото.
    Не ги сфаќам оние кои спијат до 14h попладне.
    И само се жалат дека се ненаспани и се влечат по дома мрзеливо.
    Животот во спиење им поминува.
     
    На Cecko85, capri, senza.parole и 2 други им се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    По 5 или 6 часа. Легнувам во дванаесет или еден, а станувам во 6. Сепак има денови кога ужасно ми се спие, па уште во десет навечер легнувам, ако немам некакви обврски.
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    И јас како Тренди . И кога сум втора смена во школо , станувам во 8 . Ако станам покасно се мислам дека нешто сум пропуштила :^) :D Најкасно што сум спиела е до 1 . Повеќе не .
     
    На Cecko85 и Tedi16 им се допаѓа ова.
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    не сум спанка(навикната сум да се будам и во 7 часот, обично се будам кога ја слушам мајка ми кога се спрема да оди на работа) а овие неколку дена празнични си поспивам до кај 10 часот, а за навечер седење не ми е проблем, но понекогаш притисокот го кажува последниот збор-бидејки имам низок притисок и сум во кома по цел ден, ама затоа е тука капучиното да ме разбуди и освежи, а и кога сум поспана немам навика да седам дома, ниту преспивам преку ден.
     
    На Cecko85 и mizerija им се допаѓа ова.
  7. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    И јас исто како тебе,од Нова година па наваму си легнувам 5-6 сабајле а станувам во 15-16 часот :$ а инаку доволни ми се 8 саати за убаво да си се наспијам :)
     
  8. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.452
    Пол:
    Женски
    Спијам колку што ми се спие.
    8 саати ми се доволни, не сакам да си скратувам од сонот, џабе сум го фатила денот ако сум цел ден како ненаспан намќор. Во зависност од периодот, обврските и физичката состојба може да спијам саат или два помалку, ама после организмот ми бара да си надокнадам.
    После исцрпна сесија нормално дека ќе си пуштам некој саат повеќе спиење , кога имам обврски па ќе си скратам.
    Воглавно 8 саати ми се доволни да функционирам цел ден беспрекорно, и со 7 саати сум добра, ама со помалку од 7 саати сон , некаде околу пладне комирам, станувам фотосензитивна и нервозна.
     
    На Cecko85 и girl1985 им се допаѓа ова.
  9. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Доволни ми се 8 часа сон за да функционирам нормално! Па така најчесто и спијам, легнувам отприлика во 2 а станувам во 10 и се чувствувам наспиено и подоготвена сум за секојдневието! Понекогаш (најчесто викенди) знам да си допуштам и повеќе часови за спиење (максимум 10 часа) а повеќе од 10 часа можам да отспијам само во исклучителни ситуации (кога денот ми бил екстра напорен, кога не сум спиела претходните денови и сл)
     
  10. Latinna

    Latinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    108
    Па зависи,кога-како.
    Ако вечерта сум била излезена до касно сабајлето цело го пропуштам.Значи ако легнам во 5 сабајле станувам во 1 и нешто.Ама ова не е секој ден.Нормално станувам 9-10.
    Мајка ми мрази кога спијам до 1-2 и некогаш знае да ми ги крене ролетните одеднаш а да се разбудам :lol:.
    (спијам веднаш до прозорот)
     
    На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Потребни ми се 10 - 11 часа за да се наспијам и одморам доволно,во спротивно не функционирам,не дека не ми е проблем и помалку време да спијам,меѓутоа ако не се наспијам доволно,цел ден ми е безвезе.
     
    На Tedi16 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    недоволно.
     
  13. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.375
    Пол:
    Женски
    Најмалку спијам 7, а најмногу 12 часа. Но, колку и да спијам, не ми е доволно.
     
  14. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Вообичаено околу 6 часа, зошто немам многу време за спиење. А после испитна сесија или кога сум на одмор и знам дека немам никакви обврски, знам да спијам и по 12-13 саати. Имам приметено дека баш тогаш кога ќе се утепам од спиење, некако ептен се успивам и не можам да се расонам! Цел ден ми е тапа, па избегнувам да спијам толку. 8 часа, па и 6 ми се доволни за да можам да го поминам цел ден во обврски, а ако ептен ми се спие - мавам едно ness и се претворам во машина! :lol:
     
  15. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Леле и јас луѓе :$ Најкасно до 1 и тогаш цел ден ми се чинеше дека сум го изгубила,заспана бев целата |-) :| Посебно не ги разбирам луѓето што на лето спијат по цел ден..а ни тие на зима пак (многу долги деновите на зима,па ајде ќе ги преспијам цели :^) ) И јас си станувам кај 8 и пол,9 :) Штом поминат 8 часа јас станата сум.Тоа ми е доволно и немам навика по цел ден да се легачам по кревети.
     
  16. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не сум голема спанка. Преку недела си легнувам после 1 часот, некогаш и многу покасно и станувам во 7 и 30. За викенд кога не сум на работа си поспивам до кај 11, да го надополнам недостатокот на сон од целата недела. Инаку немам проблем со функционирањето, една јако турско кафе и денот може да започне.
     
  17. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Значи за спиење пропуштам многу работи знам! Ама кога ми се спие бе :^)
    Спијам најмалку 12 часа....значи до 15 16 часа таман ми се...ама човек бре без работа што да прави ќе спие!!
    Си легнувам касно а станувам 5 6 попладне.... :$ Еве сега се пореметив малце па почнав да станувам у 12 до 1 максимум...ама пак досадно ми е! Боље да си спијам!! :!:
     
  18. thatsmysecret

    thatsmysecret Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    215
    Не сум по спиењето. Преку недела обично си легнувам 12-1.
    А станувам 8-9.

    И јас не ги разбирам оние што спијат до 4-5. Мене до 12 ми е премногу а не па да доручкувам кога сите ручале. :D Тогаш цел ден ми е изгубен и пропуштен.
    Кој рано рани, две среќи граби ;)
     
  19. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    И повеќе од доволно :D Спанка сум по природа, меѓутоа за да се наспијам практикувам да си легнам порано да не ми отиде денот :) Сепак, од спиење нема спомени, нели?! :wasntme:
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Хехе, моето мото Кате, од спиење нема спомени :) Ама нема ни од неспиење, кога си нервозна до даска, па ти иде да искршиш се околу тебе. Затоа златна средина. Од многу спиење мене глава ме боли и денот пак ми пропаѓа.
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.