1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи прашања

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 10 декември 2011.

  1. i-v-a-n-4-e

    i-v-a-n-4-e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2011
    Пораки:
    608
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    женски ми треба мала помош од вас. ќе правам торта и сега сакам да нацртам нешто на неа. е сега на пример да растопам чоколадо и да го исцртам сето тоа на фолија и да ставам во фрижидер да ми замрзне. дали нешто ќе испадне?сакам да ја поставам сликата врз шлагот.
     
    На molikaMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Јас за претходниот именден си порачав торта. Не ми текнува како беше фирмата треба да прашам. Прават слики, форми итн..
    Јас си нарачав тогаш женска да ми направат гола. :lol:
    Јас ја платив 1.300 денари, ја јадевме 2 недели. Голема беше многу и многу убава.
     
  3. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.053
    Допаѓања:
    15.937
    Ова што си опишала е изводливо и е техника за декорирање на торти, но работата со чоколадо е само навидум едноставна. Температурата на топење на чоколадото е од 46 - 54 Целз. степени, зависно од тоа дали се работи за млечно или темно чоколадо. Има посебна техника за негово топење - темперирање. Вака стопеното чоколадо ( т.е какао путерот во чоколадата) не е прегорува , има свиленкаста текстура и е лесно за работа. Прочитај малку за техникава на нет, не за друго туку да си заштедиш нервози во кујна, а плус и има доста идеи за инспирација.
     
  4. tinka-mace

    tinka-mace Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2013
    Пораки:
    3.451
    Допаѓања:
    16.463
    Навистина ли вечерва ќе имало кошарка? Ако да, на која програма и од колку саатот?
     
  5. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    ^ Од 20:30. Играме со Белорусија :D
    За пренос не знам.
     
  6. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    Може некој да ми каже утре во колку часот има кобме до Демир Капија?
     
  7. simoncelicius

    simoncelicius Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    3.523
    Допаѓања:
    7.727
    Пол:
    Женски
    Девојки колку максимално кредити се дозволени да се запишат во еден семестар( државна квота, ако тоа игра некаква улога )?
     
  8. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    30, ама со молба можеш до 35 ;)
     
    На simoncelicius му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Witchy-style

    Witchy-style Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    3.788
    Пол:
    Женски
    Не најдов тема за ова прашање па ќе го поставам тука
    Една другарка си зеде телефон од т-мобиле но му стави картичка на оне и сега тие неделниот пакет за 79 ден го има активирано но неќе да се уклучи интернетот а преку wifi или да и зема кредит може.Се јавивме на операторот и кажаа дека требало да ги избрише профилите на т-мобиле од телефонот за интернет но незнаеме како да го направиме тоа..инаку телефонот е alcatel ot s'pop :?:
     
  10. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    7.863
    Пол:
    Женски
    Devojki kako da stavam slikicki na statusite i komentarite na fb? Onie na pr. karmin, palmi itn.
     
  11. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Па, и нема некое правило дека кај златен број, баш три од цифрите ќе се исти.
    Златен број е општо број кој лесно се памти и затоа имаш варијанти од типот 789 789, или 450 000, или 123 456...

    И поради тоа што лесно се памтат, се продаваат за смешни суми играјќи на психата на луѓето дека ќе добијат број што сите ќе им го знаат... А и онака се' се сведува на меморирање на бројот во самиот телефон, така што тој аргумент пропаѓа во вода, али ете... :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.198
    Допаѓања:
    93.434
    Луѓенца, ќе одиме во сопствена режија у Грција на недела дена, па треба ли да вадиме патничко осигурување? Фала
     
  13. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Дале денес работат банки пошти итн?некој велат да некој не дека денес е голем празник,ама не слушнав да е прогласен за државен...
     
  14. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    ^
    Јас мислам дека не работат :)
     
  15. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е неработен ден :?:
     
  16. SnowWhite91

    SnowWhite91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2012
    Пораки:
    1.153
    Допаѓања:
    1.398
    Колку што знам не е морално, но одиш на ризик за „Не дај Боже“. Лекување во случај на незгода таму ти е скапо, што ќе треба од сопствен џеб да го платиш.
    Денеска е неработен ден само за православните христијани, така да ако банката има вработени од друга вероисповест тие треба да се на своите работни места. Волонтирав во државна институција и таму само христијаните имаа слободен ден.
     
  17. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Мислам дека за тоа треба да имаш ios оперативен систем,а јас имам андроид и од месенџир ќе си одбереш смајли копи и на коментарот пасте ;)
     
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Во недела сум на свадба.Значи ќе бидам облечена и нашминкана свечено,но нешто ме буни.Моите пред еден месец ми купија оргинален парфем од оние поскапите.И сега јас обично си прскам на вратот и на рацете (таму кај вените).Но неодамна прочитав дека тоа било грешка.Па сега каде да си прскам.И каде вие префирирате да си прскате.Пошто јас сум целата збунета :?: ?
     
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Доколку сте 20 колеги и колешки на факултет и вие сте првата што би се свршила и ќе праве свадба ... Ќе ги поканете ли? Што ќе ги частете за свршувачката? Ќе организирате превоз за сведбата во вашиот град?? ;)
     
  20. anuvcheto

    anuvcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    352
    Знае некоја од вас колку чини шампонов? Итно ми треба цена, фалааааа :rofl:
     

    Прикачени фајлови: