1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Првите денови кога татко ми отиде во Италија, прво бев среќна :^) Затоа што ми годеше малку слобода.
    Како поминуваа денновите, се повеќе ми недостасуваше и едвај чекав да се врати.
    Чекав, чекав и дочекав.
    Сабајле, некој ме разбуди уште пред да се раздени. Бев спремна да го нокаутирам тој што ме буди. Додека не го видов тато. Едно 5 минути му се лигавев во прегратка како мало дете. Мажот на мојот живот. Ако некој не исчувал тоа е тој. Колку ми е само жал што има ќерка како мене. Заслужува подобро. Отиде во Италија за да ни обезбеди подобар живот на сите. Ме гледаше некое време и мислам дека сфати дека нешто ме мачи, колку и да се трудев тоа да го сокријам.
    Завршив со диетата :D Тато донесе тестенини во сите форми и многу чоколадни работи. Моето омилено :mm:
     
    На Buttterfly, nevermet18, eliesaab и 18 други им се допаѓа ова.
  2. 1slavjanka

    1slavjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    503
    Пол:
    Женски
    Знаете што најмногу им фали на луѓето? - ЉУБОВ
    Баш тоа. :!:
    Обично при недостаток стануваат лоши, арогантни, себични и тн.
    Можеби пријателска, можеби семејна, можеби од личност од спротивниот пол но реално светот е гладен за искрена прегратка и разбирање. :)
     
    На natasa-natka, kala21, Ivy89 и 15 други им се допаѓа ова.
  3. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Пак го гледав „Кејт и Леополд“. Првиот пат, колку да ми биде во листа на гледани, но не го доживеав како што го доживеав сега. Си го изгледав со внимание секој поединечен момент.

    И знаете што? Треба човек да е слеп за да рече дека е нереален и бајкичка. Боже, тоа е еден од најреалните филмови што постои. Сечија наша душа претставува еден посебен свет, посебна димензија, во време, времето е и онака релативно. Лесно е да ја искористиме нечија душа за наши цели, за цели коишто себично ќе ја задоволат само нашата душа, не размислувајќи за другиот.

    Но, што е човечноста. Човечноста е љубов. А љубовта е, не да искористиш, да окупираш нови светови, туку да го оставиш својот свет со се` што е себично задоволување во него и да влезеш во светот на другиот, за во него да изградите иднина како едно цело и времето ќе застане, толпата во просторијата ќе се стиши, светот ќе бидете само вие двајца. Нели и самите апостоли од љубов кон Исус ги напуштиле нивните огништа, нивниот имот и нивните родители за да одат со него по тој пат.

    Се потеков од плачење, ќе идам да се стабилизирам со некој трилер да дојдам до позитивна нула. Maда и хорор не би ме извадил. :D
    Во меѓувреме, уживајте во овие сцени, сцени коишто го говорат сево ова за коешто јас зборував, уживајте и истражувајте во световите на другите, не ги користите нивните богатства. Бидете луѓе, не колонизатори.

    http://www.youtube.com/watch?v=jJzyMZIBuo8
     
    На lunicka, Sanjichka007, Bah и 2 други им се допаѓа ова.
  4. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    не може да те разбере некој што не е поминал исти срања како и ти...
     
    На kala21, cresa-jagoda, julie77 и 11 други им се допаѓа ова.
  5. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.608
    Допаѓања:
    5.451
    чувствувам некое олеснување.не знам зошто.по сите тие маки сега полесно ми е.мислам дека полека почнувам се да пребродувам.го чекав овој ден кога ќе ми биде се исто.
     
    На eliesaab, Sanjichka007 и Yowannty им се допаѓа ова.
  6. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079
    велат после бурата доаѓа сонце .... во мојот живот торнада дојдоа.
     
    На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.765
    Пол:
    Женски
    Зошто секогаш се враќаме на оние кои најмногу не повредиле?
    Велат дека ова е реторичко прашање, но јас мислам дека причината е љубов. Љ-У-Б-О-В!
    Ве повредуваат? Повредувате и вие. Ве навредуваат? Навредувате и вие. Но, тоа го прави само мозокот, а срцето внатре е толку тврдоглаво што не сака да ги избрише некои личности, кои не заслужуваат да бидат таму.
     
    На ColoursOfTheRainbow и Sanjichka007 им се допаѓа ова.
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Да бидат во срцето е едно, а да им се враќаме е друго. Тоа е повеќе мазохизам за мене и ако некој навистина ме повредил и сметам дека е виновен (збориме за неопростиви грешки), не би му се вратила па што сака нека биде. За што, за пак да ме повреди? И се вика реторичко прашање. :lol:
     
  9. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.933
    Допаѓања:
    30.765
    Пол:
    Женски
    Епа некој би му се вратиле, некој не. Секој не е ист и тврдоглав како мене. :rofl:
     
  10. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не можам да разберам луѓе, кои својата нервоза, ја истураат врз други кои не се должни, ниту пак виновни за нивните проблеми.Воопшто не е покажување сила тоа, ниту пак ги става на пиедестал, за да ги гледаат другите од птичја преспектива, на крајот на краиштата, никој не е најден на улица, за друг со него мајтап да си игра, како сака.Терање правда, никаде не води.
     
    На cresa-jagoda, julie77, eliesaab и 7 други им се допаѓа ова.
  11. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    SDK oti nadvor e kokl ladno, temperaturata e 7 stepeni tuk-tam prerosuva nekoja kapka dozd :rain: i duva eden silen veter. Nebare drvja stogodisni ke korni. Strasno e. ( sinoka bese beter )Nema da se cudam ako mi ja nema susarata so rubite utre sabajle. Ili ke se isuseni od veterot ili ke visat na nekoja granka.
     
    На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Подобри денови не чекаат..
     
    На MademoiselleB, Mahidevranfan, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
  13. the-Anya

    the-Anya Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2014
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    293
    Знаеш, не викам не, нормално е малце егото да ти лета кога ќе поминеш некој депресивен период у животот. Али неблагодарно е да ги заборавиш луѓето што ти помогнале и што секогаш биле со тебе.
    Eпа, следниот пат јас нема да бидам рамо за плачење и советник у 3 саат сабајле. Тие сеа шо ти се главни за идење на кафиња и журки барај си ги!
    Не барам споменик да ми се гради, ниту некој да ми се заблагодарува до крајот на животот. Сум помогнала бидејќи сум сакала да помогнам а не со мислата дека и јас да сум во истата состојба би сакала некој мене да ми помогне.
    Никого не понижувам и не дозволувам некој мене да ме понижи.
     
    На eliesaab, Doozy, tirkenbal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Сакам да кажам дека сон не ме фака . Срцето ми спие а мозоко абер нема
     
  15. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Криво ми е кога добрите луѓе се мачат за овие поитриве да си тераат како сакаат... многу ми е криво. :( Но тие не ни знаат да бидат себични, бидејќи душата им е таква. Добра ноќ на сите.
     
    На eliesaab, Someonespecial, butterfly4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. tanicka

    tanicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Секој човек на крајот си го добива заслуженото!
     
    На butterfly4 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Често на сабајле сретнувам еден човек во локален парк. Од здраво, колку убаво утро, или врне у пм, по малку и по повеќе муабет, веќе утврдивме дека и тој и јас имаме заедничко, одбиваме да пораснеме.
    Екс војник, снајперист, ќе речеш барем војската требало да му го дотера умот на него, или може го изулавела :^) додека јас немам изговор.
    Како реков никогаш не сум била на мотор пред некој месец, би сакала ама сама да можам, да тој ти бил моторџија, од оние ангелите, па сабајлево ми дава картица од инструктор, плус број од гаража за изнајмување, и ми вика кога ќе сум се научила како да управувам со еден него да го прашам ако сакам да купам еден на старо, он да го прегледал дали е добар. Во истиот муабет успеа да вметне колку коски има скршено до сега :|

    Не ги сварив коските изгледа :D Барам кожени панталони на нет :x
     
    На bittersweet, Pirana2, marama и 10 други им се допаѓа ова.
  18. AziskaStrslenka

    AziskaStrslenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    412
    Допаѓања:
    3.509
    Пол:
    Женски
    Ако не ми врне на роденден,значи не ми е роденден :D Баш секогаш на мојот роденден заладува,па веќе навикната и паметна,си земав екстра ќебе :P И пак,грч ладно.
    Туку,баш ми се погодува тоа што денот после мојот роденден е неработен,па не морав да чекам за да си направам журче. Па 18 полнам,да му се сневидиТ :D
    Цел ден со роднини,sex,drugs n' руска салата :D Си собрав по некое илјадарче,пижами од бабите стандард,чоколади колку ми душа сака (одма ги изедов сабајлево.) и пријатно време со фамилијата :D
    А вистинската журка ќе биде во сабота :D Си изнајмив локал,и планирам да се журкам како никогаш досега :rock:

    Инаку,огромно благодарам до сите оние кои што ми честитаа роденден тука ^_^ Немате поима колку ми значеше,што ние не се ни познаваме а толку многу се засакавме,и сите оние убави зборови кои што ми ги подаривте,дупло да ви се вратат. :D Денеска имам втора тура роднини,кои што не стигнаа да дојдат вчера, И среќна сум си ептеееееен :D
     
    На cresa-jagoda, Barbie20, vinozito1 и 16 други им се допаѓа ова.
  19. butterfly4

    butterfly4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    528
    Не одат луѓето повеќе со наведната глава.(со чест на исклучоци,мнооогу ретки)
    Тоа е реткост. Бидејќи немаат грижа на совест дали некого повредиле или ги навредиле. Повеќе не се работи за почит.
    Туку за корист, се почесто!!! :?:
    Самиот збор се користи за предмети.
    Користам сапун. Си ги мијам валканите раце од чесната работа. Не се мие валканата совест со таков предмет.
    Користам огледало. За да се огледам себеси како ми стојат новите пантолони кои ги заработив со чесната работа. Со нив не се прикрива лошиот човек и неговите користољубиви дела.
    Макар биле од злато. Не се користат луѓето, не се предмети, Тие се почитуваат. Тие се љубат, им се восхитуваш. Им бараш помош, им нудиш помош. Им нудиш живот. Не им нудиш пари, не е животот пазар: купи-продај.
    Луѓето ги помешаа работите. Свесно. Почитта ја заменија со корист. :!: :fubar:
     
    На Barbie20, julie77, Golden и 6 други им се допаѓа ова.
  20. Ketnis

    Ketnis Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    238
    Пол:
    Женски
    Го сакам дождот, студот. Носи спокојство. Рамномерното удирање на капките по прозорецот, ветерот и замаглените стакла ме потсетуваат на нешто убаво.
    Го започнувам денот со топло кафе и доручек, до денес уште еден месец со љубовта. Колку и да се мешаат коцките сепак на крајот секоја застанува на своето место.
    Имајте убав ден :inlove: :* :*
     
    На Sunshine.Sunshine му/ѝ се допаѓа ова.