1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сакам да кажам...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од k.i.m, 30 јануари 2014.

  1. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Добро утро,народе МАКЕДОНСКИ :sun: :sun: :sun: !Уште многу години сонцето наше да не грее.
    Иако денес е некако врнежливо 8)
     
  2. ana-girl

    ana-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    14 март 2011
    Пораки:
    535
    Допаѓања:
    648
    Девојка во пмс, накиснати нозе во патики, косата од пеглана станува никаква, и поради тоа без потребна нерва..јас сум таа.Дете на пролеетта, не сакам ладно време, есента не ја љубам, не ме исполнуваат оние топли чајчиња, и книги покрај прозорец гледајки го дождот.Поубаво ми би било да пијам ладно нескафе и книга на балкун во топла летна приквечерина, гледајки небо полно ѕвезди, чувстувајки топлина и среќа во душата.
    Тоа е тоа, ми останува да се привикнувам на есента, некако, одвај, да се трудам да не пропаѓаат многу работи и обрвски поради лошо време и дожд.
    Имајте убав ден, одморете се во продолжениот викенд и уживајте па макар и на вакво време. |( :*
     
    На ColoursOfTheRainbow, Sanjichka007 и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Колку сакам кога покрај мене имам топол чај од хибискус и еден куп чајни колачиња. Кога ги топам во чајот и посматрам како парчето паѓа внатре во чајот, па ќе го извадам со лажичка и ќе го препелкувам низ устата, сакајќи да го задржам мирисот на чајот во мене. Сето тоа додека ги посматрам ситните капки кои се лизгаат по прозорите.

    Би можела со часови да го правам тоа... :coffee:

    [​IMG]
     
    На elisabeta, ColoursOfTheRainbow, eliesaab и 8 други им се допаѓа ова.
  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.733
    Пол:
    Женски
    Неке птице никад не полете...некои сакаат да пораснат.Не треба да се брза да се порасни,се’ во свое време си доаѓа,треба да се ужива додека е мало да си игра,а не да брза да биди биг лејди..ама то ти е :fubar:
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    До мене е или владее некоја ладноќа меѓу луѓево?
    Неподносливо ми е.
    За мене е ова студена војна, а не по дефиниција што е.
    Ај гушкајте се!!!


    Аеродроми и гробишта ми се места каде што годинава најмногу се изнарикав.
    Годинава татковите солзи најмногу ме здоболеа. Е тогаш вистински осетив дека животов е факд ап и ми замина детската безгрижност.
    Дедо ми беше добар човек, мразеше попови, а беше многу религиозен и чесен. Чесно си одживеа, сите не сакаше, иако си беше нервозен по природа, но сите не сакаше, од прв до последен. Му бев прва женска гордост и амбициозно мислеше дека ќе станам министерка само затоа што сум била учена.
    Никогаш нема да ги заборавам букетите лаванда што ми ги носеше и јапонските јаболка за сите 11 негови деца. И засекогаш ќе му благодарам на беспрекорниот повој благодарение на кој имам денес беспрекорно прави нозе... мајке ми, смешно е, ама можам да си ја замислам животната неугодност со изместени колкови и искривени нозе. Груби раце кои беа полни нежност, ми недостига. Си замина до последно со бистар ум... последните два дена веќе ми беше јасно дека ќе си замине во рајот. Му се избистри лицето, носот му стана како на светците на иконите и зборуваше само за неговите родители и господ. Последно му понудив да јаде, додека си играше со чаршавите и јорганите, преметнувајќи ги, буквално со детски поглед и глас ме погледна и ми рече - а не, јаден сум, не сум гладен... Барем со добро се разделивме.

    Не дека беа мои, ама имав најдобри дедовци на светот, пред се вистински чесни луѓе... Ми недостигаат пеколно многу и се гордеам со нив. Имаа муабет со од најсиромашен до најбогат. И двајцата си беа религиозни, но едниот изгради и црква, за која донираше цел живот и не затоа што некому нешто должи и да си ја испере душата и да се приближи до господ, туку затоа што сакаше луѓето да имаат љубов и да бидат мирни...

    И така...ден за сеќавања, скајповски муабети и некоја душевна празнина...
    2 кг полесна...ај на здравје.

    И да, некому ласкаво, мене болно. Мислам убаво е да те сакаат, ама да френдзоунираш некого, а да не знаеш... Па има девојка, се знаеме од секогаш...од каде би знаела. И оп твитер профил, анонимен и романтичен...полн смешки и нежности полни недостиг. Денес ми кажа... и како да му речам, те разбирам и мене исто ми е?

    Ајде нека заврши денов...
     
    На galapce, senza.parole, Buttterfly и 20 други им се допаѓа ова.
  6. Sedmica

    Sedmica Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    149
    уффф читам и како да се читам самиот себеси,истата приказна ја имав и јас.
     
  7. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Човек треба да биде она што е, а не со сила да се труди да импресионира други луѓе, не можам да ја разберам потребата кај луѓето да импресионираат некого, постојано.Бидејки, секако еден ден нема да им успее тоа...
     
    На tessie, Someonespecial, elisabeta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.721
    Допаѓања:
    4.220
    Пол:
    Женски
    Татко ми има речиси 70 години, а сфаќам дека јас знам многу малку за него, за неговото детство...Сакам да знам се, да знам кај бил, што видел, сакам да сум дома и бескрајно да си муабетиме, не во овој студен, студен и лош град.
    Тоа е таа љубов што кога го гледам одма ми насолзуваат очите и го гушкам, многу, а нему чудно му доаѓа таквата љубов и нежност бидејќи е навикнат да не ја покажува пред другите, бидејќи и не ја искусил многу љубовта во неговиот живот...
    Тој е од оној тип на луѓе што би одел без заби, би одел гол и бос само за да го школува своето дете и тоа да има се..
    И само ми е страв, страв дека нема да успееме, нема да имаме време да направиме многу битни муабети, и знам дека никогаш нема да можам да те изгушкам доволно, секогаш ќе ми бидеш потребен..
    Ништо не е побитно од тебе. :l:
     
    На luci22, senza.parole, Buttterfly и 21 други им се допаѓа ова.
  9. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    Алал да ти е. Обожавам такви луѓе кои уживаат во она во што јас не можам :) .
    Јас сум од тој другиот тип на луѓе, кои се нервираат кога чајните колачиња ќе му омекнат и скршат... Ама затоа ги мцкам во ладно кафе, ги сакам кога така се размекнуваат некомплетно, а следен чекор е дефинитивен распад во мојата уста :wasntme:
    Баш ми убаво вака кога ќе видам како една иста работа, може повеќе личности да направи среќни на различни начини.
     
    На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461
    Лани ако ви текнува на 23-ти Октомври права пролет беше, да се збуниш да не е 1-ви Мај случајно, годинава се грееме со ќебенце и чајче |( ... затоа лани зимата беше топла, оваа ќе нема милост за мене... Мразам ладно... а есен мразам особено.
     
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Типично есенско, свежо и облачно попладне, во неработен ден - ми е како кец на десетка. :mm:
    Топлите есенски чизмички и омилениот капут извадени од плакар, и спремна си за прошетка покрај најблиските пожолтени дрвореди. Тивката музика од слушалките ти се меша со пријатниот звук на лисјата под нозете... ^_^

    По пат некоја прекрасна глетка ќе те натера да го извадиш телефонот и да шкрапнеш дел од оваа уметност на есента. Во последно време се навлеков на фотографирање, па од секое годишно време си имам омилени мотиви - па ако во овие месеци видите некого из чиста мира да си сликне некоја клупа или да одбере некое ливче за фотографија во комбинација со книга, можеби сум јас. :wasntme:

    И на крај, малце смрзната од студот се враќаш, дома те облива топлина и мирисот на есенски десерт од кујната, а во соба те чека чаша топло чоколадо којашто цврсто ја држиш неколку минути за да си ги стоплиш прстите. Книгата на витрина примамливо те вика, и го навлекуваш ќебето на себе и удобно се нурнуваш во нејзините страници, губејќи ориентација за време. Милина! :inlove:
    Имајте убав празничен ден, ве гушкам! :hug:

    [​IMG]
     
    На eliesaab, cresa-jagoda, Elena69221 и 10 други им се допаѓа ова.
  12. sia.bella

    sia.bella Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2014
    Пораки:
    963
    Допаѓања:
    17.156
    Пол:
    Женски
    Секој човек кој го сакам или сум го сакала, можам да го препознаам со заврзани очи по мирисот, него сум го врежала како печат во меморијата. Еден мирис има способност бурно да ми оживее едно минато кое мирно си спие во моите спомени и да го почувствувам за миг како да ми се случува пред очи… Еден мирис може да ме насмевне, но во исто време и да ме растажи…

    Облеката во плакарот на татко ми иако исперена безброј пати - сеуште ми мириса на него, мирисот на печени кифлички и пита го обожавам зошто ме потсетува на домот на баба ми, мирисот на локум и пченица ме потсеќа на смрт затоа сум престанала да ги јадам, мирисот на кокос е мирисот на летните распусти покрај вода, мирис на печени јаболка е мирисот на моите зими, мирис на куфер ме потсеќа на убавината на патувањата но и на единственоста на мирисот на мојот дом...

    Чудно... Но и јас веќе неколку години мирисам исто, можеби затоа што потсвесно сум се запаметила и себе си по тој мирис. Сум пробала неколку пати да го променам, но секој мој обид е неуспешен или краток... Mи се случувало и неколку пати до сега луѓето да ме запаметат и препознаваат по парфемот… Ми рекле - зарем сеуште го користиш истиот парфем? Комбинацијата што победува не се менува, нели? Јас не сум јас кога не го носам мојот омилен парфем, се чувствувам некако некомплетно, несамоуверено, се чувствувам како голa!

    [​IMG]
     
    На eliesaab, blueeparadise, Pirana2 и 7 други им се допаѓа ова.
  13. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Ajде да ве почастам сите, како што е редот :D

    [​IMG]

    [​IMG]

    остареФ ;(
     
    На Mahidevranfan, Lella и kala21 им се допаѓа ова.
  14. Ema28

    Ema28 Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Преубав ден поминат со љубовта. :inlove: Никогаш во животов не сум била посреќна. Денеска целосно уживавме заедно. Некогаш (читај скоро секогаш :D ) ме нервира ама пак си го сакам. Слатка сум му била кога сум се нервирала. :D
    Се надевам така убаво ќе ни биде и наредните денови заедно поминати. :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  15. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.946
    Допаѓања:
    30.784
    Пол:
    Женски
    Абе луѓе, многу ладно оваа. :emo:
    Штом мајка ми го запали огинот, значи навистина е ладно! :D Цела куќа ја зачури, бела мечка да помине нема да ја видам. :rofl:

    -Од сулинарите е чедо, секоја година кога првпат ќе завалиме оган секогаш е вака. :D

    И навика и е, како што ќе го запали оганот, секогаш 3 тенџериња става. Едно за вода, едно супа се вари, друго чајче.. :|
    Абе една е мајка, и со лупа ваква да барав, немаше да ми се погоди! :geek:
     
    На cresa-jagoda, Arthur, Mahidevranfan и 4 други им се допаѓа ова.
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Есен? Што беше тоа? О, да, се сетив. Кога носот ми е црвен постојано.
    Поздрав до сите со црвени носиња. :hai: 8)
     
    На Anna-Banana, Lovy1, MademoiselleB и 6 други им се допаѓа ова.
  17. AffyJelenator

    AffyJelenator Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Ладно ее... Поточно, мене секогаш ми е ладно :lol: :envy:
    Утре викаат дека ќе врнело снег... :lol:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1slavjanka

    1slavjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2014
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    503
    Пол:
    Женски
    Некој од спортистиве имаше кажано
    Ако не можете да не поддржите кога губиме, не не поддржувајте ниту кога победуваме

    Па нешто слично е и во животот.
    Доколку луѓето не можат да ве поддржат и да бидат крај вас кога ви е тешко, кога сте лузери или кога едноставно не ви оди во животот, нема потреба да бидат до вас и со вас кога коцките ви се наредени и кога сте среќни. :smoke:
     
    На DELFIN-15, eliesaab, sparklie и 13 други им се допаѓа ова.
  19. luci22

    luci22 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    742
    Допаѓања:
    1.501
    Пол:
    Женски
    Друштвооо, сакам да си се вратам пак да бидам дете бе :D
    Па колку е тоа убаво, нит секирации, нит проблеми.. абре милина!
    башка си верујеш у чуда и самовили :$
    Најубаво! Ни знаеш нешто, ни па се замараш со нешто!
    ... Уствари единствен проблем ти е зашто на куклата не и расне косата откако ќе ја ишишаш асално :rofl:
    Ехх, да можев да си се вратам пак и да си изигравав Алиса :inlove:
    [​IMG]
    а не вака сеа, ќе си тупам мозок со факултети и чуда, ахх живот! :|
    ... Порака до сите помлади членови тука: Уживајте у детството, најубав период ви е, верујте! зашто после нема назад, а ќе барате назад, ако сега си мислите дека нема! :!:
     
    На Adi888, Ivy89, AziskaStrslenka и 7 други им се допаѓа ова.
  20. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    34.208
    Пол:
    Женски
    Чувството кога мама прави торта и ја филува, а ти седиш до неа и чекаш да ти даде бар малце од филот :inlove: :inlove:
     
    На eliesaab, cresa-jagoda, Elena69221 и 7 други им се допаѓа ова.