1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Општи прашања

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 10 декември 2011.

  1. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Сакам да аплицирам за работа во една голема компанија во Скопје и во огласот пишува дека треба да се испратат оргинал документи, диплома, државјанство итн или завренеи на нотар. Некои од документите ми се заверени, а некои не и ќе немам време да ги заверам сите документи. Прашањето ми е дали да ги испратам оргиналните? Страв ми е да не не ме ни викнат на интервју па да неможам никако да си ги добијам назад документите? Сте имале вакво искуство?
     
  2. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Јас не би ти препорачувала да ги праќаш оригиналите,зошто тоа ти е меч со две острици. Ептен ако знаеш некој таму па да ти заврши работа,во смисол ако ги дадеш оригиналите за да ти ги вратат после назад. Инаку вака можеш да останеш и без нив колку се води сметка да не речам ич. Со среќа :)
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Како ќе немаш време? До кога е рокот? Завери ги сабајле рано и одма препорачано прати им ги или однеси ги директно. Ако се работи за сериозна компнија ќе ти ги вратат, ама не ми е јасно ако дипломата е факултетска во инка ќе им ја испратиш?
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Дипломата ми е заверена кај нотар, државјанството не ми е и докумнетите од претходното работно место што треба да ги однесам како доказ дека сум била вработена. Незнам... дури и документите кои сум ги завреувала на нотар би требало да ми ги вратат зашто нема секој пат да правам заверки на нотар...
    Фуу, дефинитивно ќе морам да ги заверам прво, нема шанси оргинали да праќам.
     
  5. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Никако,ама никако немој да праќаш оргинали.Навистина заверката на нотар ќе те чини сигурно 400-500 ден.(зборувам за сите документи),ама па е посигурно,и да се изгубат полесно ќе ги преболиш нив отколку да вадиш оргинали.
    И да некои ги враќаат по пошта,некои се јавуваат да одиш лично да си земеш а некои не си јавуваат
     
    На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bah

    Bah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2014
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    1.187
    Ако е некоја посериозна компанија доколку бидеш одбиена документите ти ги враќаат по пошта или одиш ти да си ги земеш. На крајот на краиштата тие документи кои ги бараат не е нешто што неможе повторно да се извади во оргинална форма кај овластената иституција зависно за кој документ се работи.
    На крајот на краиштата во пожари, поплави, земјотреси се губат сите документи па пак лугето вадат оригинали. Така да нема потреба да се откажеш од аплицирање само заради тоа што немаш копија заверена на нотар, а оригиналот и да се изгуби ќе те чини 200-300 денари да извадиш нов.
     
    На tessie и mims-89 им се допаѓа ова.
  7. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Каде може да си купам добри слушалки (за Алкател ми се ама повеќето модели би требало да одговараат) за 300-350 денари?
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    beat by dr. dre - не се оригинални малите ама добро се слуша.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Малку е глупаво прашањево, ама ме интересира дали во моментов има некаде оние што ги има по плоштади со змии и се сликаш? :D Најчесто на лето ги има...
    Пред едно 10 години имам една слика со змија и оттогаш не сум имала повторно можност. Сакам сега една фотосесија да удрам. :D

    Ако некој знае, нека помага.
     
  10. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    На лето во Охрид се цело време, по малите градови на панаѓури. Во Ск не сум ги видела.
     
  11. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Дали денес работи Мана ? Знам дека е малку возможно ама пуста желба, бендисав сако и морам да го имам сега во моментот? :D
     
  12. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Јави се на овој број, па ќе ти кажат, да не одиш за безврска.
    +389 78 867 640
     
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Дали работат денеска Рамстор и Сити Мол?
    Конкретно т-мобиле во нив?
     
  14. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Т-мобиле не работи државен празник е :)
     
  15. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    MANA fashion
    1 min ·
    Денес и ние се топлиме по дома
    Се гледаме утре

    Не работат. :)
     
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Т-Мобиле не е државна фирма така да може и да работат.

    Најдобро јави се во нивна продавница, конкретно во Рамстор, па прашај си, а еве ти број: 3216-744
     
  17. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Mуабетов за ранци.. :D Јас кога бев прва средно, а тоа беше пред скоро 6 години, си земав ранец од Таrget, и го земав некои 1200 денари. Најобичен, црн ранец. Дека често патував и носев работи со себе, значи ранецов сум го полнела и со книги, и со алишта, и свашта, буквално сум го оптоварувала и нема ниту една гребнатинка, ниту е попуштен ни ништо. Уште е како нов, и уште го користам. Немам загледано ранци на Target во Скопје, сигурно има некаде, јас мојот тогаш на времето од Велес си го земав, ама ако сакаш квалитетен ранец по не многу висока цена, топло ти ги препорачувам нивните.
     
  18. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Сити Мол работи со сигурност а и сите дукани во нив така да т-мобиле во Сити Мол работи 100 %.Живем до Сити Мол така да тоа ти е сигурна информација :)
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    А другиве продавници низ Скопје како, работат? Џамбово, нешто низ Гтц? Да знам дали да испаѓам или не, не ми се шлае по дождот за онака.
     
  20. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Некој сигурен веб сајт за гледање филмови, брзо??
    Vodly.to не работи нешто, ниеден филм не се вклучува.